20SIMN2MOV — Materialeoplysninger
I alt 2 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.
Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.
Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for 20SIMN2MOV →Vurdering af materialebehov
Leder du efter materiale i 20SIMN2MOV?
Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.
Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.
Bevar dine indtastninger, og prøv igen senere, eller kontakt website@chqwire.net. Hvis du allerede har modtaget en bekræftelse, skal du ikke indsende igen.
20SiMn2MoV · GB/T 3077-2015
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret konstruktionsstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- GB/T 3077-2015
- Tabellens placering
- Tabel 1 og tabel 2; navngivningsregel i slutnote A/E til tabel 1
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.17 ~ 0.23 |
| Mn | 2.2 ~ 2.6 |
| Mo | 0.3 ~ 0.4 |
| Si | 0.9 ~ 1.2 |
| V | 0.05 ~ 0.12 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
GB/T3077-2015, tabel 1 angiver smelteanalyse, og tabel 2 angiver krav til P/S og restelementer. Slutnoten til tabel 1 tillader bestilling af alle kvaliteter som stål af højere/særlig høj kvalitet med tilsvarende suffiks A/E; denne posts kvalitetsniveau: kvalitetsstål. For stål til varmtrykformning gælder Cu≤0.20%; den almindelige øvre Cu-grænse gælder ikke denne anvendelse. Udtrykkelige legeringsintervaller i tabel 1 har forrang; uspecificeret Cr/Ni/Mo følger restindholdsgrænsen i tabel 2, som ikke lægges oven i legeringselementernes krav. Sn/Sb/As skal analyseres og anføres i kvalitetscertifikatet og begrænses efter aftale ved behov; en fælles numerisk grænse opfindes ikke her. Produktanalyseafvigelser anvendes særskilt efter GB/T222 og udvider ikke direkte smelteanalysens interval. Mekaniske egenskaber afhænger af prøvestykkets dimensioner og anbefalet varmebehandling/leveringsbetingelser; denne kemiverificering betyder ikke verificerede egenskaber.
Betingelser for sammensætning
GB/T3077-2015, tabel 1 angiver smelteanalyse, og tabel 2 angiver krav til P/S og restelementer. Slutnoten til tabel 1 tillader bestilling af alle kvaliteter som stål af højere/særlig høj kvalitet med tilsvarende suffiks A/E; denne posts kvalitetsniveau: kvalitetsstål. For stål til varmtrykformning gælder Cu≤0.20%; den almindelige øvre Cu-grænse gælder ikke denne anvendelse. Udtrykkelige legeringsintervaller i tabel 1 har forrang; uspecificeret Cr/Ni/Mo følger restindholdsgrænsen i tabel 2, som ikke lægges oven i legeringselementernes krav. Sn/Sb/As skal analyseres og anføres i kvalitetscertifikatet og begrænses efter aftale ved behov; en fælles numerisk grænse opfindes ikke her. Produktanalyseafvigelser anvendes særskilt efter GB/T222 og udvider ikke direkte smelteanalysens interval. Mekaniske egenskaber afhænger af prøvestykkets dimensioner og anbefalet varmebehandling/leveringsbetingelser; denne kemiverificering betyder ikke verificerede egenskaber.
Verifikationsbemærkninger
Tabel 1/2 og reglerne for kvalitetsklasser er kontrolleret20SiMn2MoV · GB/T 3077-1999
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret konstruktionsstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- GB/T 3077-1999
- Tabellens placering
- Tabel 1, løbenummer 11 og note 1–4; tabel 2; 6.1.1–6.1.2
- PDF fysisk side
- 4、7、8
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Analysetype
- Smelteanalyse, ikke produktanalyse
Reference for kulstofækvivalent
Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.
Kvalitetsstål; til spåntagning eller anden bearbejdning uden varm trykformning, efter Cu-øvregrænsen i tabel 2
Kvalitetsstål; til varm trykformning, 6.1.1.3 Cu≤0.20%
Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.17 ~ 0.23 |
| Si | 0.9 ~ 1.2 |
| Mn | 2.2 ~ 2.6 |
| Mo | 0.3 ~ 0.4 |
| V | 0.05 ~ 0.12 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
GB/T 3077—1999, tabel 1 angiver smelteanalyse, massefraktion wt%; posten følger den faktiske 1999-udgave og erstatter den ikke med 2015-udgaven. Kvaliteter i tabellen uden A bestilles som kvalitetsstål; tabel 2: P/S/Cu og restindhold Mo følger det tilsvarende kvalitetsniveau; restindholdsgrænsen for Cr/Ni/Mo tilsidesætter ikke legeringsindholdet angivet i tabel 1. Standardens kemiske sammensætning gælder også ingots, stålblokke og produkter deraf; omfanget for stænger og krav til mekaniske egenskaber/overfladekvalitet udvides ikke direkte til en garanti for valsetråd til koldstukning. Uden angivet bearbejdningsform i kontrakten gælder spåntagning; ved varmtrykformning gælder Cu≤0.20%, og den tilsvarende betingelse skal vælges. Restindhold af W/V/Ti i 6.1.1.2 skal analyseres og anføres i kvalitetscertifikatet; uden fælles grænse indsættes ikke 0; legeringsintervallet for W/V/Ti i tabel 1 bevares. Tabel 1, note 2: aftalt opgradering til A/E-kvalitet eller anden sammensætning kræver særskilt kontrol af ordren; kvaliteter sammenlægges ikke automatisk, og rækkens C-interval omskrives ikke. Tabel 1, note 4: 0.05% for sjældne jordarter er beregnet tilsætningsmængde; produktanalysen er alene vejledende og er ikke et garanteret sammensætningsinterval. Produktanalyseafvigelser for stålprodukter eller stålblokke verificeres særskilt efter den henviste GB/T222—1984 og udvider ikke automatisk smeltegrænserne.
Betingelser for sammensætning
GB/T 3077—1999, tabel 1 angiver smelteanalyse, massefraktion wt%; posten følger den faktiske 1999-udgave og erstatter den ikke med 2015-udgaven. Kvaliteter i tabellen uden A bestilles som kvalitetsstål; tabel 2: P/S/Cu og restindhold Mo følger det tilsvarende kvalitetsniveau; restindholdsgrænsen for Cr/Ni/Mo tilsidesætter ikke legeringsindholdet angivet i tabel 1. Standardens kemiske sammensætning gælder også ingots, stålblokke og produkter deraf; omfanget for stænger og krav til mekaniske egenskaber/overfladekvalitet udvides ikke direkte til en garanti for valsetråd til koldstukning. Uden angivet bearbejdningsform i kontrakten gælder spåntagning; ved varmtrykformning gælder Cu≤0.20%, og den tilsvarende betingelse skal vælges. Restindhold af W/V/Ti i 6.1.1.2 skal analyseres og anføres i kvalitetscertifikatet; uden fælles grænse indsættes ikke 0; legeringsintervallet for W/V/Ti i tabel 1 bevares. Tabel 1, note 2: aftalt opgradering til A/E-kvalitet eller anden sammensætning kræver særskilt kontrol af ordren; kvaliteter sammenlægges ikke automatisk, og rækkens C-interval omskrives ikke. Tabel 1, note 4: 0.05% for sjældne jordarter er beregnet tilsætningsmængde; produktanalysen er alene vejledende og er ikke et garanteret sammensætningsinterval. Produktanalyseafvigelser for stålprodukter eller stålblokke verificeres særskilt efter den henviste GB/T222—1984 og udvider ikke automatisk smeltegrænserne.
Oprindelige poster for betingelsesgrene
Kvalitetsstål; til spåntagning eller anden bearbejdning uden varm trykformning, efter Cu-øvregrænsen i tabel 2
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.17 ~ 0.23 |
| Si | 0.9 ~ 1.2 |
| Mn | 2.2 ~ 2.6 |
| Mo | 0.3 ~ 0.4 |
| V | 0.05 ~ 0.12 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
Kvalitetsstål; til varm trykformning, 6.1.1.3 Cu≤0.20%
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.17 ~ 0.23 |
| Si | 0.9 ~ 1.2 |
| Mn | 2.2 ~ 2.6 |
| Mo | 0.3 ~ 0.4 |
| V | 0.05 ~ 0.12 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |