32CRB4 — Materialeoplysninger
I alt 5 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.
Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.
Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for 32CRB4 →Vurdering af materialebehov
Leder du efter materiale i 32CRB4?
Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.
Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.
Bevar dine indtastninger, og prøv igen senere, eller kontakt website@chqwire.net. Hvis du allerede har modtaget en bekræftelse, skal du ikke indsende igen.
32CrB4 · EN 10263
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Valsetråd til trækning
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Referencepost transskriberet fra standarden
- Standardudgave
- BS EN 10263-4:2017
- Tabellens placering
- Tabel 4
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.3 ~ 0.34 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| B | 0.0008 ~ 0.005 |
Anvendelsesgrænser
Smelteanalyse; fodnoter og aftalemuligheder findes på originalsiden; uspecificerede intervaller betyder ikke nul. Originaludgaven 2017 har erstattet den tidligere midlertidige 2001-udtrækning. Hjemmesiden angiver ingen udgave; der vises efter denne posts kildeudgave, hvilket ikke dokumenterer kontraktmæssig anvendelighed.
Verifikationsbemærkninger
Standardkilde: BS EN 10263-4:2017 · Table 4Se det tilhørende produkt →32CrB4 · ISO 4954
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Valsetråd til koldstukning
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Referencepost transskriberet fra standarden
- Standardudgave
- ISO 4954:2018
- Tabellens placering
- Tabel C.3
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.3 ~ 0.34 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| B | 0.0008 ~ 0.005 |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
ISO 4954:2018; smelteanalyse, massefraktion %; værdier uden angivet interval er øvre grænser; komplette noter under tabellen findes i sidens originaltekst. Hjemmesiden angiver ingen udgave; der vises efter denne posts kildeudgave, hvilket ikke dokumenterer kontraktmæssig anvendelighed.
Verifikationsbemærkninger
Standardkilde: ISO 4954:2018 · Table C.3Se det tilhørende produkt →32CrB4 · EN 10263-4-2017
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- EN 10263-4-2017
- Tabellens placering
- Tabel 4 og noter
Reference for kulstofækvivalent
Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.
Tabelangivet standard-smeltesammensætning, uden valg af valgfri Al-tilsætning
Note 3: valgfri tilsætning af Al 0.020–0.050% til forbedring af koldstukningsegenskaber
Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.3 ~ 0.34 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| B | 0.0008 ~ 0.005 |
Anvendelsesgrænser
EN10263-4:2017, tabel 4, smelteanalyse, massefraktion %. Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med 0 og må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen. Note 2 tillader specificerede mindre afvigelser ved hærdbarhedskrav, dog ikke for P/S; standardintervallerne udvides ikke her, og konkrete hærdbarhedsbetingelser i ordren skal inddrages. Den valgfrie Al0.020–0.050% i note 3 angives særskilt og er ikke obligatorisk aluminiumindhold som standard. Mekaniske egenskaber og leveringstilstand verificeres særskilt; standardens omfang garanterer ikke formning af vilkårlige komponenter. Teksten i tabel 4, note a henviser til aftalt nedre Cr-grænse for Cr≤.30%-kvaliteter, mens overskriftens fodnote a står ved Si. Tvivlen om originalens placering bevares og bruges ikke til at ændre klare tabelværdier for Si eller vilkårligt indføre en betingelse om lavt Si. Nedre grænse .15 for Cr i tabel 4, note b gælder kun krav til kernehærdning for 1.5408 (30MoB1), ikke andre kvaliteter såsom 30MnB4; aftalt lavere øvre grænse for Cr kræver en konkret værdi.
Betingelser for sammensætning
EN10263-4:2017, tabel 4, smelteanalyse, massefraktion %. Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med 0 og må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen. Note 2 tillader specificerede mindre afvigelser ved hærdbarhedskrav, dog ikke for P/S; standardintervallerne udvides ikke her, og konkrete hærdbarhedsbetingelser i ordren skal inddrages. Den valgfrie Al0.020–0.050% i note 3 angives særskilt og er ikke obligatorisk aluminiumindhold som standard. Mekaniske egenskaber og leveringstilstand verificeres særskilt; standardens omfang garanterer ikke formning af vilkårlige komponenter. Teksten i tabel 4, note a henviser til aftalt nedre Cr-grænse for Cr≤.30%-kvaliteter, mens overskriftens fodnote a står ved Si. Tvivlen om originalens placering bevares og bruges ikke til at ændre klare tabelværdier for Si eller vilkårligt indføre en betingelse om lavt Si. Nedre grænse .15 for Cr i tabel 4, note b gælder kun krav til kernehærdning for 1.5408 (30MoB1), ikke andre kvaliteter såsom 30MnB4; aftalt lavere øvre grænse for Cr kræver en konkret værdi.
Oprindelige poster for betingelsesgrene
Tabelangivet standard-smeltesammensætning, uden valg af valgfri Al-tilsætning
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.3 ~ 0.34 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| B | 0.0008 ~ 0.005 |
Note 3: valgfri tilsætning af Al 0.020–0.050% til forbedring af koldstukningsegenskaber
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.3 ~ 0.34 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| B | 0.0008 ~ 0.005 |
| Al | 0.02 ~ 0.05 |
En betingelsesgren skal vælges
JaVerifikationsbemærkninger
Tabel 3/4 og fodnoterne i den engelske originaltekst er visuelt kontrolleret32CrB4 · DIN EN 10263-4-2002
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- DIN EN 10263-4-2002
- Tabellens placering
- Tabel 3
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.3 ~ 0.34 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| B | 0.0008 ~ 0.005 |
Anvendelsesgrænser
DIN EN10263-4:2002-02 overtager EN10263-4:2001, og omslaget angiver udgaveforholdet udtrykkeligt; smelteanalyse, massefraktion %. Den ældre tabel 2/3 har ikke 2017-noten om valgfri Al-tilsætning; nyere betingelser anvendes ikke. Tabel 2, note c tillader aftale om kulstofinterval med bredde .04%; uden konkret aftale ændres de tabelangivne standardværdier ikke. Tabel 2, note d og tabel 3, note c tillader aftale om lavere Si under hensyntagen til påvirkning af egenskaber/hærdbarhed; intet interval udfyldes uden konkret angivelse. Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul; tabel 2, note a forbyder bevidst tilsætning uden køberens samtykke bortset fra for at gennemføre smeltningen; restelementer kan forekomme, men må ikke påvirke egenskaberne negativt. Tabel 2, note b tillader specificerede afvigelser ved hærdbarhedskrav, undtagen P/S; standardintervallet for sammensætning er ikke udvidet her. Mekaniske krav, levering og hærdbarhed verificeres særskilt, og formningsegnethed for konkrete komponenter bekræftes særskilt. Den ældre tabel 3, note d: kvaliteter med Cr≤.30 kan have aftalt nedre grænse uden fælles talværdi; optionen .15 for kernehærdning 30MoB1 i 2017 kopieres ikke.
Betingelser for sammensætning
DIN EN10263-4:2002-02 overtager EN10263-4:2001 med udgaveforholdet udtrykkeligt angivet på forsiden; smelteanalyse, massefraktion %. / Den tidligere tabel 2/3 har ikke noten om valgfri tilsætning af Al fra 2017; nyere betingelser anvendes ikke. / Tabel 2, note c tillader aftale om kulstofinterval med bredde .04%; uden konkret aftale ændres tabellens standardværdier ikke. / Tabel 2, note d og tabel 3, note c tillader aftale om lavere Si under hensyntagen til egenskaber/hærdbarhed; uden konkret interval udfyldes intet vilkårligt. / Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul; tabel 2, note a forbyder bevidst tilsætning uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; restindhold kan forekomme, men må ikke påvirke egenskaberne negativt. / Tabel 2, note b tillader specificerede afvigelser ved hærdbarhedskrav undtagen P/S; standardintervallerne udvides ikke her. / Mekaniske egenskaber, levering og hærdbarhedskrav verificeres særskilt, ligesom formningsegnethed for en konkret komponent. / Tidligere tabel 3, note d: for kvaliteter med Cr≤.30 kan en nedre grænse aftales uden fælles talværdi; kernehærdningsmuligheden .15 for 30MoB1 fra 2017 kopieres ikke.
Verifikationsbemærkninger
Tabel 2/3 og fodnoterne i den ældre udgave er visuelt kontrolleret; lighed med nyere udgaver antages ikke32CrB4 · Q/BQB 517-2023
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Stål til koldstukning
- Materialeform
- Varmvalset valsetråd af stål til koldstukning
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- Q/BQB 517—2023
- Tabellens placering
- 6.1.1/tabel 1, række 60, note a
- PDF fysisk side
- 10
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Analysetype
- Smelteanalyse
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.3 ~ 0.34 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.02 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.02 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| B | 0.0008 ~ 0.005 |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Q/BQB 517—2023 officielle originaltekst på Baosteels hjemmeside, tabel 1, række 60; smelteanalyse, massefraktion wt%. Note a under tabellen: restelementer Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; hvis rækken angiver andet for et grundstof, gælder rækkens krav. Uspecificerede grundstoffer og særlige aftalekrav må ikke regnes som nul eller som standardgarantier; tilladte produktanalyseafvigelser følger særskilt GB/T 222. Valsetråd leveres varmvalset; skærpede krav til Z1 P/S samt særlig overflade- eller inklusionskvalitet skal bekræftes efter normativt bilag A og kontraktens bestillingskode; faste mekaniske egenskaber udledes ikke af sammensætningstabellen.
Betingelser for sammensætning
Q/BQB 517—2023 officielle originaltekst på Baosteels hjemmeside, tabel 1, række 60; smelteanalyse, massefraktion wt%. Note a under tabellen: restelementer Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; hvis rækken angiver andet for et grundstof, gælder rækkens krav. Uspecificerede grundstoffer og særlige aftalekrav må ikke regnes som nul eller som standardgarantier; tilladte produktanalyseafvigelser følger særskilt GB/T 222. Valsetråd leveres varmvalset; skærpede krav til Z1 P/S samt særlig overflade- eller inklusionskvalitet skal bekræftes efter normativt bilag A og kontraktens bestillingskode; faste mekaniske egenskaber udledes ikke af sammensætningstabellen.