1021 — Materialeoplysninger
I alt 21 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.
Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.
Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for 1021 →Vurdering af materialebehov
Leder du efter materiale i 1021?
Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.
Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.
Bevar dine indtastninger, og prøv igen senere, eller kontakt website@chqwire.net. Hvis du allerede har modtaget en bekræftelse, skal du ikke indsende igen.
1021 · ASTM A29/A29M-2012
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Kulstofstål
- Underkategori
- Kulstofstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- ASTM A29/A29M-2012
- Tabellens placering
- Tabel 1, fodnoter A–G
- PDF fysisk side
- 1、3、4
Reference for kulstofækvivalent
Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.
Ordren specificerer ikke andet vedrørende Si; tabel 1 specificerer ikke Si, som derfor ikke regnes som nul
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si ≤0.1% i note B
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.1–0.2% i note B
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.15–0.35% i note B
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.2–0.4% i note B
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.3–0.6% i note B
Ordren specificerer ikke andet vedrørende Si; tabel 1 specificerer ikke Si, som derfor ikke regnes som nul; ordren angiver udtrykkeligt note C Cu≥0.20%
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si ≤0.1% i note B; ordren angiver udtrykkeligt note C Cu≥0.20%
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.1–0.2% i note B; ordren angiver udtrykkeligt note C Cu≥0.20%
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.15–0.35% i note B; ordren angiver udtrykkeligt note C Cu≥0.20%
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.2–0.4% i note B; ordren angiver udtrykkeligt note C Cu≥0.20%
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.3–0.6% i note B; ordren angiver udtrykkeligt note C Cu≥0.20%
Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
2012, originaltekstens tabel 1 angiver smeltesammensætning, massefraktion wt%; produktanalysens anvendelighed og afvigelser skal bekræftes særskilt efter 4.3 og tabel 5. Kvaliteter og produktformer bevares efter standardens tabel uden automatisk tilsagn om koldstukningsegnethed. Si i note B er en mulighed, der skal specificeres i ordren; uden specifikation er indholdet ukendt og sættes ikke til nul. Note C: Cu≥0.20% gælder kun ved krav i ordren; en øvre grænse tilføjes ikke vilkårligt, og Cu føjes ikke automatisk til almindelige ordrer. Note D angiver kun Pb0.15–0.35% for den udtrykkeligt blyholdige L-kvalitet; almindelige kvaliteter uden L får ikke automatisk tilføjet Pb. Note F: tilsætning af Bi/Ca/Se/Te bestemmes ved aftale mellem leverandør og køber; uden specificeret talværdi indsættes ikke nul. Borbehandling i note E angiver forventet indhold under specificerede betingelser og er ikke en fælles B-grænse for alle almindelige kvaliteter.
Betingelser for sammensætning
2012, originaltekstens tabel 1 angiver smeltesammensætning, massefraktion wt%; produktanalysens anvendelighed og afvigelser skal bekræftes særskilt efter 4.3 og tabel 5. Kvaliteter og produktformer bevares efter standardens tabel uden automatisk tilsagn om koldstukningsegnethed. Si i note B er en mulighed, der skal specificeres i ordren; uden specifikation er indholdet ukendt og sættes ikke til nul. Note C: Cu≥0.20% gælder kun ved krav i ordren; en øvre grænse tilføjes ikke vilkårligt, og Cu føjes ikke automatisk til almindelige ordrer. Note D angiver kun Pb0.15–0.35% for den udtrykkeligt blyholdige L-kvalitet; almindelige kvaliteter uden L får ikke automatisk tilføjet Pb. Note F: tilsætning af Bi/Ca/Se/Te bestemmes ved aftale mellem leverandør og køber; uden specificeret talværdi indsættes ikke nul. Borbehandling i note E angiver forventet indhold under specificerede betingelser og er ikke en fælles B-grænse for alle almindelige kvaliteter.
Oprindelige poster for betingelsesgrene
Ordren specificerer ikke andet vedrørende Si; tabel 1 specificerer ikke Si, som derfor ikke regnes som nul
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si ≤0.1% i note B
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | ≤ 0.1 (nedre grænse ikke angivet) |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.1–0.2% i note B
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.1 ~ 0.2 |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.15–0.35% i note B
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.2–0.4% i note B
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.2 ~ 0.4 |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.3–0.6% i note B
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.3 ~ 0.6 |
Ordren specificerer ikke andet vedrørende Si; tabel 1 specificerer ikke Si, som derfor ikke regnes som nul; ordren angiver udtrykkeligt note C Cu≥0.20%
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≥ 0.2 (øvre grænse ikke angivet) |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si ≤0.1% i note B; ordren angiver udtrykkeligt note C Cu≥0.20%
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | ≤ 0.1 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≥ 0.2 (øvre grænse ikke angivet) |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.1–0.2% i note B; ordren angiver udtrykkeligt note C Cu≥0.20%
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.1 ~ 0.2 |
| Cu | ≥ 0.2 (øvre grænse ikke angivet) |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.15–0.35% i note B; ordren angiver udtrykkeligt note C Cu≥0.20%
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Cu | ≥ 0.2 (øvre grænse ikke angivet) |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.2–0.4% i note B; ordren angiver udtrykkeligt note C Cu≥0.20%
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.2 ~ 0.4 |
| Cu | ≥ 0.2 (øvre grænse ikke angivet) |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.3–0.6% i note B; ordren angiver udtrykkeligt note C Cu≥0.20%
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.3 ~ 0.6 |
| Cu | ≥ 0.2 (øvre grænse ikke angivet) |
En betingelsesgren skal vælges
JaVerifikationsbemærkninger
Tabel 1 og fodnoterne i 2012 er verificeret; valgfrie sammensætningskrav ved bestilling og grundtabellens grænser bevares særskilt.1021 · ASTM A29/A29M-2023
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Kulstofstål
- Underkategori
- Kulstofstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- ASTM A29/A29M-2023
- Tabellens placering
- Tabel 1, fodnoter A–G
- PDF fysisk side
- 4
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Analysetype
- Smelteanalyse (originaltabellens sammensætningsintervaller og grænser)
Reference for kulstofækvivalent
Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.
Ordren specificerer ikke andet vedrørende Si; tabel 1 specificerer ikke Si, som derfor ikke regnes som nul
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si ≤0.1% i tabel 1, note B
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.1–0.2% i tabel 1, note B
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.15–0.35% i tabel 1, note B
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.2–0.4% i tabel 1, note B
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.3–0.6% i tabel 1, note B
Ordren specificerer ikke andet vedrørende Si; tabel 1 specificerer ikke Si, som derfor ikke regnes som nul; ordren angiver udtrykkeligt note C Cu≥0.20%
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si ≤0.1% i tabel 1, note B; ordren angiver udtrykkeligt note C Cu≥0.20%
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.1–0.2% i tabel 1, note B; ordren angiver udtrykkeligt note C Cu≥0.20%
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.15–0.35% i tabel 1, note B; ordren angiver udtrykkeligt note C Cu≥0.20%
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.2–0.4% i tabel 1, note B; ordren angiver udtrykkeligt note C Cu≥0.20%
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.3–0.6% i tabel 1, note B; ordren angiver udtrykkeligt note C Cu≥0.20%
Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
ASTM A29/A29M-2023, originalens tabel 1, grundtabellen angiver smelteanalyse, massefraktion wt%; produktanalyseafvigelser bekræftes særskilt efter 4.3 og tabel 5 uden tillæg til smeltegrænserne. Ved bestilling af 4.1.1 efter tabellens kvaliteter skal de tilsvarende smeltegrænser opfyldes; anden bestillingssammensætning aftales særskilt efter 4.1.2 og tabel 3/4 og blandes ikke vilkårligt ind i tabellen. Generelle krav til varmbearbejdet stangmateriale, uden tilsagn om koldstukningsegnethed, levering eller mekaniske egenskaber alene ud fra kemi. Si-intervallet i note B er en almindelig option, når ordren kræver det; Si er uspecificeret som standard, og hverken et fælles Si-interval eller nul antages. Cu≥0.20% i note C gælder kun, når ordren udtrykkeligt kræver det, uden opfundet øvre grænse. Note D: blyholdigt stål Pb er 0.15–0.35%; L bevares som kvalitetsidentitet og tilføjes ikke almindelige kvaliteter; hvis bly tilsættes i støbestrømmen fra øsen, kan støbe- eller smelteanalyseværdien for bly ikke bestemmes. Note F: Bi/Ca/Se/Te specificeres efter aftale mellem leverandør og køber; uspecificerede værdier udfyldes ikke med nul. Note E: kun ved specificeret borbehandling af beroliget stål forventes B 0.0005–0.003%; hvis almindelig Ti-tilsætning ikke tillades, kan op til 0.005% forventes, hvilket ikke fremstilles som et obligatorisk fælles B-krav for alle almindelige kvaliteter.
Betingelser for sammensætning
ASTM A29/A29M-2023, originalens tabel 1, grundtabellen angiver smelteanalyse, massefraktion wt%; produktanalyseafvigelser bekræftes særskilt efter 4.3 og tabel 5 uden tillæg til smeltegrænserne. Ved bestilling af 4.1.1 efter tabellens kvaliteter skal de tilsvarende smeltegrænser opfyldes; anden bestillingssammensætning aftales særskilt efter 4.1.2 og tabel 3/4 og blandes ikke vilkårligt ind i tabellen. Generelle krav til varmbearbejdet stangmateriale, uden tilsagn om koldstukningsegnethed, levering eller mekaniske egenskaber alene ud fra kemi. Si-intervallet i note B er en almindelig option, når ordren kræver det; Si er uspecificeret som standard, og hverken et fælles Si-interval eller nul antages. Cu≥0.20% i note C gælder kun, når ordren udtrykkeligt kræver det, uden opfundet øvre grænse. Note D: blyholdigt stål Pb er 0.15–0.35%; L bevares som kvalitetsidentitet og tilføjes ikke almindelige kvaliteter; hvis bly tilsættes i støbestrømmen fra øsen, kan støbe- eller smelteanalyseværdien for bly ikke bestemmes. Note F: Bi/Ca/Se/Te specificeres efter aftale mellem leverandør og køber; uspecificerede værdier udfyldes ikke med nul. Note E: kun ved specificeret borbehandling af beroliget stål forventes B 0.0005–0.003%; hvis almindelig Ti-tilsætning ikke tillades, kan op til 0.005% forventes, hvilket ikke fremstilles som et obligatorisk fælles B-krav for alle almindelige kvaliteter.
Oprindelige poster for betingelsesgrene
Ordren specificerer ikke andet vedrørende Si; tabel 1 specificerer ikke Si, som derfor ikke regnes som nul
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si ≤0.1% i tabel 1, note B
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | ≤ 0.1 (nedre grænse ikke angivet) |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.1–0.2% i tabel 1, note B
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.1 ~ 0.2 |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.15–0.35% i tabel 1, note B
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.2–0.4% i tabel 1, note B
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.2 ~ 0.4 |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.3–0.6% i tabel 1, note B
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.3 ~ 0.6 |
Ordren specificerer ikke andet vedrørende Si; tabel 1 specificerer ikke Si, som derfor ikke regnes som nul; ordren angiver udtrykkeligt note C Cu≥0.20%
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≥ 0.2 (øvre grænse ikke angivet) |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si ≤0.1% i tabel 1, note B; ordren angiver udtrykkeligt note C Cu≥0.20%
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | ≤ 0.1 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≥ 0.2 (øvre grænse ikke angivet) |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.1–0.2% i tabel 1, note B; ordren angiver udtrykkeligt note C Cu≥0.20%
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.1 ~ 0.2 |
| Cu | ≥ 0.2 (øvre grænse ikke angivet) |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.15–0.35% i tabel 1, note B; ordren angiver udtrykkeligt note C Cu≥0.20%
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Cu | ≥ 0.2 (øvre grænse ikke angivet) |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.2–0.4% i tabel 1, note B; ordren angiver udtrykkeligt note C Cu≥0.20%
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.2 ~ 0.4 |
| Cu | ≥ 0.2 (øvre grænse ikke angivet) |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.3–0.6% i tabel 1, note B; ordren angiver udtrykkeligt note C Cu≥0.20%
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.3 ~ 0.6 |
| Cu | ≥ 0.2 (øvre grænse ikke angivet) |
En betingelsesgren skal vælges
JaVerifikationsbemærkninger
De eksisterende OCR for de 190 rækker på originaltabellens fire sider i 2023 er analyseret celle for celle; alle tal er kontrolleret ved uafhængig screening af forskelle i 2012-data samt mod 2023-originalbilleder og fodnoter; ingen værdier hentes fra ældre udgaver.1021 · SAE J403-2014
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Kulstofstål
- Underkategori
- Kulstofstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- SAE J403-2014
- Tabellens placering
- Tabel 1
- PDF fysisk side
- 3
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Analysetype
- Smelteanalyse (støbning eller ovnsmelte)
Reference for kulstofækvivalent
Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.
Lange produkter: smedede halvfabrikata, varmvalsede/koldfærdigbearbejdede stænger, valsetråd, sømløse rør; restelementer B (standardvalg, medmindre andet aftales)
Lange produkter: smedede halvfabrikata, varmvalsede/koldfærdigbearbejdede stænger, valsetråd, sømløse rør; restindhold af A
Lange produkter: smedede halvfabrikata, varmvalsede/koldfærdigbearbejdede stænger, valsetråd, sømløse rør; restindhold af C
Lange produkter: smedede halvfabrikata, varmvalsede/koldfærdigbearbejdede stænger, valsetråd, sømløse rør; restelementer D (ingen grænse, men rapportering påkrævet)
Fladproduktkategori: profiler, plader, bånd, tyndplader, svejste rør (som defineret i note 1); restelementer B (standardvalg, medmindre andet aftales)
Fladproduktkategori: profiler, plader, bånd, tyndplader, svejste rør (som defineret i note 1); restindhold af A
Fladproduktkategori: profiler, plader, bånd, tyndplader, svejste rør (som defineret i note 1); restindhold af C
Fladproduktkategori: profiler, plader, bånd, tyndplader, svejste rør (som defineret i note 1); restelementer D (ingen grænse, men rapportering påkrævet)
Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
SAE J403 Revised JUN2014 Table 1: originalens støbe- eller smelteanalyse, massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser følger særskilt SAE J409, og J409 bruges ikke til at udvide denne tabel. UNS G10210 og SAE 1021 er direkte angivet i samme tabelrække; andre standarder eller udgaver blandes ikke sammen med denne udgave. Medmindre restelementer specificeres særskilt, er B standardvalget; A/B/C vælges efter den relevante produktform/aftale. D har ingen tabelangivne grænser, men mængderne af Cu/Ni/Cr/Mo skal stadig rapporteres og behandles ikke som nul. For at dokumentere tabeloverensstemmelse skal Cu/Cr/Ni/Mo/Si rapporteres ud over C/Mn/P/S; under 0.02% kan værdien efter originalen rapporteres som <0.02%, hvilket hverken er en fælles øvre grænse eller nul. P/S for fladprodukter og lange produkter vælges særskilt uden sammenlægning efter den bredere øvre grænse; 1006/1008 Mn vælges efter produktform i tabel 1, note 6/7. Si specificeres kun ved bestillingsaftale; for valsetråd bruges normalt ≤0.10, 0.07–0.15, 0.10–0.20, 0.15–0.35, 0.20–0.40, 0.30–0.60%; andre produkter angiver ikke den almindelige option 0.07–0.15. Kontraktværdien skal kontrolleres mod produktformen; uden aftale udfyldes ingen fast Si. Almindelige kvaliteter i tabellen får ikke automatisk tilføjet Pb- eller B-krav. Særskilte bly-/borbehandlede kvaliteter kræver L/B-markering og tilhørende UNS; originalens Pb0.15–0.35%, B0.0005–0.003% hører til disse behandlingsbetingelser og indgår ikke i almindeligt stål. Tabel 1, note 3: når Cu kræves særskilt, specificeres normalt Cu≥0.20%; denne kontrols restindholdsoptioner bruges kun til restindholdskontrol og kombinerer ikke ubetinget særlig Cu-tilsætning med restindholdsgrænser. Konkrete bestillingsintervaller kræver særskilt aftale, og den særlige Cu-betingelse vurderes foreløbig ikke automatisk. Efter 3.1 og tabel 6 skal C/Mn/P/S/Si/Al/Cu/Ni/Cr/Mo/Nb(Cb)/Ti/V/B/N rapporteres; As/Sb rapporteres desuden efter køberens krav. Si/Cu/Ni/Cr/Mo under 0.02% kan rapporteres som <0.02%, og Nb/Ti/V under 0.008% som <0.008%. Dette er rapporteringstærskler, ikke generelle øvre sammensætningsgrænser; ingen nulværdier eller grænser udfyldes på dette grundlag.
Betingelser for sammensætning
SAE J403 Revised JUN2014 Table 1: originalens støbe- eller smelteanalyse, massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser følger særskilt SAE J409, og J409 bruges ikke til at udvide denne tabel. UNS G10210 og SAE 1021 er direkte angivet i samme tabelrække; andre standarder eller udgaver blandes ikke sammen med denne udgave. Medmindre restelementer specificeres særskilt, er B standardvalget; A/B/C vælges efter den relevante produktform/aftale. D har ingen tabelangivne grænser, men mængderne af Cu/Ni/Cr/Mo skal stadig rapporteres og behandles ikke som nul. For at dokumentere tabeloverensstemmelse skal Cu/Cr/Ni/Mo/Si rapporteres ud over C/Mn/P/S; under 0.02% kan værdien efter originalen rapporteres som <0.02%, hvilket hverken er en fælles øvre grænse eller nul. P/S for fladprodukter og lange produkter vælges særskilt uden sammenlægning efter den bredere øvre grænse; 1006/1008 Mn vælges efter produktform i tabel 1, note 6/7. Si specificeres kun ved bestillingsaftale; for valsetråd bruges normalt ≤0.10, 0.07–0.15, 0.10–0.20, 0.15–0.35, 0.20–0.40, 0.30–0.60%; andre produkter angiver ikke den almindelige option 0.07–0.15. Kontraktværdien skal kontrolleres mod produktformen; uden aftale udfyldes ingen fast Si. Almindelige kvaliteter i tabellen får ikke automatisk tilføjet Pb- eller B-krav. Særskilte bly-/borbehandlede kvaliteter kræver L/B-markering og tilhørende UNS; originalens Pb0.15–0.35%, B0.0005–0.003% hører til disse behandlingsbetingelser og indgår ikke i almindeligt stål. Tabel 1, note 3: når Cu kræves særskilt, specificeres normalt Cu≥0.20%; denne kontrols restindholdsoptioner bruges kun til restindholdskontrol og kombinerer ikke ubetinget særlig Cu-tilsætning med restindholdsgrænser. Konkrete bestillingsintervaller kræver særskilt aftale, og den særlige Cu-betingelse vurderes foreløbig ikke automatisk. Efter 3.1 og tabel 6 skal C/Mn/P/S/Si/Al/Cu/Ni/Cr/Mo/Nb(Cb)/Ti/V/B/N rapporteres; As/Sb rapporteres desuden efter køberens krav. Si/Cu/Ni/Cr/Mo under 0.02% kan rapporteres som <0.02%, og Nb/Ti/V under 0.008% som <0.008%. Dette er rapporteringstærskler, ikke generelle øvre sammensætningsgrænser; ingen nulværdier eller grænser udfyldes på dette grundlag.
Oprindelige poster for betingelsesgrene
Lange produkter: smedede halvfabrikata, varmvalsede/koldfærdigbearbejdede stænger, valsetråd, sømløse rør; restelementer B (standardvalg, medmindre andet aftales)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
Lange produkter: smedede halvfabrikata, varmvalsede/koldfærdigbearbejdede stænger, valsetråd, sømløse rør; restindhold af A
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.15 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
Lange produkter: smedede halvfabrikata, varmvalsede/koldfærdigbearbejdede stænger, valsetråd, sømløse rør; restindhold af C
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.12 (nedre grænse ikke angivet) |
Lange produkter: smedede halvfabrikata, varmvalsede/koldfærdigbearbejdede stænger, valsetråd, sømløse rør; restelementer D (ingen grænse, men rapportering påkrævet)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
Fladproduktkategori: profiler, plader, bånd, tyndplader, svejste rør (som defineret i note 1); restelementer B (standardvalg, medmindre andet aftales)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
Fladproduktkategori: profiler, plader, bånd, tyndplader, svejste rør (som defineret i note 1); restindhold af A
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.15 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
Fladproduktkategori: profiler, plader, bånd, tyndplader, svejste rør (som defineret i note 1); restindhold af C
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.12 (nedre grænse ikke angivet) |
Fladproduktkategori: profiler, plader, bånd, tyndplader, svejste rør (som defineret i note 1); restelementer D (ingen grænse, men rapportering påkrævet)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
En betingelsesgren skal vælges
JaVerifikationsbemærkninger
Sammensætningsceller i de 79 rækker i de fire tabeller i 2014-originalteksten, produktformskolonner, UNS og tabelnoter er verificeret; kilder og forskellige bestillingsbetingelser bevares særskilt.1021 · SAE J 403-2001
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- SAE J403 NOV2001
- Tabellens placering
- Table1 og note 1/2/*
- PDF fysisk side
- 1、3、4
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Tabel 1 UNS G10210 svarer til SAE 1021, smelteanalyse wt%. Si er ikke en generelt obligatorisk bestanddel; når det kræves, bruges for stangmateriale/halvfabrikata normalt ≤.10, .10–.20, .15–.35, .20–.40, .30–.60%, mens valsetråd har særskilt .07–.15%; denne post vælger ikke vilkårligt ét interval. Hvis Cu kræves, specificeres normalt ≥.20%; dette er hverken en fælles øvre Cu-grænse eller et standardkrav. Tilsætning af Pb .15–.35% kræver L-markering og ændring af UNS; tilsætning af B .0005–.003% kræver B-markering og indgår ikke i almindelige kvaliteter. Lavere P/S for visse kvaliteter/produkter skal verificeres særskilt efter J411, uden brug af aftaleværdier fra senere år. Rapporteringskrav for ekstra grundstoffer er ikke fælles tabelgrænser; uspecificeret Si/Cr/Ni/Mo mv. udfyldes ikke med nul; produktanalyseafvigelser efter J409 verificeres særskilt.
Betingelser for sammensætning
Tabel 1 UNS G10210 svarer til SAE 1021, smelteanalyse wt%. Si er ikke en generelt obligatorisk bestanddel; når det kræves, bruges for stangmateriale/halvfabrikata normalt ≤.10, .10–.20, .15–.35, .20–.40, .30–.60%, mens valsetråd har særskilt .07–.15%; denne post vælger ikke vilkårligt ét interval. Hvis Cu kræves, specificeres normalt ≥.20%; dette er hverken en fælles øvre Cu-grænse eller et standardkrav. Tilsætning af Pb .15–.35% kræver L-markering og ændring af UNS; tilsætning af B .0005–.003% kræver B-markering og indgår ikke i almindelige kvaliteter. Lavere P/S for visse kvaliteter/produkter skal verificeres særskilt efter J411, uden brug af aftaleværdier fra senere år. Rapporteringskrav for ekstra grundstoffer er ikke fælles tabelgrænser; uspecificeret Si/Cr/Ni/Mo mv. udfyldes ikke med nul; produktanalyseafvigelser efter J409 verificeres særskilt.
Verifikationsbemærkninger
Tabel 1 og fodnoterne i den engelske originaltekst er visuelt kontrolleret1021 · ASTM A29/A29M-2012
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Kulstofstål
- Underkategori
- Kulstofstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- ASTM A29/A29M-2012
- Tabellens placering
- Tabel 1, fodnoter A–G
- PDF fysisk side
- 1、3、4
Reference for kulstofækvivalent
Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.
Ordren specificerer ikke andet vedrørende Si; tabel 1 specificerer ikke Si, som derfor ikke regnes som nul
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si ≤0.1% i note B
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.1–0.2% i note B
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.15–0.35% i note B
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.2–0.4% i note B
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.3–0.6% i note B
Ordren specificerer ikke andet vedrørende Si; tabel 1 specificerer ikke Si, som derfor ikke regnes som nul; ordren angiver udtrykkeligt note C Cu≥0.20%
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si ≤0.1% i note B; ordren angiver udtrykkeligt note C Cu≥0.20%
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.1–0.2% i note B; ordren angiver udtrykkeligt note C Cu≥0.20%
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.15–0.35% i note B; ordren angiver udtrykkeligt note C Cu≥0.20%
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.2–0.4% i note B; ordren angiver udtrykkeligt note C Cu≥0.20%
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.3–0.6% i note B; ordren angiver udtrykkeligt note C Cu≥0.20%
Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
2012, originaltekstens tabel 1 angiver smeltesammensætning, massefraktion wt%; produktanalysens anvendelighed og afvigelser skal bekræftes særskilt efter 4.3 og tabel 5. Kvaliteter og produktformer bevares efter standardens tabel uden automatisk tilsagn om koldstukningsegnethed. Si i note B er en mulighed, der skal specificeres i ordren; uden specifikation er indholdet ukendt og sættes ikke til nul. Note C: Cu≥0.20% gælder kun ved krav i ordren; en øvre grænse tilføjes ikke vilkårligt, og Cu føjes ikke automatisk til almindelige ordrer. Note D angiver kun Pb0.15–0.35% for den udtrykkeligt blyholdige L-kvalitet; almindelige kvaliteter uden L får ikke automatisk tilføjet Pb. Note F: tilsætning af Bi/Ca/Se/Te bestemmes ved aftale mellem leverandør og køber; uden specificeret talværdi indsættes ikke nul. Borbehandling i note E angiver forventet indhold under specificerede betingelser og er ikke en fælles B-grænse for alle almindelige kvaliteter.
Betingelser for sammensætning
2012, originaltekstens tabel 1 angiver smeltesammensætning, massefraktion wt%; produktanalysens anvendelighed og afvigelser skal bekræftes særskilt efter 4.3 og tabel 5. Kvaliteter og produktformer bevares efter standardens tabel uden automatisk tilsagn om koldstukningsegnethed. Si i note B er en mulighed, der skal specificeres i ordren; uden specifikation er indholdet ukendt og sættes ikke til nul. Note C: Cu≥0.20% gælder kun ved krav i ordren; en øvre grænse tilføjes ikke vilkårligt, og Cu føjes ikke automatisk til almindelige ordrer. Note D angiver kun Pb0.15–0.35% for den udtrykkeligt blyholdige L-kvalitet; almindelige kvaliteter uden L får ikke automatisk tilføjet Pb. Note F: tilsætning af Bi/Ca/Se/Te bestemmes ved aftale mellem leverandør og køber; uden specificeret talværdi indsættes ikke nul. Borbehandling i note E angiver forventet indhold under specificerede betingelser og er ikke en fælles B-grænse for alle almindelige kvaliteter.
Oprindelige poster for betingelsesgrene
Ordren specificerer ikke andet vedrørende Si; tabel 1 specificerer ikke Si, som derfor ikke regnes som nul
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si ≤0.1% i note B
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | ≤ 0.1 (nedre grænse ikke angivet) |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.1–0.2% i note B
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.1 ~ 0.2 |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.15–0.35% i note B
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.2–0.4% i note B
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.2 ~ 0.4 |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.3–0.6% i note B
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.3 ~ 0.6 |
Ordren specificerer ikke andet vedrørende Si; tabel 1 specificerer ikke Si, som derfor ikke regnes som nul; ordren angiver udtrykkeligt note C Cu≥0.20%
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≥ 0.2 (øvre grænse ikke angivet) |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si ≤0.1% i note B; ordren angiver udtrykkeligt note C Cu≥0.20%
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | ≤ 0.1 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≥ 0.2 (øvre grænse ikke angivet) |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.1–0.2% i note B; ordren angiver udtrykkeligt note C Cu≥0.20%
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.1 ~ 0.2 |
| Cu | ≥ 0.2 (øvre grænse ikke angivet) |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.15–0.35% i note B; ordren angiver udtrykkeligt note C Cu≥0.20%
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Cu | ≥ 0.2 (øvre grænse ikke angivet) |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.2–0.4% i note B; ordren angiver udtrykkeligt note C Cu≥0.20%
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.2 ~ 0.4 |
| Cu | ≥ 0.2 (øvre grænse ikke angivet) |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.3–0.6% i note B; ordren angiver udtrykkeligt note C Cu≥0.20%
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.3 ~ 0.6 |
| Cu | ≥ 0.2 (øvre grænse ikke angivet) |
En betingelsesgren skal vælges
JaVerifikationsbemærkninger
Tabel 1 og fodnoterne i 2012 er verificeret; valgfrie sammensætningskrav ved bestilling og grundtabellens grænser bevares særskilt.1021 · POSCO valsetrådskatalog (lokalt 1203-arkiv; originalens udgavenummer er ikke angivet)
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Kulstofstål
- Underkategori
- Kulstofstål
- Materialeform
- Valsetråd
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Producentens originaltekst er verificeret
- Dokumentudgave
- Lokal fil 1203线材.pdf; originalen angiver intet publikationsudgavenummer; PDF-metadata 2014-12-03 er kun filens oprettelsestidspunkt
- Dokumenttitel
- WIRE ROD valsetråd
- Tabellens placering
- Trykt side 14, kemisk sammensætningstabel nr. 3 (lokalt tabelindeks)
- PDF fysisk side
- 8
- Enhed
- Procentangivelse i originaltabellen; det præcise grundlag fremgår af kildeangivelsen
- Analysetype
- Kataloget angiver ikke smelte-/produktanalyse entydigt
- Producent
- POSCO / POSCO
Reference for kulstofækvivalent
Estimat ud fra producentens dokumenterede interval, ikke garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; formlens anvendelighed skal vurderes i forhold til anvendelse og proces.
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
POSCO lokalt valsetrådskatalog, PDF side 8 / trykt side 14, tabelindeks 2, række 13. Originalens udgavenummer er ikke angivet; PDF-oprettelsestidspunkt 2014-12-03 bruges ikke som standardens udgivelsesår; producentens dokumenterede intervaller er ingen leveringsgaranti fra vores virksomhed. Betingelser: originaltabellens Si angiver flere alternative intervaller side om side; fodnoterne kræver bekræftelse efter kvalitet og mellem leverandør og køber; optionerne sammenlægges ikke til ét bredt interval, og ingen vælges som standard.
Betingelser for sammensætning
Originalkatalogets kemitabel i %, valsetråd; udgaverne af de sammenholdte standarder JIS/SAE/DIN er ikke oplyst, og katalogdata gøres ikke til verificerede officielle udgaver af disse standarder. / Streger betyder ikke nul; smelte-/produktanalysetypen er ikke entydigt angivet for alle data; ordre, produktanalyseafvigelser og faktisk levering kontrolleres særskilt. / Originaltabellen angiver flere alternative intervaller for Si; fodnoten kræver bekræftelse efter kvalitet og mellem parterne; mulighederne sammenlægges ikke til ét bredt interval, og ingen vælges som standard.
Verifikationsbemærkninger
Originalens PDF-tabeller og tekstkoordinater er afstemt i begge retninger; manglende celler for kvaliteter er genskabt, flettede celler og sidefødder/Remark kontrolleres særskilt; tabeller med udtrykkelige tvister og rækker uden sammensætning afventer afklaring.1021 · Nippon Steels valsetrådskatalog EXE203 2008.3 / SAE J403 NOV.2001
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Kulstofstål
- Underkategori
- Kulstofstål
- Materialeform
- Valsetråd
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Producentens originaltekst er verificeret
- Dokumentudgave
- Cat. No. EXE203 2008.3 PDF; omslagets ophavsret 2008
- Dokumenttitel
- Nippon Steel Wire Rods
- Tabellens placering
- Trykt side 10, tabelindeks 0
- PDF fysisk side
- 7
- Enhed
- Massefraktion (%)
- Analysetype
- Analysetypen er ikke udtrykkeligt angivet i denne tabel i det oprindelige katalog
- Producent
- NIPPON STEEL CORPORATION / Nippon Steel
Reference for kulstofækvivalent
Estimat ud fra producentens dokumenterede interval, ikke garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; formlens anvendelighed skal vurderes i forhold til anvendelse og proces.
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Nippon Steels valsetrådskatalog EXE203 2008.3, historisk dokumentation, PDF side 7 / trykt side 10, SAE J403 NOV.2001. Originalkataloget angiver ikke analysetypen entydigt for denne tabel. Producentens dokumenterede intervaller er hverken garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier og dokumenterer ikke vores virksomheds levering. Betingelser: Si følger originalens aftaleoptioner; ingen vælges som standard eller sammenlægges til ét bredt interval; uden valg bruges de ikke til fuldstændig beregning eller vurdering. Pb 0.15–0.35 og B 0.0005–0.0030 er optioner med tilføjet L/B-markering og tilføjes ikke automatisk til originaltabellens almindelige kvaliteter; særlig kvalitet med lavt P/S kræver særskilt verifikation af aftalen.
Betingelser for sammensætning
Originalkatalog, massefraktion %, historiske producentoplysninger fra 2008.3; citerede standardnavne og udgaver følger originalen og betyder ikke, at disse officielle standardtekster er indhentet og verificeret. / Streger eller tomme felter betyder ikke 0; denne batch kontrollerer kun kemi, mens mekaniske krav og faktisk levering kontrolleres særskilt efter betingelserne. / Si følger originalens aftalemuligheder uden standardvalg eller sammenlægning til ét bredt interval; uden valg anvendes det ikke til fuldstændig beregning eller vurdering. / Pb 0.15–0.35 og B 0.0005–0.0030 er muligheder med ekstra L/B-mærke, som ikke automatisk føjes til almindelige kvaliteter i originaltabellen; særlig kvalitet med lavt P/S kræver særskilt aftalekontrol.
Verifikationsbemærkninger
Grupperede tabeller er fuldt udfoldet og kontrolleret mod originalbilleder og noter; almindelige grundstoffer, restelementer og betingede grundstoffer holdes adskilt; ufuldstændige suffikstabeller for basisstål er udelukket.1021 · China Steel Corporations katalog over stangstål og valsetråd 2014-C1 / 7.1.15 SAE kulstofstål (udgave ikke angivet)
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Kulstofstål
- Underkategori
- Kulstofstål
- Materialeform
- Stænger og valsetråd
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Producentens originaltekst er verificeret
- Dokumentudgave
- CAT.NO.3-BD-01-2014-C1 (udtrykkeligt angivet på bagsiden)
- Dokumenttitel
- Produkthåndbog for stangstål og valsetråd Bars & Wire Rods
- Tabellens placering
- 7.1.15 SAE kulstofstål (udgave ikke angivet)
- PDF fysisk side
- 22
- Enhed
- Massefraktion (%)
- Analysetype
- Analysetypen er ikke udtrykkeligt angivet i denne tabel i det oprindelige katalog
- Producent
- CHINA STEEL CORPORATION / China Steel Corporation (Taiwan)
Reference for kulstofækvivalent
Estimat ud fra producentens dokumenterede interval, ikke garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; formlens anvendelighed skal vurderes i forhold til anvendelse og proces.
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
China Steels katalog over stænger og valsetråd CAT.NO.3-BD-01-2014-C1, PDF, side 22/trykt side 20, 7.1.15 SAE kulstofstål (udgave ikke angivet). Analysetypen er ikke angivet i denne tabel i originalkataloget. Historiske oplysninger om producentens sortiment, ikke standardgarantier eller faktiske smeltepartianalyser, og ingen dokumentation for virksomhedens levering. Betingelse: Si vælges efter aftale, med særskilte muligheder for stænger og valsetråd; B tilføjes ikke automatisk almindelige kvaliteter i originaltabellen. Ved krav om Cu gælder normalt ≥0.20%, hvilket ikke er en nedre standardgrænse for Cu i alle ståltyper.
Betingelser for sammensætning
2014-C1, historisk producentkatalog, stænger/valsetråd; manglende årstal for citerede standardudgaver udfyldes ikke fra andre kataloger, og kataloget gøres ikke til officiel standardtekst. / Streger og tomme felter betyder ikke nul; kemidata betyder ikke, at formlen er fuldstændig eller anvendelig; mekaniske krav og levering kontrolleres særskilt. / Si er et aftalevalg; muligheder for stænger og valsetråd holdes adskilt; almindelige kvaliteter i originaltabellen får ikke automatisk tilføjet B. Når Cu kræves, er det normalt ≥0.20%, ikke en standardmæssig nedre Cu-grænse for alle ståltyper.
Verifikationsbemærkninger
Geometrien i flettede celler er genskabt i alle katalogets 28 tabeller uden manglende celler; registreret efter originalbilleder, fortsættelsessider og noter; omstridte betingelser afventer afklaring.1021 · SAE J403 (FHS-katalog, citeret årstal ikke angivet)
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Kulstofstål
- Underkategori
- Kulstofstål
- Materialeform
- Valsetråd
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Producentens originaltekst er verificeret
- Dokumentudgave
- Katalogudgave ikke angivet, arkiveret original
- Dokumenttitel
- FHSProductManual_WireRod_EN
- PDF fysisk side
- 6
- Enhed
- wt.%
- Analysetype
- Analysetype ikke specificeret
- Producent
- Formosa Ha Tinh Steel Corporation (FHS)
Reference for kulstofækvivalent
Estimat ud fra producentens dokumenterede interval, ikke garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; formlens anvendelighed skal vurderes i forhold til anvendelse og proces.
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
FHS producentkatalogarkiv, uden angivet udgave eller årstal for citerede standarder; PDF side 6 / trykt side 5, 3.1.1. Kemisk sammensætning wt.%, analysetype ikke angivet, hverken garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; manglende oplysninger udfyldes ikke med 0.
Betingelser for sammensætning
Producentens Typical Specification-katalog som reference, uden angivet udgivelsesdato eller år for henviste standarder; ikke officiel standardoriginal eller faktiske smeltepartimålinger. / Enhed wt.%, analysetype ikke udtrykkeligt angivet i originalen; uspecificerede grundstoffer og tankestreger udfyldes ikke med 0. / Sidens 2015/3/21 er dato for fabriksfotos, og 15/04/2015 er dato i en eksempelordre; ingen af dem behandles som katalogudgave. / Faktisk tilgængelige kvaliteter, dimensioner, emballage og seneste standarder skal bekræftes af producenten; kataloget er ikke en aktuel leveringsgaranti.
Verifikationsbemærkninger
Originaltabellens celler og relevante fodnoter er verificeret; restelementgrænser lånes ikke fra andre kapitler.1021 · AGT2282 January 2013 (Acument indkøbsspecifikation)
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Kulstofstål
- Underkategori
- Kulstofstål
- Materialeform
- Valsetråd og stænger
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Producentens originaltekst er verificeret
- Dokumentudgave
- Januar 2013
- Dokumenttitel
- AGT2282, specifikation for kulstofstål og legeret stål
- Tabellens placering
- 6.1
- PDF fysisk side
- 5、6
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Analysetype
- Smelteanalyse
- Producent
- Acument Global Technologies (AGT)
Reference for kulstofækvivalent
Estimat ud fra producentens dokumenterede interval, ikke garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; formlens anvendelighed skal vurderes i forhold til anvendelse og proces.
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.2 ~ 0.23 |
| Mn | 0.85 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.15 ~ 0.3 |
| Al | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Acument AGT2282 January 2013 historisk indkøbsspecifikation, PDF side 6, tabel 6.1; smeltesammensætning wt%, tilstand SKFG or SKCG. Krav uden for tabellen og henvisninger om samlet restindhold er endnu ikke fuldt afklaret; kun visning som reference uden grænsebaseret omvendt søgning, hverken garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier.
Betingelser for sammensætning
AGT2282 January 2013, historisk indkøbsspecifikation, tabel 6.1/6.2, smelteanalyse, massefraktion %; ikke originalteksten til SAE eller en aktuel kontrolleret leveringsgaranti. / Produktanalyseafvigelser i 6.3 henviser til ASTM F2282 og SAE J409 og må ikke anvendes på den aktuelle smelteanalyse; belægning, indsætning og afkulning kan påvirke produktprøveudtagning. / 6.5 kræver restelementer efter ASTM F2282 og samlet restindhold ≤0.35%; henvisningsudgaver og definition af restelementer er ikke fuldt indhentet i denne batch, og grundstofferne i summen opfindes ikke. / Kemi uden for tabellen henviser særskilt til SAE J403/J404 (år ikke udtrykkeligt angivet); henvisningsbetingelserne er uafsluttede, så kun reference vises uden deltagelse i grænsebaseret omvendt søgning. / Tilstandsfeltet SKFG or SKCG bevares efter originalen uden sammenlægning af valgfrie tilstande til én smeltebetingelse. / Uspecificerede grundstoffer og tankestreger udfyldes ikke med 0, og ensidige nedre/øvre grænser omdannes ikke til faste værdier.
Betingede krav
- Fodnote
- 6.5
- Betingelser i originalteksten
- Samlet restindhold≤0.35%; grundstoffer i summen og individuelle grænser henviser til ASTM F2282; henvisningsudgaven og restindholdets omfang er ikke færdigverificeret, så automatisk match udføres ikke.
- Fodnote
- Henvisning uden for tabellen
- Betingelser i originalteksten
- Sammensætning uden for tabellen skal verificeres særskilt efter SAE J403/J404 og indkøbsaftalen; tabellen anses ikke for fuldstændig på dette grundlag.
Bearbejdnings- og leveringsbetingelser
SKFG eller SKCG1021 · ASME SA-513
Verifikation af kildens originaltekst er ikke afsluttet; kan ikke bruges som formelt standardgrundlag
- Materialekategori
- Kulstofstål
- Underkategori
- Kulstofstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Verifikationsstatus
- Referencedata, originaltekst ikke verificeret
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.17 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Match i materialedatabasen er ikke et tilsagn om koldstukningsegnethed eller færdigproduktstyrke; trådtilstand, deformation, varmebehandling og prøvning af det faktiske materiale skal inddrages.
1021 · ASTM A1040-2010
Verifikation af kildens originaltekst er ikke afsluttet; kan ikke bruges som formelt standardgrundlag
- Materialekategori
- Kulstofstål
- Underkategori
- Kulstofstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Verifikationsstatus
- Referencedata, originaltekst ikke verificeret
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| B | 0.0005 ~ 0.003 |
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Cu | ≥ 0.2 (øvre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Match i materialedatabasen er ikke et tilsagn om koldstukningsegnethed eller færdigproduktstyrke; trådtilstand, deformation, varmebehandling og prøvning af det faktiske materiale skal inddrages.
1021 · ASTM A29/A29M-2005
Verifikation af kildens originaltekst er ikke afsluttet; kan ikke bruges som formelt standardgrundlag
- Materialekategori
- Kulstofstål
- Underkategori
- Kulstofstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Verifikationsstatus
- Referencedata, originaltekst ikke verificeret
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Cr | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| Ni | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Match i materialedatabasen er ikke et tilsagn om koldstukningsegnethed eller færdigproduktstyrke; trådtilstand, deformation, varmebehandling og prøvning af det faktiske materiale skal inddrages.
1021 · ASTM A29/A29M-2020
Verifikation af kildens originaltekst er ikke afsluttet; kan ikke bruges som formelt standardgrundlag
- Materialekategori
- Kulstofstål
- Underkategori
- Kulstofstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Verifikationsstatus
- Referencedata, originaltekst ikke verificeret
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Match i materialedatabasen er ikke et tilsagn om koldstukningsegnethed eller færdigproduktstyrke; trådtilstand, deformation, varmebehandling og prøvning af det faktiske materiale skal inddrages.
1021 · ASTM A510/A510M-2013
Verifikation af kildens originaltekst er ikke afsluttet; kan ikke bruges som formelt standardgrundlag
- Materialekategori
- Kulstofstål
- Underkategori
- Kulstofstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Verifikationsstatus
- Referencedata, originaltekst ikke verificeret
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Match i materialedatabasen er ikke et tilsagn om koldstukningsegnethed eller færdigproduktstyrke; trådtilstand, deformation, varmebehandling og prøvning af det faktiske materiale skal inddrages.
1021 · ASTM A513/A513M-2025
Verifikation af kildens originaltekst er ikke afsluttet; kan ikke bruges som formelt standardgrundlag
- Materialekategori
- Kulstofstål
- Underkategori
- Kulstofstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Verifikationsstatus
- Referencedata, originaltekst ikke verificeret
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Match i materialedatabasen er ikke et tilsagn om koldstukningsegnethed eller færdigproduktstyrke; trådtilstand, deformation, varmebehandling og prøvning af det faktiske materiale skal inddrages.
1021 · ASTM A519/A519M-2024
Verifikation af kildens originaltekst er ikke afsluttet; kan ikke bruges som formelt standardgrundlag
- Materialekategori
- Kulstofstål
- Underkategori
- Kulstofstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Verifikationsstatus
- Referencedata, originaltekst ikke verificeret
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Match i materialedatabasen er ikke et tilsagn om koldstukningsegnethed eller færdigproduktstyrke; trådtilstand, deformation, varmebehandling og prøvning af det faktiske materiale skal inddrages.
1021 · ASTM A659/A659M-2022
Verifikation af kildens originaltekst er ikke afsluttet; kan ikke bruges som formelt standardgrundlag
- Materialekategori
- Kulstofstål
- Underkategori
- Kulstofstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Verifikationsstatus
- Referencedata, originaltekst ikke verificeret
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Match i materialedatabasen er ikke et tilsagn om koldstukningsegnethed eller færdigproduktstyrke; trådtilstand, deformation, varmebehandling og prøvning af det faktiske materiale skal inddrages.
1021 · ASTM A659/A659M-2025
Verifikation af kildens originaltekst er ikke afsluttet; kan ikke bruges som formelt standardgrundlag
- Materialekategori
- Kulstofstål
- Underkategori
- Kulstofstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Verifikationsstatus
- Referencedata, originaltekst ikke verificeret
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Match i materialedatabasen er ikke et tilsagn om koldstukningsegnethed eller færdigproduktstyrke; trådtilstand, deformation, varmebehandling og prøvning af det faktiske materiale skal inddrages.
1021 · ASTM A787/A787M-2024
Verifikation af kildens originaltekst er ikke afsluttet; kan ikke bruges som formelt standardgrundlag
- Materialekategori
- Kulstofstål
- Underkategori
- Kulstofstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Verifikationsstatus
- Referencedata, originaltekst ikke verificeret
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.17 ~ 0.24 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Match i materialedatabasen er ikke et tilsagn om koldstukningsegnethed eller færdigproduktstyrke; trådtilstand, deformation, varmebehandling og prøvning af det faktiske materiale skal inddrages.
1021 · Amerikansk standard
Verifikation af kildens originaltekst er ikke afsluttet; kan ikke bruges som formelt standardgrundlag
- Materialekategori
- Kulstofstål
- Underkategori
- Kulstofstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Verifikationsstatus
- Referencedata, originaltekst ikke verificeret
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Match i materialedatabasen er ikke et tilsagn om koldstukningsegnethed eller færdigproduktstyrke; trådtilstand, deformation, varmebehandling og prøvning af det faktiske materiale skal inddrages.