G43400 — Materialuppgifter
Antal källposter: 2. Standarder, utgåvor och villkor redovisas separat; samma materialbeteckning innebär inte att materialen kan ersätta varandra direkt.
Massfraktion och analystyp följer anmärkningarna för varje källa. Saknade uppgifter räknas inte som 0; tillverkarens typiska värden, garanterade standardvärden och uppmätta värden för smältan eller partiet får inte blandas. Öppna materialvalet för beräkningar och val av villkor.
Öppna villkorsval, jämförelse och verktyget för kolekvivalent för G43400 →Bedömning av materialbehov
Söker du materialet G43400?
Finns materialet inte i vår katalog? Du är välkommen att skicka dina krav. Vi bedömer om vår utrustning, våra produktionslinjer och vår processkapacitet passar kraven på materialbeteckning, produktform, mått, bearbetning och leverans. Därefter diskuterar vi möjliga lösningar för bearbetning, provtillverkning eller leverans.
Genomförbarhet och leveransvillkor bekräftas efter teknisk granskning. Standardinformationen på denna sida utgör inget åtagande om leverans eller prestanda.
Behåll dina inmatade uppgifter och försök igen senare eller kontakta website@chqwire.net. Skicka inte igen om du redan har fått en bekräftelse.
G43400 · SAE J404-2000
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Legerat stål
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- SAE J404-2000
- Placering i tabellen
- Tabell 1 och noter 1–3; tillämpningsområde
- Fysisk sida i PDF
- 1、2
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.43 |
| Mn | 0.6 ~ 0.8 |
| Ni | 1.65 ~ 2.0 |
| Cr | 0.7 ~ 0.9 |
| Mo | 0.2 ~ 0.3 |
| Cu | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
Tillämpningsgränser
Standard daterad 2000-6, tabell 1, skänkanalys i massandelar wt%; avvikelser vid produktanalys kontrolleras separat enligt SAE J409 och utvidgar inte direkt tabellvärdena. Anmärkning 1: grundämnen som varken specificeras eller krävs i originaltabellen följer resthaltsgränserna Cu/Ni/Cr/Mo respektive ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; uttryckliga legeringsintervall har företräde. Pb0.15–0.35% kräver separat specificerad L-beteckning; Pb läggs inte automatiskt till vanliga stålsorter. Al, Ti, Nb och V ska rapporteras oavsett om de specificerats; vid halter under 0.008% får <0.008% rapporteras. Detta är en rapporteringströskel, ingen gemensam övre sammansättningsgräns. E-prefix anger stål från ljusbågsugn, med övre P/S-gränser vardera 0.025%, skilt från vanliga beteckningar. Gäller bland annat stångämnen, plattämnen, plåt, valstråd och varmvalsad/kallbearbetad stång; kemisk sammansättning ensam garanterar inte lämplighet för kallstukning.
Villkor för kemisk sammansättning
Standard daterad 2000-6, tabell 1, skänkanalys i massandelar wt%; avvikelser vid produktanalys kontrolleras separat enligt SAE J409 och utvidgar inte direkt tabellvärdena. Anmärkning 1: grundämnen som varken specificeras eller krävs i originaltabellen följer resthaltsgränserna Cu/Ni/Cr/Mo respektive ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; uttryckliga legeringsintervall har företräde. Pb0.15–0.35% kräver separat specificerad L-beteckning; Pb läggs inte automatiskt till vanliga stålsorter. Al, Ti, Nb och V ska rapporteras oavsett om de specificerats; vid halter under 0.008% får <0.008% rapporteras. Detta är en rapporteringströskel, ingen gemensam övre sammansättningsgräns. E-prefix anger stål från ljusbågsugn, med övre P/S-gränser vardera 0.025%, skilt från vanliga beteckningar. Gäller bland annat stångämnen, plattämnen, plåt, valstråd och varmvalsad/kallbearbetad stång; kemisk sammansättning ensam garanterar inte lämplighet för kallstukning.
Verifieringsanmärkning
Originaltabellens rader och fotnoter från 2000 har kontrollerats; frågan gällande 50B46 är listad separat, och inte alla värden är bekräftade.G43400 · SAE J404-2000
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Legerat stål
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- SAE J404-2000
- Placering i tabellen
- Tabell 1 och noter 1–3; tillämpningsområde
- Fysisk sida i PDF
- 1、2
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.43 |
| Mn | 0.6 ~ 0.8 |
| Ni | 1.65 ~ 2.0 |
| Cr | 0.7 ~ 0.9 |
| Mo | 0.2 ~ 0.3 |
| Cu | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
Tillämpningsgränser
Standard daterad 2000-6, tabell 1, skänkanalys i massandelar wt%; avvikelser vid produktanalys kontrolleras separat enligt SAE J409 och utvidgar inte direkt tabellvärdena. Anmärkning 1: grundämnen som varken specificeras eller krävs i originaltabellen följer resthaltsgränserna Cu/Ni/Cr/Mo respektive ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; uttryckliga legeringsintervall har företräde. Pb0.15–0.35% kräver separat specificerad L-beteckning; Pb läggs inte automatiskt till vanliga stålsorter. Al, Ti, Nb och V ska rapporteras oavsett om de specificerats; vid halter under 0.008% får <0.008% rapporteras. Detta är en rapporteringströskel, ingen gemensam övre sammansättningsgräns. E-prefix anger stål från ljusbågsugn, med övre P/S-gränser vardera 0.025%, skilt från vanliga beteckningar. Gäller bland annat stångämnen, plattämnen, plåt, valstråd och varmvalsad/kallbearbetad stång; kemisk sammansättning ensam garanterar inte lämplighet för kallstukning.
Villkor för kemisk sammansättning
Standard daterad 2000-6, tabell 1, skänkanalys i massandelar wt%; avvikelser vid produktanalys kontrolleras separat enligt SAE J409 och utvidgar inte direkt tabellvärdena. Anmärkning 1: grundämnen som varken specificeras eller krävs i originaltabellen följer resthaltsgränserna Cu/Ni/Cr/Mo respektive ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; uttryckliga legeringsintervall har företräde. Pb0.15–0.35% kräver separat specificerad L-beteckning; Pb läggs inte automatiskt till vanliga stålsorter. Al, Ti, Nb och V ska rapporteras oavsett om de specificerats; vid halter under 0.008% får <0.008% rapporteras. Detta är en rapporteringströskel, ingen gemensam övre sammansättningsgräns. E-prefix anger stål från ljusbågsugn, med övre P/S-gränser vardera 0.025%, skilt från vanliga beteckningar. Gäller bland annat stångämnen, plattämnen, plåt, valstråd och varmvalsad/kallbearbetad stång; kemisk sammansättning ensam garanterar inte lämplighet för kallstukning.