Yhteensä 8 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.
Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.
Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.
Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.
Säilytä täyttämäsi tiedot ja yritä myöhemmin uudelleen tai ota yhteyttä osoitteeseen website@chqwire.net. Jos olet jo saanut vahvistuksen, älä lähetä uudelleen.
1006 · SAE J 403-2001
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
SAE J403 NOV2001
Taulukon sijainti
Table1 ja huomautus 1/2/*
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、3、4
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.
Taulukon 1 yleiset käyttötarkoitukset, mukaan lukien valssilanka; Mn .25–.40%
IIW / CEV:0.0417–0.1467 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0125–0.1000 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0250–0.1200 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Rakenneteräsprofiilit, levyt, nauhat, ohutlevyt ja hitsatut putket; Mn≤.45%, ei alarajaa.
IIW / CEV:0.0000–0.1550 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0000–0.1025 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0000–0.1250 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
0.25 ~ 0.4
P
≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Soveltamisrajat
Taulukon 1 tunniste UNS G10060 vastaa materiaalilajia SAE 1006, sulatusanalyysi wt%. Alkuaine Si ei ole kaikille yhtenäisesti pakollinen koostumusosa; vaadittaessa tangoille ja puolivalmisteille käytetään tavallisesti arvoja ≤.10, .10–.20, .15–.35, .20–.40 ja .30–.60%, ja valssilangalle lisäksi .07–.15%. Tässä tietueessa ei ole omin päin valittu yhtä vaihteluväliä. Kun alkuainetta Cu vaaditaan, tavallinen vaatimus on ≥.20%; tämä ei ole yhtenäinen alkuaineen Cu yläraja tai oletusvaatimus. Lisäys Pb .15–.35% edellyttää L-merkintää ja tunnisteen UNS muutosta; lisäys B .0005–.003% edellyttää B-merkintää eikä sitä yhdistetä tavallisiin materiaalilajeihin. Tiettyjen laatujen tai tuotteiden pienempi P/S-pitoisuus on tarkistettava erikseen standardista J411 eikä myöhempien vuosien sopimusarvoja sovelleta. Lisäalkuaineiden raportointivaatimus ei tarkoita tämän taulukon yhtenäistä rajaa; määrittämättömiä alkuaineita, kuten Si/Cr/Ni/Mo, ei täytetä nollilla. Tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen standardista J409. Huomautus * koskee vain edellä mainittujen tuotteiden ehtoa Mn≤.45% eikä automaattisesti valssilankaa.
Koostumusehdot
Taulukon 1 tunniste UNS G10060 vastaa materiaalilajia SAE 1006, sulatusanalyysi wt%. Alkuaine Si ei ole kaikille yhtenäisesti pakollinen koostumusosa; vaadittaessa tangoille ja puolivalmisteille käytetään tavallisesti arvoja ≤.10, .10–.20, .15–.35, .20–.40 ja .30–.60%, ja valssilangalle lisäksi .07–.15%. Tässä tietueessa ei ole omin päin valittu yhtä vaihteluväliä. Kun alkuainetta Cu vaaditaan, tavallinen vaatimus on ≥.20%; tämä ei ole yhtenäinen alkuaineen Cu yläraja tai oletusvaatimus. Lisäys Pb .15–.35% edellyttää L-merkintää ja tunnisteen UNS muutosta; lisäys B .0005–.003% edellyttää B-merkintää eikä sitä yhdistetä tavallisiin materiaalilajeihin. Tiettyjen laatujen tai tuotteiden pienempi P/S-pitoisuus on tarkistettava erikseen standardista J411 eikä myöhempien vuosien sopimusarvoja sovelleta. Lisäalkuaineiden raportointivaatimus ei tarkoita tämän taulukon yhtenäistä rajaa; määrittämättömiä alkuaineita, kuten Si/Cr/Ni/Mo, ei täytetä nollilla. Tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen standardista J409. Huomautus * koskee vain edellä mainittujen tuotteiden ehtoa Mn≤.45% eikä automaattisesti valssilankaa.
Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet
Taulukon 1 yleiset käyttötarkoitukset, mukaan lukien valssilanka; Mn .25–.40%
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
0.25 ~ 0.4
P
≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Rakenneteräsprofiilit, levyt, nauhat, ohutlevyt ja hitsatut putket; Mn≤.45%, ei alarajaa.
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
≤ 0.45 (alarajaa ei ilmoitettu)
P
≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ehdollinen haara on valittava
Kyllä
Tarkistuksen selitys
Englanninkielisen alkuperäistekstin taulukko 1 ja alaviitteet tarkistettu visuaalisesti
1006 · ASTM A29/A29M-2012
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Hiiliteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
ASTM A29/A29M-2012
Taulukon sijainti
Taulukon 1 alaviitteet A–G
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、3、4
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.
Tilauksessa ei erikseen määritetä alkuainetta Si; taulukossa 1 ei määritetä alkuainetta Si, eikä sitä käsitellä nollana
IIW / CEV:0.0417–0.1467 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0125–0.1000 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0250–0.1200 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si ≤0.1%
IIW / CEV:0.0417–0.1467 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0125–0.1033 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0250–0.1200 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.1–0.2%
IIW / CEV:0.0417–0.1467 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0158–0.1067 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0250–0.1200 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.15–0.35%
IIW / CEV:0.0417–0.1467 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0175–0.1117 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0250–0.1200 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.2–0.4%
IIW / CEV:0.0417–0.1467 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0192–0.1133 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0250–0.1200 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.3–0.6%
IIW / CEV:0.0417–0.1467 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0225–0.1200 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0250–0.1200 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa ei erikseen määritetä alkuainetta Si; taulukossa 1 ei määritetä alkuainetta Si, eikä sitä käsitellä nollana; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
IIW / CEV:≥ 0.0550 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni; alkuaineelle Cu ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):≥ 0.0225 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cr, Ni, Mo, V, B; alkuaineelle Cu ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:≥ 0.0350 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Ni; alkuaineelle Cu ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si ≤0.1%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
IIW / CEV:≥ 0.0550 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni; alkuaineelle Cu ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):≥ 0.0225 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Ni, Mo, V, B; alkuaineelle Cu ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:≥ 0.0350 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Ni; alkuaineelle Cu ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.1–0.2%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
IIW / CEV:≥ 0.0550 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni; alkuaineelle Cu ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):≥ 0.0258 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Ni, Mo, V, B; alkuaineelle Cu ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:≥ 0.0350 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Ni; alkuaineelle Cu ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.15–0.35%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
IIW / CEV:≥ 0.0550 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni; alkuaineelle Cu ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):≥ 0.0275 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Ni, Mo, V, B; alkuaineelle Cu ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:≥ 0.0350 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Ni; alkuaineelle Cu ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.2–0.4%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
IIW / CEV:≥ 0.0550 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni; alkuaineelle Cu ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):≥ 0.0292 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Ni, Mo, V, B; alkuaineelle Cu ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:≥ 0.0350 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Ni; alkuaineelle Cu ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.3–0.6%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
IIW / CEV:≥ 0.0550 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni; alkuaineelle Cu ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):≥ 0.0325 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Ni, Mo, V, B; alkuaineelle Cu ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:≥ 0.0350 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Ni; alkuaineelle Cu ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
0.25 ~ 0.4
P
≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Soveltamisrajat
Standardin 2012 alkuperäisen taulukon 1 sulatuskoostumus, massaosuus wt%; tuoteanalyysin soveltuvuus ja poikkeamat on vahvistettava erikseen kohdan 4.3 ja taulukon 5 mukaan. Materiaalilaji ja tuotemuoto säilytetään tämän standardin taulukon mukaan eikä kylmätyssäyssoveltuvuutta luvata automaattisesti. Huomautuksen B luettelema Si on tilauksessa määrättävä vaihtoehto; ilman määräystä arvo on tuntematon eikä nolla. Huomautus C: vain tilauksen vaatiessa Cu≥0.20%, eikä ylärajaa täytetä omin päin; tavalliseen tilaukseen ei automaattisesti lisätä alkuainetta Cu. Huomautus D määrittää vain lyijyä sisältävän L-materiaalilajin ehdon Pb0.15–0.35%; tavallisiin materiaalilajeihin ilman L-merkintää ei automaattisesti lisätä alkuainetta Pb. Huomautus F: Bi/Ca/Se/Te-lisäys määrätään tilaajan ja toimittajan sopimuksella; ilman määrättyä lukua nollaa ei täytetä. Huomautus E: boorikäsittelyn pitoisuus on tavoiteltu määrätyissä ehdoissa, ei kaikkien tavallisten materiaalilajien yhtenäinen B-raja.
Koostumusehdot
Standardin 2012 alkuperäisen taulukon 1 sulatuskoostumus, massaosuus wt%; tuoteanalyysin soveltuvuus ja poikkeamat on vahvistettava erikseen kohdan 4.3 ja taulukon 5 mukaan. Materiaalilaji ja tuotemuoto säilytetään tämän standardin taulukon mukaan eikä kylmätyssäyssoveltuvuutta luvata automaattisesti. Huomautuksen B luettelema Si on tilauksessa määrättävä vaihtoehto; ilman määräystä arvo on tuntematon eikä nolla. Huomautus C: vain tilauksen vaatiessa Cu≥0.20%, eikä ylärajaa täytetä omin päin; tavalliseen tilaukseen ei automaattisesti lisätä alkuainetta Cu. Huomautus D määrittää vain lyijyä sisältävän L-materiaalilajin ehdon Pb0.15–0.35%; tavallisiin materiaalilajeihin ilman L-merkintää ei automaattisesti lisätä alkuainetta Pb. Huomautus F: Bi/Ca/Se/Te-lisäys määrätään tilaajan ja toimittajan sopimuksella; ilman määrättyä lukua nollaa ei täytetä. Huomautus E: boorikäsittelyn pitoisuus on tavoiteltu määrätyissä ehdoissa, ei kaikkien tavallisten materiaalilajien yhtenäinen B-raja.
Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet
Tilauksessa ei erikseen määritetä alkuainetta Si; taulukossa 1 ei määritetä alkuainetta Si, eikä sitä käsitellä nollana
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
0.25 ~ 0.4
P
≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si ≤0.1%
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
0.25 ~ 0.4
P
≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si
≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.1–0.2%
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
0.25 ~ 0.4
P
≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si
0.1 ~ 0.2
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.15–0.35%
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
0.25 ~ 0.4
P
≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si
0.15 ~ 0.35
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.2–0.4%
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
0.25 ~ 0.4
P
≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si
0.2 ~ 0.4
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.3–0.6%
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
0.25 ~ 0.4
P
≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si
0.3 ~ 0.6
Tilauksessa ei erikseen määritetä alkuainetta Si; taulukossa 1 ei määritetä alkuainetta Si, eikä sitä käsitellä nollana; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
0.25 ~ 0.4
P
≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu
≥ 0.2 (ylärajaa ei ilmoitettu)
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si ≤0.1%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
0.25 ~ 0.4
P
≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si
≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu
≥ 0.2 (ylärajaa ei ilmoitettu)
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.1–0.2%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
0.25 ~ 0.4
P
≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si
0.1 ~ 0.2
Cu
≥ 0.2 (ylärajaa ei ilmoitettu)
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.15–0.35%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
0.25 ~ 0.4
P
≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si
0.15 ~ 0.35
Cu
≥ 0.2 (ylärajaa ei ilmoitettu)
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.2–0.4%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
0.25 ~ 0.4
P
≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si
0.2 ~ 0.4
Cu
≥ 0.2 (ylärajaa ei ilmoitettu)
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.3–0.6%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
0.25 ~ 0.4
P
≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si
0.3 ~ 0.6
Cu
≥ 0.2 (ylärajaa ei ilmoitettu)
Ehdollinen haara on valittava
Kyllä
Tarkistuksen selitys
2012, taulukko 1 ja alaviitteet tarkistettu. Tilauksessa valittavat koostumukset ja perustaulukon raja-arvot säilytetään erillisinä.
1006 · POSCO-valssilankaluettelo (paikallinen 1203-arkisto; alkuperäistä versionumeroa ei ilmoitettu)
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Hiiliteräs
Materiaalin tuotemuoto
Valssilanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
Aineiston versio
Paikallinen tiedosto 1203线材.pdf; alkuperäistekstissä ei ilmoiteta julkaisun versionumeroa. PDF-metatietojen päivämäärä 2014-12-03 on vain tiedoston luontiaika
Alkuperäisen taulukon prosenttiesitys; tarkka määrittely lähteen selityksissä
Analyysityyppi
Luettelossa ei yhtenäisesti määritetä sulatus- tai tuoteanalyysiä
Valmistaja
POSCO / POSCO
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
IIW / CEV:0.0417–0.1467 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0125–0.1000 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0250–0.1200 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Koostumustietue
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
0.25 ~ 0.4
P
≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Soveltamisrajat
Valmistajan POSCO paikallinen valssilankaluettelo, PDF-sivu 8 / painettu sivu 14, taulukkoindeksi 2, rivi 2. Alkuperäistä versionumeroa ei ilmoitettu; PDF-aineiston luontiaikaa 2014-12-03 ei käsitellä standardin julkaisuvuotena. Valmistajan vaihteluvälitiedot eivät ole yrityksemme toimitustakuu. Ehto: alkuperäisessä taulukossa on alkuaineelle Si useita rinnakkaisia valinnaisia vaihteluvälejä. Alaviitteen mukaan ne on vahvistettava materiaalilajin sekä toimittajan ja ostajan perusteella; vaihtoehtoja ei yhdistetä yhdeksi laajaksi vaihteluväliksi eikä mitään valita oletuksena.
Koostumusehdot
Alkuperäisen luettelon kemiallisen koostumuksen taulukko %, lanka; vertailustandardien JIS/SAE/DIN painoksia ei anneta eikä luettelotietoja nosteta näiden standardien tarkistetuiksi virallisiksi painoksiksi. / Viiva ei tarkoita nollaa; sulatus- tai tuoteanalyysin tyyppiä ei ole kauttaaltaan yksilöity. Tilaus, tuoteanalyysin poikkeamat ja todellinen toimitus tarkistetaan erikseen. / Alkuperäisen taulukon alkuaineelle Si on rinnakkain useita valinnaisia vaihteluvälejä; alaviite edellyttää vahvistusta materiaalilajin sekä tilaajan ja toimittajan mukaan. Kaikkia vaihtoehtoja ei yhdistetä yhdeksi laajaksi vaihteluväliksi eikä mitään vaihtoehtoa valita oletuksena.
Tarkistuksen selitys
Alkuperäisen PDF-aineiston taulukot ja tekstin koordinaatit on täsmäytetty molempiin suuntiin. Materiaalilajien puuttuvat solut on palautettu; yhdistetyt solut sekä alatunnisteet/Remark tarkistetaan erikseen. Selvästi kiistanalaiset taulukot ja tyhjät koostumusrivit jätetään toistaiseksi käsittelemättä.
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
Alkuperäisen luettelon tässä taulukossa analyysityyppiä ei ole määritetty selvästi
Valmistaja
NIPPON STEEL CORPORATION / Nippon Steel
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
IIW / CEV:0.0417–0.1467 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0125–0.1000 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0250–0.1200 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Koostumustietue
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
0.25 ~ 0.4
P
≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Soveltamisrajat
Nippon Steelin valssilankaluettelon EXE203 2008.3 historiallinen aineisto, PDF-sivu 7 / painettu sivu 10, SAE J403 NOV.2001. Alkuperäisen luettelon taulukko ei yksilöi analyysityyppiä. Valmistajan vaihteluvälitietoja, ei standardin takuuarvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia; ne eivät tarkoita yrityksemme toimitusta. Ehto: Si valitaan alkuperäistekstin sopimusvaihtoehdoista, ei oletusarvoista valintaa eikä yhdistämistä yhdeksi laajaksi vaihteluväliksi. Ilman valintaa ehtoa ei käytetä täydelliseen laskentaan tai arviointiin. Pb 0.15–0.35 ja B 0.0005–0.0030 ovat erillisen L/B-merkinnän vaihtoehtoja, joita ei lisätä automaattisesti alkuperäisen taulukon tavallisiin materiaalilajeihin; pienen P/S-pitoisuuden erityislaatu edellyttää erillistä sopimustarkistusta.
Koostumusehdot
Alkuperäisen luettelon massaosuus %, historiallinen valmistajan aineisto 2008.3; viitattujen standardien nimet ja painokset säilytetään alkuperäistekstin mukaan, mikä ei tarkoita niiden virallisten alkuperäistekstien hankintaa ja tarkistusta tehdyiksi. / Viiva tai tyhjä kenttä ei tarkoita arvoa 0; tässä erässä on tarkistettu vain kemiallinen koostumus, ja mekaaniset ominaisuudet ja todellinen toimitus tarkistetaan erikseen ehtojen mukaan. / Si valitaan alkuperäistekstin sopimusvaihtoehdoista, ei oletusarvoista valintaa eikä yhdistämistä yhdeksi laajaksi vaihteluväliksi. Ilman valintaa ehtoa ei käytetä täydelliseen laskentaan tai arviointiin. / Pb 0.15–0.35 ja B 0.0005–0.0030 ovat erillisen L/B-merkinnän vaihtoehtoja, joita ei lisätä automaattisesti alkuperäisen taulukon tavallisiin materiaalilajeihin; pienen P/S-pitoisuuden erityislaatu edellyttää erillistä sopimustarkistusta.
Tarkistuksen selitys
Ryhmiteltyjen taulukoiden täydellinen avaaminen sekä alkuperäiskuvien ja huomautusten tarkistus; tavanomaiset, jäännös- ja ehdolliset alkuaineet erotetaan toisistaan. Epätäydelliset perusterästen jälkitunnustaulukot jätetään pois.
1006 · China Steelin tankoteräs- ja valssilankaluettelo 2014-C1 / 7.1.15 SAE, hiiliteräs (painosta ei ilmoitettu)
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Hiiliteräs
Materiaalin tuotemuoto
Tanko ja valssilanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
Aineiston versio
CAT.NO.3-BD-01-2014-C1 (ilmoitettu takakannessa)
Aineiston nimi
Tankoteräs- ja valssilankatuotteiden käsikirja Bars & Wire Rods
Taulukon sijainti
7.1.15 SAE, hiiliteräs (painosta ei ilmoitettu)
PDF-tiedoston fyysinen sivu
22
Yksikkö
Massaosuus (%)
Analyysityyppi
Alkuperäisen luettelon tässä taulukossa analyysityyppiä ei ole määritetty selvästi
Valmistaja
CHINA STEEL CORPORATION / China Steel Corporation (Taiwan)
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
IIW / CEV:0.0417–0.1467 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0125–0.1000 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0250–0.1200 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Koostumustietue
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
0.25 ~ 0.4
P
≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Soveltamisrajat
China Steelin tanko- ja valssilankaluettelo CAT.NO.3-BD-01-2014-C1, PDF-sivu 22 / painettu sivu 20, 7.1.15 SAE, hiiliteräs (painostunnusta ei ilmoitettu). Alkuperäisen luettelon taulukko ei yksilöi analyysityyppiä. Historiallisia valmistajan vaihteluvälitietoja, ei standardin takuuarvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia; ne eivät tarkoita yrityksemme toimitusta. Ehto: Si on sopimusvalinta, ja tangon sekä valssilangan vaihtoehdot erotellaan. Alkuperäisen taulukon tavallisiin materiaalilajeihin ei automaattisesti lisätä alkuainetta B. Alkuaineen Cu vaatimus on tavallisesti ≥0.20%, kun sitä vaaditaan, ei kaikkien teräslajien Cu-oletusalaraja.
Koostumusehdot
2014-C1, historiallinen valmistajaluettelo tangoille ja langalle; jos viitatun standardin painosta ei ilmoiteta, vuosilukua ei täydennetä muista luetteloista eikä luetteloa nosteta viralliseksi standardin alkuperäistekstiksi. / Viiva ja tyhjä kenttä eivät tarkoita nollaa; koostumuksen olemassaolo ei tarkoita kaavan olevan täydellinen tai soveltuva. Mekaaniset ominaisuudet ja toimitus tarkistetaan erikseen. / Alkuaine Si on sopimusvalinta; tankojen ja langan vaihtoehdot pidetään erillään eikä alkuperäisen taulukon tavallisiin materiaalilajeihin automaattisesti lisätä alkuainetta B. Kun alkuainetta Cu vaaditaan, tavallinen ehto on ≥0.20%, ei kaikkien teräslajien oletusarvoinen alkuaineen Cu alaraja.
Tarkistuksen selitys
Koko luettelon 28 taulukon yhdistettyjen solujen geometria on palautettu ilman puuttuvia soluja; kirjaukset perustuvat alkuperäisiin kuviin, jatkosivuihin ja huomautuksiin. Kiistanalaiset ehdot jätetään toistaiseksi ratkaisematta.
1006 · SAE J403 (FHS-luettelo; viitatun standardin vuotta ei ilmoitettu)
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Hiiliteräs
Materiaalin tuotemuoto
Valssilanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
Aineiston versio
Luettelon painosta ei ilmoitettu, arkistoitu alkuperäiskappale
Aineiston nimi
FHSProductManual_WireRod_EN
PDF-tiedoston fyysinen sivu
6
Yksikkö
wt.%
Analyysityyppi
Analyysityyppiä ei määritetty
Valmistaja
Formosa Ha Tinh Steel Corporation (FHS)
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
IIW / CEV:0.0417–0.1467 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0125–0.1000 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0250–0.1200 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Koostumustietue
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
0.25 ~ 0.4
P
≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Soveltamisrajat
Valmistajan FHS luettelon arkistokopio, painosta ja viitatun standardin vuotta ei ilmoitettu; PDF-sivu 6 / painettu sivu 5, 3.1.1. Koostumus wt.%, analyysityyppiä ei ilmoitettu; ei standardin takuuarvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia; puuttuvia kohtia ei täytetä arvolla 0.
Koostumusehdot
Valmistajan Typical Specification -luetteloviite, joka ei ilmoita julkaisupäivää tai viitattujen standardien vuosia; ei virallinen standardin alkuperäisteksti tai sulatuksen tai erän mittaustulos. / Yksikkö wt.%; alkuperäisteksti ei yksilöi analyysityyppiä. Luettelemattomia alkuaineita tai viivoja ei täytetä arvolla 0. / Sivun 2015/3/21 on tehdasvalokuvan päiväys ja 15/04/2015 esimerkkitiedustelun päiväys; kumpaakaan ei käsitellä luettelopainoksena. / Valmistajan on vahvistettava todellisuudessa toimitettavat materiaalilajit, mitat, pakkaus ja uusin standardi; luettelo ei ole nykyinen toimitustakuu.
Tarkistuksen selitys
Alkuperäisen taulukon solut ja sovellettavat alaviitteet tarkistettu; jäännösalkuaineiden rajoja ei lainata lukujen välillä.
1006 · ASTM A29/A29M-2023
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Hiiliteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
ASTM A29/A29M-2023
Taulukon sijainti
Taulukon 1 alaviitteet A–G
PDF-tiedoston fyysinen sivu
4
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi (alkuperäisen taulukon koostumusvälit ja raja-arvot)
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.
Tilauksessa ei erikseen määritetä alkuainetta Si; taulukossa 1 ei määritetä alkuainetta Si, eikä sitä käsitellä nollana
IIW / CEV:0.0417–0.1467 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0125–0.1000 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0250–0.1200 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si ≤0.1%
IIW / CEV:0.0417–0.1467 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0125–0.1033 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0250–0.1200 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.1–0.2%
IIW / CEV:0.0417–0.1467 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0158–0.1067 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0250–0.1200 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.15–0.35%
IIW / CEV:0.0417–0.1467 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0175–0.1117 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0250–0.1200 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.2–0.4%
IIW / CEV:0.0417–0.1467 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0192–0.1133 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0250–0.1200 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.3–0.6%
IIW / CEV:0.0417–0.1467 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0225–0.1200 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0250–0.1200 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa ei erikseen määritetä alkuainetta Si; taulukossa 1 ei määritetä alkuainetta Si, eikä sitä käsitellä nollana; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
IIW / CEV:≥ 0.0550 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni; alkuaineelle Cu ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):≥ 0.0225 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cr, Ni, Mo, V, B; alkuaineelle Cu ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:≥ 0.0350 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Ni; alkuaineelle Cu ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si ≤0.1%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
IIW / CEV:≥ 0.0550 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni; alkuaineelle Cu ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):≥ 0.0225 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Ni, Mo, V, B; alkuaineelle Cu ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:≥ 0.0350 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Ni; alkuaineelle Cu ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.1–0.2%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
IIW / CEV:≥ 0.0550 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni; alkuaineelle Cu ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):≥ 0.0258 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Ni, Mo, V, B; alkuaineelle Cu ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:≥ 0.0350 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Ni; alkuaineelle Cu ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.15–0.35%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
IIW / CEV:≥ 0.0550 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni; alkuaineelle Cu ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):≥ 0.0275 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Ni, Mo, V, B; alkuaineelle Cu ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:≥ 0.0350 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Ni; alkuaineelle Cu ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.2–0.4%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
IIW / CEV:≥ 0.0550 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni; alkuaineelle Cu ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):≥ 0.0292 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Ni, Mo, V, B; alkuaineelle Cu ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:≥ 0.0350 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Ni; alkuaineelle Cu ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.3–0.6%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
IIW / CEV:≥ 0.0550 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni; alkuaineelle Cu ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):≥ 0.0325 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Ni, Mo, V, B; alkuaineelle Cu ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:≥ 0.0350 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Ni; alkuaineelle Cu ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
0.25 ~ 0.4
P
≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Soveltamisrajat
ASTM A29/A29M-2023, alkuperäisen tekstin taulukko 1; perustaulukko esittää sulatusanalyysin massaosuuden wt%. Tuoteanalyysin poikkeamat vahvistetaan erikseen standardin 4.3 ja taulukon 5 mukaan eikä niitä lisätä sulatusrajoihin. Kohta 4.1.1: tämän taulukon materiaalilajina tilattaessa vastaavien sulatusrajojen on täytyttävä; muista tilauskoostumuksista sovitaan erikseen kohdan 4.1.2 ja taulukon 3/4 mukaan eikä niitä yhdistetä tähän taulukkoon omin päin. Kuumamuokattujen tankojen yleiset vaatimukset; koostumus yksin ei ole lupaus kylmätyssäyssoveltuvuudesta, toimituksesta tai mekaanisista ominaisuuksista. Huomautuksen B Si-vaihteluväli on tavallinen vaihtoehto tilauksen sitä vaatiessa; oletuksena alkuainetta Si ei määritetä eikä yhtenäistä Si-vaihteluväliä tai nollaa saa olettaa. Huomautuksen C Cu≥0.20% soveltuu vain tilauksen nimenomaisesta vaatimuksesta; ylärajaa ei täydennetä. Huomautus D: lyijyä sisältävän teräksen Pb on 0.15–0.35%; L on säilytettävä materiaalilajin identiteettinä eikä lisätä tavalliseen materiaalilajiin. Jos lyijyä lisätään senkan valusuihkuun, lyijyn valu- tai sulatusanalyysiarvoa ei voida määrittää. Huomautus F: Bi/Ca/Se/Te määritetään tilaajan ja toimittajan sopimuksella; määrittämätöntä lukua ei täytetä nollaksi. Huomautus E: vain tiivistetyn teräksen boorikäsittelyä määrättäessä tavoiteltu B 0.0005–0.003%; kun tavanomaista Ti-lisäystä ei sallita, tavoiteltu enimmäispitoisuus voi olla 0.005%. Sitä ei esitetä kaikkien tavallisten materiaalilajien pakollisena B-rajana.
Koostumusehdot
ASTM A29/A29M-2023, alkuperäisen tekstin taulukko 1; perustaulukko esittää sulatusanalyysin massaosuuden wt%. Tuoteanalyysin poikkeamat vahvistetaan erikseen standardin 4.3 ja taulukon 5 mukaan eikä niitä lisätä sulatusrajoihin. Kohta 4.1.1: tämän taulukon materiaalilajina tilattaessa vastaavien sulatusrajojen on täytyttävä; muista tilauskoostumuksista sovitaan erikseen kohdan 4.1.2 ja taulukon 3/4 mukaan eikä niitä yhdistetä tähän taulukkoon omin päin. Kuumamuokattujen tankojen yleiset vaatimukset; koostumus yksin ei ole lupaus kylmätyssäyssoveltuvuudesta, toimituksesta tai mekaanisista ominaisuuksista. Huomautuksen B Si-vaihteluväli on tavallinen vaihtoehto tilauksen sitä vaatiessa; oletuksena alkuainetta Si ei määritetä eikä yhtenäistä Si-vaihteluväliä tai nollaa saa olettaa. Huomautuksen C Cu≥0.20% soveltuu vain tilauksen nimenomaisesta vaatimuksesta; ylärajaa ei täydennetä. Huomautus D: lyijyä sisältävän teräksen Pb on 0.15–0.35%; L on säilytettävä materiaalilajin identiteettinä eikä lisätä tavalliseen materiaalilajiin. Jos lyijyä lisätään senkan valusuihkuun, lyijyn valu- tai sulatusanalyysiarvoa ei voida määrittää. Huomautus F: Bi/Ca/Se/Te määritetään tilaajan ja toimittajan sopimuksella; määrittämätöntä lukua ei täytetä nollaksi. Huomautus E: vain tiivistetyn teräksen boorikäsittelyä määrättäessä tavoiteltu B 0.0005–0.003%; kun tavanomaista Ti-lisäystä ei sallita, tavoiteltu enimmäispitoisuus voi olla 0.005%. Sitä ei esitetä kaikkien tavallisten materiaalilajien pakollisena B-rajana.
Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet
Tilauksessa ei erikseen määritetä alkuainetta Si; taulukossa 1 ei määritetä alkuainetta Si, eikä sitä käsitellä nollana
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
0.25 ~ 0.4
P
≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si ≤0.1%
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
0.25 ~ 0.4
P
≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si
≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.1–0.2%
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
0.25 ~ 0.4
P
≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si
0.1 ~ 0.2
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.15–0.35%
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
0.25 ~ 0.4
P
≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si
0.15 ~ 0.35
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.2–0.4%
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
0.25 ~ 0.4
P
≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si
0.2 ~ 0.4
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.3–0.6%
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
0.25 ~ 0.4
P
≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si
0.3 ~ 0.6
Tilauksessa ei erikseen määritetä alkuainetta Si; taulukossa 1 ei määritetä alkuainetta Si, eikä sitä käsitellä nollana; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
0.25 ~ 0.4
P
≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu
≥ 0.2 (ylärajaa ei ilmoitettu)
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si ≤0.1%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
0.25 ~ 0.4
P
≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si
≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu
≥ 0.2 (ylärajaa ei ilmoitettu)
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.1–0.2%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
0.25 ~ 0.4
P
≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si
0.1 ~ 0.2
Cu
≥ 0.2 (ylärajaa ei ilmoitettu)
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.15–0.35%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
0.25 ~ 0.4
P
≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si
0.15 ~ 0.35
Cu
≥ 0.2 (ylärajaa ei ilmoitettu)
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.2–0.4%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
0.25 ~ 0.4
P
≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si
0.2 ~ 0.4
Cu
≥ 0.2 (ylärajaa ei ilmoitettu)
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.3–0.6%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
0.25 ~ 0.4
P
≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si
0.3 ~ 0.6
Cu
≥ 0.2 (ylärajaa ei ilmoitettu)
Ehdollinen haara on valittava
Kyllä
Tarkistuksen selitys
Alkuperäisen 2023-taulukon neljän sivun 190 riviä on jäsennetty soluittain olemassa olevasta OCR-aineistosta. Kaikki luvut on tarkistettu riippumattoman 2012-aineiston erotarkastelulla sekä vuoden 2023 alkuperäiskuvista ja alaviitteistä; arvoja ei täydennetä vanhasta painoksesta.
1006 · SAE J403-2014
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Hiiliteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
SAE J403-2014
Taulukon sijainti
Taulukko 1
PDF-tiedoston fyysinen sivu
3
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi (valukerta tai sulatus)
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.
Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot, valssilanka ja saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä B (oletus, ellei muuta sovita)
IIW / CEV:0.0417–0.2387 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0125–0.1357 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, V, B; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0250–0.1598 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot, valssilanka ja saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä A
IIW / CEV:0.0417–0.2153 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0125–0.1248 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, V, B; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0250–0.1485 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot, valssilanka ja saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä C
IIW / CEV:0.0417–0.2840 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0125–0.1497 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, V, B; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0250–0.1770 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot, valssilanka ja saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä D (ei raja-arvoja, mutta raportoitava)
IIW / CEV:0.0417–0.1467 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0125–0.1000 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0250–0.1200 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Litteiden tuotteiden ryhmä: profiilit, levyt, nauhat, ohuet levyt ja hitsatut putket (huomautuksen 1 määritelmän mukaan); jäännösalkuaineiden ryhmä B (oletus, ellei muuta sovita)
IIW / CEV:0.0000–0.2470 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0000–0.1382 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, V, B; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0000–0.1648 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Litteiden tuotteiden ryhmä: profiilit, levyt, nauhat, ohuet levyt ja hitsatut putket (huomautuksen 1 määritelmän mukaan); jäännösalkuaineiden ryhmä A
IIW / CEV:0.0000–0.2237 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0000–0.1273 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, V, B; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0000–0.1535 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Litteiden tuotteiden ryhmä: profiilit, levyt, nauhat, ohuet levyt ja hitsatut putket (huomautuksen 1 määritelmän mukaan); jäännösalkuaineiden ryhmä C
IIW / CEV:0.0000–0.2923 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0000–0.1522 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, V, B; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0000–0.1820 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Litteiden tuotteiden ryhmä: profiilit, levyt, nauhat, ohuet levyt ja hitsatut putket (huomautuksen 1 määritelmän mukaan); jäännösalkuaineiden ryhmä D (ei raja-arvoja, mutta raportoitava)
IIW / CEV:0.0000–0.1550 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0000–0.1025 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0000–0.1250 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
0.25 ~ 0.4
P
≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu
≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni
≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr
≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo
≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)
Soveltamisrajat
SAE J403 Revised JUN2014 Table 1: alkuperäisen valu- tai sulatusanalyysin massaosuus wt%. Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat käsitellään erikseen standardin SAE J409 mukaan, eikä lähdettä J409 käytetä tämän taulukon lieventämiseen. UNS G10060 ja SAE 1006 ovat suoraan tämän taulukon samalla rivillä ilmoitettuja nimiä; muita standardeja tai painoksia ei sekoiteta tähän painokseen. Ellei jäännösalkuaineita määritetä erikseen, oletus on B. A/B/C valitaan asianomaisen tuotemuodon/sopimuksen mukaan. Ryhmälle D ei ole taulukossa rajoja, mutta määrät Cu/Ni/Cr/Mo on silti raportoitava eikä niitä käsitellä nollina. Taulukon vaatimustenmukaisuuden osoittamiseksi on raportoitava alkuaineiden C/Mn/P/S lisäksi Cu/Cr/Ni/Mo/Si; arvon 0.02% alittava pitoisuus voidaan alkuperäistekstin mukaan raportoida muodossa <0.02%. Tämä ei ole yleinen yläraja tai nolla. Litteiden ja pitkien tuotteiden P/S valitaan erikseen eikä laajempia ylärajoja yhdistetä. 1006/1008 Mn valitaan tuotemuodon mukaan taulukon 1 huomautuksen 6/7 perusteella. Alkuaine Si määritetään vain tilauksessa sovittaessa; valssilangan tavallisia vaihtoehtoja ovat ≤0.10, 0.07–0.15, 0.10–0.20, 0.15–0.35, 0.20–0.40, 0.30–0.60%. Muille tuotteille tavallista vaihtoehtoa 0.07–0.15 ei luetella. Sopimusarvo on tarkistettava tuotemuotoa vasten; ilman sopimusta ei täytetä kiinteää Si-arvoa. Taulukon tavallisiin materiaalilajeihin ei lisätä automaattisesti alkuaineita Pb tai B. Erillisellä lyijy-/boorikäsittelyllä valmistettu laji edellyttää merkintää L/B ja vastaavaa UNS-tunnusta. Alkuperäistekstin Pb0.15–0.35% ja B0.0005–0.003% kuuluvat tähän käsittelyehtoon eikä niitä yhdistetä tavalliseen teräkseen. Taulukon 1 huomautus 3: alkuainetta Cu erityisesti vaadittaessa määrätään tavallisesti Cu≥0.20%. Tämän erän jäännösalkuainevaihtoehdot koskevat vain jäännöspitoisuuden hallintaa; tarkoituksellisen Cu-lisäyksen ehtoa ei yhdistetä ehdottomasti jäännöspitoisuuden ylärajaan. Tarkka tilausväli on sovittava erikseen; tätä erityistä Cu-ehtoa ei toistaiseksi arvioida automaattisesti. Taulukon 1 huomautus 5: tämä rivi voidaan toimittaa erittäin vähähiilisenä, IF-stabiloituna tai stabiloimattomana teräksenä; tarkat stabilointialkuaineet ja toimitusehdot tarkistetaan erikseen eikä taulukosta puuttuvia seosrajoja keksitä. Kohta 3.1 ja taulukko 6 edellyttävät alkuaineiden C/Mn/P/S/Si/Al/Cu/Ni/Cr/Mo/Nb(Cb)/Ti/V/B/N raportointia; ostajan vaatimuksesta raportoidaan lisäksi As/Sb. Jos Si/Cu/Ni/Cr/Mo alittaa arvon 0.02%, voidaan raportoida <0.02%; jos Nb/Ti/V alittaa arvon 0.008%, voidaan raportoida <0.008%. Nämä ovat raportointikynnyksiä eivätkä yleisiä koostumuksen ylärajoja; niiden perusteella ei täydennetä nollia tai raja-arvoja.
Koostumusehdot
SAE J403 Revised JUN2014 Table 1: alkuperäisen valu- tai sulatusanalyysin massaosuus wt%. Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat käsitellään erikseen standardin SAE J409 mukaan, eikä lähdettä J409 käytetä tämän taulukon lieventämiseen. UNS G10060 ja SAE 1006 ovat suoraan tämän taulukon samalla rivillä ilmoitettuja nimiä; muita standardeja tai painoksia ei sekoiteta tähän painokseen. Ellei jäännösalkuaineita määritetä erikseen, oletus on B. A/B/C valitaan asianomaisen tuotemuodon/sopimuksen mukaan. Ryhmälle D ei ole taulukossa rajoja, mutta määrät Cu/Ni/Cr/Mo on silti raportoitava eikä niitä käsitellä nollina. Taulukon vaatimustenmukaisuuden osoittamiseksi on raportoitava alkuaineiden C/Mn/P/S lisäksi Cu/Cr/Ni/Mo/Si; arvon 0.02% alittava pitoisuus voidaan alkuperäistekstin mukaan raportoida muodossa <0.02%. Tämä ei ole yleinen yläraja tai nolla. Litteiden ja pitkien tuotteiden P/S valitaan erikseen eikä laajempia ylärajoja yhdistetä. 1006/1008 Mn valitaan tuotemuodon mukaan taulukon 1 huomautuksen 6/7 perusteella. Alkuaine Si määritetään vain tilauksessa sovittaessa; valssilangan tavallisia vaihtoehtoja ovat ≤0.10, 0.07–0.15, 0.10–0.20, 0.15–0.35, 0.20–0.40, 0.30–0.60%. Muille tuotteille tavallista vaihtoehtoa 0.07–0.15 ei luetella. Sopimusarvo on tarkistettava tuotemuotoa vasten; ilman sopimusta ei täytetä kiinteää Si-arvoa. Taulukon tavallisiin materiaalilajeihin ei lisätä automaattisesti alkuaineita Pb tai B. Erillisellä lyijy-/boorikäsittelyllä valmistettu laji edellyttää merkintää L/B ja vastaavaa UNS-tunnusta. Alkuperäistekstin Pb0.15–0.35% ja B0.0005–0.003% kuuluvat tähän käsittelyehtoon eikä niitä yhdistetä tavalliseen teräkseen. Taulukon 1 huomautus 3: alkuainetta Cu erityisesti vaadittaessa määrätään tavallisesti Cu≥0.20%. Tämän erän jäännösalkuainevaihtoehdot koskevat vain jäännöspitoisuuden hallintaa; tarkoituksellisen Cu-lisäyksen ehtoa ei yhdistetä ehdottomasti jäännöspitoisuuden ylärajaan. Tarkka tilausväli on sovittava erikseen; tätä erityistä Cu-ehtoa ei toistaiseksi arvioida automaattisesti. Taulukon 1 huomautus 5: tämä rivi voidaan toimittaa erittäin vähähiilisenä, IF-stabiloituna tai stabiloimattomana teräksenä; tarkat stabilointialkuaineet ja toimitusehdot tarkistetaan erikseen eikä taulukosta puuttuvia seosrajoja keksitä. Kohta 3.1 ja taulukko 6 edellyttävät alkuaineiden C/Mn/P/S/Si/Al/Cu/Ni/Cr/Mo/Nb(Cb)/Ti/V/B/N raportointia; ostajan vaatimuksesta raportoidaan lisäksi As/Sb. Jos Si/Cu/Ni/Cr/Mo alittaa arvon 0.02%, voidaan raportoida <0.02%; jos Nb/Ti/V alittaa arvon 0.008%, voidaan raportoida <0.008%. Nämä ovat raportointikynnyksiä eivätkä yleisiä koostumuksen ylärajoja; niiden perusteella ei täydennetä nollia tai raja-arvoja.
Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet
Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot, valssilanka ja saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä B (oletus, ellei muuta sovita)
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
0.25 ~ 0.4
P
≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu
≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni
≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr
≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo
≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)
Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot, valssilanka ja saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä A
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
0.25 ~ 0.4
P
≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu
≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni
≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr
≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo
≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)
Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot, valssilanka ja saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä C
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
0.25 ~ 0.4
P
≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu
≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni
≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr
≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo
≤ 0.12 (alarajaa ei ilmoitettu)
Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot, valssilanka ja saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä D (ei raja-arvoja, mutta raportoitava)
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
0.25 ~ 0.4
P
≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Litteiden tuotteiden ryhmä: profiilit, levyt, nauhat, ohuet levyt ja hitsatut putket (huomautuksen 1 määritelmän mukaan); jäännösalkuaineiden ryhmä B (oletus, ellei muuta sovita)
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
≤ 0.45 (alarajaa ei ilmoitettu)
P
≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu
≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni
≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr
≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo
≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)
Litteiden tuotteiden ryhmä: profiilit, levyt, nauhat, ohuet levyt ja hitsatut putket (huomautuksen 1 määritelmän mukaan); jäännösalkuaineiden ryhmä A
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
≤ 0.45 (alarajaa ei ilmoitettu)
P
≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu
≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni
≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr
≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo
≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)
Litteiden tuotteiden ryhmä: profiilit, levyt, nauhat, ohuet levyt ja hitsatut putket (huomautuksen 1 määritelmän mukaan); jäännösalkuaineiden ryhmä C
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
≤ 0.45 (alarajaa ei ilmoitettu)
P
≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu
≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni
≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr
≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo
≤ 0.12 (alarajaa ei ilmoitettu)
Litteiden tuotteiden ryhmä: profiilit, levyt, nauhat, ohuet levyt ja hitsatut putket (huomautuksen 1 määritelmän mukaan); jäännösalkuaineiden ryhmä D (ei raja-arvoja, mutta raportoitava)
Alkuaine
Koostumusvaatimus
C
≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn
≤ 0.45 (alarajaa ei ilmoitettu)
P
≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S
≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ehdollinen haara on valittava
Kyllä
Tarkistuksen selitys
Alkuperäisen 2014-tekstin neljän taulukon 79 rivin koostumussolut, tuotemuotosarakkeet, UNS ja taulukon huomautukset tarkistettu; lähteet ja eri tilausehdot säilytetään erillisinä.WhatsAppTekninen kysely →