← Tilbage til forrige sideKatalog over materialekvaliteter

37MO2 — Materialeoplysninger

I alt 5 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.

Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.

Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for 37MO2 →

Vurdering af materialebehov

Leder du efter materiale i 37MO2?

Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.

Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.

Se produkter og bearbejdningskapacitet

37Mo2 · EN 10263

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialeform
Valsetråd til trækning
Forklaring af den oprindelige posts status
Referencepost transskriberet fra standarden
Standardudgave
BS EN 10263-4:2017
Tabellens placering
Tabel 3

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.4900–0.6267 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Cr, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3933–0.4875 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Cr, Ni, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.4300–0.5325 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Cr, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

Kemikilder og anvendelsesområde

Nedenstående referencekemi følger de opførte standardudgaver og er ikke målte smelte-/partidata; ordrens gældende standard, råmaterialekrav og færdigproduktkrav skal bekræftes særskilt.

Kilde: BS EN 10263-4:2017 · Tabel 3 · 37Mo2 · p.9

GrundstofMassefraktion / %
C0.35–0.4
Si≤0.3
Mn0.6–0.9
P≤0.025
S≤0.025
Mo0.2–0.3
Cu≤0.25

Enkeltværdier er maksimum, medmindre andet er angivet; uspecificerede grundstoffer og tomme felter antages ikke at være nul. Alternative grænser, valgfrie tilsætninger og analysetolerancer kræver relevante tabelnoter og bestillingsaftale. Denne referencetabel erstatter ikke hele standarden.

Anvendelsesgrænser

Smelteanalyse; fodnoter og aftalemuligheder findes på originalsiden; uspecificerede intervaller betyder ikke nul. Originaludgaven 2017 har erstattet den tidligere midlertidige 2001-udtrækning. Hjemmesiden angiver ingen udgave; der vises efter denne posts kildeudgave, hvilket ikke dokumenterer kontraktmæssig anvendelighed.

Verifikationsbemærkninger

Standardkilde: BS EN 10263-4:2017 · Table 3Se det tilhørende produkt →

37Mo2 · ISO 4954

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialeform
Valsetråd til koldstukning
Forklaring af den oprindelige posts status
Referencepost transskriberet fra standarden
Standardudgave
ISO 4954:2018
Tabellens placering
Tabel C.2

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.4900–0.6267 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Cr, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3933–0.4875 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Cr, Ni, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.4300–0.5325 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Cr, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

Kemikilder og anvendelsesområde

Nedenstående referencekemi følger de opførte standardudgaver og er ikke målte smelte-/partidata; ordrens gældende standard, råmaterialekrav og færdigproduktkrav skal bekræftes særskilt.

Kilde: ISO 4954:2018 · Tabel C.2 · 37Mo2 · p.41

GrundstofMassefraktion / %
C0.35–0.4
Si≤0.3
Mn0.6–0.9
P≤0.025
S≤0.025
Mo0.2–0.3
Cu≤0.25

Enkeltværdier er maksimum, medmindre andet er angivet; uspecificerede grundstoffer og tomme felter antages ikke at være nul. Alternative grænser, valgfrie tilsætninger og analysetolerancer kræver relevante tabelnoter og bestillingsaftale. Denne referencetabel erstatter ikke hele standarden.

Anvendelsesgrænser

ISO 4954:2018; smelteanalyse, massefraktion %; værdier uden angivet interval er øvre grænser; komplette noter under tabellen findes i sidens originaltekst. Hjemmesiden angiver ingen udgave; der vises efter denne posts kildeudgave, hvilket ikke dokumenterer kontraktmæssig anvendelighed.

Verifikationsbemærkninger

Standardkilde: ISO 4954:2018 · Table C.2Se det tilhørende produkt →

37Mo2 · ISO 4954-2018

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialekategori
Legeret stål
Underkategori
Stål til hærdning og anløbning
Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
ISO 4954:2018
Tabellens placering
Tabel C.2

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.4900–0.6267 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Cr, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3933–0.4875 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Cr, Ni, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.4300–0.5325 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Cr, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.35 ~ 0.4
Si≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
Mo0.2 ~ 0.3
Cu≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet)

Anvendelsesgrænser

ISO 4954:2018, tabel C.2 angiver smelteanalyse; enkeltværdier er øvre grænser, og tankestreger er ikke nul. Produktanalyseafvigelser angives særskilt i standardens tabel 2/3 og udvider ikke direkte sammensætningsintervallet for smelteanalyse. Al0.020–0.050% kan vælges for at forbedre koldstukningsegenskaberne og er ikke en generel obligatorisk nedre grænse. Lavt Si kan aftales ved bestilling under hensyntagen til hærdbarheden; ved krav til hærdbarhed tillader standarden begrænsede afvigelser, undtagen P/S, med en C-afvigelse på højst 0.01%; øvrige betingelser fremgår af tabel 2. For C kan et interval med bredde 0.04% aftales; det erstatter ikke som standard det tabulerede interval.

Betingelser for sammensætning

ISO 4954:2018, tabel C.2 angiver smelteanalyse; enkeltværdier er øvre grænser, og tankestreger er ikke nul. / Produktanalyseafvigelser angives særskilt i standardens tabel 2/3 og udvider ikke direkte smelteanalysens sammensætningsinterval. / Al0.020–0.050% kan vælges for at forbedre koldstukningsegenskaberne og er ikke en generel obligatorisk nedre grænse. / Lavt Si kan aftales ved bestilling under hensyntagen til hærdbarheden; ved hærdbarhedskrav tillader standarden begrænsede afvigelser, undtagen P/S, med en C-afvigelse på højst 0.01%; øvrige betingelser fremgår af tabel 2. / For C kan et interval med bredde 0.04% aftales; det erstatter ikke som standard det tabulerede interval.

Verifikationsbemærkninger

Tabel C.2 og fodnoterne i standardens originaltekst er kontrolleret

37Mo2 · EN 10263-4-2017

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
EN 10263-4-2017
Tabellens placering
Tabel 3 og noter

Reference for kulstofækvivalent

Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.

Tabelangivet standard-smeltesammensætning, uden valg af valgfri Al-tilsætning
IIW / CEV:0.4900–0.6267 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Cr, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3933–0.4875 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Cr, Ni, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.4300–0.5325 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Cr, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.
Note 3: valgfri tilsætning af Al 0.020–0.050% til forbedring af koldstukningsegenskaber
IIW / CEV:0.4900–0.6267 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Cr, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3933–0.4875 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Cr, Ni, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.4300–0.5325 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Cr, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.35 ~ 0.4
Si≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
Cu≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet)
Mo0.2 ~ 0.3

Anvendelsesgrænser

EN10263-4:2017, tabel 3, smelteanalyse, massefraktion %. Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med 0 og må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen. Note 2 tillader specificerede mindre afvigelser ved hærdbarhedskrav, dog ikke for P/S; standardintervallerne udvides ikke her, og konkrete hærdbarhedsbetingelser i ordren skal inddrages. Den valgfrie Al0.020–0.050% i note 3 angives særskilt og er ikke obligatorisk aluminiumindhold som standard. Mekaniske egenskaber og leveringstilstand verificeres særskilt; standardens omfang garanterer ikke formning af vilkårlige komponenter. Note a tillader aftale om lavere Si under hensyntagen til virkningen på hærdbarhed og andre egenskaber; uden konkret aftalt interval udfyldes intet vilkårligt. Note b tillader aftale om et C-interval med bredde 0.04%; eksemplet .33–.37 er ikke et fælles interval for alle kvaliteter.

Betingelser for sammensætning

EN10263-4:2017, tabel 3, smelteanalyse, massefraktion %. Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med 0 og må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen. Note 2 tillader specificerede mindre afvigelser ved hærdbarhedskrav, dog ikke for P/S; standardintervallerne udvides ikke her, og konkrete hærdbarhedsbetingelser i ordren skal inddrages. Den valgfrie Al0.020–0.050% i note 3 angives særskilt og er ikke obligatorisk aluminiumindhold som standard. Mekaniske egenskaber og leveringstilstand verificeres særskilt; standardens omfang garanterer ikke formning af vilkårlige komponenter. Note a tillader aftale om lavere Si under hensyntagen til virkningen på hærdbarhed og andre egenskaber; uden konkret aftalt interval udfyldes intet vilkårligt. Note b tillader aftale om et C-interval med bredde 0.04%; eksemplet .33–.37 er ikke et fælles interval for alle kvaliteter.

Oprindelige poster for betingelsesgrene

Tabelangivet standard-smeltesammensætning, uden valg af valgfri Al-tilsætning

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.35 ~ 0.4
Si≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
Cu≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet)
Mo0.2 ~ 0.3

Note 3: valgfri tilsætning af Al 0.020–0.050% til forbedring af koldstukningsegenskaber

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.35 ~ 0.4
Si≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
Cu≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet)
Mo0.2 ~ 0.3
Al0.02 ~ 0.05

En betingelsesgren skal vælges

Ja

Verifikationsbemærkninger

Tabel 3/4 og fodnoterne i den engelske originaltekst er visuelt kontrolleret

37Mo2 · DIN EN 10263-4-2002

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
DIN EN 10263-4-2002
Tabellens placering
Tabel 2

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.4900–0.6267 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Cr, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3933–0.4875 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Cr, Ni, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.4300–0.5325 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Cr, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.35 ~ 0.4
Si≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
Cu≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet)
Mo0.2 ~ 0.3

Anvendelsesgrænser

DIN EN10263-4:2002-02 overtager EN10263-4:2001, og omslaget angiver udgaveforholdet udtrykkeligt; smelteanalyse, massefraktion %. Den ældre tabel 2/3 har ikke 2017-noten om valgfri Al-tilsætning; nyere betingelser anvendes ikke. Tabel 2, note c tillader aftale om kulstofinterval med bredde .04%; uden konkret aftale ændres de tabelangivne standardværdier ikke. Tabel 2, note d og tabel 3, note c tillader aftale om lavere Si under hensyntagen til påvirkning af egenskaber/hærdbarhed; intet interval udfyldes uden konkret angivelse. Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul; tabel 2, note a forbyder bevidst tilsætning uden køberens samtykke bortset fra for at gennemføre smeltningen; restelementer kan forekomme, men må ikke påvirke egenskaberne negativt. Tabel 2, note b tillader specificerede afvigelser ved hærdbarhedskrav, undtagen P/S; standardintervallet for sammensætning er ikke udvidet her. Mekaniske krav, levering og hærdbarhed verificeres særskilt, og formningsegnethed for konkrete komponenter bekræftes særskilt.

Betingelser for sammensætning

DIN EN10263-4:2002-02 overtager EN10263-4:2001 med udgaveforholdet udtrykkeligt angivet på forsiden; smelteanalyse, massefraktion %. / Den tidligere tabel 2/3 har ikke noten om valgfri tilsætning af Al fra 2017; nyere betingelser anvendes ikke. / Tabel 2, note c tillader aftale om kulstofinterval med bredde .04%; uden konkret aftale ændres tabellens standardværdier ikke. / Tabel 2, note d og tabel 3, note c tillader aftale om lavere Si under hensyntagen til egenskaber/hærdbarhed; uden konkret interval udfyldes intet vilkårligt. / Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul; tabel 2, note a forbyder bevidst tilsætning uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; restindhold kan forekomme, men må ikke påvirke egenskaberne negativt. / Tabel 2, note b tillader specificerede afvigelser ved hærdbarhedskrav undtagen P/S; standardintervallerne udvides ikke her. / Mekaniske egenskaber, levering og hærdbarhedskrav verificeres særskilt, ligesom formningsegnethed for en konkret komponent.

Verifikationsbemærkninger

Tabel 2/3 og fodnoterne i den ældre udgave er visuelt kontrolleret; lighed med nyere udgaver antages ikke
WhatsApp Teknisk forespørgsel →
Brug af billeder og indhold · Creation Group