X2CRNIMON 17-13-3 — Materialuppgifter
Antal källposter: 2. Standarder, utgåvor och villkor redovisas separat; samma materialbeteckning innebär inte att materialen kan ersätta varandra direkt.
Massfraktion och analystyp följer anmärkningarna för varje källa. Saknade uppgifter räknas inte som 0; tillverkarens typiska värden, garanterade standardvärden och uppmätta värden för smältan eller partiet får inte blandas. Öppna materialvalet för beräkningar och val av villkor.
Öppna villkorsval, jämförelse och verktyget för kolekvivalent för X2CRNIMON 17-13-3 →Bedömning av materialbehov
Söker du materialet X2CRNIMON 17-13-3?
Finns materialet inte i vår katalog? Du är välkommen att skicka dina krav. Vi bedömer om vår utrustning, våra produktionslinjer och vår processkapacitet passar kraven på materialbeteckning, produktform, mått, bearbetning och leverans. Därefter diskuterar vi möjliga lösningar för bearbetning, provtillverkning eller leverans.
Genomförbarhet och leveransvillkor bekräftas efter teknisk granskning. Standardinformationen på denna sida utgör inget åtagande om leverans eller prestanda.
Behåll dina inmatade uppgifter och försök igen senare eller kontakta website@chqwire.net. Skicka inte igen om du redan har fått en bekräftelse.
X2CrNiMoN 17-13-3 · DIN EN 10263-5-2002
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- DIN EN 10263-5-2002
- Placering i tabellen
- Tabell 2 och anmärkningar a–e; tabell 3 används endast som underlag för avvikelser
- Fysisk sida i PDF
- 1、8、9
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| Si | ≤ 1.0 (undre gräns anges inte) |
| Mn | ≤ 2.0 (undre gräns anges inte) |
| P | ≤ 0.045 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.015 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 16.5 ~ 18.5 |
| Mo | 2.5 ~ 3.0 |
| Ni | 11.0 ~ 14.0 |
| N | 0.12 ~ 0.22 |
| Cu | ≤ 1.0 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Originalwebbsidan angav DIN EN 10263-5-2018; denna posts sammansättning verifierades faktiskt mot DIN EN 10263-5-2002 och anges nu som 2002 års utgåva enligt originalbevisen. För 2018 års utgåva finns en separat fullständig tabellpost. Faktisk källa: DIN EN 10263-5:2002-02; tysk adoption av EN 10263-5:2001, PDF s. 8 tabell 2 och fotnot a–e. / Förvalda smältanalysvärden i wt%; produktanalysavvikelser styrs separat av tabell 3 och läggs inte till de förvalda smältanalysintervallen. / Element som inte listas får inte avsiktligt tillsättas utan köparens godkännande (med undantag för det som krävs vid slutbehandling av smältan); residualelement får inte försämra egenskaper eller användning. / Denna äldre utgåva använder inte 2017-utgåvans villkorliga svavelbestämmelser; kopiera inte nyare alternativ för skärbarhet/svetsning/polering. / För Ti-stabiliserade stålsorter, verifiera 5×C≤Ti≤0.70% utifrån uppmätt C; tillämpa inte detta villkor på stålsorter utan Ti. / Standarden täcker kallstukning/kallextrudering; faktisk leverans, dimensioner, leveranstillstånd och egenskaper kräver fortfarande bekräftelse.
Villkor för kemisk sammansättning
Den faktiskt använda utgåvan är DIN EN10263-5:2002-02, tysk fastställelse av EN10263-5:2001, PDF-sida 8, tabell 2 och anmärkningarna a–e. / Ordinarie sammansättning avser smältanalys i wt%; avvikelser vid produktanalys följer separat tabell 3 och läggs inte till smältanalysens ordinarie intervall. / Ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen; resthalter får inte försämra egenskaper eller användning. / Den äldre tabellen använder inte 2017 års svavelvillkor uppdelade efter användning. Nyare alternativ för skärande bearbetning, svetsning och polering kopieras inte. / För Ti-stabiliserade stålsorter gäller 5×C≤Ti≤0.70%, kontrollerat med uppmätt C; detta tillämpas inte på stålsorter utan Ti. / Standarden gäller kallstukning och kallextrudering, men faktisk leverans, dimensioner, leveranstillstånd och egenskaper måste fortfarande bekräftas.
Originalpost för villkorsgren
Förvalda värden för smältanalys enligt tabell 2 i den äldre utgåvan
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| Si | ≤ 1.0 (undre gräns anges inte) |
| Mn | ≤ 2.0 (undre gräns anges inte) |
| P | ≤ 0.045 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.015 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 16.5 ~ 18.5 |
| Mo | 2.5 ~ 3.0 |
| Ni | 11.0 ~ 14.0 |
| N | 0.12 ~ 0.22 |
| Cu | ≤ 1.0 (undre gräns anges inte) |
Verifieringsanmärkning
Originalwebbsidan anger DIN EN 10263-5-2018; sammansättningen i detta register är faktiskt verifierad mot DIN EN 10263-5-2002; utgåvan är nu markerad som 2002 enligt originalbevisen; se separat register för komplett tabell för utgåva 2018.X2CrNiMoN 17-13-3 · DIN EN 10269-2014
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Det tillämpade standardunderlaget för sammansättningen har verifierats
- Standardutgåva
- EN 10269-2013
- Placering i tabellen
- Tabell 1 och anmärkningar a–c
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| Si | ≤ 1.0 (undre gräns anges inte) |
| Mn | ≤ 2.0 (undre gräns anges inte) |
| P | ≤ 0.045 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.015 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 16.5 ~ 18.5 |
| Mo | 2.5 ~ 3.0 |
| Ni | 11.0 ~ 14.0 |
| N | 0.12 ~ 0.22 |
Tillämpningsgränser
DIN EN 10269:2014-02 antar EN 10269:2013; denna posts sammansättning följer tabell 1 och fotnoterna i EN 10269:2013, faktiskt hämtade ur den officiella brittiska originalutgåvan. Smältanalys i massandelar wt%; avvikelser vid produktanalys kontrolleras separat i tabell 2. Avtalad svavelhalt enligt anmärkning b till tabell 1 gäller endast stålsorter markerade med anmärkning b; ordinarie intervall och intervall för skärande bearbetning/svetsning hålls isär. Standarden gäller stål och nickellegeringar för fästelement vid höga eller låga temperaturer; inte alla stålsorter eller leveranstillstånd kan automatiskt antas vara lämpliga för kallstukning. Ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen; ej angivet behandlas inte som noll.
Villkor för kemisk sammansättning
Smältanalys som massfraktion wt%; produktanalysavvikelser i tabell 2 kontrolleras separat. / Svavelöverenskommelsen i tabell 1, not b gäller endast beteckningar markerade b. Ordinarie intervall och alternativ för skärbarhet/svetsbarhet hålls åtskilda. / Standarden omfattar stål och nickellegeringar för fästelement vid höga och låga temperaturer; alla beteckningar eller leveranstillstånd kan inte automatiskt anses lämpliga för kallstukning. / Ej angivna element får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom vad smältframställningen kräver. Ej föreskrivet behandlas inte som noll.