← Tillbaka till föregående sidaKatalog över materialbeteckningar

W3MO3CR4V2 — Materialuppgifter

Antal källposter: 1. Standarder, utgåvor och villkor redovisas separat; samma materialbeteckning innebär inte att materialen kan ersätta varandra direkt.

Massfraktion och analystyp följer anmärkningarna för varje källa. Saknade uppgifter räknas inte som 0; tillverkarens typiska värden, garanterade standardvärden och uppmätta värden för smältan eller partiet får inte blandas. Öppna materialvalet för beräkningar och val av villkor.

Öppna villkorsval, jämförelse och verktyget för kolekvivalent för W3MO3CR4V2 →

Bedömning av materialbehov

Söker du materialet W3MO3CR4V2?

Finns materialet inte i vår katalog? Du är välkommen att skicka dina krav. Vi bedömer om vår utrustning, våra produktionslinjer och vår processkapacitet passar kraven på materialbeteckning, produktform, mått, bearbetning och leverans. Därefter diskuterar vi möjliga lösningar för bearbetning, provtillverkning eller leverans.

Genomförbarhet och leveransvillkor bekräftas efter teknisk granskning. Standardinformationen på denna sida utgör inget åtagande om leverans eller prestanda.

Utforska produkter och bearbetningsmöjligheter

W3Mo3Cr4V2 · GB/T 9943-2025

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Underkategori
Högsnabbstål
Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
GB/T 9943-2025
Placering i tabellen
Tabell 1 samt anmärkning a/b
Fysisk sida i PDF
7、8

Kolekvivalent som referens

Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.

Smältanalys enligt tabell 1, inte elektroslaggomsmält stål
IIW / CEV:2.6833–3.0767 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Ni och Cu saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):1.5367–1.7333 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Cu, Ni och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:1.4100–1.5850 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Cu och Ni saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.
Tabell 1, anmärkning a: ingen undre gräns för Si i elektroslaggomsmält stål
IIW / CEV:2.6833–3.0767 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Ni och Cu saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):1.5367–1.7333 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Cu, Ni och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:1.4100–1.5850 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Cu och Ni saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.95 ~ 1.03
Si≤ 0.45 (undre gräns anges inte)
Mn0.2 ~ 0.4
Cr3.8 ~ 4.5
Mo2.5 ~ 2.9
V2.2 ~ 2.5
W2.7 ~ 3
P≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.02 (undre gräns anges inte)

Tillämpningsgränser

GB/T9943-2025, tabell 1, smältanalys som massfraktion %. Not a: ingen nedre Si-gräns föreskrivs för elektroslaggomsmält stål; övriga elementintervall ändras inte därmed. Not b: särskilda S-krav för förbättrad skärbarhet får anges i kontraktet. Inga specifika värden anges och inget allmänt specialintervall för S konstrueras. Enligt 7.1.2 följer tillåtna produktanalysavvikelser tabell 2 utan automatisk utvidgning av smältanalysgränser. Snabbstålsstandarden bevisar inte tillämplighet för kallstukningstråd och läggs inte automatiskt till bland leveransprodukter för kallstukning.

Villkor för kemisk sammansättning

GB/T9943-2025, tabell 1, smältanalys som massfraktion %. Not a: ingen nedre Si-gräns föreskrivs för elektroslaggomsmält stål; övriga elementintervall ändras inte därmed. Not b: särskilda S-krav för förbättrad skärbarhet får anges i kontraktet. Inga specifika värden anges och inget allmänt specialintervall för S konstrueras. Enligt 7.1.2 följer tillåtna produktanalysavvikelser tabell 2 utan automatisk utvidgning av smältanalysgränser. Snabbstålsstandarden bevisar inte tillämplighet för kallstukningstråd och läggs inte automatiskt till bland leveransprodukter för kallstukning.

Originalpost för villkorsgren

Smältanalys enligt tabell 1, inte elektroslaggomsmält stål

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.95 ~ 1.03
Si≤ 0.45 (undre gräns anges inte)
Mn0.2 ~ 0.4
Cr3.8 ~ 4.5
Mo2.5 ~ 2.9
V2.2 ~ 2.5
W2.7 ~ 3
P≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.02 (undre gräns anges inte)

Tabell 1, anmärkning a: ingen undre gräns för Si i elektroslaggomsmält stål

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.95 ~ 1.03
Si≤ 0.45 (undre gräns anges inte)
Mn0.2 ~ 0.4
Cr3.8 ~ 4.5
Mo2.5 ~ 2.9
V2.2 ~ 2.5
W2.7 ~ 3
P≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.02 (undre gräns anges inte)

En villkorsgren måste väljas

Ja

Verifieringsanmärkning

Visuell kontroll av tabell 1 och fotnoter på PDF-sidor 7/8
WhatsApp Teknisk förfrågan →
Användning av bilder och innehåll · Creation Group