35SMNPB20 — Materialeoplysninger
I alt 2 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.
Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.
Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for 35SMNPB20 →Vurdering af materialebehov
Leder du efter materiale i 35SMNPB20?
Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.
Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.
Bevar dine indtastninger, og prøv igen senere, eller kontakt website@chqwire.net. Hvis du allerede har modtaget en bekræftelse, skal du ikke indsende igen.
35SMnPb20 · EN ISO 683-4-2018
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Automatstål
- Underkategori
- Automatstål
- Materialeform
- Halvfabrikata, stangmateriale og valsetråd af automatstål; leveringstilstand og dimensionsbetingelser fremgår af bemærkningerne
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- EN ISO 683-4:2018
- Tabellens placering
- Tabel 2 og noter a–c; tabel 3; 1,6.3,7.1,7.3
- PDF fysisk side
- 1、5、7、10、13、14、15
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Analysetype
- Smelteanalyse
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.9 ~ 1.4 |
| P | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.15 ~ 0.25 |
| Pb | 0.15 ~ 0.35 |
Anvendelsesgrænser
Efter den officielle tekst EN ISO683-4:2018, med faktisk læsning af DIN EN ISO683-4:2018-09; det europæiske forord bekræfter uændret overtagelse af ISO683-4:2016. 2018 er året for EN-overtagelsesudgaven; den overtagne ISO-udgave er fortsat 2016. Omfanget omfatter halvfabrikata, stænger og valsetråd af automatstål i tabel 2; blanke stænger følger særskilt ISO683-18, uden automatisk sammenblanding af produktstandarder. Tabel 2 angiver smelteanalyse; tilladte produktanalyseafvigelser i tabel 3 verificeres særskilt, kun når ordren kræver det; samme smeltepartis ±afvigelser må ikke overskride begge sider samtidigt. Kvaliteter med Pb og uden Pb registreres særskilt; tankestreger udfyldes ikke med 0. Standardværdien for lavt Si i gruppen uden varmebehandling holdes adskilt fra aftalt Si0.10–0.40% med garanti for særlige oxider; standardmaksimum 0.11% for P, aftalt 0.06–0.11% og aftalt maksimum 0.05% vælges særskilt, og aftalebetingelser anvendes ikke automatisk. Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen; tilsætninger såsom Ca, Se og Te til forbedret spåntagning kræver aftale og rapportering i inspektionsdokumentet; en fuldstændig kulstofækvivalent beregnes ikke med manglende grundstoffer. Tabel 1: ubehandlet +U gælder halvfabrikata, stænger og valsetråd; leveringstilstand +QT gælder kun stænger anført i tabel 1. Egenskaber, som en aftalt referenceprøve af et ubehandlet produkt kan opnå efter varmebehandling, betyder ikke, at valsetråden allerede er hærdet og anløbet ved levering. Hårdhed i +U-tilstand i tabel 4–6 holdes adskilt fra trækstyrke ved tvistafgørelse; ved tvist afgøres efter trækstyrken, og egenskaber efter hærdning og anløbning erstatter ikke den ubehandlede leveringstilstand. For 35SMn20/35SMnPb20 angiver tabel 6 ingen værdier i første og sidste diameterinterval for +QT; tankestreger udfyldes ikke med 0, og værdier ekstrapoleres ikke fra nabodiametre. Parenteser ved hårdhed i de første to intervaller for 44SMn28-gruppen bevares efter originalen; betydning og garantiomfang verificeres særskilt. Trækprøver følger tabel 7 og ISO6892-1, proportional målelængde L0=5.65√S0; prøveplacering, tværsnit, kontrolparti og inspektionsdokumentkrav verificeres særskilt. Efter 7.3 anbefales svejsning normalt ikke for automatstål med højt S/P; koldstukning og anden koldformning skal ligeledes vurderes efter det faktiske materiale og aftalen; materialesøgning er ingen garanti for bearbejdelighed eller levering.
Betingelser for sammensætning
Efter den officielle tekst EN ISO683-4:2018, med faktisk læsning af DIN EN ISO683-4:2018-09; det europæiske forord bekræfter uændret overtagelse af ISO683-4:2016. 2018 er året for EN-overtagelsesudgaven; den overtagne ISO-udgave er fortsat 2016. Omfanget omfatter halvfabrikata, stænger og valsetråd af automatstål i tabel 2; blanke stænger følger særskilt ISO683-18, uden automatisk sammenblanding af produktstandarder. Tabel 2 angiver smelteanalyse; tilladte produktanalyseafvigelser i tabel 3 verificeres særskilt, kun når ordren kræver det; samme smeltepartis ±afvigelser må ikke overskride begge sider samtidigt. Kvaliteter med Pb og uden Pb registreres særskilt; tankestreger udfyldes ikke med 0. Standardværdien for lavt Si i gruppen uden varmebehandling holdes adskilt fra aftalt Si0.10–0.40% med garanti for særlige oxider; standardmaksimum 0.11% for P, aftalt 0.06–0.11% og aftalt maksimum 0.05% vælges særskilt, og aftalebetingelser anvendes ikke automatisk. Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen; tilsætninger såsom Ca, Se og Te til forbedret spåntagning kræver aftale og rapportering i inspektionsdokumentet; en fuldstændig kulstofækvivalent beregnes ikke med manglende grundstoffer. Tabel 1: ubehandlet +U gælder halvfabrikata, stænger og valsetråd; leveringstilstand +QT gælder kun stænger anført i tabel 1. Egenskaber, som en aftalt referenceprøve af et ubehandlet produkt kan opnå efter varmebehandling, betyder ikke, at valsetråden allerede er hærdet og anløbet ved levering. Hårdhed i +U-tilstand i tabel 4–6 holdes adskilt fra trækstyrke ved tvistafgørelse; ved tvist afgøres efter trækstyrken, og egenskaber efter hærdning og anløbning erstatter ikke den ubehandlede leveringstilstand. For 35SMn20/35SMnPb20 angiver tabel 6 ingen værdier i første og sidste diameterinterval for +QT; tankestreger udfyldes ikke med 0, og værdier ekstrapoleres ikke fra nabodiametre. Parenteser ved hårdhed i de første to intervaller for 44SMn28-gruppen bevares efter originalen; betydning og garantiomfang verificeres særskilt. Trækprøver følger tabel 7 og ISO6892-1, proportional målelængde L0=5.65√S0; prøveplacering, tværsnit, kontrolparti og inspektionsdokumentkrav verificeres særskilt. Efter 7.3 anbefales svejsning normalt ikke for automatstål med højt S/P; koldstukning og anden koldformning skal ligeledes vurderes efter det faktiske materiale og aftalen; materialesøgning er ingen garanti for bearbejdelighed eller levering.
Verifikationsbemærkninger
EN ISO683-4:2018, tabel 2 og de aftalte P/Si-betingelser er verificeret; ISO anvender 2016-udgaven, og egenskaber vises efter valgt leveringstilstand og diameter.Anvendelsesregler for produktanalyseafvigelser
- Kildetabel
- Tabel 3
- Analysetype
- Kun produktanalyse
- C
- Smelteanalysens øvre grænse må ikke overstige
- 0.3
- Tilladt positiv afvigelse
- 0.02
- Tilladt negativ afvigelse
- 0.02
- Smelteanalysens øvre grænse er større end
- 0.3
- Smelteanalysens øvre grænse må ikke overstige
- 0.5
- Tilladt positiv afvigelse
- 0.03
- Tilladt negativ afvigelse
- 0.03
- Si
- Smelteanalysens øvre grænse må ikke overstige
- 0.05
- Tilladt positiv afvigelse
- 0.01
- Tilladt negativ afvigelse
- 0.01
- Smelteanalysens øvre grænse er større end
- 0.05
- Smelteanalysens øvre grænse må ikke overstige
- 0.4
- Tilladt positiv afvigelse
- 0.03
- Tilladt negativ afvigelse
- 0.03
- Mn
- Smelteanalysens øvre grænse må ikke overstige
- 1.0
- Tilladt positiv afvigelse
- 0.04
- Tilladt negativ afvigelse
- 0.04
- Smelteanalysens øvre grænse er større end
- 1.0
- Smelteanalysens øvre grænse må ikke overstige
- 1.7
- Tilladt positiv afvigelse
- 0.06
- Tilladt negativ afvigelse
- 0.06
- P
- Smelteanalysens øvre grænse må ikke overstige
- 0.06
- Tilladt positiv afvigelse
- 0.008
- Tilladt negativ afvigelse
- 0.008
- Smelteanalysens øvre grænse er større end
- 0.06
- Smelteanalysens øvre grænse må ikke overstige
- 0.11
- Tilladt positiv afvigelse
- 0.02
- Tilladt negativ afvigelse
- 0.02
- S
- Smelteanalysens øvre grænse må ikke overstige
- 0.33
- Tilladt positiv afvigelse
- 0.03
- Tilladt negativ afvigelse
- 0.03
- Smelteanalysens øvre grænse er større end
- 0.33
- Smelteanalysens øvre grænse må ikke overstige
- 0.4
- Tilladt positiv afvigelse
- 0.04
- Tilladt negativ afvigelse
- 0.04
- Pb
- Smelteanalysens øvre grænse må ikke overstige
- 0.35
- Tilladt positiv afvigelse
- 0.03
- Tilladt negativ afvigelse
- 0.02
- Positive og negative afvigelser tillades samtidig for samme smelte
- Nej
- Bruges til lempelse af smelteanalysekrav
- Nej
35SMnPb20 · DIN EN 10277:2018-09
Originaltabellen i det informative bilag er verificeret; formel normativ sammensætning og udgave afventer verifikation, kun til reference
- Materialekategori
- Kulstofstål
- Underkategori
- Automatstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Sammensætningens karakter
- Smelteanalyse i informativt bilag, kun til reference
- Verifikationsstatus
- Originaltabellen i det informative bilag er verificeret; formel normativ sammensætning og udgave afventer verifikation
- Standardudgave
- DIN EN 10277:2018-09
- Tabellens placering
- Informativt bilag A.2
- PDF fysisk side
- 44
- Enhed
- Massefraktion wt%
- Analysetype
- Smelteanalyse (informativ reference)
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.9 ~ 1.4 |
| P | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.15 ~ 0.25 |
| Pb | 0.15 ~ 0.35 |
Anvendelsesgrænser
Originaltabellen i det informative bilag er verificeret og er kun til reference; hovedtekstens krav i 7.1.2 foreskriver, at sammensætningen fastlægges efter den citerede standard; den formelle normative sammensætning og den gældende udgave afventer stadig verifikation. Må ikke anvendes som leveringsgaranti, grundlag for vurdering ved omvendt sammensætningssøgning eller beregning af kulstofækvivalent ud fra standardens interval.
Betingelser for sammensætning
Originaltabellen i det informative bilag er verificeret og er kun reference; hovedtekstens 7.1.2 kræver kemi fastlagt efter henviste standarder, mens officielt normativt kemigrundlag og gældende udgave stadig afventer verificering. Må ikke bruges som leveringsgaranti, omvendt søgeafgørelse eller grundlag for kulstofækvivalent fra standardintervaller. / Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke; tilsætninger som Ca/Se/Te til forbedret spåntagning kræver aftale og angivelse i certifikatet. / Fodnote b: Si 0.10—0.40% er et aftalevalg til særlig oxidstyring og erstatter ikke øvre standardgrænse for Si. / Fodnote c: P 0.06—0.11% eller ≤0.05% kræver aftale ved forespørgsel og bestilling; originaltabellens standardværdier omskrives ikke automatisk.
Betingede krav
- Fodnote
- Informativ anvendelsesgrænse
- Betingelser i originalteksten
- Originaltabellen i det informative bilag er verificeret og er kun til reference; hovedtekstens krav i 7.1.2 foreskriver, at sammensætningen fastlægges efter den citerede standard; den formelle normative sammensætning og den gældende udgave afventer stadig verifikation. Må ikke anvendes som leveringsgaranti, grundlag for vurdering ved omvendt sammensætningssøgning eller beregning af kulstofækvivalent ud fra standardens interval. Hovedtekstens henvisning: EN ISO 683-4 (udateret henvisning, gældende udgave afventer verifikation).
- Fodnote
- Betingelse 1 i originaltabellen
- Betingelser i originalteksten
- Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke; Ca/Se/Te mv. til forbedrede spåntagningsegenskaber kræver aftale og angivelse på certifikatet.
- Fodnote
- Betingelse 2 i originaltabellen
- Betingelser i originalteksten
- Fodnote b: Si 0.10—0.40% er et aftalebaseret valg til særlig oxidkontrol og erstatter ikke standardgrænsen for Si.
- Fodnote
- Betingelse 3 i originaltabellen
- Betingelser i originalteksten
- Fodnote c: P 0.06—0.11% eller≤0.05% kræver aftale ved tilbud og bestilling; originaltabellens standardværdier ændres ikke automatisk.