← Tilbage til forrige sideKatalog over materialekvaliteter

23MNB5 — Materialeoplysninger

I alt 2 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.

Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.

Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for 23MNB5 →

Vurdering af materialebehov

Leder du efter materiale i 23MNB5?

Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.

Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.

Se produkter og bearbejdningskapacitet

23MnB5 · ISO 4954

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialeform
Valsetråd til koldstukning
Forklaring af den oprindelige posts status
Referencepost transskriberet fra standarden
Standardudgave
ISO 4954:2018
Tabellens placering
Tabel C.3

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.3833–0.5700 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2590–0.3925 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Ni, Mo, V Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.3100–0.4275 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.2 ~ 0.26
Si≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Mn1.1 ~ 1.4
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
Cr≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
B0.0008 ~ 0.005
Cu≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet)

Anvendelsesgrænser

ISO 4954:2018; smelteanalyse, massefraktion %; værdier uden angivet interval er øvre grænser; komplette noter under tabellen findes i sidens originaltekst. Hjemmesiden angiver ingen udgave; der vises efter denne posts kildeudgave, hvilket ikke dokumenterer kontraktmæssig anvendelighed.

Verifikationsbemærkninger

Standardkilde: ISO 4954:2018 · Table C.3Se det tilhørende produkt →

23MnB5 · ISO 4954-2018

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialekategori
Legeret stål
Underkategori
Stål til hærdning og anløbning
Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
ISO 4954:2018
Tabellens placering
Tabel C.3

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.3833–0.5700 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2590–0.3925 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Ni, Mo, V Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.3100–0.4275 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.2 ~ 0.26
Si≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Mn1.1 ~ 1.4
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
Cr≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
B0.0008 ~ 0.005
Cu≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet)

Anvendelsesgrænser

ISO 4954:2018, tabel C.3 angiver smelteanalyse; enkeltværdier er øvre grænser, og tankestreger er ikke nul. Produktanalyseafvigelser angives særskilt i standardens tabel 2/3 og udvider ikke direkte sammensætningsintervallet for smelteanalyse. Al0.020–0.050% kan vælges for at forbedre koldstukningsegenskaberne og er ikke en generel obligatorisk nedre grænse. Lavt Si kan aftales ved bestilling under hensyntagen til hærdbarheden; ved krav til hærdbarhed tillader standarden begrænsede afvigelser, undtagen P/S, med en C-afvigelse på højst 0.01%; øvrige betingelser fremgår af tabel 2. Ved specificeret maksimum for Cr på 0.30% kan et minimum for Cr aftales ved bestilling; 30MoB1 skal sikre hærdbarheden, og nedre grænse for Cr er 0.15%, mens øvre grænse kan justeres efter aftale.

Betingelser for sammensætning

ISO 4954:2018, tabel C.3 angiver smelteanalyse; enkeltværdier er øvre grænser, og tankestreger er ikke nul. / Produktanalyseafvigelser angives særskilt i standardens tabel 2/3 og udvider ikke direkte smelteanalysens sammensætningsinterval. / Al0.020–0.050% kan vælges for at forbedre koldstukningsegenskaberne og er ikke en generel obligatorisk nedre grænse. / Lavt Si kan aftales ved bestilling under hensyntagen til hærdbarheden; ved hærdbarhedskrav tillader standarden begrænsede afvigelser, undtagen P/S, med en C-afvigelse på højst 0.01%; øvrige betingelser fremgår af tabel 2. / Ved specificeret maksimum for Cr på 0.30% kan et minimum for Cr aftales ved bestilling; 30MoB1 skal sikre hærdbarheden, og nedre grænse for Cr er 0.15%, mens øvre grænse kan justeres efter aftale.

Verifikationsbemærkninger

Tabel C.3 og fodnoterne i standardens originaltekst er kontrolleret
WhatsApp Teknisk forespørgsel →
Brug af billeder og indhold · Creation Group