← Tillbaka till föregående sidaKatalog över materialbeteckningar

X8CRMNNIN18-9-5 — Materialuppgifter

Antal källposter: 1. Standarder, utgåvor och villkor redovisas separat; samma materialbeteckning innebär inte att materialen kan ersätta varandra direkt.

Massfraktion och analystyp följer anmärkningarna för varje källa. Saknade uppgifter räknas inte som 0; tillverkarens typiska värden, garanterade standardvärden och uppmätta värden för smältan eller partiet får inte blandas. Öppna materialvalet för beräkningar och val av villkor.

Öppna villkorsval, jämförelse och verktyget för kolekvivalent för X8CRMNNIN18-9-5 →

Bedömning av materialbehov

Söker du materialet X8CRMNNIN18-9-5?

Finns materialet inte i vår katalog? Du är välkommen att skicka dina krav. Vi bedömer om vår utrustning, våra produktionslinjer och vår processkapacitet passar kraven på materialbeteckning, produktform, mått, bearbetning och leverans. Därefter diskuterar vi möjliga lösningar för bearbetning, provtillverkning eller leverans.

Genomförbarhet och leveransvillkor bekräftas efter teknisk granskning. Standardinformationen på denna sida utgör inget åtagande om leverans eller prestanda.

Utforska produkter och bearbetningsmöjligheter

X8CrMnNiN18-9-5 · EN 10088-1-2005

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
EN 10088-1-2005
Placering i tabellen
Tabell 4 och fortsättning; not a–e; alla 50 austenitiska korrosionsbeständiga stålsorter
Fysisk sida i PDF
1、3、11、12

Källdokument

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori

Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.05 ~ 0.1
Si0.3 ~ 0.6
Mn9.0 ~ 10.0
P≤ 0.035 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
N0.25 ~ 0.32
Cr17.5 ~ 18.5
Cu≤ 0.4 (undre gräns anges inte)
Mo≤ 0.5 (undre gräns anges inte)
Ni5.0 ~ 6.0

Tillämpningsgränser

Tabell 4 med fortsättning i EN10088-1:2005, smältanalys i wt%, förhandsvisning av den officiella SIST-utgåvan på PDF-sidorna 11/12 med alla 50 stålsorter och fotnoter. Anmärkning a: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen; tomma fält fylls inte med noll. Anmärkning b: för b-markerade stålsorter väljs S separat efter långprodukt och egenskapskrav; anmärkning d medger höjd övre Ni-gräns av särskilda skäl endast för angivna stålsorter, inte för alla. Anmärkning c: vid kallstukning/kallextrudering högst Cu 1.0%. Detta villkorsalternativ erbjuds här endast för stålsorter med tomt Cu-fält i originaltabellen. Befintliga Cu-legeringsintervall behålls och deras Cu-undantag skrivs inte automatiskt om. De kopplade kraven Ti≥5C/Nb≥10C och Ti≥8(C+N) behålls; ej angiven övre N-gräns fylls inte med noll. Anmärkning e: originalets varning om hudkontaktregler för svavelrikt automatstål behålls som historisk uppgift; texten från 2005 används inte för att påstå aktuell regelefterlevnad. Förteckningens sammansättning och Cu-undantaget för kallstukning styrker inte ensamma materialets övergripande kallstukningsegenskaper eller företagets leverans. Mekaniska egenskaper och produktstandarder kontrolleras separat; nationella fastställelser är inte automatiskt likvärdiga.

Villkor för kemisk sammansättning

Tabell 4 med fortsättning i EN10088-1:2005, smältanalys i wt%, förhandsvisning av den officiella SIST-utgåvan på PDF-sidorna 11/12 med alla 50 stålsorter och fotnoter. Anmärkning a: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen; tomma fält fylls inte med noll. Anmärkning b: för b-markerade stålsorter väljs S separat efter långprodukt och egenskapskrav; anmärkning d medger höjd övre Ni-gräns av särskilda skäl endast för angivna stålsorter, inte för alla. Anmärkning c: vid kallstukning/kallextrudering högst Cu 1.0%. Detta villkorsalternativ erbjuds här endast för stålsorter med tomt Cu-fält i originaltabellen. Befintliga Cu-legeringsintervall behålls och deras Cu-undantag skrivs inte automatiskt om. De kopplade kraven Ti≥5C/Nb≥10C och Ti≥8(C+N) behålls; ej angiven övre N-gräns fylls inte med noll. Anmärkning e: originalets varning om hudkontaktregler för svavelrikt automatstål behålls som historisk uppgift; texten från 2005 används inte för att påstå aktuell regelefterlevnad. Förteckningens sammansättning och Cu-undantaget för kallstukning styrker inte ensamma materialets övergripande kallstukningsegenskaper eller företagets leverans. Mekaniska egenskaper och produktstandarder kontrolleras separat; nationella fastställelser är inte automatiskt likvärdiga.

Originalpost för villkorsgren

Förvalda svavelkrav; förvalda Ni-villkor; Cu-undantaget för kallstukning har inte valts, originaltabellens Cu-krav gäller

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.05 ~ 0.1
Si0.3 ~ 0.6
Mn9.0 ~ 10.0
P≤ 0.035 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
N0.25 ~ 0.32
Cr17.5 ~ 18.5
Cu≤ 0.4 (undre gräns anges inte)
Mo≤ 0.5 (undre gräns anges inte)
Ni5.0 ~ 6.0

Verifieringsanmärkning

Visuell kontroll av samtliga 50 rader och fotnoter i den officiella originaltextens tabell 4; undantag för Cu-fält som är tomma i originalet
WhatsApp Teknisk förfrågan →
Användning av bilder och innehåll · Creation Group