Počet zdrojových záznamů: 5. Různé normy, vydání a podmínky jsou uvedeny odděleně; stejná značka materiálu neznamená přímou zaměnitelnost materiálů.
Hmotnostní podíly a typy analýz se řídí vysvětlením u každého zdroje. Chybějící údaje se nepovažují za 0; typické hodnoty výrobce, hodnoty zaručené normou a naměřené hodnoty konkrétní tavby a dávky se nesmějí směšovat. Pro výpočty a výběr podmínek otevřete nástroj pro výběr materiálu.
Nenašli jste materiál v našem katalogu? Zašlete nám své požadavky. Posoudíme, zda naše zařízení, výrobní linky a technologické možnosti odpovídají vašim požadavkům na značku materiálu, formu výrobku, rozměry, zpracování a dodání. Poté projednáme možnosti zpracování, zkoušek nebo dodávky.
Proveditelnost a podmínky dodávky se potvrzují po technickém posouzení. Informace o normách na této stránce nepředstavují závazek dodávky ani záruku vlastností.
Ponechte vyplněné údaje a zkuste to později nebo kontaktujte website@chqwire.net. Pokud jste již obdrželi potvrzení, neodesílejte požadavky znovu.
1527 · SAE J 403-2001
Zdroj chemického složení byl ověřen; neznamená to ověření všech ustanovení normy, skutečné dodávky ani naměřených hodnot konkrétní tavby a dávky
Forma materiálu
Záznam referenčních údajů
Vysvětlení stavu původního záznamu
Původní text normy byl ověřen
Vydání normy
SAE J403 NOV2001
Umístění v tabulce
Tabulka2 a poznámka pod čarou s odkazem na Tabulku1
Fyzická strana PDF
1、4
Uhlíkový ekvivalent pro orientaci
IIW / CEV:0.4200–0.5400 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2800–0.3650 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.3400–0.4400 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Záznam složení
Prvek
Požadavky na složení
C
0.22 ~ 0.29
Mn
1.2 ~ 1.5
P
≤ 0.03 (dolní mez neuvedena)
S
≤ 0.05 (dolní mez neuvedena)
Meze použitelnosti
Tabulka 2, manganová uhlíková ocel SAE1527, UNS G15270, tavbová analýza wt%. Tabulka 2 platí pro polotovary určené ke kování, tyče válcované za tepla / dokončované za studena, plechy, pásy, tenké plechy a bezešvé trubky. Záhlaví neuvádí válcovaný drát a neprokazuje použitelnost válcovaného drátu pro pěchování za studena. Si není jednotně povinnou složkou; je-li požadován, pro tyče / polotovary se běžně používá ≤.10, .10–.20, .15–.35, .20–.40, .30–.60%, pro válcovaný drát také .07–.15%. V tomto záznamu nebyl svévolně zvolen žádný rozsah. Je-li požadován Cu, obecně se stanovuje ≥.20%; nejde o jednotnou horní mez Cu ani výchozí požadavek. Přídavek Pb .15–.35% vyžaduje označení L a změnu UNS; přídavek B .0005–.003% vyžaduje označení B a nezahrnuje se do běžné značky. Pro některé jakosti / výrobky platí nižší P/S, které je nutné ověřit samostatně podle J411; nepřebírají se dohodnuté hodnoty pozdějších let. Povinnost uvést přídavné prvky neznamená jednotné meze této tabulky; nestanovené Si/Cr/Ni/Mo apod. se nedoplňují nulou. Odchylky kontrolní analýzy výrobku podle J409 je nutné ověřit samostatně.
Podmínky složení
Tabulka 2, manganová uhlíková ocel SAE1527, UNS G15270, tavbová analýza wt%. Tabulka 2 platí pro polotovary určené ke kování, tyče válcované za tepla / dokončované za studena, plechy, pásy, tenké plechy a bezešvé trubky. Záhlaví neuvádí válcovaný drát a neprokazuje použitelnost válcovaného drátu pro pěchování za studena. Si není jednotně povinnou složkou; je-li požadován, pro tyče / polotovary se běžně používá ≤.10, .10–.20, .15–.35, .20–.40, .30–.60%, pro válcovaný drát také .07–.15%. V tomto záznamu nebyl svévolně zvolen žádný rozsah. Je-li požadován Cu, obecně se stanovuje ≥.20%; nejde o jednotnou horní mez Cu ani výchozí požadavek. Přídavek Pb .15–.35% vyžaduje označení L a změnu UNS; přídavek B .0005–.003% vyžaduje označení B a nezahrnuje se do běžné značky. Pro některé jakosti / výrobky platí nižší P/S, které je nutné ověřit samostatně podle J411; nepřebírají se dohodnuté hodnoty pozdějších let. Povinnost uvést přídavné prvky neznamená jednotné meze této tabulky; nestanovené Si/Cr/Ni/Mo apod. se nedoplňují nulou. Odchylky kontrolní analýzy výrobku podle J409 je nutné ověřit samostatně.
Vysvětlení ověření
Vizuální kontrola veškerého složení tabulky 2 v PDF4 a citovaných poznámek pod čarou
1527 · ASTM A29/A29M-2012
Zdroj chemického složení byl ověřen; neznamená to ověření všech ustanovení normy, skutečné dodávky ani naměřených hodnot konkrétní tavby a dávky
Kategorie materiálu
Uhlíková ocel
Podkategorie
Uhlíková ocel
Forma materiálu
Záznam referenčních údajů
Vysvětlení stavu původního záznamu
Původní text normy byl ověřen
Vydání normy
ASTM A29/A29M-2012
Umístění v tabulce
Tabulka 1, poznámky A–G
Fyzická strana PDF
1、3、4
Uhlíkový ekvivalent pro orientaci
Následující odhady jsou uvedeny odděleně podle podmínek použitelnosti složení; musí odpovídat skutečným podmínkám objednávky a rozsahy se neslučují.
Objednávka nestanovuje Si jinak; tabulka 1 nestanovuje Si, nepovažuje se za nulu
IIW / CEV:0.4200–0.5400 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2800–0.3650 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.3400–0.4400 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B pro Si ≤0.1%
IIW / CEV:0.4200–0.5400 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2800–0.3683 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.3400–0.4400 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B pro Si 0.1–0.2%
IIW / CEV:0.4200–0.5400 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2833–0.3717 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.3400–0.4400 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B pro Si 0.15–0.35%
IIW / CEV:0.4200–0.5400 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2850–0.3767 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.3400–0.4400 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B pro Si 0.2–0.4%
IIW / CEV:0.4200–0.5400 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2867–0.3783 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.3400–0.4400 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B pro Si 0.3–0.6%
IIW / CEV:0.4200–0.5400 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2900–0.3850 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.3400–0.4400 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Objednávka nestanovuje Si jinak; tabulka 1 nestanovuje Si, nepovažuje se za nulu; objednávka výslovně stanovuje poznámku C Cu≥0.20%
IIW / CEV:≥ 0.4333 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cr, Mo, V, Ni; pro Cu není stanovena horní mez, a proto nelze určit horní mez uhlíkového ekvivalentu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):≥ 0.2900 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Si, Cr, Ni, Mo, V, B; pro Cu není stanovena horní mez, a proto nelze určit horní mez uhlíkového ekvivalentu Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:≥ 0.3500 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, Cr, Ni; pro Cu není stanovena horní mez, a proto nelze určit horní mez uhlíkového ekvivalentu CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B pro Si ≤0.1%; objednávka výslovně stanovuje poznámku C Cu≥0.20%
IIW / CEV:≥ 0.4333 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cr, Mo, V, Ni; pro Cu není stanovena horní mez, a proto nelze určit horní mez uhlíkového ekvivalentu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):≥ 0.2900 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cr, Ni, Mo, V, B; pro Cu není stanovena horní mez, a proto nelze určit horní mez uhlíkového ekvivalentu Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:≥ 0.3500 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, Cr, Ni; pro Cu není stanovena horní mez, a proto nelze určit horní mez uhlíkového ekvivalentu CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B pro Si 0.1–0.2%; objednávka výslovně stanovuje poznámku C Cu≥0.20%
IIW / CEV:≥ 0.4333 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cr, Mo, V, Ni; pro Cu není stanovena horní mez, a proto nelze určit horní mez uhlíkového ekvivalentu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):≥ 0.2933 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cr, Ni, Mo, V, B; pro Cu není stanovena horní mez, a proto nelze určit horní mez uhlíkového ekvivalentu Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:≥ 0.3500 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, Cr, Ni; pro Cu není stanovena horní mez, a proto nelze určit horní mez uhlíkového ekvivalentu CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B pro Si 0.15–0.35%; objednávka výslovně stanovuje poznámku C Cu≥0.20%
IIW / CEV:≥ 0.4333 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cr, Mo, V, Ni; pro Cu není stanovena horní mez, a proto nelze určit horní mez uhlíkového ekvivalentu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):≥ 0.2950 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cr, Ni, Mo, V, B; pro Cu není stanovena horní mez, a proto nelze určit horní mez uhlíkového ekvivalentu Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:≥ 0.3500 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, Cr, Ni; pro Cu není stanovena horní mez, a proto nelze určit horní mez uhlíkového ekvivalentu CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B pro Si 0.2–0.4%; objednávka výslovně stanovuje poznámku C Cu≥0.20%
IIW / CEV:≥ 0.4333 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cr, Mo, V, Ni; pro Cu není stanovena horní mez, a proto nelze určit horní mez uhlíkového ekvivalentu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):≥ 0.2967 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cr, Ni, Mo, V, B; pro Cu není stanovena horní mez, a proto nelze určit horní mez uhlíkového ekvivalentu Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:≥ 0.3500 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, Cr, Ni; pro Cu není stanovena horní mez, a proto nelze určit horní mez uhlíkového ekvivalentu CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B pro Si 0.3–0.6%; objednávka výslovně stanovuje poznámku C Cu≥0.20%
IIW / CEV:≥ 0.4333 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cr, Mo, V, Ni; pro Cu není stanovena horní mez, a proto nelze určit horní mez uhlíkového ekvivalentu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):≥ 0.3000 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cr, Ni, Mo, V, B; pro Cu není stanovena horní mez, a proto nelze určit horní mez uhlíkového ekvivalentu Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:≥ 0.3500 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, Cr, Ni; pro Cu není stanovena horní mez, a proto nelze určit horní mez uhlíkového ekvivalentu CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Záznam složení (obsahuje další podmíněné větve; nelze jej samostatně považovat za nepodmíněný požadavek)
Prvek
Požadavky na složení
C
0.22 ~ 0.29
Mn
1.2 ~ 1.5
P
≤ 0.04 (dolní mez neuvedena)
S
≤ 0.05 (dolní mez neuvedena)
Meze použitelnosti
Původní vydání 2012, tabulka 1, tavbové složení v hmotnostních podílech wt%; použitelnost a odchylky kontrolní analýzy výrobku je nutné potvrdit samostatně podle 4.3 a tabulky 5. Značky a formy výrobků zůstávají podle této normy zachovány, bez automatického příslibu vhodnosti pro pěchování za studena. Si podle poznámky B je možnost stanovená v objednávce; bez stanovení zůstává neznámý, nedoplňuje se nulou. Poznámka C: Pouze na požadavek v objednávce platí Cu≥0.20%, horní mez se svévolně nedoplňuje; k běžné objednávce se automaticky nepřidává Cu. Poznámka D: Pb0.15–0.35% pouze pro výslovně olověné značky L; běžným značkám bez L se automaticky nepřidává Pb. Poznámka F: Přídavek Bi/Ca/Se/Te se určuje dohodou dodavatele s odběratelem; neuvedené číselné hodnoty se nedoplňují nulou. Zpracování borem podle poznámky E uvádí očekávaný obsah za stanovených podmínek, nikoli jednotné meze B pro všechny běžné značky. Původní „Former Designation“: 1027; pouze vyhledávací alias dřívějšího označení, bez slučování záznamů různých norem.
Podmínky složení
Původní vydání 2012, tabulka 1, tavbové složení v hmotnostních podílech wt%; použitelnost a odchylky kontrolní analýzy výrobku je nutné potvrdit samostatně podle 4.3 a tabulky 5. Značky a formy výrobků zůstávají podle této normy zachovány, bez automatického příslibu vhodnosti pro pěchování za studena. Si podle poznámky B je možnost stanovená v objednávce; bez stanovení zůstává neznámý, nedoplňuje se nulou. Poznámka C: Pouze na požadavek v objednávce platí Cu≥0.20%, horní mez se svévolně nedoplňuje; k běžné objednávce se automaticky nepřidává Cu. Poznámka D: Pb0.15–0.35% pouze pro výslovně olověné značky L; běžným značkám bez L se automaticky nepřidává Pb. Poznámka F: Přídavek Bi/Ca/Se/Te se určuje dohodou dodavatele s odběratelem; neuvedené číselné hodnoty se nedoplňují nulou. Zpracování borem podle poznámky E uvádí očekávaný obsah za stanovených podmínek, nikoli jednotné meze B pro všechny běžné značky. Původní „Former Designation“: 1027; pouze vyhledávací alias dřívějšího označení, bez slučování záznamů různých norem.
Původní záznam podmíněné větve
Objednávka nestanovuje Si jinak; tabulka 1 nestanovuje Si, nepovažuje se za nulu
Prvek
Požadavky na složení
C
0.22 ~ 0.29
Mn
1.2 ~ 1.5
P
≤ 0.04 (dolní mez neuvedena)
S
≤ 0.05 (dolní mez neuvedena)
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B pro Si ≤0.1%
Prvek
Požadavky na složení
C
0.22 ~ 0.29
Mn
1.2 ~ 1.5
P
≤ 0.04 (dolní mez neuvedena)
S
≤ 0.05 (dolní mez neuvedena)
Si
≤ 0.1 (dolní mez neuvedena)
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B pro Si 0.1–0.2%
Prvek
Požadavky na složení
C
0.22 ~ 0.29
Mn
1.2 ~ 1.5
P
≤ 0.04 (dolní mez neuvedena)
S
≤ 0.05 (dolní mez neuvedena)
Si
0.1 ~ 0.2
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B pro Si 0.15–0.35%
Prvek
Požadavky na složení
C
0.22 ~ 0.29
Mn
1.2 ~ 1.5
P
≤ 0.04 (dolní mez neuvedena)
S
≤ 0.05 (dolní mez neuvedena)
Si
0.15 ~ 0.35
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B pro Si 0.2–0.4%
Prvek
Požadavky na složení
C
0.22 ~ 0.29
Mn
1.2 ~ 1.5
P
≤ 0.04 (dolní mez neuvedena)
S
≤ 0.05 (dolní mez neuvedena)
Si
0.2 ~ 0.4
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B pro Si 0.3–0.6%
Prvek
Požadavky na složení
C
0.22 ~ 0.29
Mn
1.2 ~ 1.5
P
≤ 0.04 (dolní mez neuvedena)
S
≤ 0.05 (dolní mez neuvedena)
Si
0.3 ~ 0.6
Objednávka nestanovuje Si jinak; tabulka 1 nestanovuje Si, nepovažuje se za nulu; objednávka výslovně stanovuje poznámku C Cu≥0.20%
Prvek
Požadavky na složení
C
0.22 ~ 0.29
Mn
1.2 ~ 1.5
P
≤ 0.04 (dolní mez neuvedena)
S
≤ 0.05 (dolní mez neuvedena)
Cu
≥ 0.2 (horní mez neuvedena)
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B pro Si ≤0.1%; objednávka výslovně stanovuje poznámku C Cu≥0.20%
Prvek
Požadavky na složení
C
0.22 ~ 0.29
Mn
1.2 ~ 1.5
P
≤ 0.04 (dolní mez neuvedena)
S
≤ 0.05 (dolní mez neuvedena)
Si
≤ 0.1 (dolní mez neuvedena)
Cu
≥ 0.2 (horní mez neuvedena)
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B pro Si 0.1–0.2%; objednávka výslovně stanovuje poznámku C Cu≥0.20%
Prvek
Požadavky na složení
C
0.22 ~ 0.29
Mn
1.2 ~ 1.5
P
≤ 0.04 (dolní mez neuvedena)
S
≤ 0.05 (dolní mez neuvedena)
Si
0.1 ~ 0.2
Cu
≥ 0.2 (horní mez neuvedena)
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B pro Si 0.15–0.35%; objednávka výslovně stanovuje poznámku C Cu≥0.20%
Prvek
Požadavky na složení
C
0.22 ~ 0.29
Mn
1.2 ~ 1.5
P
≤ 0.04 (dolní mez neuvedena)
S
≤ 0.05 (dolní mez neuvedena)
Si
0.15 ~ 0.35
Cu
≥ 0.2 (horní mez neuvedena)
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B pro Si 0.2–0.4%; objednávka výslovně stanovuje poznámku C Cu≥0.20%
Prvek
Požadavky na složení
C
0.22 ~ 0.29
Mn
1.2 ~ 1.5
P
≤ 0.04 (dolní mez neuvedena)
S
≤ 0.05 (dolní mez neuvedena)
Si
0.2 ~ 0.4
Cu
≥ 0.2 (horní mez neuvedena)
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B pro Si 0.3–0.6%; objednávka výslovně stanovuje poznámku C Cu≥0.20%
Prvek
Požadavky na složení
C
0.22 ~ 0.29
Mn
1.2 ~ 1.5
P
≤ 0.04 (dolní mez neuvedena)
S
≤ 0.05 (dolní mez neuvedena)
Si
0.3 ~ 0.6
Cu
≥ 0.2 (horní mez neuvedena)
Je nutné vybrat podmíněnou větev
Ano
Vysvětlení ověření
Byla ověřena tabulka 1 a poznámky z 2012; volitelné složení pro objednávku a základní tabulkové meze zůstávají oddělené.
Zdroj chemického složení byl ověřen; neznamená to ověření všech ustanovení normy, skutečné dodávky ani naměřených hodnot konkrétní tavby a dávky
Kategorie materiálu
Uhlíková ocel
Podkategorie
Uhlíková ocel
Forma materiálu
Válcovaný drát
Vysvětlení stavu původního záznamu
Původní text výrobce byl ověřen
Vydání dokumentu
Cat. No. EXE203 2008.3 PDF; autorská práva uvedená na obálce 2008
Název dokumentu
Válcovaný drát Nippon Steel
Umístění v tabulce
Tištěná strana 11, index tabulky 1
Fyzická strana PDF
7
Jednotka
Hmotnostní podíl (%)
Typ analýzy
Tato tabulka původního katalogu výslovně neurčuje typ analýzy
Výrobce
NIPPON STEEL CORPORATION / Nippon Steel
Uhlíkový ekvivalent pro orientaci
Odhad rozsahu podle údajů výrobce, nikoli hodnota zaručená normou ani naměřená hodnota tavby a dávky; použitelnost vzorce je nutné přezkoumat podle účelu a technologického postupu.
IIW / CEV:0.4200–0.5400 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cr, Mo, V, Ni, Cu; některé požadavky objednávky nebo podmínky dosud nejsou určeny CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2800–0.3650 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B; některé požadavky objednávky nebo podmínky dosud nejsou určeny Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.3400–0.4400 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, Cr, Cu, Ni; některé požadavky objednávky nebo podmínky dosud nejsou určeny CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Záznam složení
Prvek
Požadavky na složení
C
0.22 ~ 0.29
Mn
1.2 ~ 1.5
P
≤ 0.03 (dolní mez neuvedena)
S
≤ 0.05 (dolní mez neuvedena)
Meze použitelnosti
Historický katalog válcovaného drátu Nippon Steel EXE203 2008.3, strana 7 souboru PDF / tištěná strana 11, SAE J403 NOV.2001. Tato tabulka původního katalogu výslovně neurčuje typ analýzy. Rozsahy výrobce, nikoli hodnoty zaručené normou ani skutečně naměřené hodnoty tavby a dávky, ani příslib dodávky naší společnosti. Podmínka: Si podle původních dohodnutých možností; bez výchozí volby a bez sloučení do jednoho širokého rozsahu. Bez volby se nepoužívá pro úplný výpočet ani rozhodnutí. Pb 0.15–0.35 a B 0.0005–0.0030 jsou možnosti s dodatečným označením L/B, které se automaticky nepřidávají k běžným značkám původní tabulky. Zvláštní jakost s nízkým P/S vyžaduje samostatné ověření dohody.
Podmínky složení
Původní katalog uvádí hmotnostní podíly v %, historické podklady výrobce 2008.3; názvy a vydání citovaných norem jsou zachovány podle originálu, neznamená to získání a ověření oficiálního textu těchto norem. / Pomlčka ani prázdné pole nejsou 0; tato dávka ověřuje pouze chemické složení, mechanické vlastnosti a skutečné dodání je nutné ověřit zvlášť podle podmínek. / Si se řídí původními smluvními volbami; žádná se nevolí automaticky a neslučují se do jednoho širokého rozsahu. Bez výběru se nepoužívá k úplnému výpočtu ani rozhodnutí. / Pb 0.15–0.35 a B 0.0005–0.0030 jsou volby s dodatečným označením L/B a automaticky se nepřidávají k běžným značkám původní tabulky; zvláštní jakost s nízkým P/S vyžaduje samostatné ověření dohody.
Vysvětlení ověření
Skupinové tabulky byly rozvinuty v plném rozsahu a ověřeny podle původních obrazů a poznámek; běžné prvky, zbytkové prvky a podmíněné prvky jsou odděleny. Neúplné tabulky přípon základních ocelí byly vyloučeny.
1527 · ASTM A29/A29M-2023
Zdroj chemického složení byl ověřen; neznamená to ověření všech ustanovení normy, skutečné dodávky ani naměřených hodnot konkrétní tavby a dávky
Kategorie materiálu
Uhlíková ocel
Podkategorie
Uhlíková ocel
Forma materiálu
Záznam referenčních údajů
Vysvětlení stavu původního záznamu
Původní text normy byl ověřen
Vydání normy
ASTM A29/A29M-2023
Umístění v tabulce
Tabulka 1, poznámky A–G
Fyzická strana PDF
5
Jednotka
Hmotnostní podíl (wt%)
Typ analýzy
Tavbová analýza (rozsahy a meze složení z původní tabulky)
Uhlíkový ekvivalent pro orientaci
Následující odhady jsou uvedeny odděleně podle podmínek použitelnosti složení; musí odpovídat skutečným podmínkám objednávky a rozsahy se neslučují.
Objednávka nestanovuje Si jinak; tabulka 1 nestanovuje Si, nepovažuje se za nulu
IIW / CEV:0.4200–0.5400 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2800–0.3650 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.3400–0.4400 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B k tabulce 1 pro Si ≤0.1%
IIW / CEV:0.4200–0.5400 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2800–0.3683 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.3400–0.4400 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B k tabulce 1 pro Si 0.1–0.2%
IIW / CEV:0.4200–0.5400 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2833–0.3717 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.3400–0.4400 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B k tabulce 1 pro Si 0.15–0.35%
IIW / CEV:0.4200–0.5400 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2850–0.3767 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.3400–0.4400 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B k tabulce 1 pro Si 0.2–0.4%
IIW / CEV:0.4200–0.5400 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2867–0.3783 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.3400–0.4400 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B k tabulce 1 pro Si 0.3–0.6%
IIW / CEV:0.4200–0.5400 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2900–0.3850 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.3400–0.4400 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Objednávka nestanovuje Si jinak; tabulka 1 nestanovuje Si, nepovažuje se za nulu; objednávka výslovně stanovuje poznámku C Cu≥0.20%
IIW / CEV:≥ 0.4333 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cr, Mo, V, Ni; pro Cu není stanovena horní mez, a proto nelze určit horní mez uhlíkového ekvivalentu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):≥ 0.2900 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Si, Cr, Ni, Mo, V, B; pro Cu není stanovena horní mez, a proto nelze určit horní mez uhlíkového ekvivalentu Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:≥ 0.3500 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, Cr, Ni; pro Cu není stanovena horní mez, a proto nelze určit horní mez uhlíkového ekvivalentu CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B k tabulce 1 pro Si ≤0.1%; objednávka výslovně stanovuje poznámku C Cu≥0.20%
IIW / CEV:≥ 0.4333 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cr, Mo, V, Ni; pro Cu není stanovena horní mez, a proto nelze určit horní mez uhlíkového ekvivalentu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):≥ 0.2900 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cr, Ni, Mo, V, B; pro Cu není stanovena horní mez, a proto nelze určit horní mez uhlíkového ekvivalentu Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:≥ 0.3500 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, Cr, Ni; pro Cu není stanovena horní mez, a proto nelze určit horní mez uhlíkového ekvivalentu CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B k tabulce 1 pro Si 0.1–0.2%; objednávka výslovně stanovuje poznámku C Cu≥0.20%
IIW / CEV:≥ 0.4333 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cr, Mo, V, Ni; pro Cu není stanovena horní mez, a proto nelze určit horní mez uhlíkového ekvivalentu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):≥ 0.2933 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cr, Ni, Mo, V, B; pro Cu není stanovena horní mez, a proto nelze určit horní mez uhlíkového ekvivalentu Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:≥ 0.3500 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, Cr, Ni; pro Cu není stanovena horní mez, a proto nelze určit horní mez uhlíkového ekvivalentu CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B k tabulce 1 pro Si 0.15–0.35%; objednávka výslovně stanovuje poznámku C Cu≥0.20%
IIW / CEV:≥ 0.4333 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cr, Mo, V, Ni; pro Cu není stanovena horní mez, a proto nelze určit horní mez uhlíkového ekvivalentu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):≥ 0.2950 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cr, Ni, Mo, V, B; pro Cu není stanovena horní mez, a proto nelze určit horní mez uhlíkového ekvivalentu Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:≥ 0.3500 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, Cr, Ni; pro Cu není stanovena horní mez, a proto nelze určit horní mez uhlíkového ekvivalentu CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B k tabulce 1 pro Si 0.2–0.4%; objednávka výslovně stanovuje poznámku C Cu≥0.20%
IIW / CEV:≥ 0.4333 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cr, Mo, V, Ni; pro Cu není stanovena horní mez, a proto nelze určit horní mez uhlíkového ekvivalentu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):≥ 0.2967 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cr, Ni, Mo, V, B; pro Cu není stanovena horní mez, a proto nelze určit horní mez uhlíkového ekvivalentu Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:≥ 0.3500 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, Cr, Ni; pro Cu není stanovena horní mez, a proto nelze určit horní mez uhlíkového ekvivalentu CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B k tabulce 1 pro Si 0.3–0.6%; objednávka výslovně stanovuje poznámku C Cu≥0.20%
IIW / CEV:≥ 0.4333 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cr, Mo, V, Ni; pro Cu není stanovena horní mez, a proto nelze určit horní mez uhlíkového ekvivalentu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):≥ 0.3000 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cr, Ni, Mo, V, B; pro Cu není stanovena horní mez, a proto nelze určit horní mez uhlíkového ekvivalentu Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:≥ 0.3500 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, Cr, Ni; pro Cu není stanovena horní mez, a proto nelze určit horní mez uhlíkového ekvivalentu CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Záznam složení (obsahuje další podmíněné větve; nelze jej samostatně považovat za nepodmíněný požadavek)
Prvek
Požadavky na složení
C
0.22 ~ 0.29
Mn
1.2 ~ 1.5
P
≤ 0.04 (dolní mez neuvedena)
S
≤ 0.05 (dolní mez neuvedena)
Meze použitelnosti
ASTM A29/A29M-2023, původní tabulka 1; základní tabulkové údaje jsou tavbová analýza v hmotnostních podílech wt%. Odchylky kontrolní analýzy výrobku se potvrzují samostatně podle 4.3 a tabulky 5 a nepřičítají se k tavbovým mezím. Podle 4.1.1 musí objednávka značky této tabulky splnit příslušné tavbové meze; jiné objednané složení se dohodne samostatně podle 4.1.2 a tabulek 3/4 a svévolně se nesměšuje s touto tabulkou. Obecné požadavky pro tyče zpracované za tepla; samotné složení není příslibem vhodnosti pro pěchování za studena, dodávek ani mechanických vlastností. Rozsahy Si podle poznámky B jsou běžné možnosti při požadavku v objednávce; výchozí Si není stanoven, nepředpokládá se jednotný rozsah Si ani nula. Cu≥0.20% podle poznámky C platí pouze při výslovném požadavku v objednávce, horní mez se nedoplňuje. Poznámka D: U oceli s olovem je obsah Pb 0.15–0.35%; L musí zůstat součástí identity značky a nepřidává se k běžným značkám. Při přidání olova do proudu z pánve nelze určit obsah olova analýzou odlitku nebo tavbovou analýzou. Poznámka F: Bi/Ca/Se/Te se stanovuje dohodou dodavatele s odběratelem; neuvedené číselné hodnoty se nedoplňují nulou. Poznámka E: Pouze při určeném zpracování uklidněné oceli borem je očekávaný obsah B 0.0005–0.003%. Není-li dovolen běžný přídavek Ti, lze očekávat nejvýše 0.005%. Nevydává se to za povinné jednotné meze B všech běžných značek. Původní „Former Designation“ 1027 je pouze historický vyhledávací alias; záznamy různých norem se neslučují.
Podmínky složení
ASTM A29/A29M-2023, původní tabulka 1; základní tabulkové údaje jsou tavbová analýza v hmotnostních podílech wt%. Odchylky kontrolní analýzy výrobku se potvrzují samostatně podle 4.3 a tabulky 5 a nepřičítají se k tavbovým mezím. Podle 4.1.1 musí objednávka značky této tabulky splnit příslušné tavbové meze; jiné objednané složení se dohodne samostatně podle 4.1.2 a tabulek 3/4 a svévolně se nesměšuje s touto tabulkou. Obecné požadavky pro tyče zpracované za tepla; samotné složení není příslibem vhodnosti pro pěchování za studena, dodávek ani mechanických vlastností. Rozsahy Si podle poznámky B jsou běžné možnosti při požadavku v objednávce; výchozí Si není stanoven, nepředpokládá se jednotný rozsah Si ani nula. Cu≥0.20% podle poznámky C platí pouze při výslovném požadavku v objednávce, horní mez se nedoplňuje. Poznámka D: U oceli s olovem je obsah Pb 0.15–0.35%; L musí zůstat součástí identity značky a nepřidává se k běžným značkám. Při přidání olova do proudu z pánve nelze určit obsah olova analýzou odlitku nebo tavbovou analýzou. Poznámka F: Bi/Ca/Se/Te se stanovuje dohodou dodavatele s odběratelem; neuvedené číselné hodnoty se nedoplňují nulou. Poznámka E: Pouze při určeném zpracování uklidněné oceli borem je očekávaný obsah B 0.0005–0.003%. Není-li dovolen běžný přídavek Ti, lze očekávat nejvýše 0.005%. Nevydává se to za povinné jednotné meze B všech běžných značek. Původní „Former Designation“ 1027 je pouze historický vyhledávací alias; záznamy různých norem se neslučují.
Původní záznam podmíněné větve
Objednávka nestanovuje Si jinak; tabulka 1 nestanovuje Si, nepovažuje se za nulu
Prvek
Požadavky na složení
C
0.22 ~ 0.29
Mn
1.2 ~ 1.5
P
≤ 0.04 (dolní mez neuvedena)
S
≤ 0.05 (dolní mez neuvedena)
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B k tabulce 1 pro Si ≤0.1%
Prvek
Požadavky na složení
C
0.22 ~ 0.29
Mn
1.2 ~ 1.5
P
≤ 0.04 (dolní mez neuvedena)
S
≤ 0.05 (dolní mez neuvedena)
Si
≤ 0.1 (dolní mez neuvedena)
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B k tabulce 1 pro Si 0.1–0.2%
Prvek
Požadavky na složení
C
0.22 ~ 0.29
Mn
1.2 ~ 1.5
P
≤ 0.04 (dolní mez neuvedena)
S
≤ 0.05 (dolní mez neuvedena)
Si
0.1 ~ 0.2
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B k tabulce 1 pro Si 0.15–0.35%
Prvek
Požadavky na složení
C
0.22 ~ 0.29
Mn
1.2 ~ 1.5
P
≤ 0.04 (dolní mez neuvedena)
S
≤ 0.05 (dolní mez neuvedena)
Si
0.15 ~ 0.35
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B k tabulce 1 pro Si 0.2–0.4%
Prvek
Požadavky na složení
C
0.22 ~ 0.29
Mn
1.2 ~ 1.5
P
≤ 0.04 (dolní mez neuvedena)
S
≤ 0.05 (dolní mez neuvedena)
Si
0.2 ~ 0.4
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B k tabulce 1 pro Si 0.3–0.6%
Prvek
Požadavky na složení
C
0.22 ~ 0.29
Mn
1.2 ~ 1.5
P
≤ 0.04 (dolní mez neuvedena)
S
≤ 0.05 (dolní mez neuvedena)
Si
0.3 ~ 0.6
Objednávka nestanovuje Si jinak; tabulka 1 nestanovuje Si, nepovažuje se za nulu; objednávka výslovně stanovuje poznámku C Cu≥0.20%
Prvek
Požadavky na složení
C
0.22 ~ 0.29
Mn
1.2 ~ 1.5
P
≤ 0.04 (dolní mez neuvedena)
S
≤ 0.05 (dolní mez neuvedena)
Cu
≥ 0.2 (horní mez neuvedena)
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B k tabulce 1 pro Si ≤0.1%; objednávka výslovně stanovuje poznámku C Cu≥0.20%
Prvek
Požadavky na složení
C
0.22 ~ 0.29
Mn
1.2 ~ 1.5
P
≤ 0.04 (dolní mez neuvedena)
S
≤ 0.05 (dolní mez neuvedena)
Si
≤ 0.1 (dolní mez neuvedena)
Cu
≥ 0.2 (horní mez neuvedena)
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B k tabulce 1 pro Si 0.1–0.2%; objednávka výslovně stanovuje poznámku C Cu≥0.20%
Prvek
Požadavky na složení
C
0.22 ~ 0.29
Mn
1.2 ~ 1.5
P
≤ 0.04 (dolní mez neuvedena)
S
≤ 0.05 (dolní mez neuvedena)
Si
0.1 ~ 0.2
Cu
≥ 0.2 (horní mez neuvedena)
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B k tabulce 1 pro Si 0.15–0.35%; objednávka výslovně stanovuje poznámku C Cu≥0.20%
Prvek
Požadavky na složení
C
0.22 ~ 0.29
Mn
1.2 ~ 1.5
P
≤ 0.04 (dolní mez neuvedena)
S
≤ 0.05 (dolní mez neuvedena)
Si
0.15 ~ 0.35
Cu
≥ 0.2 (horní mez neuvedena)
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B k tabulce 1 pro Si 0.2–0.4%; objednávka výslovně stanovuje poznámku C Cu≥0.20%
Prvek
Požadavky na složení
C
0.22 ~ 0.29
Mn
1.2 ~ 1.5
P
≤ 0.04 (dolní mez neuvedena)
S
≤ 0.05 (dolní mez neuvedena)
Si
0.2 ~ 0.4
Cu
≥ 0.2 (horní mez neuvedena)
Objednávka výslovně uplatňuje poznámku B k tabulce 1 pro Si 0.3–0.6%; objednávka výslovně stanovuje poznámku C Cu≥0.20%
Prvek
Požadavky na složení
C
0.22 ~ 0.29
Mn
1.2 ~ 1.5
P
≤ 0.04 (dolní mez neuvedena)
S
≤ 0.05 (dolní mez neuvedena)
Si
0.3 ~ 0.6
Cu
≥ 0.2 (horní mez neuvedena)
Je nutné vybrat podmíněnou větev
Ano
Vysvětlení ověření
Původní čtyřstránkové tabulky 2023 s 190 řádky byly rozebrány buňku po buňce s využitím stávajícího OCR. Všechny číselné hodnoty byly ověřeny nezávislým porovnáním rozdílů s údaji 2012, původními obrazy 2023 a poznámkami; hodnoty ze staršího vydání se nedoplňují.
1527 · SAE J403-2014
Zdroj chemického složení byl ověřen; neznamená to ověření všech ustanovení normy, skutečné dodávky ani naměřených hodnot konkrétní tavby a dávky
Kategorie materiálu
Uhlíková ocel
Podkategorie
Uhlíková ocel
Forma materiálu
Záznam referenčních údajů
Vysvětlení stavu původního záznamu
Původní text normy byl ověřen
Vydání normy
SAE J403-2014
Umístění v tabulce
Tabulka 2
Fyzická strana PDF
6
Jednotka
Hmotnostní podíl (wt%)
Typ analýzy
Tavbová analýza (odlévací nebo tavicí šarže)
Uhlíkový ekvivalent pro orientaci
Následující odhady jsou uvedeny odděleně podle podmínek použitelnosti složení; musí odpovídat skutečným podmínkám objednávky a rozsahy se neslučují.
Dlouhé výrobky: polotovary určené ke kování, tyče válcované za tepla / dokončované za studena, bezešvé trubky (záhlaví tabulky 2 neuvádí válcovaný drát); zbytkové prvky B (výchozí, není-li dohodnuto jinak)
IIW / CEV:0.4200–0.6320 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí V; některé požadavky objednávky nebo podmínky dosud nejsou určeny CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2800–0.4007 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Si, V, B; některé požadavky objednávky nebo podmínky dosud nejsou určeny Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.3400–0.4798 Vypočtený interval při nezávislém uvažování mezních obsahů prvků podle normy, nikoli naměřené hodnoty konkrétní tavby a dávky; některé požadavky objednávky nebo podmínky dosud nejsou určeny CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Dlouhé výrobky: polotovary určené ke kování, tyče válcované za tepla / dokončované za studena, bezešvé trubky (záhlaví tabulky 2 neuvádí válcovaný drát); zbytkové prvky A
IIW / CEV:0.4200–0.6087 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí V; některé požadavky objednávky nebo podmínky dosud nejsou určeny CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2800–0.3898 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Si, V, B; některé požadavky objednávky nebo podmínky dosud nejsou určeny Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.3400–0.4685 Vypočtený interval při nezávislém uvažování mezních obsahů prvků podle normy, nikoli naměřené hodnoty konkrétní tavby a dávky; některé požadavky objednávky nebo podmínky dosud nejsou určeny CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Dlouhé výrobky: polotovary určené ke kování, tyče válcované za tepla / dokončované za studena, bezešvé trubky (záhlaví tabulky 2 neuvádí válcovaný drát); zbytkové prvky C
IIW / CEV:0.4200–0.6773 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí V; některé požadavky objednávky nebo podmínky dosud nejsou určeny CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2800–0.4147 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Si, V, B; některé požadavky objednávky nebo podmínky dosud nejsou určeny Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.3400–0.4970 Vypočtený interval při nezávislém uvažování mezních obsahů prvků podle normy, nikoli naměřené hodnoty konkrétní tavby a dávky; některé požadavky objednávky nebo podmínky dosud nejsou určeny CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Dlouhé výrobky: polotovary určené ke kování, tyče válcované za tepla / dokončované za studena, bezešvé trubky (záhlaví tabulky 2 neuvádí válcovaný drát); zbytkové prvky D (bez mezí, avšak povinně uváděné)
IIW / CEV:0.4200–0.5400 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cr, Mo, V, Ni, Cu; některé požadavky objednávky nebo podmínky dosud nejsou určeny CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2800–0.3650 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B; některé požadavky objednávky nebo podmínky dosud nejsou určeny Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.3400–0.4400 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, Cr, Cu, Ni; některé požadavky objednávky nebo podmínky dosud nejsou určeny CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Ploché výrobky: plechy, pásy, tenké plechy (průnik rozsahu záhlaví tabulky 2 a poznámky 1); zbytkové prvky B (výchozí, není-li dohodnuto jinak)
IIW / CEV:0.4200–0.6320 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí V; některé požadavky objednávky nebo podmínky dosud nejsou určeny CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2800–0.4007 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Si, V, B; některé požadavky objednávky nebo podmínky dosud nejsou určeny Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.3400–0.4798 Vypočtený interval při nezávislém uvažování mezních obsahů prvků podle normy, nikoli naměřené hodnoty konkrétní tavby a dávky; některé požadavky objednávky nebo podmínky dosud nejsou určeny CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Ploché výrobky: plechy, pásy, tenké plechy (průnik rozsahu záhlaví tabulky 2 a poznámky 1); zbytkové prvky C
IIW / CEV:0.4200–0.6773 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí V; některé požadavky objednávky nebo podmínky dosud nejsou určeny CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2800–0.4147 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Si, V, B; některé požadavky objednávky nebo podmínky dosud nejsou určeny Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.3400–0.4970 Vypočtený interval při nezávislém uvažování mezních obsahů prvků podle normy, nikoli naměřené hodnoty konkrétní tavby a dávky; některé požadavky objednávky nebo podmínky dosud nejsou určeny CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Ploché výrobky: plechy, pásy, tenké plechy (průnik rozsahu záhlaví tabulky 2 a poznámky 1); zbytkové prvky D (bez mezí, avšak povinně uváděné)
IIW / CEV:0.4200–0.5400 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cr, Mo, V, Ni, Cu; některé požadavky objednávky nebo podmínky dosud nejsou určeny CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2800–0.3650 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B; některé požadavky objednávky nebo podmínky dosud nejsou určeny Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.3400–0.4400 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, Cr, Cu, Ni; některé požadavky objednávky nebo podmínky dosud nejsou určeny CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Záznam složení (obsahuje další podmíněné větve; nelze jej samostatně považovat za nepodmíněný požadavek)
Prvek
Požadavky na složení
C
0.22 ~ 0.29
Mn
1.2 ~ 1.5
P
≤ 0.04 (dolní mez neuvedena)
S
≤ 0.05 (dolní mez neuvedena)
Cu
≤ 0.35 (dolní mez neuvedena)
Ni
≤ 0.25 (dolní mez neuvedena)
Cr
≤ 0.2 (dolní mez neuvedena)
Mo
≤ 0.06 (dolní mez neuvedena)
Meze použitelnosti
SAE J403 Revised JUN2014, původní tabulka „Table 2“, analýza odlitku nebo tavby v hmotnostních podílech wt%; odchylky kontrolní analýzy výrobku se řídí samostatně SAE J409 a J409 nebyl použit k rozšíření této tabulky. UNS G15270 a SAE 1527 jsou přímo uvedená označení téhož řádku tabulky; jiné normy ani vydání se nesměšují s tímto vydáním. Není-li pro zbytkové prvky stanoveno jinak, je výchozí B. A/B/C se volí podle příslušné formy výrobku / dohody; D nemá meze uvedené v tabulce, ale množství Cu/Ni/Cr/Mo se stále musí uvádět, nepovažuje se za nulu. Pro prokázání shody s tabulkou je kromě C/Mn/P/S nutné uvést i Cu/Cr/Ni/Mo/Si. Obsah pod 0.02% lze podle originálu vykázat jako <0.02%; nejde o jednotnou horní mez ani nulu. P/S pro ploché a dlouhé výrobky se volí odděleně; širší horní meze se neslučují. 1006/1008 Mn se volí podle formy výrobku podle poznámek 6/7 k tabulce 1. Si se stanovuje pouze dohodou při objednání; pro válcovaný drát jsou běžné možnosti ≤0.10, 0.07–0.15, 0.10–0.20, 0.15–0.35, 0.20–0.40, 0.30–0.60%. U jiných výrobků není uvedena běžná možnost 0.07–0.15. Smluvní hodnoty je nutné ověřit podle formy výrobku; bez dohody se pevný obsah Si nedoplňuje. Běžným značkám této tabulky se automaticky nepřidává Pb ani B. Zvláštní značky s přídavkem olova / boru vyžadují označení L/B a příslušné UNS; původní Pb0.15–0.35% a B0.0005–0.003% patří k těmto podmínkám zpracování a nezahrnují se do běžné oceli. Záhlaví tabulky 2 nezahrnuje válcovaný drát / svařované trubky / profily; obecná definice v poznámce k tabulce ani možnost křemíku pro „RODS“ neopravňuje k rozšíření rozsahu výrobků tabulky 2. Podmínka zbytkových prvků A pro ploché výrobky vyžaduje samostatnou dohodu; tato skupina nemá její číselné hodnoty a nezahrnuje ji do volitelného výpočtu / automatického reverzního vyhledávání. Pro dlouhé výrobky A a ostatní doložené větve zůstávají oddělené. Podle 3.1 a tabulky 6 je nutné uvést C/Mn/P/S/Si/Al/Cu/Ni/Cr/Mo/Nb(Cb)/Ti/V/B/N; na požadavek kupujícího také As/Sb. Obsah Si/Cu/Ni/Cr/Mo pod 0.02% lze vykázat jako <0.02%, obsah Nb/Ti/V pod 0.008% jako <0.008%. Jde o prahy pro vykazování, nikoli obecné horní meze složení; nedoplňují se podle nich nuly ani meze.
Podmínky složení
SAE J403 Revised JUN2014, původní tabulka „Table 2“, analýza odlitku nebo tavby v hmotnostních podílech wt%; odchylky kontrolní analýzy výrobku se řídí samostatně SAE J409 a J409 nebyl použit k rozšíření této tabulky. UNS G15270 a SAE 1527 jsou přímo uvedená označení téhož řádku tabulky; jiné normy ani vydání se nesměšují s tímto vydáním. Není-li pro zbytkové prvky stanoveno jinak, je výchozí B. A/B/C se volí podle příslušné formy výrobku / dohody; D nemá meze uvedené v tabulce, ale množství Cu/Ni/Cr/Mo se stále musí uvádět, nepovažuje se za nulu. Pro prokázání shody s tabulkou je kromě C/Mn/P/S nutné uvést i Cu/Cr/Ni/Mo/Si. Obsah pod 0.02% lze podle originálu vykázat jako <0.02%; nejde o jednotnou horní mez ani nulu. P/S pro ploché a dlouhé výrobky se volí odděleně; širší horní meze se neslučují. 1006/1008 Mn se volí podle formy výrobku podle poznámek 6/7 k tabulce 1. Si se stanovuje pouze dohodou při objednání; pro válcovaný drát jsou běžné možnosti ≤0.10, 0.07–0.15, 0.10–0.20, 0.15–0.35, 0.20–0.40, 0.30–0.60%. U jiných výrobků není uvedena běžná možnost 0.07–0.15. Smluvní hodnoty je nutné ověřit podle formy výrobku; bez dohody se pevný obsah Si nedoplňuje. Běžným značkám této tabulky se automaticky nepřidává Pb ani B. Zvláštní značky s přídavkem olova / boru vyžadují označení L/B a příslušné UNS; původní Pb0.15–0.35% a B0.0005–0.003% patří k těmto podmínkám zpracování a nezahrnují se do běžné oceli. Záhlaví tabulky 2 nezahrnuje válcovaný drát / svařované trubky / profily; obecná definice v poznámce k tabulce ani možnost křemíku pro „RODS“ neopravňuje k rozšíření rozsahu výrobků tabulky 2. Podmínka zbytkových prvků A pro ploché výrobky vyžaduje samostatnou dohodu; tato skupina nemá její číselné hodnoty a nezahrnuje ji do volitelného výpočtu / automatického reverzního vyhledávání. Pro dlouhé výrobky A a ostatní doložené větve zůstávají oddělené. Podle 3.1 a tabulky 6 je nutné uvést C/Mn/P/S/Si/Al/Cu/Ni/Cr/Mo/Nb(Cb)/Ti/V/B/N; na požadavek kupujícího také As/Sb. Obsah Si/Cu/Ni/Cr/Mo pod 0.02% lze vykázat jako <0.02%, obsah Nb/Ti/V pod 0.008% jako <0.008%. Jde o prahy pro vykazování, nikoli obecné horní meze složení; nedoplňují se podle nich nuly ani meze.
Původní záznam podmíněné větve
Dlouhé výrobky: polotovary určené ke kování, tyče válcované za tepla / dokončované za studena, bezešvé trubky (záhlaví tabulky 2 neuvádí válcovaný drát); zbytkové prvky B (výchozí, není-li dohodnuto jinak)
Prvek
Požadavky na složení
C
0.22 ~ 0.29
Mn
1.2 ~ 1.5
P
≤ 0.04 (dolní mez neuvedena)
S
≤ 0.05 (dolní mez neuvedena)
Cu
≤ 0.35 (dolní mez neuvedena)
Ni
≤ 0.25 (dolní mez neuvedena)
Cr
≤ 0.2 (dolní mez neuvedena)
Mo
≤ 0.06 (dolní mez neuvedena)
Dlouhé výrobky: polotovary určené ke kování, tyče válcované za tepla / dokončované za studena, bezešvé trubky (záhlaví tabulky 2 neuvádí válcovaný drát); zbytkové prvky A
Prvek
Požadavky na složení
C
0.22 ~ 0.29
Mn
1.2 ~ 1.5
P
≤ 0.04 (dolní mez neuvedena)
S
≤ 0.05 (dolní mez neuvedena)
Cu
≤ 0.2 (dolní mez neuvedena)
Ni
≤ 0.2 (dolní mez neuvedena)
Cr
≤ 0.15 (dolní mez neuvedena)
Mo
≤ 0.06 (dolní mez neuvedena)
Dlouhé výrobky: polotovary určené ke kování, tyče válcované za tepla / dokončované za studena, bezešvé trubky (záhlaví tabulky 2 neuvádí válcovaný drát); zbytkové prvky C
Prvek
Požadavky na složení
C
0.22 ~ 0.29
Mn
1.2 ~ 1.5
P
≤ 0.04 (dolní mez neuvedena)
S
≤ 0.05 (dolní mez neuvedena)
Cu
≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Ni
≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Cr
≤ 0.3 (dolní mez neuvedena)
Mo
≤ 0.12 (dolní mez neuvedena)
Dlouhé výrobky: polotovary určené ke kování, tyče válcované za tepla / dokončované za studena, bezešvé trubky (záhlaví tabulky 2 neuvádí válcovaný drát); zbytkové prvky D (bez mezí, avšak povinně uváděné)
Prvek
Požadavky na složení
C
0.22 ~ 0.29
Mn
1.2 ~ 1.5
P
≤ 0.04 (dolní mez neuvedena)
S
≤ 0.05 (dolní mez neuvedena)
Ploché výrobky: plechy, pásy, tenké plechy (průnik rozsahu záhlaví tabulky 2 a poznámky 1); zbytkové prvky B (výchozí, není-li dohodnuto jinak)
Prvek
Požadavky na složení
C
0.22 ~ 0.29
Mn
1.2 ~ 1.5
P
≤ 0.03 (dolní mez neuvedena)
S
≤ 0.035 (dolní mez neuvedena)
Cu
≤ 0.35 (dolní mez neuvedena)
Ni
≤ 0.25 (dolní mez neuvedena)
Cr
≤ 0.2 (dolní mez neuvedena)
Mo
≤ 0.06 (dolní mez neuvedena)
Ploché výrobky: plechy, pásy, tenké plechy (průnik rozsahu záhlaví tabulky 2 a poznámky 1); zbytkové prvky C
Prvek
Požadavky na složení
C
0.22 ~ 0.29
Mn
1.2 ~ 1.5
P
≤ 0.03 (dolní mez neuvedena)
S
≤ 0.035 (dolní mez neuvedena)
Cu
≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Ni
≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Cr
≤ 0.3 (dolní mez neuvedena)
Mo
≤ 0.12 (dolní mez neuvedena)
Ploché výrobky: plechy, pásy, tenké plechy (průnik rozsahu záhlaví tabulky 2 a poznámky 1); zbytkové prvky D (bez mezí, avšak povinně uváděné)
Prvek
Požadavky na složení
C
0.22 ~ 0.29
Mn
1.2 ~ 1.5
P
≤ 0.03 (dolní mez neuvedena)
S
≤ 0.035 (dolní mez neuvedena)
Je nutné vybrat podmíněnou větev
Ano
Vysvětlení ověření
Ověření buněk složení v 79 řádcích čtyř tabulek původní textové vrstvy 2014, oddělených sloupců forem, UNS a poznámek. Zdroje a různé podmínky objednávky zůstávají oddělené.WhatsAppTechnický dotaz →