← Tillbaka till föregående sidaKatalog över materialbeteckningar

C82DA — Materialuppgifter

Antal källposter: 1. Standarder, utgåvor och villkor redovisas separat; samma materialbeteckning innebär inte att materialen kan ersätta varandra direkt.

Massfraktion och analystyp följer anmärkningarna för varje källa. Saknade uppgifter räknas inte som 0; tillverkarens typiska värden, garanterade standardvärden och uppmätta värden för smältan eller partiet får inte blandas. Öppna materialvalet för beräkningar och val av villkor.

Öppna villkorsval, jämförelse och verktyget för kolekvivalent för C82DA →

Bedömning av materialbehov

Söker du materialet C82DA?

Finns materialet inte i vår katalog? Du är välkommen att skicka dina krav. Vi bedömer om vår utrustning, våra produktionslinjer och vår processkapacitet passar kraven på materialbeteckning, produktform, mått, bearbetning och leverans. Därefter diskuterar vi möjliga lösningar för bearbetning, provtillverkning eller leverans.

Genomförbarhet och leveransvillkor bekräftas efter teknisk granskning. Standardinformationen på denna sida utgör inget åtagande om leverans eller prestanda.

Utforska produkter och bearbetningsmöjligheter

C82DA · GB/T 24242.2-2020

Källan för kemisk sammansättning har verifierats. Egenskaper och tillstånd visas enligt källorna och villkoren i denna post; faktisk leverans eller uppmätta smält-/partivärden har därmed inte verifierats.

Materialkategori
Kolstål
Produktform
Valstråd
Standardutgåva
GB/T 24242.2-2020
Placering i tabellen
Tabell 1 samt 3.2, 4.2.7
Källdokument
GB_T 24242.2-2020.pdf
Fysisk sida i PDF
5
Enhet
Massfraktion (wt%)
Analystyp
Smältanalys

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.8 ~ 0.85
Si0.1 ~ 0.3
Mn0.3 ~ 0.6
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
Cr≤ 0.15 (undre gräns anges inte)
Ni≤ 0.2 (undre gräns anges inte)
Mo≤ 0.05 (undre gräns anges inte)
Cu≤ 0.25 (undre gräns anges inte)
Al≤ 0.01 (undre gräns anges inte)

Tillämpningsgränser

Smältanalys i massandelar %; ej angiven undre gräns fylls inte med noll. Klass A har Mn 0.30%~0.60% och klass B Mn 0.60%~0.90%, endast för C26D~C92D. Klass avtalas vid beställning. Avsnitt 4.2.4: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke. Cr och V kan avtalas vid beställning, med Cr≤0.30% och V≤0.10%. Avsnitt 4.2.5: för C26D~C92D får övre C-gränsen höjas med 0.01% eller undre gränsen sänkas med 0.01% genom överenskommelse; ordinarie tabellvärden utvidgas inte på denna grund. Avsnitt 4.2.6: för förzinkning får undre Si-gräns eller övre Si-gräns för C4D~C20D avtalas separat vid beställning. Avsnitten 4.2.8~4.2.10: Cu≤0.20% kan avtalas; för C48D~C92D kan Cu+Sn≤0.25% avtalas; Al0.01%~0.06% tillsammans med Si≤0.10% kan avtalas. Avsnitt 4.3: mekaniska egenskaper för grundsammansättningens stålsorter avtalas mellan parterna. Tabell 2 ger rekommenderad variation i draghållfasthet inom samma parti, ingen garanti för draghållfasthetsnivå. Leveranstillstånd, dimensioner, yta, förpackning och acceptans bekräftas enligt GB/T 24242.1—2020 och beställningen.

Sammansättning och beställningsvillkor

Smältanalys i massandelar %; ej angiven undre gräns fylls inte med noll. Klass A har Mn 0.30%~0.60% och klass B Mn 0.60%~0.90%, endast för C26D~C92D. Klass avtalas vid beställning. Avsnitt 4.2.4: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke. Cr och V kan avtalas vid beställning, med Cr≤0.30% och V≤0.10%. Avsnitt 4.2.5: för C26D~C92D får övre C-gränsen höjas med 0.01% eller undre gränsen sänkas med 0.01% genom överenskommelse; ordinarie tabellvärden utvidgas inte på denna grund. Avsnitt 4.2.6: för förzinkning får undre Si-gräns eller övre Si-gräns för C4D~C20D avtalas separat vid beställning. Avsnitten 4.2.8~4.2.10: Cu≤0.20% kan avtalas; för C48D~C92D kan Cu+Sn≤0.25% avtalas; Al0.01%~0.06% tillsammans med Si≤0.10% kan avtalas. Avsnitt 4.3: mekaniska egenskaper för grundsammansättningens stålsorter avtalas mellan parterna. Tabell 2 ger rekommenderad variation i draghållfasthet inom samma parti, ingen garanti för draghållfasthetsnivå. Leveranstillstånd, dimensioner, yta, förpackning och acceptans bekräftas enligt GB/T 24242.1—2020 och beställningen.

Mekaniska egenskaper och leveranstillstånd

Beteckningens mekaniska egenskaper avtalas mellan köpare och leverantör och anges i kontraktet. Rekommenderade variationsintervall i standardens tabell 2 är inte garanterade draghållfasthetsvärden.

Verifieringsanmärkning

Standardens huvudtext och tabellnoter från användarens underlag har verifierats; tillämplighet för en viss beställning bekräftas separat.

Relaterade katalog- och standardreferenser

Visa standardreferens →

En referenslänk bekräftar inte leveransmöjlighet eller utbytbarhet. De specifika kraven måste bekräftas tekniskt.

Länkat underlag innebär varken faktisk leverans eller direkt materialersättning; specifika villkor måste bekräftas.

WhatsApp Teknisk förfrågan →
Användning av bilder och innehåll · Creation Group