17MNB4 — Materialuppgifter
Antal källposter: 5. Standarder, utgåvor och villkor redovisas separat; samma materialbeteckning innebär inte att materialen kan ersätta varandra direkt.
Massfraktion och analystyp följer anmärkningarna för varje källa. Saknade uppgifter räknas inte som 0; tillverkarens typiska värden, garanterade standardvärden och uppmätta värden för smältan eller partiet får inte blandas. Öppna materialvalet för beräkningar och val av villkor.
Öppna villkorsval, jämförelse och verktyget för kolekvivalent för 17MNB4 →Bedömning av materialbehov
Söker du materialet 17MNB4?
Finns materialet inte i vår katalog? Du är välkommen att skicka dina krav. Vi bedömer om vår utrustning, våra produktionslinjer och vår processkapacitet passar kraven på materialbeteckning, produktform, mått, bearbetning och leverans. Därefter diskuterar vi möjliga lösningar för bearbetning, provtillverkning eller leverans.
Genomförbarhet och leveransvillkor bekräftas efter teknisk granskning. Standardinformationen på denna sida utgör inget åtagande om leverans eller prestanda.
Behåll dina inmatade uppgifter och försök igen senare eller kontakta website@chqwire.net. Skicka inte igen om du redan har fått en bekräftelse.
17MnB4 · EN 10263
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Produktform
- Dragen tråd
- Förklaring av originalpostens status
- Referenspost med transkriberade standarduppgifter
- Standardutgåva
- BS EN 10263-4:2017
- Placering i tabellen
- Tabell 4
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.15 ~ 0.2 |
| Si | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.9 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| Cr | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| B | 0.0008 ~ 0.005 |
Tillämpningsgränser
Smältanalys; se originalsidan för fotnoter och avtalsalternativ. Ej föreskrivet intervall betyder inte noll. Originalutgåvan 2017 har ersatt en tidigare provisorisk extraktion från 2001. Webbplatsen anger ingen utgåva. Visningen följer källutgåvan i denna post och bevisar inte att den gäller för avtalet.
Verifieringsanmärkning
Standardkälla: BS EN 10263-4:2017 · Tabell 4Visa motsvarande produkt →17MnB4 · ISO 4954
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Produktform
- Valstråd för kallstukning
- Förklaring av originalpostens status
- Referenspost med transkriberade standarduppgifter
- Standardutgåva
- ISO 4954:2018
- Placering i tabellen
- Tabell C.3
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.15 ~ 0.2 |
| Si | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.9 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| Cr | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| B | 0.0008 ~ 0.005 |
| Cu | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
ISO 4954:2018; smältanalys som massfraktion %. Värden utan angivet intervall är övre gränser; se sidans original för fullständiga tabellnoter. Webbplatsen anger ingen utgåva. Visningen följer källutgåvan i denna post och bevisar inte att den gäller för avtalet.
Verifieringsanmärkning
Standardkälla: ISO 4954:2018 · Tabell C.3Visa motsvarande produkt →17MnB4 · ISO 4954-2018
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Stål för härdning och anlöpning
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- ISO 4954:2018
- Placering i tabellen
- Tabell C.3
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.15 ~ 0.2 |
| Si | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.9 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| Cr | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| B | 0.0008 ~ 0.005 |
| Cu | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Tabell C.3 i ISO 4954:2018 anger smältanalys; enstaka numeriska värden är övre gränser och streck betyder inte noll. Avvikelser vid produktanalys anges separat enligt standardens tabeller 2/3 och vidgar inte direkt smältanalysens sammansättningsintervall. Al0.020–0.050% är ett alternativ för förbättrad kallstukbarhet, ingen allmänt obligatorisk undre gräns. Lägre Si kan avtalas vid beställning med hänsyn till härdbarhet. Vid härdbarhetskrav medger standarden begränsade avvikelser, utom för P/S; för C högst 0.01%, för övriga enligt tabell 2. När en övre Cr-gräns 0.30% anges kan en undre Cr-gräns avtalas vid beställning. 30MoB1 måste uppfylla härdbarhetskrav, har undre Cr-gräns 0.15% och kan få en avtalad ändring av den övre gränsen.
Villkor för kemisk sammansättning
Tabell C.3 i ISO 4954:2018 anger smältanalys; enstaka numeriska värden är övre gränser och streck betyder inte noll. Avvikelser vid produktanalys anges separat enligt standardens tabeller 2/3 och vidgar inte direkt smältanalysens sammansättningsintervall. Al0.020–0.050% är ett alternativ för förbättrad kallstukbarhet, ingen allmänt obligatorisk undre gräns. Lägre Si kan avtalas vid beställning med hänsyn till härdbarhet. Vid härdbarhetskrav medger standarden begränsade avvikelser, utom för P/S; för C högst 0.01%, för övriga enligt tabell 2. När en övre Cr-gräns 0.30% anges kan en undre Cr-gräns avtalas vid beställning. 30MoB1 måste uppfylla härdbarhetskrav, har undre Cr-gräns 0.15% och kan få en avtalad ändring av den övre gränsen.
Verifieringsanmärkning
Tabell C.3 och fotnoterna i standardens originaltext har kontrollerats17MnB4 · EN 10263-4-2017
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- EN 10263-4-2017
- Placering i tabellen
- Tabell 4 och anmärkningar
Kolekvivalent som referens
Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.
Förvald smältanalys enligt tabell, valfri Al-tillsats ej vald
Fotnot 3: valfri Al-tillsats 0.020–0.050% för att förbättra egenskaper vid kallstukning
Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.15 ~ 0.2 |
| Si | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.9 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| Cr | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| B | 0.0008 ~ 0.005 |
Tillämpningsgränser
Tabell 4 i EN10263-4:2017 anger smältanalys i massandelar %. Ej angivna grundämnen fylls inte med 0 och får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Anmärkning 2 medger specificerade små avvikelser vid härdbarhetskrav, utom för P/S; ordinarie sammansättningsintervall har inte utvidgats här. Konkreta beställningsvillkor för härdbarhet måste beaktas. Valbart Al0.020–0.050% enligt anmärkning 3 anges separat, inte som obligatorisk ordinarie Al-halt. Mekaniska egenskaper och leveranstillstånd kontrolleras separat; standardens omfattning garanterar inte formning av godtycklig komponent. Texten till anmärkning a i tabell 4 medger avtalad undre Cr-gräns för stålsorter med Cr≤.30%, men markeringen a i kolumnrubriken står vid Si. Denna oklarhet i originalets placering behålls, utan ändring av tydliga tabellvärden för Si eller konstruerat alternativ för lägre Si. Undre Cr-gränsen .15 i anmärkning b till tabell 4 gäller endast 1.5408 (30MoB1) med krav på genomhärdning av kärnan, inte andra stålsorter såsom 30MnB4. Avtalad sänkning av övre Cr-gränsen kräver konkret gränsvärde.
Villkor för kemisk sammansättning
Tabell 4 i EN10263-4:2017 anger smältanalys i massandelar %. Ej angivna grundämnen fylls inte med 0 och får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Anmärkning 2 medger specificerade små avvikelser vid härdbarhetskrav, utom för P/S; ordinarie sammansättningsintervall har inte utvidgats här. Konkreta beställningsvillkor för härdbarhet måste beaktas. Valbart Al0.020–0.050% enligt anmärkning 3 anges separat, inte som obligatorisk ordinarie Al-halt. Mekaniska egenskaper och leveranstillstånd kontrolleras separat; standardens omfattning garanterar inte formning av godtycklig komponent. Texten till anmärkning a i tabell 4 medger avtalad undre Cr-gräns för stålsorter med Cr≤.30%, men markeringen a i kolumnrubriken står vid Si. Denna oklarhet i originalets placering behålls, utan ändring av tydliga tabellvärden för Si eller konstruerat alternativ för lägre Si. Undre Cr-gränsen .15 i anmärkning b till tabell 4 gäller endast 1.5408 (30MoB1) med krav på genomhärdning av kärnan, inte andra stålsorter såsom 30MnB4. Avtalad sänkning av övre Cr-gränsen kräver konkret gränsvärde.
Originalpost för villkorsgren
Förvald smältanalys enligt tabell, valfri Al-tillsats ej vald
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.15 ~ 0.2 |
| Si | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.9 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| Cr | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| B | 0.0008 ~ 0.005 |
Fotnot 3: valfri Al-tillsats 0.020–0.050% för att förbättra egenskaper vid kallstukning
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.15 ~ 0.2 |
| Si | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.9 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| Cr | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| B | 0.0008 ~ 0.005 |
| Al | 0.02 ~ 0.05 |
En villkorsgren måste väljas
JaVerifieringsanmärkning
Visuell kontroll av tabell 3/4 och fotnoter i den engelska originaltexten.17MnB4 · DIN EN 10263-4-2002
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- DIN EN 10263-4-2002
- Placering i tabellen
- Tabell 3
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.15 ~ 0.2 |
| Si | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.9 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| Cr | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| B | 0.0008 ~ 0.005 |
Tillämpningsgränser
DIN EN10263-4:2002-02 antar EN10263-4:2001, versionsrelationen anges uttryckligen på omslaget; smältanalys som massfraktion %. Historiska tabell 2/3 innehåller ingen not om valfri Al-tillsats för 2017; villkor från nyare utgåvor tillämpas inte. Tabell 2, not c tillåter ett överenskommet kolintervall med bredd .04%; förvalda värden i tabellen är oförändrade utan specifik överenskommelse. Tabell 2, not d och tabell 3, not c tillåter överenskommet lägre Si, där påverkan på egenskaper/härdbarhet måste beaktas; inget intervall uppfinns där inget anges. Element som inte listas anges inte som noll; Tabell 2, not a: avsiktliga tillsatser utan köparens medgivande är förbjudna förutom för att slutföra smältningen; residualer kan förekomma men får inte försämra egenskaperna. Tabell 2, not b tillåter angivna avvikelser där härdbarhet krävs, med undantag för P/S; det förvalda sammansättningsintervallet utvidgas inte här. Mekaniska egenskaper, leverans och härdbarhet kräver separat verifiering; lämplighet för formning av en specifik komponent kräver separat bekräftelse. Historiska tabell 3, not d: minimivärden för stålsorter med Cr≤.30 kan överenskommas, men inget generellt värde anges; alternativet .15 för kärnhärdning av 30MoB1 från 2017 kopieras inte.
Villkor för kemisk sammansättning
DIN EN10263-4:2002-02 fastställer EN10263-4:2001, med uttrycklig utgåvekoppling på omslaget; smältanalys i massandelar %. / Den äldre utgåvans tabeller 2/3 saknar anmärkningen om valbar Al-tillsats från 2017; nyare villkor används inte. / Anmärkning c till tabell 2 medger avtalat C-intervall med bredd .04% i absolut massandel. Utan konkret avtal ändras inte tabellens ordinarie värden. / Anmärkning d till tabell 2 och anmärkning c till tabell 3 medger avtalat lägre Si med hänsyn till egenskaper/härdbarhet. Inget intervall konstrueras om konkreta värden saknas. / Ej angivna grundämnen fylls inte med noll. Anmärkning a till tabell 2 förbjuder avsiktlig tillsats utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Resthalter kan finnas men får inte försämra egenskaperna. / Anmärkning b till tabell 2 medger specificerade avvikelser vid härdbarhetskrav, utom för P/S. Ordinarie sammansättningsintervall utvidgas inte här. / Mekaniska egenskaper, leverans och härdbarhetskrav kontrolleras separat; lämplighet för konkret komponentformning måste bekräftas. / Anmärkning d till äldre tabell 3 medger avtalad undre gräns för stålsorter med Cr≤.30, utan gemensamt numeriskt värde. Alternativet .15 för kärnhärdning av 30MoB1 från 2017 kopieras inte.