SUM21 — Materialuppgifter
Antal källposter: 4. Standarder, utgåvor och villkor redovisas separat; samma materialbeteckning innebär inte att materialen kan ersätta varandra direkt.
Massfraktion och analystyp följer anmärkningarna för varje källa. Saknade uppgifter räknas inte som 0; tillverkarens typiska värden, garanterade standardvärden och uppmätta värden för smältan eller partiet får inte blandas. Öppna materialvalet för beräkningar och val av villkor.
Öppna villkorsval, jämförelse och verktyget för kolekvivalent för SUM21 →Bedömning av materialbehov
Söker du materialet SUM21?
Relaterad kataloginformation finns tillgänglig. Du är även välkommen att skicka nya material- och bearbetningskrav. Vi bedömer om vår utrustning, våra produktionslinjer och vår processkapacitet passar kraven på materialbeteckning, produktform, mått, bearbetning och leverans. Därefter diskuterar vi möjliga lösningar för bearbetning, provtillverkning eller leverans.
Genomförbarhet och leveransvillkor bekräftas efter teknisk granskning. Standardinformationen på denna sida utgör inget åtagande om leverans eller prestanda.
Behåll dina inmatade uppgifter och försök igen senare eller kontakta website@chqwire.net. Skicka inte igen om du redan har fått en bekräftelse.
SUM21 · JIS G4804
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Produktform
- Stålmaterial för kallformning
- Förklaring av originalpostens status
- Referenspost med transkriberade standarduppgifter
- Standardutgåva
- JIS G 4804:2008
- Placering i tabellen
- Tabell 1
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.13 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | 0.07 ~ 0.12 |
| S | 0.16 ~ 0.23 |
Tillämpningsgränser
JIS G 4804:2008; smältanalys som massfraktion %. Se originalsidan för tabellnoter och tillämpningsvillkor. Webbplatsen anger ingen utgåva. Visningen följer källutgåvan i denna post och bevisar inte att den gäller för avtalet.
Verifieringsanmärkning
Standardkälla: JIS G 4804:2008 · Tabell 1Visa motsvarande produkt →SUM21 · JIS G 4804:2008
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Automatstål
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- JIS G 4804:2008
- Placering i tabellen
- Tabell 1 samt anmärkning a–d
Kolekvivalent som referens
Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.
Smältanalys; Si är inte specificerat
Smältanalys; enligt överenskommelse: Si≤0.10%
Smältanalys; enligt överenskommelse: Si0.10–0.20%
Smältanalys; enligt överenskommelse: Si0.15–0.35%
Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.13 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.7 ~ 1 |
| P | 0.07 ~ 0.12 |
| S | 0.16 ~ 0.23 |
Tillämpningsgränser
Tabell 1 anger massandelar %, normalt smältanalys. Anmärkning a: Si är inte specificerat; exempel på avtalsalternativ är ≤0.10%, 0.10–0.20% och 0.15–0.35%, utan att detta är de enda tillåtna avtalsintervallen. Anmärkning b: utan parternas överenskommelse får ej angivna grundämnen inte tillsättas avsiktligt för andra ändamål än att slutföra smältprocessen; tomma fält är inte noll. Anmärkning c: endast för SUM22/SUM22L får övre Mn-gränsen 1.10% avtalas. Anmärkning d: när beställaren kräver produktanalys av Pb i blyhaltigt stål gäller Pb0.07–0.35%; denna undre gräns ersätter inte smältanalysens 0.10%. Sammansättning för svavelrikt automatstål innebär inte lämplighet för kallstukning; duktilitet och komponentprocess måste verifieras separat.
Villkor för kemisk sammansättning
Tabell 1 anger massandelar %, normalt smältanalys. Anmärkning a: Si är inte specificerat; exempel på avtalsalternativ är ≤0.10%, 0.10–0.20% och 0.15–0.35%, utan att detta är de enda tillåtna avtalsintervallen. Anmärkning b: utan parternas överenskommelse får ej angivna grundämnen inte tillsättas avsiktligt för andra ändamål än att slutföra smältprocessen; tomma fält är inte noll. Anmärkning c: endast för SUM22/SUM22L får övre Mn-gränsen 1.10% avtalas. Anmärkning d: när beställaren kräver produktanalys av Pb i blyhaltigt stål gäller Pb0.07–0.35%; denna undre gräns ersätter inte smältanalysens 0.10%. Sammansättning för svavelrikt automatstål innebär inte lämplighet för kallstukning; duktilitet och komponentprocess måste verifieras separat.
Originalpost för villkorsgren
Smältanalys; Si är inte specificerat
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.13 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.7 ~ 1 |
| P | 0.07 ~ 0.12 |
| S | 0.16 ~ 0.23 |
Smältanalys; enligt överenskommelse: Si≤0.10%
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.13 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.7 ~ 1 |
| P | 0.07 ~ 0.12 |
| S | 0.16 ~ 0.23 |
| Si | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
Smältanalys; enligt överenskommelse: Si0.10–0.20%
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.13 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.7 ~ 1 |
| P | 0.07 ~ 0.12 |
| S | 0.16 ~ 0.23 |
| Si | 0.1 ~ 0.2 |
Smältanalys; enligt överenskommelse: Si0.15–0.35%
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.13 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.7 ~ 1 |
| P | 0.07 ~ 0.12 |
| S | 0.16 ~ 0.23 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
En villkorsgren måste väljas
JaVerifieringsanmärkning
Tabell 1 och samtliga fotnoter på PDF-sida 4 i den japanska originaltexten har kontrolleratsSUM21 · POSCO valstrådskatalog (lokalt arkiv 1203; originalutgåvan anges inte)
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Automatstål
- Underkategori
- Automatstål
- Produktform
- Valstråd
- Förklaring av originalpostens status
- Tillverkarens originaltext har verifierats
- Dokumentutgåva
- Lokal fil 1203线材.pdf, originalet anger inte utgåvan; PDF-metadata 2014-12-03 är endast tidpunkten för filgenerering
- Dokumenttitel
- Valstråd
- Placering i tabellen
- Tryckt sida 19, sammansättningstabell 2 (lokalt tabellindex)
- Fysisk sida i PDF
- 10
- Enhet
- Procentvärden enligt originaltabellen; se källinformationen för närmare definition.
- Analystyp
- Katalogen anger inte genomgående om uppgifterna avser smältanalys eller produktanalys
- Tillverkare
- POSCO
Kolekvivalent som referens
Uppskattning utifrån intervall i tillverkarens dokumentation, inte garanterade standardvärden eller uppmätta värden för smältan eller partiet; formelns tillämplighet måste kontrolleras utifrån användning och process.
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.13 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | 0.07 ~ 0.12 |
| S | 0.16 ~ 0.23 |
Tillämpningsgränser
Lokalt exemplar av POSCO:s valstrådskatalog, PDF-sida 10/tryckt sida 19, tabellindex 1, rad 3. Originalets utgåva anges inte; skapandetiden 2014-12-03 för PDF används inte som standardens publiceringsår. Detta är tillverkarens intervalluppgifter, ingen leveransgaranti från vårt företag. Villkor: enligt tabellanmärkningen specificeras i princip inte Si; övre gräns eller angivet intervall kan väljas genom överenskommelse. Utan angivna avtalsvillkor förblir Si ospecificerat.
Villkor för kemisk sammansättning
Originalkatalogens sammansättningstabell %, tråd/valstråd. Utgåvor för jämförda JIS/SAE/DIN-standarder anges inte; katalogdata uppgraderas inte till verifierade officiella utgåvor av dessa standarder. / Streck betyder inte noll. Smält-/produktanalystyp är inte genomgående tydlig; beställning, produktanalysavvikelser och faktisk leverans kontrolleras separat. / Tabellnoten föreskriver i princip inget Si. Övre gräns eller angivna intervall får väljas genom överenskommelse; utan avtalsvillkor förblir Si ej föreskrivet.
Verifieringsanmärkning
Originalets PDF-tabeller och textkoordinater har stämts av i båda riktningarna; saknade beteckningsceller har återställts. Sammanslagna celler samt sidfötter/kolumnen Remark ska kontrolleras separat. Tabeller med tydliga tvister och tomma sammansättningsrader avvaktar vidare kontroll.SUM21 · Nippon Steels valstrådskatalog EXE203 2008.3 / JIS G4804-1999
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Automatstål
- Underkategori
- Automatstål
- Produktform
- Valstråd
- Förklaring av originalpostens status
- Tillverkarens originaltext har verifierats
- Dokumentutgåva
- Cat. No. EXE203 2008.3 PDF; upphovsrätt på omslag 2008
- Dokumenttitel
- Valstråd från Nippon Steel
- Placering i tabellen
- Tryckt sida 19, tabellindex 2
- Fysisk sida i PDF
- 11
- Enhet
- Massfraktion (%)
- Analystyp
- Analystypen anges inte uttryckligen i denna tabell i originalkatalogen
- Tillverkare
- NIPPON STEEL CORPORATION / Nippon Steel
Kolekvivalent som referens
Uppskattning utifrån intervall i tillverkarens dokumentation, inte garanterade standardvärden eller uppmätta värden för smältan eller partiet; formelns tillämplighet måste kontrolleras utifrån användning och process.
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.13 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | 0.07 ~ 0.12 |
| S | 0.16 ~ 0.23 |
Tillämpningsgränser
Historiskt underlag ur Nippon Steel trådkatalog EXE203 2008.3, PDF-sida 11 / tryckt sida 19, JIS G4804-1999. Analysarten anges inte tydligt i originaltabellen. Tillverkarens intervallunderlag, varken standardgaranterade värden eller uppmätta smält-/partivärden; innebär inte leverans från vårt företag. Villkor: Si följer originalets avtalsalternativ utan förval eller sammanfogning till ett brett intervall. Utan val används det inte för fullständig beräkning eller bedömning.
Villkor för kemisk sammansättning
Originalkatalogen anger massfraktion %, historiskt tillverkarunderlag 2008.3. Refererade standardnamn och utgåvor återges enligt originalet; det innebär inte att de officiella originalstandarderna har erhållits och verifierats. / Streck och tomma fält betyder inte 0. Endast sammansättning är verifierad i denna grupp; mekaniska egenskaper och faktisk leverans kontrolleras separat efter villkor. / Si följer originalets avtalsalternativ utan förval eller sammanfogning till ett brett intervall. Utan val används det inte för fullständig beräkning eller bedömning.