← Tilbage til forrige sideKatalog over materialekvaliteter

31CRMOB2-1 — Materialeoplysninger

I alt 4 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.

Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.

Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for 31CRMOB2-1 →

Vurdering af materialebehov

Leder du efter materiale i 31CRMOB2-1?

Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.

Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.

Se produkter og bearbejdningskapacitet

31CrMoB2-1 · EN 10263

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialeform
Valsetråd til trækning
Forklaring af den oprindelige posts status
Referencepost transskriberet fra standarden
Standardudgave
BS EN 10263-4:2017
Tabellens placering
Tabel 4

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.5300–0.6867 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3557–0.4750 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Ni, V Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.4000–0.5050 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.28 ~ 0.33
Si≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Mn0.9 ~ 1.2
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
Cr0.4 ~ 0.55
Mo0.1 ~ 0.15
Cu≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet)
B0.0008 ~ 0.005

Anvendelsesgrænser

Smelteanalyse; fodnoter og aftalemuligheder findes på originalsiden; uspecificerede intervaller betyder ikke nul. Originaludgaven 2017 har erstattet den tidligere midlertidige 2001-udtrækning. Hjemmesiden angiver ingen udgave; der vises efter denne posts kildeudgave, hvilket ikke dokumenterer kontraktmæssig anvendelighed.

Verifikationsbemærkninger

Standardkilde: BS EN 10263-4:2017 · Table 4Se det tilhørende produkt →

31CrMoB2-1 · ISO 4954

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialeform
Valsetråd til koldstukning
Forklaring af den oprindelige posts status
Referencepost transskriberet fra standarden
Standardudgave
ISO 4954:2018
Tabellens placering
Tabel C.3

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.5300–0.6867 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3557–0.4750 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Ni, V Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.4000–0.5050 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.28 ~ 0.33
Si≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Mn0.9 ~ 1.2
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
Cr0.4 ~ 0.55
Mo0.1 ~ 0.15
B0.0008 ~ 0.005
Cu≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet)

Anvendelsesgrænser

ISO 4954:2018; smelteanalyse, massefraktion %; værdier uden angivet interval er øvre grænser; komplette noter under tabellen findes i sidens originaltekst. Hjemmesiden angiver ingen udgave; der vises efter denne posts kildeudgave, hvilket ikke dokumenterer kontraktmæssig anvendelighed.

Verifikationsbemærkninger

Standardkilde: ISO 4954:2018 · Table C.3Se det tilhørende produkt →

31CrMoB2-1 · EN 10263-4-2017

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
EN 10263-4-2017
Tabellens placering
Tabel 4 og noter

Reference for kulstofækvivalent

Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.

Tabelangivet standard-smeltesammensætning, uden valg af valgfri Al-tilsætning
IIW / CEV:0.5300–0.6867 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3557–0.4750 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Ni, V Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.4000–0.5050 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.
Note 3: valgfri tilsætning af Al 0.020–0.050% til forbedring af koldstukningsegenskaber
IIW / CEV:0.5300–0.6867 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3557–0.4750 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Ni, V Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.4000–0.5050 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.28 ~ 0.33
Si≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Mn0.9 ~ 1.2
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
Cr0.4 ~ 0.55
Cu≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet)
B0.0008 ~ 0.005
Mo0.1 ~ 0.15

Anvendelsesgrænser

EN10263-4:2017, tabel 4, smelteanalyse, massefraktion %. Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med 0 og må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen. Note 2 tillader specificerede mindre afvigelser ved hærdbarhedskrav, dog ikke for P/S; standardintervallerne udvides ikke her, og konkrete hærdbarhedsbetingelser i ordren skal inddrages. Den valgfrie Al0.020–0.050% i note 3 angives særskilt og er ikke obligatorisk aluminiumindhold som standard. Mekaniske egenskaber og leveringstilstand verificeres særskilt; standardens omfang garanterer ikke formning af vilkårlige komponenter. Teksten i tabel 4, note a henviser til aftalt nedre Cr-grænse for Cr≤.30%-kvaliteter, mens overskriftens fodnote a står ved Si. Tvivlen om originalens placering bevares og bruges ikke til at ændre klare tabelværdier for Si eller vilkårligt indføre en betingelse om lavt Si. Nedre grænse .15 for Cr i tabel 4, note b gælder kun krav til kernehærdning for 1.5408 (30MoB1), ikke andre kvaliteter såsom 30MnB4; aftalt lavere øvre grænse for Cr kræver en konkret værdi.

Betingelser for sammensætning

EN10263-4:2017, tabel 4, smelteanalyse, massefraktion %. Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med 0 og må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen. Note 2 tillader specificerede mindre afvigelser ved hærdbarhedskrav, dog ikke for P/S; standardintervallerne udvides ikke her, og konkrete hærdbarhedsbetingelser i ordren skal inddrages. Den valgfrie Al0.020–0.050% i note 3 angives særskilt og er ikke obligatorisk aluminiumindhold som standard. Mekaniske egenskaber og leveringstilstand verificeres særskilt; standardens omfang garanterer ikke formning af vilkårlige komponenter. Teksten i tabel 4, note a henviser til aftalt nedre Cr-grænse for Cr≤.30%-kvaliteter, mens overskriftens fodnote a står ved Si. Tvivlen om originalens placering bevares og bruges ikke til at ændre klare tabelværdier for Si eller vilkårligt indføre en betingelse om lavt Si. Nedre grænse .15 for Cr i tabel 4, note b gælder kun krav til kernehærdning for 1.5408 (30MoB1), ikke andre kvaliteter såsom 30MnB4; aftalt lavere øvre grænse for Cr kræver en konkret værdi.

Oprindelige poster for betingelsesgrene

Tabelangivet standard-smeltesammensætning, uden valg af valgfri Al-tilsætning

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.28 ~ 0.33
Si≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Mn0.9 ~ 1.2
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
Cr0.4 ~ 0.55
Cu≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet)
B0.0008 ~ 0.005
Mo0.1 ~ 0.15

Note 3: valgfri tilsætning af Al 0.020–0.050% til forbedring af koldstukningsegenskaber

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.28 ~ 0.33
Si≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Mn0.9 ~ 1.2
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
Cr0.4 ~ 0.55
Cu≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet)
B0.0008 ~ 0.005
Mo0.1 ~ 0.15
Al0.02 ~ 0.05

En betingelsesgren skal vælges

Ja

Verifikationsbemærkninger

Tabel 3/4 og fodnoterne i den engelske originaltekst er visuelt kontrolleret

31CrMoB2-1 · DIN EN 10263-4-2002

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
DIN EN 10263-4-2002
Tabellens placering
Tabel 3

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.5300–0.6867 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3557–0.4750 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Ni, V Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.4000–0.5050 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.28 ~ 0.33
Si≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Mn0.9 ~ 1.2
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
Cr0.4 ~ 0.55
Cu≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet)
B0.0008 ~ 0.005
Mo0.1 ~ 0.15

Anvendelsesgrænser

DIN EN10263-4:2002-02 overtager EN10263-4:2001, og omslaget angiver udgaveforholdet udtrykkeligt; smelteanalyse, massefraktion %. Den ældre tabel 2/3 har ikke 2017-noten om valgfri Al-tilsætning; nyere betingelser anvendes ikke. Tabel 2, note c tillader aftale om kulstofinterval med bredde .04%; uden konkret aftale ændres de tabelangivne standardværdier ikke. Tabel 2, note d og tabel 3, note c tillader aftale om lavere Si under hensyntagen til påvirkning af egenskaber/hærdbarhed; intet interval udfyldes uden konkret angivelse. Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul; tabel 2, note a forbyder bevidst tilsætning uden køberens samtykke bortset fra for at gennemføre smeltningen; restelementer kan forekomme, men må ikke påvirke egenskaberne negativt. Tabel 2, note b tillader specificerede afvigelser ved hærdbarhedskrav, undtagen P/S; standardintervallet for sammensætning er ikke udvidet her. Mekaniske krav, levering og hærdbarhed verificeres særskilt, og formningsegnethed for konkrete komponenter bekræftes særskilt. Den ældre tabel 3, note d: kvaliteter med Cr≤.30 kan have aftalt nedre grænse uden fælles talværdi; optionen .15 for kernehærdning 30MoB1 i 2017 kopieres ikke.

Betingelser for sammensætning

DIN EN10263-4:2002-02 overtager EN10263-4:2001 med udgaveforholdet udtrykkeligt angivet på forsiden; smelteanalyse, massefraktion %. / Den tidligere tabel 2/3 har ikke noten om valgfri tilsætning af Al fra 2017; nyere betingelser anvendes ikke. / Tabel 2, note c tillader aftale om kulstofinterval med bredde .04%; uden konkret aftale ændres tabellens standardværdier ikke. / Tabel 2, note d og tabel 3, note c tillader aftale om lavere Si under hensyntagen til egenskaber/hærdbarhed; uden konkret interval udfyldes intet vilkårligt. / Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul; tabel 2, note a forbyder bevidst tilsætning uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; restindhold kan forekomme, men må ikke påvirke egenskaberne negativt. / Tabel 2, note b tillader specificerede afvigelser ved hærdbarhedskrav undtagen P/S; standardintervallerne udvides ikke her. / Mekaniske egenskaber, levering og hærdbarhedskrav verificeres særskilt, ligesom formningsegnethed for en konkret komponent. / Tidligere tabel 3, note d: for kvaliteter med Cr≤.30 kan en nedre grænse aftales uden fælles talværdi; kernehærdningsmuligheden .15 for 30MoB1 fra 2017 kopieres ikke.

Verifikationsbemærkninger

Tabel 2/3 og fodnoterne i den ældre udgave er visuelt kontrolleret; lighed med nyere udgaver antages ikke
WhatsApp Teknisk forespørgsel →
Brug af billeder og indhold · Creation Group