← Tilbage til forrige sideKatalog over materialekvaliteter

HS6-5-2-5 — Materialeoplysninger

I alt 2 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.

Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.

Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for HS6-5-2-5 →

Vurdering af materialebehov

Leder du efter materiale i HS6-5-2-5?

Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.

Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.

Se produkter og bearbejdningskapacitet

HS6-5-2-5 · ISO 4957-2018

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
ISO 4957-2018
Tabellens placering
Table8 og note a–f
PDF fysisk side
19

Reference for kulstofækvivalent

Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.

Standardvalg S≤.030%, Mn≤.40%
IIW / CEV:2.9100–3.3767 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):1.5433–1.7667 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Cu, Ni, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:1.5300–1.7350 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.
Aftalt S .060–.150%, Mn≤.80%
IIW / CEV:2.9100–3.4433 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):1.5433–1.7867 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Cu, Ni, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:1.5300–1.7750 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.87 ~ 0.95
Si≤ 0.45 (nedre grænse ikke angivet)
Cr3.8 ~ 4.5
V1.7 ~ 2.1
Mn≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet)
P≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet)
Mo4.7 ~ 5.2
W5.9 ~ 6.7
Co4.5 ~ 5

Anvendelsesgrænser

Tabel 8, hurtigstål, smelteanalyse wt%; standardværdier Mn≤.40%, og P/S hver ≤.030%. Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen; tankestreger udfyldes ikke med nul. Produktanalyseafvigelser i tabel 9 må ikke udvide smelteanalysens standardinterval; tabellens hårdheder og prøvetemperaturer afhænger af bestemte tilstande, og denne gennemgang registrerer kun kemi. Hurtigstål bliver ikke automatisk et valsetrådsprodukt til koldstukning. Note f: når S .060–.150% aftales for HS6-5-2-5, gælder Mn≤.80%; begge grænser skiftes samlet.

Betingelser for sammensætning

Tabel 8, hurtigstål, smelteanalyse wt%; standardværdier Mn≤.40%, og P/S hver ≤.030%. Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen; tankestreger udfyldes ikke med nul. Produktanalyseafvigelser i tabel 9 må ikke udvide smelteanalysens standardinterval; tabellens hårdheder og prøvetemperaturer afhænger af bestemte tilstande, og denne gennemgang registrerer kun kemi. Hurtigstål bliver ikke automatisk et valsetrådsprodukt til koldstukning. Note f: når S .060–.150% aftales for HS6-5-2-5, gælder Mn≤.80%; begge grænser skiftes samlet.

Oprindelige poster for betingelsesgrene

Standardvalg S≤.030%, Mn≤.40%

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.87 ~ 0.95
Si≤ 0.45 (nedre grænse ikke angivet)
Cr3.8 ~ 4.5
V1.7 ~ 2.1
Mn≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet)
P≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet)
Mo4.7 ~ 5.2
W5.9 ~ 6.7
Co4.5 ~ 5

Aftalt S .060–.150%, Mn≤.80%

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.87 ~ 0.95
Si≤ 0.45 (nedre grænse ikke angivet)
Cr3.8 ~ 4.5
V1.7 ~ 2.1
Mn≤ 0.8 (nedre grænse ikke angivet)
P≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet)
S0.06 ~ 0.15
Mo4.7 ~ 5.2
W5.9 ~ 6.7
Co4.5 ~ 5

En betingelsesgren skal vælges

Ja

Verifikationsbemærkninger

Alle intervaller og fodnoterne i originalens tabel 8 er visuelt kontrolleret

HS6-5-2-5 · BS EN ISO 4957:2018

Kilden til kemisk sammensætning er verificeret; egenskaber og tilstand vises efter postens angivne kilder og betingelser, uden at faktisk levering eller smeltepartiets måleresultater dermed er verificeret.

Materialekategori
Værktøjsstål
Materialeform
Standardmateriale om værktøjsstål; konkret materialeform bekræftes efter ordren
Standardudgave
BS EN ISO 4957:2018
Tabellens placering
Table8 og note a–f
Kildefil
BS EN ISO 4957-2018-工具钢.docx
Enhed
Massefraktion (wt%)
Analysetype
Smelteanalyse

Sammensætningspost (med særskilte aftalebetingelser)

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.87 ~ 0.95
Si≤ 0.45 (nedre grænse ikke angivet)
Cr3.8 ~ 4.5
V1.7 ~ 2.1
Mn≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet)
P≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet)
Mo4.7 ~ 5.2
W5.9 ~ 6.7
Co4.5 ~ 5

Standardvalg S≤.030%, Mn≤.40%

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.87 ~ 0.95
Si≤ 0.45 (nedre grænse ikke angivet)
Cr3.8 ~ 4.5
V1.7 ~ 2.1
Mn≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet)
P≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet)
Mo4.7 ~ 5.2
W5.9 ~ 6.7
Co4.5 ~ 5

Aftalt S .060–.150%, Mn≤.80%

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.87 ~ 0.95
Si≤ 0.45 (nedre grænse ikke angivet)
Cr3.8 ~ 4.5
V1.7 ~ 2.1
Mn≤ 0.8 (nedre grænse ikke angivet)
P≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet)
S0.06 ~ 0.15
Mo4.7 ~ 5.2
W5.9 ~ 6.7
Co4.5 ~ 5

Anvendelsesgrænser

Smelteanalyse, massefraktion %. Tankestreger betyder, at standarden ikke specificerer et selvstændigt krav, ikke nul. Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen. Tilladte produktanalyseafvigelser udvider ikke smelteanalysens standardinterval. Værktøjsstålkategori og hårdhed afhænger af anvendelse, varmebehandling og prøvningsbetingelser og er ikke garanti for koldstukningsegnethed eller egenskaber i vilkårlig tilstand. Tabel 8, hurtigstål, smelteanalyse wt%; standardværdier Mn≤.40%, og P/S hver ≤.030%. Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen; tankestreger udfyldes ikke med nul. Note f: når S .060–.150% aftales for HS6-5-2-5, gælder Mn≤.80%; begge grænser skiftes samlet. Hårdheden efter glødning+koldtrækning (+A+C) kan være 50 HBW højere end efter glødning (+A); efter glødning+koldvalsning (+A+CR) kan den være 70 HBW højere. Kun for HS6-5-2C og HS6-5-2-5 kan S aftales som 0.060%~0.150% og Mn≤0.80% efter tabel 8, note f; undtagelsen gælder ikke andre kvaliteter.

Kemi og bestillingsbetingelser

Smelteanalyse, massefraktion %. Tankestreger betyder, at standarden ikke specificerer et selvstændigt krav, ikke nul. Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen. Tilladte produktanalyseafvigelser udvider ikke smelteanalysens standardinterval. Værktøjsstålkategori og hårdhed afhænger af anvendelse, varmebehandling og prøvningsbetingelser og er ikke garanti for koldstukningsegnethed eller egenskaber i vilkårlig tilstand. Tabel 8, hurtigstål, smelteanalyse wt%; standardværdier Mn≤.40%, og P/S hver ≤.030%. Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen; tankestreger udfyldes ikke med nul. Note f: når S .060–.150% aftales for HS6-5-2-5, gælder Mn≤.80%; begge grænser skiftes samlet. Hårdheden efter glødning+koldtrækning (+A+C) kan være 50 HBW højere end efter glødning (+A); efter glødning+koldvalsning (+A+CR) kan den være 70 HBW højere. Kun for HS6-5-2C og HS6-5-2-5 kan S aftales som 0.060%~0.150% og Mn≤0.80% efter tabel 8, note f; undtagelsen gælder ikke andre kvaliteter.

Mekaniske egenskaber og leveringstilstand

PunktStandardkrav og anvendelsesbetingelser
Hårdhed i glødet tilstand HBW / maksimum269
HærdningsprøvningAustenitisering 1210±10 °C; olie eller saltbad, oliehærdning ved tvist; minimumsanløbningstemperatur 560±10 °C; hårdhed ≥64 HRC; konkret prøvning efter B.3.

Grundlag for mekaniske egenskaber: BS EN ISO 4957:2018 · Table8 og note a–f · indlejret standardtabel i brugerens Word

Verifikationsbemærkninger

Standardens hovedtekst og tabelnoter fra brugeren er verificeret; konkret ordreanvendelighed bekræftes særskilt.

Relaterede katalog- og standardreferencer

Se standardreferencemateriale →

En referencehenvisning bekræfter ikke levering eller udskiftelighed. Konkrete krav kræver teknisk bekræftelse.

Materialehenvisninger betyder ikke faktisk levering eller direkte substitutionsmulighed; konkrete betingelser skal bekræftes.

WhatsApp Teknisk forespørgsel →
Brug af billeder og indhold · Creation Group