6150 — Materialuppgifter
Antal källposter: 10. Standarder, utgåvor och villkor redovisas separat; samma materialbeteckning innebär inte att materialen kan ersätta varandra direkt.
Massfraktion och analystyp följer anmärkningarna för varje källa. Saknade uppgifter räknas inte som 0; tillverkarens typiska värden, garanterade standardvärden och uppmätta värden för smältan eller partiet får inte blandas. Öppna materialvalet för beräkningar och val av villkor.
Öppna villkorsval, jämförelse och verktyget för kolekvivalent för 6150 →Bedömning av materialbehov
Söker du materialet 6150?
Finns materialet inte i vår katalog? Du är välkommen att skicka dina krav. Vi bedömer om vår utrustning, våra produktionslinjer och vår processkapacitet passar kraven på materialbeteckning, produktform, mått, bearbetning och leverans. Därefter diskuterar vi möjliga lösningar för bearbetning, provtillverkning eller leverans.
Genomförbarhet och leveransvillkor bekräftas efter teknisk granskning. Standardinformationen på denna sida utgör inget åtagande om leverans eller prestanda.
Behåll dina inmatade uppgifter och försök igen senare eller kontakta website@chqwire.net. Skicka inte igen om du redan har fått en bekräftelse.
6150 · ASTM A29/A29M-2012
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Legerat stål
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- ASTM A29/A29M-2012
- Placering i tabellen
- Tabell 2 och noter 1–4, not A
Kolekvivalent som referens
Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.
Intervallet för Si i tabell 2 tillämpas
Köparen specificerar Si≤0.10%, Tabell 2 fotnot A
Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.48 ~ 0.53 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Cu | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
| V | ≥ 0.15 (övre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Sammansättningsgränserna följer tabell 2 i ASTM A29/A29M-2012, medan beteckningarnas koppling följer tabell 1 i SAE J404:2009; de båda standardgrunderna behålls separat. Anmärkning 1 till tabell 2: resthalter Cu≤.35/Ni≤.25/Cr≤.20/Mo≤.06 gäller endast där legeringsämnet inte är specificerat; angivna legeringsintervall har företräde. Tabellens Si-intervall och köparens valbara krav ≤.10 behålls var för sig och påtvingas inte samtidigt. Intervallen avser smältanalys; tillåtna avvikelser vid produktanalys följer separat tabell 6. G43406 är E4340 och får inte slås samman med vanlig 4340.
Villkor för kemisk sammansättning
Sammansättningsgränserna följer tabell 2 i ASTM A29/A29M-2012, medan beteckningarnas koppling följer tabell 1 i SAE J404:2009; de båda standardgrunderna behålls separat. / Anmärkning 1 till tabell 2: resthalter Cu≤.35/Ni≤.25/Cr≤.20/Mo≤.06 gäller endast där legeringsämnet inte är specificerat; angivna legeringsintervall har företräde. / Tabellens Si-intervall och köparens valbara krav ≤.10 behålls var för sig och påtvingas inte samtidigt. / Intervallen avser smältanalys; tillåtna avvikelser vid produktanalys följer separat tabell 6. G43406 är E4340 och får inte slås samman med vanlig 4340.
Originalpost för villkorsgren
Intervallet för Si i tabell 2 tillämpas
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.48 ~ 0.53 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Cu | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
| V | ≥ 0.15 (övre gräns anges inte) |
Köparen specificerar Si≤0.10%, Tabell 2 fotnot A
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.48 ~ 0.53 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| Si | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Cu | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
| V | ≥ 0.15 (övre gräns anges inte) |
En villkorsgren måste väljas
JaVerifieringsanmärkning
Originaltext för ASTM A29-2012 sammansättning och SAE J404-2009 beteckning har kontrollerats separat6150 · ASTM A29/A29M-2020
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Legerat stål
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Referens till historisk utgåva
- Standardutgåva
- ASTM A29/A29M-2012
- Placering i tabellen
- Tabell 2 och noter 1–4, not A
Kolekvivalent som referens
Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.
Intervallet för Si i tabell 2 tillämpas
Köparen specificerar Si≤0.10%, Tabell 2 fotnot A
Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.48 ~ 0.53 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Cu | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
| V | ≥ 0.15 (övre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Visad kemisk sammansättning kommer för närvarande från originalet ASTM A29/A29M-2012; originalposten anger ASTM A29/A29M-2020. Originaltexten för den senare utgåvan saknas ännu och utgåvornas skillnader har inte bekräftats. Sammansättningsgränserna följer tabell 2 i ASTM A29/A29M-2012, medan beteckningarnas koppling följer tabell 1 i SAE J404:2009; standardgrunderna behålls separat. Anmärkning 1 till tabell 2: resthalter Cu≤.35/Ni≤.25/Cr≤.20/Mo≤.06 gäller endast där legeringsämnet inte är specificerat; angivna legeringsintervall har företräde. Tabellens Si-intervall och köparens valbara krav ≤.10 behålls separat och påtvingas inte samtidigt. Intervallen avser smältanalys; tillåtna avvikelser vid produktanalys följer separat tabell 6. G43406 är E4340 och får inte slås samman med vanlig 4340.
Villkor för kemisk sammansättning
Sammansättningsgränserna följer tabell 2 i ASTM A29/A29M-2012, medan beteckningarnas koppling följer tabell 1 i SAE J404:2009; de båda standardgrunderna behålls separat. / Anmärkning 1 till tabell 2: resthalter Cu≤.35/Ni≤.25/Cr≤.20/Mo≤.06 gäller endast där legeringsämnet inte är specificerat; angivna legeringsintervall har företräde. / Tabellens Si-intervall och köparens valbara krav ≤.10 behålls var för sig och påtvingas inte samtidigt. / Intervallen avser smältanalys; tillåtna avvikelser vid produktanalys följer separat tabell 6. G43406 är E4340 och får inte slås samman med vanlig 4340.
Originalpost för villkorsgren
Intervallet för Si i tabell 2 tillämpas
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.48 ~ 0.53 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Cu | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
| V | ≥ 0.15 (övre gräns anges inte) |
Köparen specificerar Si≤0.10%, Tabell 2 fotnot A
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.48 ~ 0.53 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| Si | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Cu | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
| V | ≥ 0.15 (övre gräns anges inte) |
En villkorsgren måste väljas
JaVerifieringsanmärkning
Den visade kemiska sammansättningen kommer från originalet ASTM A29/A29M-2012; den ursprungliga posten anger ASTM A29/A29M-2020. Originaltexten för den utgåvan återstår att tillföra och skillnader mellan utgåvorna har ännu inte bekräftats.6150 · ASTM A29/A29M-2023
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Legerat stål
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- ASTM A29/A29M-2023
- Placering i tabellen
- Tabell 2, noter 1–4, fotnoter A–C
- Fysisk sida i PDF
- 7
- Enhet
- Massfraktion (wt%)
- Analystyp
- Smältanalys (sammansättningsintervall och gränsvärden i originaltabellen)
Kolekvivalent som referens
Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.
Intervall för Si enligt tabell 2
Köparen specificerar Si≤0.10%, Tabell 2 fotnot A
Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.48 ~ 0.53 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| V | ≥ 0.15 (övre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Originalets tabell 2 i ASTM A29/A29M-2023, ordinarie tabellvärden för smältanalys i massandelar wt%; avvikelser vid produktanalys bekräftas separat enligt 4.3 och tabell 6 och läggs inte till smältanalysgränserna. Avsnitt 4.1.1: beställning efter tabellens beteckningar ska uppfylla respektive smältanalysgränser. Annan beställd sammansättning avtalas separat enligt 4.1.2 och tabellerna 3/4, utan godtycklig inblandning här. Allmänna krav för varmbearbetad stång; sammansättning ensam garanterar inte lämplighet för kallstukning, leverans eller mekaniska egenskaper. Anmärkning 1 till tabell 2: övre resthaltsgränser för Cu/Ni/Cr/Mo utan legeringsintervall är respektive 0.35/0.25/0.20/0.06%; radens specificerade legeringsintervall har företräde. Anmärkning A till tabell 2: köparen kan specificera Si≤0.10%, som väljs som separat gren från radens Si-intervall, utan union. Anmärkning 4 till tabell 2: separat specificerad blyhaltig L-beteckning har Pb0.15–0.35%; vid blytillsats i skänkstrålen kan inget gjut-/smältanalysvärde för Pb bestämmas. Blyhaltiga beteckningar skapas inte automatiskt och Pb läggs inte till vanliga beteckningar.
Villkor för kemisk sammansättning
Originalets tabell 2 i ASTM A29/A29M-2023, ordinarie tabellvärden för smältanalys i massandelar wt%; avvikelser vid produktanalys bekräftas separat enligt 4.3 och tabell 6 och läggs inte till smältanalysgränserna. Avsnitt 4.1.1: beställning efter tabellens beteckningar ska uppfylla respektive smältanalysgränser. Annan beställd sammansättning avtalas separat enligt 4.1.2 och tabellerna 3/4, utan godtycklig inblandning här. Allmänna krav för varmbearbetad stång; sammansättning ensam garanterar inte lämplighet för kallstukning, leverans eller mekaniska egenskaper. Anmärkning 1 till tabell 2: övre resthaltsgränser för Cu/Ni/Cr/Mo utan legeringsintervall är respektive 0.35/0.25/0.20/0.06%; radens specificerade legeringsintervall har företräde. Anmärkning A till tabell 2: köparen kan specificera Si≤0.10%, som väljs som separat gren från radens Si-intervall, utan union. Anmärkning 4 till tabell 2: separat specificerad blyhaltig L-beteckning har Pb0.15–0.35%; vid blytillsats i skänkstrålen kan inget gjut-/smältanalysvärde för Pb bestämmas. Blyhaltiga beteckningar skapas inte automatiskt och Pb läggs inte till vanliga beteckningar.
Originalpost för villkorsgren
Intervall för Si enligt tabell 2
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.48 ~ 0.53 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| V | ≥ 0.15 (övre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
Köparen specificerar Si≤0.10%, Tabell 2 fotnot A
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.48 ~ 0.53 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| Si | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| V | ≥ 0.15 (övre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
En villkorsgren måste väljas
JaVerifieringsanmärkning
Befintlig OCR av den ursprungliga 2023-tabellen på fyra sidor och 190 rader har analyserats cell för cell. Alla värden har screenats för skillnader mot oberoende 2012-data och kontrollerats mot originalbilderna och fotnoterna för 2023; inga värden har fyllts i från den äldre utgåvan.6150 · SAE J404-2009
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- SAE J404-2009
- Placering i tabellen
- Tabell1 samt anmärkning 1/4/5/6/7
- Fysisk sida i PDF
- 1、3、4
Kolekvivalent som referens
Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.
Tabell 1 förvald P≤.030%, S≤.040%
Överenskommet för platta produkter, typiskt P≤.030%, S≤.035%
Överenskomna ASTM-långprodukter, typiska P≤.040%, S≤.050%
Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.48 ~ 0.53 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| V | ≥ 0.15 (övre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Originalets UNS G61500 motsvarar SAE6150. Båda söknamnen behålls utan att klassas som olika material eller ersättning mellan standarder. Smältanalys i wt%; V≥.15% saknar angiven övre gräns. Övre V-gränser från andra ASTM-standarder används inte. Anmärkning 1: grundämnen som varken specificeras eller krävs i originaltabellen följer resthaltsgränserna Cu≤.35/Ni≤.25/Mo≤.06; Cr följer legeringsintervallet. Anmärkning 6: ordinarie P/S i tabell 1 är .030/.040; .030/.035 för platta produkter och .040/.050 för långa ASTM-produkter är typiska avtalsvärden mellan parterna, utan automatisk växling efter produktform. Anmärkning 4: andra Si-intervall kan avtalas, men inget gemensamt intervall anges eller fylls i på eget initiativ. Anmärkning 5: Pb .15–.35% kräver infogat L i beteckningen; blyhaltig sammansättning blandas inte med vanlig 6150. Anmärkning 7 kräver rapportering av grundämnen, inte obligatoriska sammansättningsgränser för alla. Under rapporteringströskeln betyder inte 0. Avvikelser vid produktanalys följer separat J409; sammansättning ensam styrker inte leverans för kallstukning eller lämplighet för formning.
Villkor för kemisk sammansättning
Originalets UNS G61500 motsvarar SAE6150. Båda söknamnen behålls utan att klassas som olika material eller ersättning mellan standarder. Smältanalys i wt%; V≥.15% saknar angiven övre gräns. Övre V-gränser från andra ASTM-standarder används inte. Anmärkning 1: grundämnen som varken specificeras eller krävs i originaltabellen följer resthaltsgränserna Cu≤.35/Ni≤.25/Mo≤.06; Cr följer legeringsintervallet. Anmärkning 6: ordinarie P/S i tabell 1 är .030/.040; .030/.035 för platta produkter och .040/.050 för långa ASTM-produkter är typiska avtalsvärden mellan parterna, utan automatisk växling efter produktform. Anmärkning 4: andra Si-intervall kan avtalas, men inget gemensamt intervall anges eller fylls i på eget initiativ. Anmärkning 5: Pb .15–.35% kräver infogat L i beteckningen; blyhaltig sammansättning blandas inte med vanlig 6150. Anmärkning 7 kräver rapportering av grundämnen, inte obligatoriska sammansättningsgränser för alla. Under rapporteringströskeln betyder inte 0. Avvikelser vid produktanalys följer separat J409; sammansättning ensam styrker inte leverans för kallstukning eller lämplighet för formning.
Originalpost för villkorsgren
Tabell 1 förvald P≤.030%, S≤.040%
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.48 ~ 0.53 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| V | ≥ 0.15 (övre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
Överenskommet för platta produkter, typiskt P≤.030%, S≤.035%
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.48 ~ 0.53 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| V | ≥ 0.15 (övre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
Överenskomna ASTM-långprodukter, typiska P≤.040%, S≤.050%
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.48 ~ 0.53 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| V | ≥ 0.15 (övre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
En villkorsgren måste väljas
JaVerifieringsanmärkning
Visuell kontroll av UNS-namnsamband och fotnoter i den engelska originaltextens tabell 16150 · ASTM A29/A29M-2012
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Legerat stål
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- ASTM A29/A29M-2012
- Placering i tabellen
- Tabell 2, anmärkningar 1–4 och fotnoter A–C
- Fysisk sida i PDF
- 1、5、6
Kolekvivalent som referens
Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.
Intervall för Si enligt tabell 2
Köparen specificerar Si≤0.10%, fotnot A
Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.48 ~ 0.53 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| V | ≥ 0.15 (övre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Smältanalysens kemiska sammansättning i massandelar wt%; avvikelser vid produktanalys följer separat tabell 6 och läggs inte till smältanalysens gränser. Anmärkning 1 till tabell 2: där inga legeringsintervall anges för Cu/Ni/Cr/Mo medges respektive ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; uttryckliga legeringsintervall har företräde. Anmärkning A: köparen får specificera Si≤0.10%; detta och tabellens Si-intervall är olika villkor och slås inte samman till en union. Anmärkning 4: Pb är 0.15–0.35% endast för separat specificerat blyhaltigt L-stål. Pb läggs inte automatiskt till vanliga stålsorter. Standarden anger allmänna krav för varmbearbetad stång; kemisk sammansättning ensam kan inte ligga till grund för ett löfte om lämplighet för kallstukning eller leverans.
Villkor för kemisk sammansättning
Smältanalysens kemiska sammansättning i massandelar wt%; avvikelser vid produktanalys följer separat tabell 6 och läggs inte till smältanalysens gränser. Anmärkning 1 till tabell 2: där inga legeringsintervall anges för Cu/Ni/Cr/Mo medges respektive ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; uttryckliga legeringsintervall har företräde. Anmärkning A: köparen får specificera Si≤0.10%; detta och tabellens Si-intervall är olika villkor och slås inte samman till en union. Anmärkning 4: Pb är 0.15–0.35% endast för separat specificerat blyhaltigt L-stål. Pb läggs inte automatiskt till vanliga stålsorter. Standarden anger allmänna krav för varmbearbetad stång; kemisk sammansättning ensam kan inte ligga till grund för ett löfte om lämplighet för kallstukning eller leverans.
Originalpost för villkorsgren
Intervall för Si enligt tabell 2
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.48 ~ 0.53 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| V | ≥ 0.15 (övre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
Köparen specificerar Si≤0.10%, fotnot A
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.48 ~ 0.53 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| Si | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| V | ≥ 0.15 (övre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
En villkorsgren måste väljas
JaVerifieringsanmärkning
Tabell 2 och fotnoter i officiellt original från 2012 har kontrollerats; Si samt tillämpliga inköpsvillkor måste väljas.6150 · SAE J404-2000
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- SAE J404-2000
- Placering i tabellen
- Tabell 1 och noter 1–3; tillämpningsområde
- Fysisk sida i PDF
- 1、2
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.48 ~ 0.53 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| Ni | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
| V | ≥ 0.15 (övre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
Tillämpningsgränser
Standard daterad 2000-6, tabell 1, skänkanalys i massandelar wt%; avvikelser vid produktanalys kontrolleras separat enligt SAE J409 och utvidgar inte direkt tabellvärdena. Anmärkning 1: grundämnen som varken specificeras eller krävs i originaltabellen följer resthaltsgränserna Cu/Ni/Cr/Mo respektive ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; uttryckliga legeringsintervall har företräde. Pb0.15–0.35% kräver separat specificerad L-beteckning; Pb läggs inte automatiskt till vanliga stålsorter. Al, Ti, Nb och V ska rapporteras oavsett om de specificerats; vid halter under 0.008% får <0.008% rapporteras. Detta är en rapporteringströskel, ingen gemensam övre sammansättningsgräns. E-prefix anger stål från ljusbågsugn, med övre P/S-gränser vardera 0.025%, skilt från vanliga beteckningar. Gäller bland annat stångämnen, plattämnen, plåt, valstråd och varmvalsad/kallbearbetad stång; kemisk sammansättning ensam garanterar inte lämplighet för kallstukning.
Villkor för kemisk sammansättning
Standard daterad 2000-6, tabell 1, skänkanalys i massandelar wt%; avvikelser vid produktanalys kontrolleras separat enligt SAE J409 och utvidgar inte direkt tabellvärdena. Anmärkning 1: grundämnen som varken specificeras eller krävs i originaltabellen följer resthaltsgränserna Cu/Ni/Cr/Mo respektive ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; uttryckliga legeringsintervall har företräde. Pb0.15–0.35% kräver separat specificerad L-beteckning; Pb läggs inte automatiskt till vanliga stålsorter. Al, Ti, Nb och V ska rapporteras oavsett om de specificerats; vid halter under 0.008% får <0.008% rapporteras. Detta är en rapporteringströskel, ingen gemensam övre sammansättningsgräns. E-prefix anger stål från ljusbågsugn, med övre P/S-gränser vardera 0.025%, skilt från vanliga beteckningar. Gäller bland annat stångämnen, plattämnen, plåt, valstråd och varmvalsad/kallbearbetad stång; kemisk sammansättning ensam garanterar inte lämplighet för kallstukning.
Verifieringsanmärkning
Originaltabellens rader och fotnoter från 2000 har kontrollerats; frågan gällande 50B46 är listad separat, och inte alla värden är bekräftade.6150 · Nippon Steels valstrådskatalog EXE203 2008.3 / SAE J404 JUN.2000
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Legerat stål
- Produktform
- Valstråd
- Förklaring av originalpostens status
- Tillverkarens originaltext har verifierats
- Dokumentutgåva
- Cat. No. EXE203 2008.3 PDF; upphovsrätt på omslag 2008
- Dokumenttitel
- Valstråd från Nippon Steel
- Placering i tabellen
- Tryckt sida 12, tabellindex 0
- Fysisk sida i PDF
- 8
- Enhet
- Massfraktion (%)
- Analystyp
- Smältanalys (skänkanalys i originaltabellen)
- Tillverkare
- NIPPON STEEL CORPORATION / Nippon Steel
Kolekvivalent som referens
Uppskattning utifrån intervall i tillverkarens dokumentation, inte garanterade standardvärden eller uppmätta värden för smältan eller partiet; formelns tillämplighet måste kontrolleras utifrån användning och process.
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.48 ~ 0.53 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| V | ≥ 0.15 (övre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Nippon Steels valstrådskatalog EXE203 2008.3, historiskt material, PDF-sida 8/tryckt sida 12, SAE J404 JUN.2000. Smältanalys (Ladle i originaltabellen). Intervalluppgifter från tillverkaren, inte standardgarantier eller uppmätta värden för en smälta eller ett parti; de innebär inte att vårt företag levererar materialet. Villkor: tabellanmärkningens resthalter Cu≤0.35, Ni≤0.25, Cr≤0.20 och Mo≤0.06 gäller endast kolumner där grundämnet inte har specificerats som huvudbeståndsdel. För de asteriskmarkerade 50B46/51B60 är B 0.0005–0.0030%.
Villkor för kemisk sammansättning
Originalkatalogen anger massfraktion %, historiskt tillverkarunderlag 2008.3. Refererade standardnamn och utgåvor återges enligt originalet; det innebär inte att de officiella originalstandarderna har erhållits och verifierats. / Streck och tomma fält betyder inte 0. Endast sammansättning är verifierad i denna grupp; mekaniska egenskaper och faktisk leverans kontrolleras separat efter villkor. / Tabellnotens residualer Cu≤0.35, Ni≤0.25, Cr≤0.20, Mo≤0.06 gäller endast kolumner där elementet inte föreskrivs som huvudbeståndsdel. B för asteriskmarkerade 50B46/51B60 är 0.0005–0.0030%.
Verifieringsanmärkning
Grupperade tabeller har utvecklats i sin helhet och kontrollerats mot originalbilder och anmärkningar. Vanliga element, restelement och villkorade element hålls åtskilda. Tabeller för suffixvarianter utan fullständiga uppgifter om grundstålet är uteslutna.6150 · China Steel Corporations katalog över stång och valstråd 2014-C1 / 7.1.16 SAE legerat stål (utgåvan anges inte)
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Legerat stål
- Produktform
- Stänger och valstråd
- Förklaring av originalpostens status
- Tillverkarens originaltext har verifierats
- Dokumentutgåva
- CAT.NO.3-BD-01-2014-C1 (uttryckligen angivet på bakre omslaget)
- Dokumenttitel
- Produktkatalog för stänger och valstråd (Bars & Wire Rods)
- Placering i tabellen
- 7.1.16 SAE legeringsstål (utgåva ej angiven)
- Fysisk sida i PDF
- 23
- Enhet
- Massfraktion (%)
- Analystyp
- Analystypen anges inte uttryckligen i denna tabell i originalkatalogen
- Tillverkare
- CHINA STEEL CORPORATION / China Steel Corporation (Taiwan)
Kolekvivalent som referens
Uppskattning utifrån intervall i tillverkarens dokumentation, inte garanterade standardvärden eller uppmätta värden för smältan eller partiet; formelns tillämplighet måste kontrolleras utifrån användning och process.
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.48 ~ 0.53 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| V | ≥ 0.15 (övre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
China Steel stång- och trådkatalog CAT.NO.3-BD-01-2014-C1, PDF-sida 23 / tryckt sida 21, 7.1.16 SAE legerade stål (utgåva inte angiven). Analysarten anges inte tydligt i originaltabellen. Historiskt tillverkarunderlag med intervall, varken standardgaranterade värden eller uppmätta smält-/partivärden; innebär inte leverans från vårt företag. Villkor: övre residualgränser för Cu/Ni/Cr/Mo läggs endast till för element som inte föreskrivs i huvudtabellen och ersätter inte huvudlegeringarnas intervall.
Villkor för kemisk sammansättning
Historisk tillverkarkatalog 2014-C1, stång/tråd. Saknade utgåveår för refererade standarder fylls inte i från andra kataloger, och katalogen uppgraderas inte till officiell originalstandard. / Streck och tomma fält betyder inte noll. Sammansättningsuppgifter innebär inte att en formel är fullständig eller tillämplig; mekaniska egenskaper och leverans kontrolleras separat. / Övre residualgränser för Cu/Ni/Cr/Mo läggs endast till för element som inte föreskrivs i huvudtabellen och ersätter inte huvudlegeringarnas intervall.
Verifieringsanmärkning
Geometrin för sammanslagna celler i katalogens samtliga 28 tabeller har återställts utan saknade celler. Registrering följer originalbilder, fortsättningssidor och anmärkningar; omtvistade villkor avvaktar klarläggande.6150 · AGT2282 januari 2013 (Acument inköpsspecifikation)
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Legerat stål
- Produktform
- Valstråd och stänger
- Förklaring av originalpostens status
- Tillverkarens originaltext har verifierats
- Dokumentutgåva
- January 2013
- Dokumenttitel
- AGT2282 Specifikation för kolstål och legerat stål
- Placering i tabellen
- 6.2
- Fysisk sida i PDF
- 5、7
- Enhet
- Massfraktion (wt%)
- Analystyp
- Smältanalys
- Tillverkare
- Acument Global Technologies (AGT)
Kolekvivalent som referens
Uppskattning utifrån intervall i tillverkarens dokumentation, inte garanterade standardvärden eller uppmätta värden för smältan eller partiet; formelns tillämplighet måste kontrolleras utifrån användning och process.
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.48 ~ 0.53 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Mo | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| V | ≥ 0.15 (övre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Historisk inköpsspecifikation Acument AGT2282 januari 2013, PDF sida 7, Tabell 6.2; smältanalys wt%, angivet utförande SKFG. Referenser för ytterligare krav utanför tabellen och totalt restinnehåll är ännu inte slutbehandlade; visas endast som referens och är exkluderade från gränsvärdesbaserad omvänd sökning; ej standardgaranterade värden, ej faktiska mätvärden för smälta/parti.
Villkor för kemisk sammansättning
AGT2282 januari 2013, historisk inköpsspecifikation, tabell 6.1/6.2, smältanalys som massfraktion %. Inte originalstandard från SAE eller aktuell kontrollerad leveransgaranti. / 6.3 hänvisar för produktanalysavvikelser till ASTM F2282 och SAE J409; de får inte tillämpas på aktuell smältanalys. Beläggning, uppkolning och avkolning kan påverka provtagning av produkten. / 6.5 anger residualelement enligt ASTM F2282, total residualhalt ≤0.35%. Refererade utgåvor och definition av residualelement har inte kompletterats i denna grupp; medlemmarna i summan konstrueras inte. / Sammansättning utanför tabellen hänvisar till SAE J403/J404 utan tydliga årtal. Hänvisningsvillkoren är inte färdigkontrollerade; tills vidare endast visningsreferens, inte omvänd gränssökning. / Kolumnens angivna utförande SKFG behålls enligt originalet; alternativa utföranden sammanförs inte till ett enda ståltillverkningsvillkor. / Ej angivna element och streck fylls inte i med 0; ensidiga gränser görs inte till fasta värden.
Villkorskrav
- Fotnot
- 6.5
- Villkor i originaltexten
- Total halt av restelement ≤0.35%; vilka element som ingår och de enskilda gränsvärdena anges genom hänvisning till ASTM F2282. Den refererade utgåvan och restelementens omfattning har inte verifierats fullständigt; ingen automatisk matchning görs.
- Fotnot
- Hänvisning utanför tabellen
- Villkor i originaltexten
- Sammansättningar som inte listas i tabellen måste kontrolleras separat enligt SAE J403/J404 och inköpsavtalet; denna tabell representerar inte nödvändigtvis en fullständig lista.
Bearbetnings- och leveransvillkor
SKFG6150 · ASME SA-29
Verifieringen av källans originaltext är inte slutförd; används inte som officiellt standardunderlag
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Legerat stål
- Produktform
- Referenspost
- Verifieringsstatus
- Referensdata; originaltexten är inte verifierad
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.48 ~ 0.53 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| V | ≥ 0.15 (övre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
En databasträff innebär inte tillämplighet för kallstukning eller utlovad sluthållfasthet. Bekräftelse krävs utifrån trådtillstånd, deformationsgrad, värmebehandling och fysiska prov.