← Zpět na předchozí stranuKatalog značek materiálů

C45E — Údaje o materiálu

Počet zdrojových záznamů: 17. Různé normy, vydání a podmínky jsou uvedeny odděleně; stejná značka materiálu neznamená přímou zaměnitelnost materiálů.

Hmotnostní podíly a typy analýz se řídí vysvětlením u každého zdroje. Chybějící údaje se nepovažují za 0; typické hodnoty výrobce, hodnoty zaručené normou a naměřené hodnoty konkrétní tavby a dávky se nesmějí směšovat. Pro výpočty a výběr podmínek otevřete nástroj pro výběr materiálu.

Otevřít výběr podmínek, porovnání a nástroj pro uhlíkový ekvivalent pro C45E →

Posouzení požadavků na materiál

Hledáte materiál C45E?

Nenašli jste materiál v našem katalogu? Zašlete nám své požadavky. Posoudíme, zda naše zařízení, výrobní linky a technologické možnosti odpovídají vašim požadavkům na značku materiálu, formu výrobku, rozměry, zpracování a dodání. Poté projednáme možnosti zpracování, zkoušek nebo dodávky.

Proveditelnost a podmínky dodávky se potvrzují po technickém posouzení. Informace o normách na této stránce nepředstavují závazek dodávky ani záruku vlastností.

Prohlédnout výrobky a možnosti zpracování

C45E · DIN EN 10269-2014

Zdroj chemického složení byl ověřen; neznamená to ověření všech ustanovení normy, skutečné dodávky ani naměřených hodnot konkrétní tavby a dávky

Kategorie materiálu
Uhlíková ocel
Podkategorie
Uhlíková ocel
Forma materiálu
Záznam referenčních údajů
Vysvětlení stavu původního záznamu
Podklad pro složení podle použité normy byl ověřen
Vydání normy
EN 10269-2013
Umístění v tabulce
Tabulka 1 a poznámky a–c

Uhlíkový ekvivalent pro orientaci

Následující odhady jsou uvedeny odděleně podle podmínek použitelnosti složení; musí odpovídat skutečným podmínkám objednávky a rozsahy se neslučují.

Výchozí obsah síry podle tabulky 1
IIW / CEV:0.5033–0.7600 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí V, Cu; provázaná omezení prvků je nutné ověřit samostatně a dosažitelnost všech hodnot vypočteného intervalu není zaručena CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4450–0.5867 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu, V, B; provázaná omezení prvků je nutné ověřit samostatně a dosažitelnost všech hodnot vypočteného intervalu není zaručena Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.4700–0.6200 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu; provázaná omezení prvků je nutné ověřit samostatně a dosažitelnost všech hodnot vypočteného intervalu není zaručena CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Dohodnuto při poptávce a objednání pro zlepšení obrobitelnosti: S 0.015–0.030%
IIW / CEV:0.5033–0.7600 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí V, Cu; provázaná omezení prvků je nutné ověřit samostatně a dosažitelnost všech hodnot vypočteného intervalu není zaručena CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4450–0.5867 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu, V, B; provázaná omezení prvků je nutné ověřit samostatně a dosažitelnost všech hodnot vypočteného intervalu není zaručena Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.4700–0.6200 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu; provázaná omezení prvků je nutné ověřit samostatně a dosažitelnost všech hodnot vypočteného intervalu není zaručena CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Dohodnuto při poptávce a objednání pro svařitelnost: S 0.008–0.030%
IIW / CEV:0.5033–0.7600 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí V, Cu; provázaná omezení prvků je nutné ověřit samostatně a dosažitelnost všech hodnot vypočteného intervalu není zaručena CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4450–0.5867 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu, V, B; provázaná omezení prvků je nutné ověřit samostatně a dosažitelnost všech hodnot vypočteného intervalu není zaručena Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.4700–0.6200 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu; provázaná omezení prvků je nutné ověřit samostatně a dosažitelnost všech hodnot vypočteného intervalu není zaručena CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.

Záznam složení (obsahuje další podmíněné větve; nelze jej samostatně považovat za nepodmíněný požadavek)

PrvekPožadavky na složení
C0.42 ~ 0.5
Si≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Mn0.5 ~ 0.8
P≤ 0.03 (dolní mez neuvedena)
S≤ 0.015 (dolní mez neuvedena)
Cr≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Mo≤ 0.1 (dolní mez neuvedena)
Ni≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)

Meze použitelnosti

DIN EN 10269:2014-02 přebírá EN 10269:2013; složení tohoto záznamu vychází z EN 10269:2013, tabulky 1 a poznámek pod čarou; skutečně čteným zdrojem je oficiální převzetí BS. Hmotnostní podíly tavbové analýzy wt%; úchylky výrobkové analýzy se ověřují samostatně podle tabulky 2. Dohoda o síře podle tabulky 1, poznámky b platí pouze pro značky označené b; výchozí rozsah a rozsahy pro obrábění / svařování se rozlišují. Norma zahrnuje oceli a slitiny niklu pro spojovací součásti používané za vysokých a nízkých teplot; automaticky nepotvrzuje vhodnost všech značek či dodacích stavů pro pěchování za studena. Neuvedené prvky se bez souhlasu kupujícího nesmějí záměrně přidávat, kromě dokončení tavby; nestanovené hodnoty se nepovažují za nulu.

Podmínky složení

Tavbová analýza v hmotnostních podílech wt%; úchylky výrobkové analýzy ověřit zvlášť v tabulce 2. / Dohoda o obsahu síry podle tabulky 1, poznámky b platí pouze pro značky označené b; výchozí rozsah a rozsahy pro obrábění / svařování jsou odděleny. / Norma zahrnuje oceli a niklové slitiny pro spojovací součásti za vysokých i nízkých teplot; nelze automaticky předpokládat vhodnost všech značek či dodacích stavů pro pěchování za studena. / Neuvedené prvky se bez souhlasu kupujícího nesmějí záměrně přidávat (kromě dokončení tavby); nestanovený obsah není nula.

Kombinovaná omezení

Omezení součtu prvků
  • Dotčené prvky
    • Cr
    • Mo
    • Ni
    Horní mez
    0.63

Původní záznam podmíněné větve

Výchozí obsah síry podle tabulky 1

PrvekPožadavky na složení
C0.42 ~ 0.5
Si≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Mn0.5 ~ 0.8
P≤ 0.03 (dolní mez neuvedena)
S≤ 0.015 (dolní mez neuvedena)
Cr≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Mo≤ 0.1 (dolní mez neuvedena)
Ni≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)

Dohodnuto při poptávce a objednání pro zlepšení obrobitelnosti: S 0.015–0.030%

PrvekPožadavky na složení
C0.42 ~ 0.5
Si≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Mn0.5 ~ 0.8
P≤ 0.03 (dolní mez neuvedena)
S0.015 ~ 0.03
Cr≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Mo≤ 0.1 (dolní mez neuvedena)
Ni≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)

Dohodnuto při poptávce a objednání pro svařitelnost: S 0.008–0.030%

PrvekPožadavky na složení
C0.42 ~ 0.5
Si≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Mn0.5 ~ 0.8
P≤ 0.03 (dolní mez neuvedena)
S0.008 ~ 0.03
Cr≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Mo≤ 0.1 (dolní mez neuvedena)
Ni≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)

Je nutné vybrat podmíněnou větev

Ano

Vysvětlení ověření

Vztah převzetí a původní složení tabulky 1 odpovídající normy EN byly ověřeny; úplný hlavní text DIN nebyl ověřen po jednotlivých stranách.

C45E · EN 10132-2021

Zdroj chemického složení byl ověřen; neznamená to ověření všech ustanovení normy, skutečné dodávky ani naměřených hodnot konkrétní tavby a dávky

Kategorie materiálu
Uhlíková ocel
Podkategorie
Uhlíková ocel
Forma materiálu
Úzký ocelový pás válcovaný za studena; rozměry a dodací stav viz použitelné podmínky
Vysvětlení stavu původního záznamu
Odkaz na historické vydání
Vydání normy
EN 10132-3:2000
Umístění v tabulce
Tabulka 1; tabulka 2; články 1,4,7.3–7.5
Fyzická strana PDF
1、4、5、8
Jednotka
Hmotnostní podíl (wt%)
Typ analýzy
Tavbová analýza

Uhlíkový ekvivalent pro orientaci

IIW / CEV:0.5033–0.7600 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí V, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4450–0.5867 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.4700–0.6200 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.

Záznam složení

PrvekPožadavky na složení
C0.42 ~ 0.5
Si≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Mn0.5 ~ 0.8
P≤ 0.035 (dolní mez neuvedena)
S≤ 0.035 (dolní mez neuvedena)
Cr≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Mo≤ 0.1 (dolní mez neuvedena)
Ni≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)

Meze použitelnosti

Původní text cílového EN10132:2021 nebyl ověřen. Nyní se používá pouze historický podklad stejné značky podle EN 10132-3:2000, nikoli potvrzení požadavků, rozsahu použitelnosti či shody dodávky s vydáním 2021. Skutečným podkladem je oficiální anglický původní text EN 10132-3:2000. Norma upravuje úzký pás válcovaný za studena pro tepelné zpracování, nikoli záruku dodávky drátu pro pěchování za studena. Tabulka 1 je tavbová analýza; dovolené úchylky výrobkové analýzy tabulky 2 jsou zaznamenány samostatně a nerozšiřují tavbovou analýzu. Poznámka pod tabulkou 1: Neuvedené prvky se bez souhlasu kupujícího nesmějí záměrně přidávat, kromě dokončení tavby. Musí se zabránit přenosu prvků ze šrotu či jiných surovin, které mohou zhoršit vlastnosti a použití; neuvedené položky nejsou nula. Mechanické hodnoty tabulky 3 platí pouze pro 0.30 mm≤t<3.00 mm; pro tlustší pásy se mechanické vlastnosti dohodnou při poptávce a objednání, bez přímé extrapolace. Tabulka 3, poznámka a požaduje zvolit tahové charakteristiky nebo tvrdost; pokud není určeno jinak, používají se tahové charakteristiky. Stránka zobrazuje odlišné podmínky samostatně a obě veličiny se nepovažují současně za zaručené. Pro stav po válcování za studena +CR se při volbě tahu musí dohodnout rozsah o šířce 150 MPa a při volbě tvrdosti rozsah o šířce 50 HV; vnější hranice tabulky automaticky nevytvářejí skutečné objednací okno. Odběr vzorků, zkušební metody, struktura, rozměry, kontrola a jiné obecné dodací požadavky se ověřují podle EN10132-1 a příslušné dohody; reverzní hledání složení nenahrazuje úplnou přejímku. Tato část platí pro úzký pás válcovaný za studena určený ke kalení a popouštění, do tloušťky 6mm při dodávce pro tepelné zpracování. Rozsah stavu +QT je 0.30 až 3.00mm, ale hodnoty tabulky 3 jsou přísně omezeny na 0.30≤t<3.00mm. +QT se používá pouze pro značky s výslovnými hodnotami tabulky 3; skutečné objednací rozsahy tahu či tvrdosti se dohodnou s šířkou 150MPa nebo 50HV. Celý volitelný tabulkový interval není jedinou zárukou dodávky. Stav po žíhání na globulární karbidy +AC lze dohodnout, ale globularizace a mechanické meze se musí dohodnout samostatně, bez použití hodnot +A/+LC. Mechanické vlastnosti +CR značek 25Mn4 a CrMo vyžadují objednací dohodu.

Podmínky složení

Původní text cílového EN10132:2021 nebyl ověřen. Nyní se používá pouze historický podklad stejné značky podle EN 10132-3:2000, nikoli potvrzení požadavků, rozsahu použitelnosti či shody dodávky s vydáním 2021. Skutečným podkladem je oficiální anglický původní text EN 10132-3:2000. Norma upravuje úzký pás válcovaný za studena pro tepelné zpracování, nikoli záruku dodávky drátu pro pěchování za studena. Tabulka 1 je tavbová analýza; dovolené úchylky výrobkové analýzy tabulky 2 jsou zaznamenány samostatně a nerozšiřují tavbovou analýzu. Poznámka pod tabulkou 1: Neuvedené prvky se bez souhlasu kupujícího nesmějí záměrně přidávat, kromě dokončení tavby. Musí se zabránit přenosu prvků ze šrotu či jiných surovin, které mohou zhoršit vlastnosti a použití; neuvedené položky nejsou nula. Mechanické hodnoty tabulky 3 platí pouze pro 0.30 mm≤t<3.00 mm; pro tlustší pásy se mechanické vlastnosti dohodnou při poptávce a objednání, bez přímé extrapolace. Tabulka 3, poznámka a požaduje zvolit tahové charakteristiky nebo tvrdost; pokud není určeno jinak, používají se tahové charakteristiky. Stránka zobrazuje odlišné podmínky samostatně a obě veličiny se nepovažují současně za zaručené. Pro stav po válcování za studena +CR se při volbě tahu musí dohodnout rozsah o šířce 150 MPa a při volbě tvrdosti rozsah o šířce 50 HV; vnější hranice tabulky automaticky nevytvářejí skutečné objednací okno. Odběr vzorků, zkušební metody, struktura, rozměry, kontrola a jiné obecné dodací požadavky se ověřují podle EN10132-1 a příslušné dohody; reverzní hledání složení nenahrazuje úplnou přejímku. Tato část platí pro úzký pás válcovaný za studena určený ke kalení a popouštění, do tloušťky 6mm při dodávce pro tepelné zpracování. Rozsah stavu +QT je 0.30 až 3.00mm, ale hodnoty tabulky 3 jsou přísně omezeny na 0.30≤t<3.00mm. +QT se používá pouze pro značky s výslovnými hodnotami tabulky 3; skutečné objednací rozsahy tahu či tvrdosti se dohodnou s šířkou 150MPa nebo 50HV. Celý volitelný tabulkový interval není jedinou zárukou dodávky. Stav po žíhání na globulární karbidy +AC lze dohodnout, ale globularizace a mechanické meze se musí dohodnout samostatně, bez použití hodnot +A/+LC. Mechanické vlastnosti +CR značek 25Mn4 a CrMo vyžadují objednací dohodu.

Vysvětlení ověření

Originál cílové normy EN10132:2021 nebyl ověřen. Aktuálně se používá pouze orientační starší vydání EN 10132-3:2000 se stejnou značkou; neprokazuje požadavky, rozsah použitelnosti ani vyhovující dodávku podle vydání 2021.

Přípustné odchylky kontrolní analýzy výrobku

C
Přípustná odchylka
0.02
Směr odchylky
Kladná nebo záporná odchylka; pro tutéž tavbu je přípustný pouze jeden směr
Podmínky použitelnosti
Kontrolní analýza výrobku; pro stejnou tavbu je přípustná odchylka nad horní mezí nebo pod dolní mezí, nesmí však nastat obojí současně; limity tavbové analýzy zůstávají beze změny
Si
Přípustná odchylka
0.03
Směr odchylky
Přípustná je pouze kladná odchylka
Podmínky použitelnosti
Kontrolní analýza výrobku; pro stejnou tavbu je přípustná odchylka nad horní mezí nebo pod dolní mezí, nesmí však nastat obojí současně; limity tavbové analýzy zůstávají beze změny
Mn
Přípustná odchylka
0.04
Směr odchylky
Kladná nebo záporná odchylka; pro tutéž tavbu je přípustný pouze jeden směr
Podmínky použitelnosti
Kontrolní analýza výrobku; pro stejnou tavbu je přípustná odchylka nad horní mezí nebo pod dolní mezí, nesmí však nastat obojí současně; limity tavbové analýzy zůstávají beze změny
P
Přípustná odchylka
0.005
Směr odchylky
Přípustná je pouze kladná odchylka
Podmínky použitelnosti
Kontrolní analýza výrobku; pro stejnou tavbu je přípustná odchylka nad horní mezí nebo pod dolní mezí, nesmí však nastat obojí současně; limity tavbové analýzy zůstávají beze změny
S
Přípustná odchylka
0.005
Směr odchylky
Přípustná je pouze kladná odchylka
Podmínky použitelnosti
Kontrolní analýza výrobku; pro stejnou tavbu je přípustná odchylka nad horní mezí nebo pod dolní mezí, nesmí však nastat obojí současně; limity tavbové analýzy zůstávají beze změny
Cr
Přípustná odchylka
0.03
Směr odchylky
Kladná nebo záporná odchylka; pro tutéž tavbu je přípustný pouze jeden směr
Podmínky použitelnosti
Kontrolní analýza výrobku; pro stejnou tavbu je přípustná odchylka nad horní mezí nebo pod dolní mezí, nesmí však nastat obojí současně; limity tavbové analýzy zůstávají beze změny
Mo
Přípustná odchylka
0.02
Směr odchylky
Kladná nebo záporná odchylka; pro tutéž tavbu je přípustný pouze jeden směr
Podmínky použitelnosti
Kontrolní analýza výrobku; pro stejnou tavbu je přípustná odchylka nad horní mezí nebo pod dolní mezí, nesmí však nastat obojí současně; limity tavbové analýzy zůstávají beze změny
Ni
Přípustná odchylka
0.04
Směr odchylky
Kladná nebo záporná odchylka; pro tutéž tavbu je přípustný pouze jeden směr
Podmínky použitelnosti
Kontrolní analýza výrobku; pro stejnou tavbu je přípustná odchylka nad horní mezí nebo pod dolní mezí, nesmí však nastat obojí současně; limity tavbové analýzy zůstávají beze změny

C45E · EN 10269-2006

Zdroj chemického složení byl ověřen; neznamená to ověření všech ustanovení normy, skutečné dodávky ani naměřených hodnot konkrétní tavby a dávky

Kategorie materiálu
Uhlíková ocel
Podkategorie
Uhlíková ocel
Forma materiálu
Záznam referenčních údajů
Vysvětlení stavu původního záznamu
Originál historického vydání byl ověřen
Vydání normy
NF EN 10269:1999
Umístění v tabulce
EN 10269:1999 Tabulka1 a poznámky pod čarou 1, 2
Fyzická strana PDF
2、21、23

Uhlíkový ekvivalent pro orientaci

IIW / CEV:0.5033–0.7600 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí V, Cu; provázaná omezení prvků je nutné ověřit samostatně a dosažitelnost všech hodnot vypočteného intervalu není zaručena CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4450–0.5867 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu, V, B; provázaná omezení prvků je nutné ověřit samostatně a dosažitelnost všech hodnot vypočteného intervalu není zaručena Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.4700–0.6200 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu; provázaná omezení prvků je nutné ověřit samostatně a dosažitelnost všech hodnot vypočteného intervalu není zaručena CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.

Záznam složení

PrvekPožadavky na složení
C0.42 ~ 0.5
Si≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Mn0.5 ~ 0.8
P≤ 0.035 (dolní mez neuvedena)
S≤ 0.035 (dolní mez neuvedena)
Cr≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Mo≤ 0.1 (dolní mez neuvedena)
Ni≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)

Meze použitelnosti

Obálka NF EN 10269:1999 výslovně přebírá EN 10269:1999; vztah francouzského převzetí a evropského vydání zůstává zachován, neoznačuje se za jiný stát ani novější vydání. Tabulka 1 je tavbová analýza v hmotnostních procentech %. Jednotlivé hodnoty sloupců P a S jsou maxima; jiné jednotlivé hodnoty se vykládají podle původních nerovností. Nestanovené prvky se nedoplňují nulou. Platí pro předvalky, tyče a válcovaný drát z ocelí a slitin niklu pro spojovací součásti se stanovenými vlastnostmi při vysokých nebo nízkých teplotách; pěchování za studena a skutečné dodávky vyžadují ověření dodacího stavu, rozměrů a postupu. Tabulka 1, poznámka pod čarou 1: Bez souhlasu kupujícího se záměrně nepřidávají neuvedené prvky, kromě dokončení tavby; je nutné zabránit vnesení prvků ovlivňujících vlastnosti například ze šrotu. Záznam ověřuje pouze tavbové složení tabulky 1, bez automatického přičtení přípustných odchylek kontrolní analýzy výrobku z tabulky 2.

Podmínky složení

Obálka NF EN 10269:1999 výslovně přebírá EN 10269:1999; vztah francouzského převzetí a evropského vydání zůstává zachován, neoznačuje se za jiný stát ani novější vydání. Tabulka 1 je tavbová analýza v hmotnostních procentech %. Jednotlivé hodnoty sloupců P a S jsou maxima; jiné jednotlivé hodnoty se vykládají podle původních nerovností. Nestanovené prvky se nedoplňují nulou. Platí pro předvalky, tyče a válcovaný drát z ocelí a slitin niklu pro spojovací součásti se stanovenými vlastnostmi při vysokých nebo nízkých teplotách; pěchování za studena a skutečné dodávky vyžadují ověření dodacího stavu, rozměrů a postupu. Tabulka 1, poznámka pod čarou 1: Bez souhlasu kupujícího se záměrně nepřidávají neuvedené prvky, kromě dokončení tavby; je nutné zabránit vnesení prvků ovlivňujících vlastnosti například ze šrotu. Záznam ověřuje pouze tavbové složení tabulky 1, bez automatického přičtení přípustných odchylek kontrolní analýzy výrobku z tabulky 2.

Kombinovaná omezení

Omezení kombinací prvků
  • Požadavek
    Cr+Mo+Ni≤0.63%
    Koeficient prvku
    Cr
    1
    Mo
    1
    Ni
    1
    Horní mez
    0.63

Vysvětlení ověření

Tabulka 1 originálu NF EN 10269:1999 a poznámky pod čarou byly ověřeny. Originál EN 10269-2006 dosud nebyl ověřen, používá se výslovný podklad vydání 1999.

C45E · EN 10269-2013

Zdroj chemického složení byl ověřen; neznamená to ověření všech ustanovení normy, skutečné dodávky ani naměřených hodnot konkrétní tavby a dávky

Kategorie materiálu
Uhlíková ocel
Podkategorie
Uhlíková ocel
Forma materiálu
Záznam referenčních údajů
Vysvětlení stavu původního záznamu
Původní text normy byl ověřen
Vydání normy
EN 10269-2013
Umístění v tabulce
Tabulka 1 a poznámky a–c

Uhlíkový ekvivalent pro orientaci

Následující odhady jsou uvedeny odděleně podle podmínek použitelnosti složení; musí odpovídat skutečným podmínkám objednávky a rozsahy se neslučují.

Výchozí obsah síry podle tabulky 1
IIW / CEV:0.5033–0.7600 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí V, Cu; provázaná omezení prvků je nutné ověřit samostatně a dosažitelnost všech hodnot vypočteného intervalu není zaručena CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4450–0.5867 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu, V, B; provázaná omezení prvků je nutné ověřit samostatně a dosažitelnost všech hodnot vypočteného intervalu není zaručena Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.4700–0.6200 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu; provázaná omezení prvků je nutné ověřit samostatně a dosažitelnost všech hodnot vypočteného intervalu není zaručena CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Dohodnuto při poptávce a objednání pro zlepšení obrobitelnosti: S 0.015–0.030%
IIW / CEV:0.5033–0.7600 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí V, Cu; provázaná omezení prvků je nutné ověřit samostatně a dosažitelnost všech hodnot vypočteného intervalu není zaručena CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4450–0.5867 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu, V, B; provázaná omezení prvků je nutné ověřit samostatně a dosažitelnost všech hodnot vypočteného intervalu není zaručena Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.4700–0.6200 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu; provázaná omezení prvků je nutné ověřit samostatně a dosažitelnost všech hodnot vypočteného intervalu není zaručena CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Dohodnuto při poptávce a objednání pro svařitelnost: S 0.008–0.030%
IIW / CEV:0.5033–0.7600 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí V, Cu; provázaná omezení prvků je nutné ověřit samostatně a dosažitelnost všech hodnot vypočteného intervalu není zaručena CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4450–0.5867 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu, V, B; provázaná omezení prvků je nutné ověřit samostatně a dosažitelnost všech hodnot vypočteného intervalu není zaručena Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.4700–0.6200 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu; provázaná omezení prvků je nutné ověřit samostatně a dosažitelnost všech hodnot vypočteného intervalu není zaručena CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.

Záznam složení (obsahuje další podmíněné větve; nelze jej samostatně považovat za nepodmíněný požadavek)

PrvekPožadavky na složení
C0.42 ~ 0.5
Si≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Mn0.5 ~ 0.8
P≤ 0.03 (dolní mez neuvedena)
S≤ 0.015 (dolní mez neuvedena)
Cr≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Mo≤ 0.1 (dolní mez neuvedena)
Ni≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)

Meze použitelnosti

Hmotnostní podíly tavbové analýzy wt%; úchylky výrobkové analýzy se ověřují samostatně podle tabulky 2. Dohoda o síře podle tabulky 1, poznámky b platí pouze pro značky označené poznámkou b; výchozí rozsah a rozsahy pro obrábění / svařování zůstávají odděleny. Norma zahrnuje oceli a slitiny niklu pro spojovací součásti používané za vysokých a nízkých teplot a automaticky nepotvrzuje vhodnost všech značek nebo dodacích stavů pro pěchování za studena. Neuvedené prvky se bez souhlasu kupujícího nesmějí záměrně přidávat, kromě dokončení tavby; nestanovené hodnoty nejsou nula.

Podmínky složení

Tavbová analýza v hmotnostních podílech wt%; úchylky výrobkové analýzy ověřit zvlášť v tabulce 2. / Dohoda o obsahu síry podle tabulky 1, poznámky b platí pouze pro značky označené b; výchozí rozsah a rozsahy pro obrábění / svařování jsou odděleny. / Norma zahrnuje oceli a niklové slitiny pro spojovací součásti za vysokých i nízkých teplot; nelze automaticky předpokládat vhodnost všech značek či dodacích stavů pro pěchování za studena. / Neuvedené prvky se bez souhlasu kupujícího nesmějí záměrně přidávat (kromě dokončení tavby); nestanovený obsah není nula.

Kombinovaná omezení

Omezení součtu prvků
  • Dotčené prvky
    • Cr
    • Mo
    • Ni
    Horní mez
    0.63

Původní záznam podmíněné větve

Výchozí obsah síry podle tabulky 1

PrvekPožadavky na složení
C0.42 ~ 0.5
Si≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Mn0.5 ~ 0.8
P≤ 0.03 (dolní mez neuvedena)
S≤ 0.015 (dolní mez neuvedena)
Cr≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Mo≤ 0.1 (dolní mez neuvedena)
Ni≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)

Dohodnuto při poptávce a objednání pro zlepšení obrobitelnosti: S 0.015–0.030%

PrvekPožadavky na složení
C0.42 ~ 0.5
Si≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Mn0.5 ~ 0.8
P≤ 0.03 (dolní mez neuvedena)
S0.015 ~ 0.03
Cr≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Mo≤ 0.1 (dolní mez neuvedena)
Ni≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)

Dohodnuto při poptávce a objednání pro svařitelnost: S 0.008–0.030%

PrvekPožadavky na složení
C0.42 ~ 0.5
Si≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Mn0.5 ~ 0.8
P≤ 0.03 (dolní mez neuvedena)
S0.008 ~ 0.03
Cr≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Mo≤ 0.1 (dolní mez neuvedena)
Ni≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)

Je nutné vybrat podmíněnou větev

Ano

Vysvětlení ověření

Kontrola tabulky 1 anglického originálu a poznámek pod čarou

C45E · NF EN 10269-1999

Zdroj chemického složení byl ověřen; neznamená to ověření všech ustanovení normy, skutečné dodávky ani naměřených hodnot konkrétní tavby a dávky

Kategorie materiálu
Uhlíková ocel
Podkategorie
Uhlíková ocel
Forma materiálu
Záznam referenčních údajů
Vysvětlení stavu původního záznamu
Záznam původního textu normy
Vydání normy
NF EN 10269:1999
Umístění v tabulce
EN 10269:1999 Tabulka1 a poznámky pod čarou 1, 2
Fyzická strana PDF
2、21、23

Uhlíkový ekvivalent pro orientaci

IIW / CEV:0.5033–0.7600 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí V, Cu; provázaná omezení prvků je nutné ověřit samostatně a dosažitelnost všech hodnot vypočteného intervalu není zaručena CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4450–0.5867 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu, V, B; provázaná omezení prvků je nutné ověřit samostatně a dosažitelnost všech hodnot vypočteného intervalu není zaručena Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.4700–0.6200 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu; provázaná omezení prvků je nutné ověřit samostatně a dosažitelnost všech hodnot vypočteného intervalu není zaručena CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.

Záznam složení

PrvekPožadavky na složení
C0.42 ~ 0.5
Si≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Mn0.5 ~ 0.8
P≤ 0.035 (dolní mez neuvedena)
S≤ 0.035 (dolní mez neuvedena)
Cr≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Mo≤ 0.1 (dolní mez neuvedena)
Ni≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)

Meze použitelnosti

Obálka NF EN 10269:1999 výslovně přebírá EN 10269:1999; vztah francouzského převzetí a evropského vydání zůstává zachován, neoznačuje se za jiný stát ani novější vydání. Tabulka 1 je tavbová analýza v hmotnostních procentech %. Jednotlivé hodnoty sloupců P a S jsou maxima; jiné jednotlivé hodnoty se vykládají podle původních nerovností. Nestanovené prvky se nedoplňují nulou. Platí pro předvalky, tyče a válcovaný drát z ocelí a slitin niklu pro spojovací součásti se stanovenými vlastnostmi při vysokých nebo nízkých teplotách; pěchování za studena a skutečné dodávky vyžadují ověření dodacího stavu, rozměrů a postupu. Tabulka 1, poznámka pod čarou 1: Bez souhlasu kupujícího se záměrně nepřidávají neuvedené prvky, kromě dokončení tavby; je nutné zabránit vnesení prvků ovlivňujících vlastnosti například ze šrotu. Záznam ověřuje pouze tavbové složení tabulky 1, bez automatického přičtení přípustných odchylek kontrolní analýzy výrobku z tabulky 2.

Podmínky složení

Obálka NF EN 10269:1999 výslovně přebírá EN 10269:1999; vztah francouzského převzetí a evropského vydání zůstává zachován, neoznačuje se za jiný stát ani novější vydání. Tabulka 1 je tavbová analýza v hmotnostních procentech %. Jednotlivé hodnoty sloupců P a S jsou maxima; jiné jednotlivé hodnoty se vykládají podle původních nerovností. Nestanovené prvky se nedoplňují nulou. Platí pro předvalky, tyče a válcovaný drát z ocelí a slitin niklu pro spojovací součásti se stanovenými vlastnostmi při vysokých nebo nízkých teplotách; pěchování za studena a skutečné dodávky vyžadují ověření dodacího stavu, rozměrů a postupu. Tabulka 1, poznámka pod čarou 1: Bez souhlasu kupujícího se záměrně nepřidávají neuvedené prvky, kromě dokončení tavby; je nutné zabránit vnesení prvků ovlivňujících vlastnosti například ze šrotu. Záznam ověřuje pouze tavbové složení tabulky 1, bez automatického přičtení přípustných odchylek kontrolní analýzy výrobku z tabulky 2.

Kombinovaná omezení

Omezení kombinací prvků
  • Požadavek
    Cr+Mo+Ni≤0.63%
    Koeficient prvku
    Cr
    1
    Mo
    1
    Ni
    1
    Horní mez
    0.63

Vysvětlení ověření

Tabulka 1 originálu NF EN 10269:1999 a poznámky pod čarou byly ověřeny.

C45E · NF EN 10269:1999

Zdroj chemického složení byl ověřen; neznamená to ověření všech ustanovení normy, skutečné dodávky ani naměřených hodnot konkrétní tavby a dávky

Kategorie materiálu
Uhlíková ocel
Podkategorie
Uhlíková ocel
Forma materiálu
Záznam referenčních údajů
Vysvětlení stavu původního záznamu
Záznam původního textu normy
Vydání normy
NF EN 10269:1999
Umístění v tabulce
EN 10269:1999 Tabulka1 a poznámky pod čarou 1, 2
Fyzická strana PDF
2、21、23

Uhlíkový ekvivalent pro orientaci

IIW / CEV:0.5033–0.7600 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí V, Cu; provázaná omezení prvků je nutné ověřit samostatně a dosažitelnost všech hodnot vypočteného intervalu není zaručena CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4450–0.5867 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu, V, B; provázaná omezení prvků je nutné ověřit samostatně a dosažitelnost všech hodnot vypočteného intervalu není zaručena Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.4700–0.6200 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu; provázaná omezení prvků je nutné ověřit samostatně a dosažitelnost všech hodnot vypočteného intervalu není zaručena CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.

Záznam složení

PrvekPožadavky na složení
C0.42 ~ 0.5
Si≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Mn0.5 ~ 0.8
P≤ 0.035 (dolní mez neuvedena)
S≤ 0.035 (dolní mez neuvedena)
Cr≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Mo≤ 0.1 (dolní mez neuvedena)
Ni≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)

Meze použitelnosti

Obálka NF EN 10269:1999 výslovně přebírá EN 10269:1999; vztah francouzského převzetí a evropského vydání zůstává zachován, neoznačuje se za jiný stát ani novější vydání. Tabulka 1 je tavbová analýza v hmotnostních procentech %. Jednotlivé hodnoty sloupců P a S jsou maxima; jiné jednotlivé hodnoty se vykládají podle původních nerovností. Nestanovené prvky se nedoplňují nulou. Platí pro předvalky, tyče a válcovaný drát z ocelí a slitin niklu pro spojovací součásti se stanovenými vlastnostmi při vysokých nebo nízkých teplotách; pěchování za studena a skutečné dodávky vyžadují ověření dodacího stavu, rozměrů a postupu. Tabulka 1, poznámka pod čarou 1: Bez souhlasu kupujícího se záměrně nepřidávají neuvedené prvky, kromě dokončení tavby; je nutné zabránit vnesení prvků ovlivňujících vlastnosti například ze šrotu. Záznam ověřuje pouze tavbové složení tabulky 1, bez automatického přičtení přípustných odchylek kontrolní analýzy výrobku z tabulky 2.

Podmínky složení

Obálka NF EN 10269:1999 výslovně přebírá EN 10269:1999; vztah francouzského převzetí a evropského vydání zůstává zachován, neoznačuje se za jiný stát ani novější vydání. Tabulka 1 je tavbová analýza v hmotnostních procentech %. Jednotlivé hodnoty sloupců P a S jsou maxima; jiné jednotlivé hodnoty se vykládají podle původních nerovností. Nestanovené prvky se nedoplňují nulou. Platí pro předvalky, tyče a válcovaný drát z ocelí a slitin niklu pro spojovací součásti se stanovenými vlastnostmi při vysokých nebo nízkých teplotách; pěchování za studena a skutečné dodávky vyžadují ověření dodacího stavu, rozměrů a postupu. Tabulka 1, poznámka pod čarou 1: Bez souhlasu kupujícího se záměrně nepřidávají neuvedené prvky, kromě dokončení tavby; je nutné zabránit vnesení prvků ovlivňujících vlastnosti například ze šrotu. Záznam ověřuje pouze tavbové složení tabulky 1, bez automatického přičtení přípustných odchylek kontrolní analýzy výrobku z tabulky 2.

Kombinovaná omezení

Omezení kombinací prvků
  • Požadavek
    Cr+Mo+Ni≤0.63%
    Koeficient prvku
    Cr
    1
    Mo
    1
    Ni
    1
    Horní mez
    0.63

C45E · EN 10132-3-2000

Zdroj chemického složení byl ověřen; neznamená to ověření všech ustanovení normy, skutečné dodávky ani naměřených hodnot konkrétní tavby a dávky

Kategorie materiálu
Uhlíková ocel
Podkategorie
Uhlíková ocel
Forma materiálu
Úzký ocelový pás válcovaný za studena; rozměry a dodací stav viz použitelné podmínky
Vysvětlení stavu původního záznamu
Původní text normy byl ověřen
Vydání normy
EN 10132-3:2000
Umístění v tabulce
Tabulka 1; tabulka 2; články 1,4,7.3–7.5
Fyzická strana PDF
1、4、5、8
Jednotka
Hmotnostní podíl (wt%)
Typ analýzy
Tavbová analýza

Uhlíkový ekvivalent pro orientaci

IIW / CEV:0.5033–0.7600 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí V, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4450–0.5867 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.4700–0.6200 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.

Záznam složení

PrvekPožadavky na složení
C0.42 ~ 0.5
Si≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Mn0.5 ~ 0.8
P≤ 0.035 (dolní mez neuvedena)
S≤ 0.035 (dolní mez neuvedena)
Cr≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Mo≤ 0.1 (dolní mez neuvedena)
Ni≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)

Meze použitelnosti

Skutečným podkladem je oficiální anglický původní text EN 10132-3:2000. Norma upravuje úzký pás válcovaný za studena pro tepelné zpracování, nikoli záruku dodávky drátu pro pěchování za studena. Tabulka 1 je tavbová analýza; dovolené úchylky výrobkové analýzy tabulky 2 jsou zaznamenány samostatně a nerozšiřují tavbovou analýzu. Poznámka pod tabulkou 1: Neuvedené prvky se bez souhlasu kupujícího nesmějí záměrně přidávat, kromě dokončení tavby. Musí se zabránit přenosu prvků ze šrotu či jiných surovin, které mohou zhoršit vlastnosti a použití; neuvedené položky nejsou nula. Mechanické hodnoty tabulky 3 platí pouze pro 0.30 mm≤t<3.00 mm; pro tlustší pásy se mechanické vlastnosti dohodnou při poptávce a objednání, bez přímé extrapolace. Tabulka 3, poznámka a požaduje zvolit tahové charakteristiky nebo tvrdost; pokud není určeno jinak, používají se tahové charakteristiky. Stránka zobrazuje odlišné podmínky samostatně a obě veličiny se nepovažují současně za zaručené. Pro stav po válcování za studena +CR se při volbě tahu musí dohodnout rozsah o šířce 150 MPa a při volbě tvrdosti rozsah o šířce 50 HV; vnější hranice tabulky automaticky nevytvářejí skutečné objednací okno. Odběr vzorků, zkušební metody, struktura, rozměry, kontrola a jiné obecné dodací požadavky se ověřují podle EN10132-1 a příslušné dohody; reverzní hledání složení nenahrazuje úplnou přejímku. Tato část platí pro úzký pás válcovaný za studena určený ke kalení a popouštění, do tloušťky 6mm při dodávce pro tepelné zpracování. Rozsah stavu +QT je 0.30 až 3.00mm, ale hodnoty tabulky 3 jsou přísně omezeny na 0.30≤t<3.00mm. +QT se používá pouze pro značky s výslovnými hodnotami tabulky 3; skutečné objednací rozsahy tahu či tvrdosti se dohodnou s šířkou 150MPa nebo 50HV. Celý volitelný tabulkový interval není jedinou zárukou dodávky. Stav po žíhání na globulární karbidy +AC lze dohodnout, ale globularizace a mechanické meze se musí dohodnout samostatně, bez použití hodnot +A/+LC. Mechanické vlastnosti +CR značek 25Mn4 a CrMo vyžadují objednací dohodu.

Podmínky složení

Skutečným podkladem je oficiální anglický původní text EN 10132-3:2000. Norma upravuje úzký pás válcovaný za studena pro tepelné zpracování, nikoli záruku dodávky drátu pro pěchování za studena. Tabulka 1 je tavbová analýza; dovolené úchylky výrobkové analýzy tabulky 2 jsou zaznamenány samostatně a nerozšiřují tavbovou analýzu. Poznámka pod tabulkou 1: Neuvedené prvky se bez souhlasu kupujícího nesmějí záměrně přidávat, kromě dokončení tavby. Musí se zabránit přenosu prvků ze šrotu či jiných surovin, které mohou zhoršit vlastnosti a použití; neuvedené položky nejsou nula. Mechanické hodnoty tabulky 3 platí pouze pro 0.30 mm≤t<3.00 mm; pro tlustší pásy se mechanické vlastnosti dohodnou při poptávce a objednání, bez přímé extrapolace. Tabulka 3, poznámka a požaduje zvolit tahové charakteristiky nebo tvrdost; pokud není určeno jinak, používají se tahové charakteristiky. Stránka zobrazuje odlišné podmínky samostatně a obě veličiny se nepovažují současně za zaručené. Pro stav po válcování za studena +CR se při volbě tahu musí dohodnout rozsah o šířce 150 MPa a při volbě tvrdosti rozsah o šířce 50 HV; vnější hranice tabulky automaticky nevytvářejí skutečné objednací okno. Odběr vzorků, zkušební metody, struktura, rozměry, kontrola a jiné obecné dodací požadavky se ověřují podle EN10132-1 a příslušné dohody; reverzní hledání složení nenahrazuje úplnou přejímku. Tato část platí pro úzký pás válcovaný za studena určený ke kalení a popouštění, do tloušťky 6mm při dodávce pro tepelné zpracování. Rozsah stavu +QT je 0.30 až 3.00mm, ale hodnoty tabulky 3 jsou přísně omezeny na 0.30≤t<3.00mm. +QT se používá pouze pro značky s výslovnými hodnotami tabulky 3; skutečné objednací rozsahy tahu či tvrdosti se dohodnou s šířkou 150MPa nebo 50HV. Celý volitelný tabulkový interval není jedinou zárukou dodávky. Stav po žíhání na globulární karbidy +AC lze dohodnout, ale globularizace a mechanické meze se musí dohodnout samostatně, bez použití hodnot +A/+LC. Mechanické vlastnosti +CR značek 25Mn4 a CrMo vyžadují objednací dohodu.

Vysvětlení ověření

Úplný přepis tabulky 1 oficiálního anglického originálu; odchylky kontrolní analýzy výrobku v tabulce 2 a alternativní požadavky stavu / tloušťky / pevnosti v tahu nebo tvrdosti v tabulce 3 byly ověřeny.

Přípustné odchylky kontrolní analýzy výrobku

C
Přípustná odchylka
0.02
Směr odchylky
Kladná nebo záporná odchylka; pro tutéž tavbu je přípustný pouze jeden směr
Podmínky použitelnosti
Kontrolní analýza výrobku; pro stejnou tavbu je přípustná odchylka nad horní mezí nebo pod dolní mezí, nesmí však nastat obojí současně; limity tavbové analýzy zůstávají beze změny
Si
Přípustná odchylka
0.03
Směr odchylky
Přípustná je pouze kladná odchylka
Podmínky použitelnosti
Kontrolní analýza výrobku; pro stejnou tavbu je přípustná odchylka nad horní mezí nebo pod dolní mezí, nesmí však nastat obojí současně; limity tavbové analýzy zůstávají beze změny
Mn
Přípustná odchylka
0.04
Směr odchylky
Kladná nebo záporná odchylka; pro tutéž tavbu je přípustný pouze jeden směr
Podmínky použitelnosti
Kontrolní analýza výrobku; pro stejnou tavbu je přípustná odchylka nad horní mezí nebo pod dolní mezí, nesmí však nastat obojí současně; limity tavbové analýzy zůstávají beze změny
P
Přípustná odchylka
0.005
Směr odchylky
Přípustná je pouze kladná odchylka
Podmínky použitelnosti
Kontrolní analýza výrobku; pro stejnou tavbu je přípustná odchylka nad horní mezí nebo pod dolní mezí, nesmí však nastat obojí současně; limity tavbové analýzy zůstávají beze změny
S
Přípustná odchylka
0.005
Směr odchylky
Přípustná je pouze kladná odchylka
Podmínky použitelnosti
Kontrolní analýza výrobku; pro stejnou tavbu je přípustná odchylka nad horní mezí nebo pod dolní mezí, nesmí však nastat obojí současně; limity tavbové analýzy zůstávají beze změny
Cr
Přípustná odchylka
0.03
Směr odchylky
Kladná nebo záporná odchylka; pro tutéž tavbu je přípustný pouze jeden směr
Podmínky použitelnosti
Kontrolní analýza výrobku; pro stejnou tavbu je přípustná odchylka nad horní mezí nebo pod dolní mezí, nesmí však nastat obojí současně; limity tavbové analýzy zůstávají beze změny
Mo
Přípustná odchylka
0.02
Směr odchylky
Kladná nebo záporná odchylka; pro tutéž tavbu je přípustný pouze jeden směr
Podmínky použitelnosti
Kontrolní analýza výrobku; pro stejnou tavbu je přípustná odchylka nad horní mezí nebo pod dolní mezí, nesmí však nastat obojí současně; limity tavbové analýzy zůstávají beze změny
Ni
Přípustná odchylka
0.04
Směr odchylky
Kladná nebo záporná odchylka; pro tutéž tavbu je přípustný pouze jeden směr
Podmínky použitelnosti
Kontrolní analýza výrobku; pro stejnou tavbu je přípustná odchylka nad horní mezí nebo pod dolní mezí, nesmí však nastat obojí současně; limity tavbové analýzy zůstávají beze změny

C45E · EN 10083-2-2006

Ověření původního zdroje není dokončeno; nejde o podklad původní normy

Kategorie materiálu
Uhlíková ocel
Podkategorie
Uhlíková ocel
Forma materiálu
Záznam referenčních údajů
Stav ověření
Referenční údaje, původní text není ověřen

Uhlíkový ekvivalent pro orientaci

IIW / CEV: Podklad pro složení dosud nebyl ověřen; uhlíkový ekvivalent pro rozsah podle normy se zatím nepočítá
Pcm (Ito–Bessyo): Podklad pro složení dosud nebyl ověřen; uhlíkový ekvivalent pro rozsah podle normy se zatím nepočítá
CET: Podklad pro složení dosud nebyl ověřen; uhlíkový ekvivalent pro rozsah podle normy se zatím nepočítá

Záznam složení

PrvekPožadavky na složení
C0.42 ~ 0.5
Cr≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Mn0.5 ~ 0.8
Mo≤ 0.1 (dolní mez neuvedena)
Ni≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
P≤ 0.03 (dolní mez neuvedena)
Si≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)

Meze použitelnosti

Shoda v databázi materiálů nepotvrzuje vhodnost pro pěchování za studena ani pevnost hotového výrobku; potvrzení vyžaduje stav drátu, deformaci, tepelné zpracování a zkoušky skutečného materiálu.

C45E · EN 10250-2-2000

Ověření původního zdroje není dokončeno; nejde o podklad původní normy

Kategorie materiálu
Uhlíková ocel
Podkategorie
Uhlíková ocel
Forma materiálu
Záznam referenčních údajů
Stav ověření
Referenční údaje, původní text není ověřen

Uhlíkový ekvivalent pro orientaci

IIW / CEV: Podklad pro složení dosud nebyl ověřen; uhlíkový ekvivalent pro rozsah podle normy se zatím nepočítá
Pcm (Ito–Bessyo): Podklad pro složení dosud nebyl ověřen; uhlíkový ekvivalent pro rozsah podle normy se zatím nepočítá
CET: Podklad pro složení dosud nebyl ověřen; uhlíkový ekvivalent pro rozsah podle normy se zatím nepočítá

Záznam složení

PrvekPožadavky na složení
C0.42 ~ 0.5
Cr≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Mn0.5 ~ 0.8
Mo≤ 0.1 (dolní mez neuvedena)
Ni≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
P≤ 0.035 (dolní mez neuvedena)
S≤ 0.035 (dolní mez neuvedena)
Si≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)

Meze použitelnosti

Shoda v databázi materiálů nepotvrzuje vhodnost pro pěchování za studena ani pevnost hotového výrobku; potvrzení vyžaduje stav drátu, deformaci, tepelné zpracování a zkoušky skutečného materiálu.

C45E · EN 10297-1-2003

Ověření původního zdroje není dokončeno; nejde o podklad původní normy

Kategorie materiálu
Uhlíková ocel
Podkategorie
Uhlíková ocel
Forma materiálu
Záznam referenčních údajů
Stav ověření
Referenční údaje, původní text není ověřen

Uhlíkový ekvivalent pro orientaci

IIW / CEV: Podklad pro složení dosud nebyl ověřen; uhlíkový ekvivalent pro rozsah podle normy se zatím nepočítá
Pcm (Ito–Bessyo): Podklad pro složení dosud nebyl ověřen; uhlíkový ekvivalent pro rozsah podle normy se zatím nepočítá
CET: Podklad pro složení dosud nebyl ověřen; uhlíkový ekvivalent pro rozsah podle normy se zatím nepočítá

Záznam složení

PrvekPožadavky na složení
C0.42 ~ 0.5
Cr≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Mn0.5 ~ 0.8
Mo≤ 0.1 (dolní mez neuvedena)
Ni≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
P≤ 0.035 (dolní mez neuvedena)
S≤ 0.035 (dolní mez neuvedena)
Si≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)

Meze použitelnosti

Shoda v databázi materiálů nepotvrzuje vhodnost pro pěchování za studena ani pevnost hotového výrobku; potvrzení vyžaduje stav drátu, deformaci, tepelné zpracování a zkoušky skutečného materiálu.

C45E · EN 10305-1-2010

Ověření původního zdroje není dokončeno; nejde o podklad původní normy

Kategorie materiálu
Uhlíková ocel
Podkategorie
Uhlíková ocel
Forma materiálu
Záznam referenčních údajů
Stav ověření
Referenční údaje, původní text není ověřen

Uhlíkový ekvivalent pro orientaci

IIW / CEV: Podklad pro složení dosud nebyl ověřen; uhlíkový ekvivalent pro rozsah podle normy se zatím nepočítá
Pcm (Ito–Bessyo): Podklad pro složení dosud nebyl ověřen; uhlíkový ekvivalent pro rozsah podle normy se zatím nepočítá
CET: Podklad pro složení dosud nebyl ověřen; uhlíkový ekvivalent pro rozsah podle normy se zatím nepočítá

Záznam složení

PrvekPožadavky na složení
C0.42 ~ 0.55
Cr≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Mn0.5 ~ 0.8
Mo≤ 0.1 (dolní mez neuvedena)
P≤ 0.03 (dolní mez neuvedena)
S≤ 0.035 (dolní mez neuvedena)
Si≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)

Meze použitelnosti

Shoda v databázi materiálů nepotvrzuje vhodnost pro pěchování za studena ani pevnost hotového výrobku; potvrzení vyžaduje stav drátu, deformaci, tepelné zpracování a zkoušky skutečného materiálu.

C45E · NF EN 10083-2-2006

Ověření původního zdroje není dokončeno; nejde o podklad původní normy

Kategorie materiálu
Uhlíková ocel
Podkategorie
Uhlíková ocel
Forma materiálu
Záznam referenčních údajů
Stav ověření
Referenční údaje, původní text není ověřen

Uhlíkový ekvivalent pro orientaci

IIW / CEV: Podklad pro složení dosud nebyl ověřen; uhlíkový ekvivalent pro rozsah podle normy se zatím nepočítá
Pcm (Ito–Bessyo): Podklad pro složení dosud nebyl ověřen; uhlíkový ekvivalent pro rozsah podle normy se zatím nepočítá
CET: Podklad pro složení dosud nebyl ověřen; uhlíkový ekvivalent pro rozsah podle normy se zatím nepočítá

Záznam složení

PrvekPožadavky na složení
Cr≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Mn0.5 ~ 0.8
Mo≤ 0.1 (dolní mez neuvedena)
Ni≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
P≤ 0.03 (dolní mez neuvedena)
Si≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)

Meze použitelnosti

Shoda v databázi materiálů nepotvrzuje vhodnost pro pěchování za studena ani pevnost hotového výrobku; potvrzení vyžaduje stav drátu, deformaci, tepelné zpracování a zkoušky skutečného materiálu.

C45E · DIN EN ISO 683-1-2018

Ověření původního zdroje není dokončeno; nejde o podklad původní normy

Kategorie materiálu
Uhlíková ocel
Podkategorie
Uhlíková ocel
Forma materiálu
Záznam referenčních údajů
Stav ověření
Referenční údaje, původní text není ověřen

Uhlíkový ekvivalent pro orientaci

IIW / CEV: Podklad pro složení dosud nebyl ověřen; uhlíkový ekvivalent pro rozsah podle normy se zatím nepočítá
Pcm (Ito–Bessyo): Podklad pro složení dosud nebyl ověřen; uhlíkový ekvivalent pro rozsah podle normy se zatím nepočítá
CET: Podklad pro složení dosud nebyl ověřen; uhlíkový ekvivalent pro rozsah podle normy se zatím nepočítá

Záznam složení

PrvekPožadavky na složení
C0.42 ~ 0.5
Cr≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Cu≤ 0.3 (dolní mez neuvedena)
Mn0.5 ~ 0.8
Mo≤ 0.1 (dolní mez neuvedena)
Ni≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
P≤ 0.025 (dolní mez neuvedena)
S≤ 0.035 (dolní mez neuvedena)
Si0.1 ~ 0.4

Meze použitelnosti

Shoda v databázi materiálů nepotvrzuje vhodnost pro pěchování za studena ani pevnost hotového výrobku; potvrzení vyžaduje stav drátu, deformaci, tepelné zpracování a zkoušky skutečného materiálu.

C45E · EN ISO 683-1-2018

Ověření původního zdroje není dokončeno; nejde o podklad původní normy

Kategorie materiálu
Uhlíková ocel
Podkategorie
Uhlíková ocel
Forma materiálu
Záznam referenčních údajů
Stav ověření
Referenční údaje, původní text není ověřen

Uhlíkový ekvivalent pro orientaci

IIW / CEV: Podklad pro složení dosud nebyl ověřen; uhlíkový ekvivalent pro rozsah podle normy se zatím nepočítá
Pcm (Ito–Bessyo): Podklad pro složení dosud nebyl ověřen; uhlíkový ekvivalent pro rozsah podle normy se zatím nepočítá
CET: Podklad pro složení dosud nebyl ověřen; uhlíkový ekvivalent pro rozsah podle normy se zatím nepočítá

Záznam složení

PrvekPožadavky na složení
C0.42 ~ 0.5
Cr≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Cu≤ 0.3 (dolní mez neuvedena)
Mn0.5 ~ 0.8
Mo≤ 0.1 (dolní mez neuvedena)
Ni≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
P≤ 0.025 (dolní mez neuvedena)
S≤ 0.035 (dolní mez neuvedena)
Si0.1 ~ 0.4

Meze použitelnosti

Shoda v databázi materiálů nepotvrzuje vhodnost pro pěchování za studena ani pevnost hotového výrobku; potvrzení vyžaduje stav drátu, deformaci, tepelné zpracování a zkoušky skutečného materiálu.

C45E · ISO 683-1-2016

Ověření původního zdroje není dokončeno; nejde o podklad původní normy

Kategorie materiálu
Uhlíková ocel
Podkategorie
Uhlíková ocel
Forma materiálu
Záznam referenčních údajů
Stav ověření
Referenční údaje, původní text není ověřen

Uhlíkový ekvivalent pro orientaci

IIW / CEV: Podklad pro složení dosud nebyl ověřen; uhlíkový ekvivalent pro rozsah podle normy se zatím nepočítá
Pcm (Ito–Bessyo): Podklad pro složení dosud nebyl ověřen; uhlíkový ekvivalent pro rozsah podle normy se zatím nepočítá
CET: Podklad pro složení dosud nebyl ověřen; uhlíkový ekvivalent pro rozsah podle normy se zatím nepočítá

Záznam složení

PrvekPožadavky na složení
C0.42 ~ 0.5
Cr≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Cu≤ 0.3 (dolní mez neuvedena)
Mn0.5 ~ 0.8
Mo≤ 0.1 (dolní mez neuvedena)
Ni≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
P≤ 0.025 (dolní mez neuvedena)
S≤ 0.035 (dolní mez neuvedena)
Si0.1 ~ 0.4

Meze použitelnosti

Shoda v databázi materiálů nepotvrzuje vhodnost pro pěchování za studena ani pevnost hotového výrobku; potvrzení vyžaduje stav drátu, deformaci, tepelné zpracování a zkoušky skutečného materiálu.

C45E · ISO 683-18

Ověření původního zdroje není dokončeno; nejde o podklad původní normy

Kategorie materiálu
Uhlíková ocel
Podkategorie
Uhlíková ocel
Forma materiálu
Záznam referenčních údajů
Stav ověření
Referenční údaje, původní text není ověřen

Uhlíkový ekvivalent pro orientaci

IIW / CEV: Podklad pro složení dosud nebyl ověřen; uhlíkový ekvivalent pro rozsah podle normy se zatím nepočítá
Pcm (Ito–Bessyo): Podklad pro složení dosud nebyl ověřen; uhlíkový ekvivalent pro rozsah podle normy se zatím nepočítá
CET: Podklad pro složení dosud nebyl ověřen; uhlíkový ekvivalent pro rozsah podle normy se zatím nepočítá

Záznam složení

PrvekPožadavky na složení
C0.42 ~ 0.5
Cr≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Cu≤ 0.3 (dolní mez neuvedena)
Mn0.5 ~ 0.8
Mo≤ 0.1 (dolní mez neuvedena)
Ni≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
P≤ 0.025 (dolní mez neuvedena)
S≤ 0.035 (dolní mez neuvedena)
Si0.1 ~ 0.4

Meze použitelnosti

Shoda v databázi materiálů nepotvrzuje vhodnost pro pěchování za studena ani pevnost hotového výrobku; potvrzení vyžaduje stav drátu, deformaci, tepelné zpracování a zkoušky skutečného materiálu.

C45E · DIN EN 10277:2018-09

Původní tabulka informativní přílohy byla ověřena; závazné normativní složení a vydání zbývá ověřit, pouze pro orientaci

Kategorie materiálu
Uhlíková ocel
Podkategorie
Uhlíková ocel
Forma materiálu
Záznam referenčních údajů
Charakter údajů o složení
Tavbová analýza z informativní přílohy, pouze pro orientaci
Stav ověření
Původní tabulka informativní přílohy byla ověřena; závazné normativní složení a vydání zbývá ověřit
Vydání normy
DIN EN 10277:2018-09
Umístění v tabulce
Informativní příloha A.4
Fyzická strana PDF
46
Jednotka
Hmotnostní podíl wt%
Typ analýzy
Tavbová analýza (informativní podklad)

Uhlíkový ekvivalent pro orientaci

Složení z informativní přílohy normy slouží pouze pro orientaci; závazné normativní složení a vydání zbývá ověřit. Uhlíkový ekvivalent pro rozsah podle normy se nepočítá a zdroj se nepoužívá pro reverzní vyhledávání podle složení.

Záznam složení

PrvekPožadavky na složení
C0.42 ~ 0.5
Si0.1 ~ 0.4
Mn0.5 ~ 0.8
P≤ 0.025 (dolní mez neuvedena)
S≤ 0.035 (dolní mez neuvedena)
Cr≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Mo≤ 0.1 (dolní mez neuvedena)
Ni≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Cu≤ 0.3 (dolní mez neuvedena)

Meze použitelnosti

Původní tabulka informativní přílohy byla ověřena a slouží pouze pro orientaci. Článek 7.1.2 hlavního textu požaduje stanovení chemického složení podle odkazované normy; závazné normativní složení a příslušné vydání stále zbývá ověřit. Údaje se nesmějí použít jako záruka při dodání, pro posouzení při reverzním vyhledávání ani jako podklad uhlíkového ekvivalentu pro rozsah podle normy.

Podmínky složení

Původní tabulka informativní přílohy byla ověřena, pouze pro referenci; hlavní text 7.1.2 vyžaduje určit chemické složení podle citovaných norem. Normativní složení a příslušné vydání nadále čekají na ověření. Nelze použít jako záruku dodání, podklad rozhodnutí při zpětném vyhledávání ani pro uhlíkový ekvivalent z normových rozsahů. / Poznámka b: zvýšení S přibližně na 0.10% nebo přidání Pb vyžaduje poptávku; při zvýšení S lze horní mez Mn zvýšit o 0.15%, nikoli automaticky. / Poznámka c: snížení Si vyžaduje jiný způsob dezoxidace. / Neuvedené prvky se bez souhlasu kupujícího nesmějí záměrně přidávat.

Kombinovaná omezení

Omezení součtu prvků
  • Dotčené prvky
    • Cr
    • Mo
    • Ni
    Horní mez
    0.63
    Doplňující poznámky ke zdroji
    Cr+Mo+Ni: 0,63

Podmíněné požadavky

Vysvětlení ověření

Původní tabulka informativní přílohy byla ověřena a slouží pouze pro orientaci. Článek 7.1.2 hlavního textu požaduje stanovení chemického složení podle odkazované normy; závazné normativní složení a příslušné vydání stále zbývá ověřit. Údaje se nesmějí použít jako záruka při dodání, pro posouzení při reverzním vyhledávání ani jako podklad uhlíkového ekvivalentu pro rozsah podle normy.
WhatsApp Technický dotaz →
Použití obrázků a obsahu · Creation Group