← Tillbaka till föregående sidaKatalog över materialbeteckningar

X12CRNIMOV12-3 — Materialuppgifter

Antal källposter: 2. Standarder, utgåvor och villkor redovisas separat; samma materialbeteckning innebär inte att materialen kan ersätta varandra direkt.

Massfraktion och analystyp följer anmärkningarna för varje källa. Saknade uppgifter räknas inte som 0; tillverkarens typiska värden, garanterade standardvärden och uppmätta värden för smältan eller partiet får inte blandas. Öppna materialvalet för beräkningar och val av villkor.

Öppna villkorsval, jämförelse och verktyget för kolekvivalent för X12CRNIMOV12-3 →

Bedömning av materialbehov

Söker du materialet X12CRNIMOV12-3?

Finns materialet inte i vår katalog? Du är välkommen att skicka dina krav. Vi bedömer om vår utrustning, våra produktionslinjer och vår processkapacitet passar kraven på materialbeteckning, produktform, mått, bearbetning och leverans. Därefter diskuterar vi möjliga lösningar för bearbetning, provtillverkning eller leverans.

Genomförbarhet och leveransvillkor bekräftas efter teknisk granskning. Standardinformationen på denna sida utgör inget åtagande om leverans eller prestanda.

Utforska produkter och bearbetningsmöjligheter

X12CrNiMoV12-3 · EN 10269-2013

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
EN 10269-2013
Placering i tabellen
Tabell 1: högtemperaturstål och noter a/b
Fysisk sida i PDF
18、19

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.08 ~ 0.15
Si≤ 0.5 (undre gräns anges inte)
Mn0.4 ~ 0.9
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
Cr11.0 ~ 12.5
Mo1.5 ~ 2.0
Ni2.0 ~ 3.0
V0.25 ~ 0.4
N0.02 ~ 0.04

Tillämpningsgränser

Den officiella brittiska engelska utgåvan av EN10269:2013, tabell 1 och anmärkningarna a/b, smältanalys i wt%. Al avser totalaluminium; ej angivna grundämnen fylls inte med noll och får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom när det behövs för att slutföra smältprocessen. Anmärkning b: avtalad svavelhalt är endast ett alternativ för markerade stålsorter; villkoren för normalt bruk, skärande bearbetning och svetsning behålls separat. Den titanstabiliserade stålsorten X6CrNiTiB18-10 måste samtidigt uppfylla Ti≥5C och Ti≤.80; enbart den övre gränsen ersätter inte den kopplade undre gränsen. Avvikelser vid produktanalys, mekaniska egenskaper, värmebehandling vid leverans och lämplighet för kallstukning kontrolleras separat; ingen leveransprodukt har automatiskt skapats.

Villkor för kemisk sammansättning

Den officiella brittiska engelska utgåvan av EN10269:2013, tabell 1 och anmärkningarna a/b, smältanalys i wt%. Al avser totalaluminium; ej angivna grundämnen fylls inte med noll och får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom när det behövs för att slutföra smältprocessen. Anmärkning b: avtalad svavelhalt är endast ett alternativ för markerade stålsorter; villkoren för normalt bruk, skärande bearbetning och svetsning behålls separat. Den titanstabiliserade stålsorten X6CrNiTiB18-10 måste samtidigt uppfylla Ti≥5C och Ti≤.80; enbart den övre gränsen ersätter inte den kopplade undre gränsen. Avvikelser vid produktanalys, mekaniska egenskaper, värmebehandling vid leverans och lämplighet för kallstukning kontrolleras separat; ingen leveransprodukt har automatiskt skapats.

Verifieringsanmärkning

Visuell verifiering av tabell 1 och tillämpliga fotnoter i den officiella engelska texten

X12CrNiMoV12-3 · NF EN 10269:1999

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Materialkategori
Rostfritt stål
Underkategori
Rostfritt stål
Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Post från standardens originaltext
Standardutgåva
NF EN 10269:1999
Placering i tabellen
EN 10269:1999 Tabell 1 och fotnoter 1 och 2
Fysisk sida i PDF
2、22、23

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.08 ~ 0.15
Si≤ 0.5 (undre gräns anges inte)
Mn0.4 ~ 0.9
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
Cr11.0 ~ 12.5
Mo1.5 ~ 2.0
Ni2.0 ~ 3.0
V0.25 ~ 0.4
N0.02 ~ 0.04

Tillämpningsgränser

Omslaget på NF EN 10269:1999 identifierar uttryckligen att EN 10269:1999 används; bevara motsvarigheten mellan den franska fastställda utgåvan och den europeiska versionen; märk inte som andra länder eller nya utgåvor. ; Tabell 1 anger smältanalys i massandelar %; enskilda värden i kolumnerna för P och S är övre gränser; andra enskilda värden tolkas enligt olikhetstecknen i originaltabellen; ej angivna element ska inte fyllas i som noll. ; Gäller ämnen, stänger och valstråd av stål och nickellegeringar för fästelement med specificerade hög- eller lågtemperaturegenskaper. ; Kallstukning och faktisk leverans måste verifieras i samband med leveranstillstånd, dimensioner och process. ; Tabell 1 Fotnot 1: Element som inte listas i tabellen får inte avsiktligt tillsättas utan köparens samtycke (förutom tillsatser som krävs för att slutföra smältningen); element som påverkar egenskaper måste förhindras från att introduceras via skrotstål etc. ; Denna post verifierar endast smältanalyssammansättningen i Tabell 1; tillåtna avvikelser för produktanalys i Tabell 2 ska inte automatiskt läggas till smältgränsvärdena.

Villkor för kemisk sammansättning

Omslaget på NF EN 10269:1999 identifierar uttryckligen att EN 10269:1999 används; bevara motsvarigheten mellan den franska fastställda utgåvan och den europeiska versionen; märk inte som andra länder eller nya utgåvor. ; Tabell 1 anger smältanalys i massandelar %; enskilda värden i kolumnerna för P och S är övre gränser; andra enskilda värden tolkas enligt olikhetstecknen i originaltabellen; ej angivna element ska inte fyllas i som noll. ; Gäller ämnen, stänger och valstråd av stål och nickellegeringar för fästelement med specificerade hög- eller lågtemperaturegenskaper. ; Kallstukning och faktisk leverans måste verifieras i samband med leveranstillstånd, dimensioner och process. ; Tabell 1 Fotnot 1: Element som inte listas i tabellen får inte avsiktligt tillsättas utan köparens samtycke (förutom tillsatser som krävs för att slutföra smältningen); element som påverkar egenskaper måste förhindras från att introduceras via skrotstål etc. ; Denna post verifierar endast smältanalyssammansättningen i Tabell 1; tillåtna avvikelser för produktanalys i Tabell 2 ska inte automatiskt läggas till smältgränsvärdena.

Kombinerade begränsningar

Begränsningar för kombinationer av grundämnen
    WhatsApp Teknisk förfrågan →
    Användning av bilder och innehåll · Creation Group