SB25 — Materialuppgifter
Antal källposter: 2. Standarder, utgåvor och villkor redovisas separat; samma materialbeteckning innebär inte att materialen kan ersätta varandra direkt.
Massfraktion och analystyp följer anmärkningarna för varje källa. Saknade uppgifter räknas inte som 0; tillverkarens typiska värden, garanterade standardvärden och uppmätta värden för smältan eller partiet får inte blandas. Öppna materialvalet för beräkningar och val av villkor.
Öppna villkorsval, jämförelse och verktyget för kolekvivalent för SB25 →Bedömning av materialbehov
Söker du materialet SB25?
Finns materialet inte i vår katalog? Du är välkommen att skicka dina krav. Vi bedömer om vår utrustning, våra produktionslinjer och vår processkapacitet passar kraven på materialbeteckning, produktform, mått, bearbetning och leverans. Därefter diskuterar vi möjliga lösningar för bearbetning, provtillverkning eller leverans.
Genomförbarhet och leveransvillkor bekräftas efter teknisk granskning. Standardinformationen på denna sida utgör inget åtagande om leverans eller prestanda.
Behåll dina inmatade uppgifter och försök igen senare eller kontakta website@chqwire.net. Skicka inte igen om du redan har fått en bekräftelse.
SB25 · BEXG 021-2020
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Kallstukningsstål
- Underkategori
- Kallstukningsstål
- Produktform
- Valstråd
- Förklaring av originalpostens status
- Tillverkarens originaltext har verifierats
- Dokumentutgåva
- BEXG 021-2020, sextonde ändringen enligt omslaget, publicerad och satt i kraft 2020-12-29; endast det senast påträffade originalet i det lokala granskningsunderlaget
- Dokumenttitel
- Tekniska leveransvillkor för valstråd av kallstukningsstål för bildelar
- Placering i tabellen
- Tabell 1
- Fysisk sida i PDF
- 7
- Enhet
- Massfraktion (wt%)
- Tillverkare
- Baoshan Iron & Steel Co., Ltd.
Kolekvivalent som referens
Uppskattning utifrån intervall i tillverkarens dokumentation, inte garanterade standardvärden eller uppmätta värden för smältan eller partiet; formelns tillämplighet måste kontrolleras utifrån användning och process.
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.23 ~ 0.28 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Mn | 0.9 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.1 ~ 0.3 |
| B | 0.001 ~ 0.003 |
| Ti | 0.01 ~ 0.03 |
| Cu | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Baosteel BEXG 021-2020, tabell 1, rad 68, PDF-sida 7; sammansättning vid smältanalys wt%, varmvalsad valstråd. 2020 är den originalutgåva som finns lokalt, utan påstående om att den är företagets senaste aktuella utgåva. Särskilda villkor och faktisk leverans måste bekräftas separat.
Villkor för kemisk sammansättning
Tabell 1 och dess fortsättning anger smältsammansättning i massfraktion wt%; produkten är varmvalsad valstråd för fordonskomponenter. / Om inget annat anges gäller residualer Cr≤0.20%, Ni≤0.20%, Cu≤0.20%, Mo≤0.06%. Särskilda tabellkrav och tilläggsanmärkningar har företräde. / Streck betyder inte noll. Sammansättning utanför tabellen härleds inte ur beteckningsnamn eller standardhänvisningar.
Verifieringsanmärkning
Originalbilderna för tabell 1 har kontrollerats sida för sida, fysiska sidor 3–10. Slutsiffror vid sidbrytningar hålls åtskilda från övriga kolumner; två omtvistade rader är uteslutna.Fotnot i källan
B:0.0010-0.0030Ti:0.010-0.030Cu:≤0.30Ni:≤0.25Visa motsvarande produkt →SB25 · AGT2282 januari 2013 (Acument inköpsspecifikation)
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Legerat stål
- Produktform
- Valstråd och stänger
- Förklaring av originalpostens status
- Tillverkarens originaltext har verifierats
- Dokumentutgåva
- January 2013
- Dokumenttitel
- AGT2282 Specifikation för kolstål och legerat stål
- Placering i tabellen
- 6.2
- Fysisk sida i PDF
- 5、7
- Enhet
- Massfraktion (wt%)
- Analystyp
- Smältanalys
- Tillverkare
- Acument Global Technologies (AGT)
Kolekvivalent som referens
Uppskattning utifrån intervall i tillverkarens dokumentation, inte garanterade standardvärden eller uppmätta värden för smältan eller partiet; formelns tillämplighet måste kontrolleras utifrån användning och process.
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.22 ~ 0.28 |
| Mn | 0.9 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.1 ~ 0.2 |
| Ti | 0.01 ~ 0.03 |
| B | 0.0005 ~ 0.003 |
| N | ≤ 0.005 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
Tillämpningsgränser
Historisk inköpsspecifikation Acument AGT2282 januari 2013, PDF sida 7, Tabell 6.2; smältanalys wt%, angivet utförande SKFG. Referenser för ytterligare krav utanför tabellen och totalt restinnehåll är ännu inte slutbehandlade; visas endast som referens och är exkluderade från gränsvärdesbaserad omvänd sökning; ej standardgaranterade värden, ej faktiska mätvärden för smälta/parti.
Villkor för kemisk sammansättning
AGT2282 januari 2013, historisk inköpsspecifikation, tabell 6.1/6.2, smältanalys som massfraktion %. Inte originalstandard från SAE eller aktuell kontrollerad leveransgaranti. / 6.3 hänvisar för produktanalysavvikelser till ASTM F2282 och SAE J409; de får inte tillämpas på aktuell smältanalys. Beläggning, uppkolning och avkolning kan påverka provtagning av produkten. / 6.5 anger residualelement enligt ASTM F2282, total residualhalt ≤0.35%. Refererade utgåvor och definition av residualelement har inte kompletterats i denna grupp; medlemmarna i summan konstrueras inte. / Sammansättning utanför tabellen hänvisar till SAE J403/J404 utan tydliga årtal. Hänvisningsvillkoren är inte färdigkontrollerade; tills vidare endast visningsreferens, inte omvänd gränssökning. / Kolumnens angivna utförande SKFG behålls enligt originalet; alternativa utföranden sammanförs inte till ett enda ståltillverkningsvillkor. / Ej angivna element och streck fylls inte i med 0; ensidiga gränser görs inte till fasta värden.
Villkorskrav
- Fotnot
- 6.5
- Villkor i originaltexten
- Total halt av restelement ≤0.35%; vilka element som ingår och de enskilda gränsvärdena anges genom hänvisning till ASTM F2282. Den refererade utgåvan och restelementens omfattning har inte verifierats fullständigt; ingen automatisk matchning görs.
- Fotnot
- Hänvisning utanför tabellen
- Villkor i originaltexten
- Sammansättningar som inte listas i tabellen måste kontrolleras separat enligt SAE J403/J404 och inköpsavtalet; denna tabell representerar inte nödvändigtvis en fullständig lista.