12L13 — Materialuppgifter
Antal källposter: 2. Standarder, utgåvor och villkor redovisas separat; samma materialbeteckning innebär inte att materialen kan ersätta varandra direkt.
Massfraktion och analystyp följer anmärkningarna för varje källa. Saknade uppgifter räknas inte som 0; tillverkarens typiska värden, garanterade standardvärden och uppmätta värden för smältan eller partiet får inte blandas. Öppna materialvalet för beräkningar och val av villkor.
Öppna villkorsval, jämförelse och verktyget för kolekvivalent för 12L13 →Bedömning av materialbehov
Söker du materialet 12L13?
Finns materialet inte i vår katalog? Du är välkommen att skicka dina krav. Vi bedömer om vår utrustning, våra produktionslinjer och vår processkapacitet passar kraven på materialbeteckning, produktform, mått, bearbetning och leverans. Därefter diskuterar vi möjliga lösningar för bearbetning, provtillverkning eller leverans.
Genomförbarhet och leveransvillkor bekräftas efter teknisk granskning. Standardinformationen på denna sida utgör inget åtagande om leverans eller prestanda.
Behåll dina inmatade uppgifter och försök igen senare eller kontakta website@chqwire.net. Skicka inte igen om du redan har fått en bekräftelse.
12L13 · ASTM A29/A29M-2012
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- ASTM A29/A29M-2012
- Placering i tabellen
- Tabell 1, fotnoter A–G
- Fysisk sida i PDF
- 1、3、4
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.13 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | 0.07 ~ 0.12 |
| S | 0.24 ~ 0.33 |
| Pb | 0.15 ~ 0.35 |
Tillämpningsgränser
Originalet från 2012, tabell 1, smältsammansättning som massfraktion wt%. Produktanalysens tillämplighet och avvikelser måste bekräftas separat enligt 4.3 och tabell 5. Beteckningar och produktformer behålls enligt standardtabellen utan automatiskt löfte om tillämplighet för kallstukning. Not D anger uttryckligen Pb0.15–0.35% endast för blyhaltiga L-beteckningar; Pb läggs inte automatiskt till vanliga beteckningar utan L. Not F: tillsats av Bi/Ca/Se/Te avtalas mellan köpare och leverantör; avsaknad av föreskrivet värde fylls inte i som noll.
Villkor för kemisk sammansättning
Originalet från 2012, tabell 1, smältsammansättning som massfraktion wt%. Produktanalysens tillämplighet och avvikelser måste bekräftas separat enligt 4.3 och tabell 5. Beteckningar och produktformer behålls enligt standardtabellen utan automatiskt löfte om tillämplighet för kallstukning. Not D anger uttryckligen Pb0.15–0.35% endast för blyhaltiga L-beteckningar; Pb läggs inte automatiskt till vanliga beteckningar utan L. Not F: tillsats av Bi/Ca/Se/Te avtalas mellan köpare och leverantör; avsaknad av föreskrivet värde fylls inte i som noll.
Verifieringsanmärkning
Tabell 1 och fotnoter från 2012 har verifierats; valbara beställningssammansättningar och grundtabellens gränser hålls åtskilda.12L13 · ASTM A29/A29M-2023
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- ASTM A29/A29M-2023
- Placering i tabellen
- Tabell 1, fotnoter A–G
- Fysisk sida i PDF
- 5
- Enhet
- Massfraktion (wt%)
- Analystyp
- Smältanalys; när bly tillsätts i strålen från skänken kan blyhalten vid gjut-/smältanalys inte fastställas
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.13 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | 0.07 ~ 0.12 |
| S | 0.24 ~ 0.33 |
| Pb | 0.15 ~ 0.35 |
Tillämpningsgränser
Originalets tabell 1 i ASTM A29/A29M-2023, ordinarie tabellvärden för smältanalys i massandelar wt%; avvikelser vid produktanalys bekräftas separat enligt 4.3 och tabell 5 och läggs inte till smältanalysgränserna. Avsnitt 4.1.1: beställning efter tabellens beteckningar ska uppfylla respektive smältanalysgränser. Annan beställd sammansättning avtalas separat enligt 4.1.2 och tabellerna 3/4, utan godtycklig inblandning här. Allmänna krav för varmbearbetad stång; sammansättning ensam garanterar inte lämplighet för kallstukning, leverans eller mekaniska egenskaper. Anmärkning D: blyhaltigt stål har Pb 0.15–0.35%, med L bevarat i beteckningen. Pb läggs inte till vanliga stålsorter. Om bly tillsätts i skänkstrålen kan inget Pb-värde för gjut-/smältanalys bestämmas. Anmärkning F: Bi/Ca/Se/Te specificeras genom köparens och leverantörens överenskommelse; ej angivna värden fylls inte med noll. Avsnitt 4.3.2: begränsningarna för P/S-avvikelser vid produktanalys gäller inte stål med avsiktligt ökad svavelhalt respektive fosfor- och svavelhalt. Produktanalystoleranser läggs inte till smältanalysgränserna. Posten deltar tills vidare inte i automatisk sammansättningssökning eftersom villkoren för blyanalys ännu inte är fastställda.
Villkor för kemisk sammansättning
Originalets tabell 1 i ASTM A29/A29M-2023, ordinarie tabellvärden för smältanalys i massandelar wt%; avvikelser vid produktanalys bekräftas separat enligt 4.3 och tabell 5 och läggs inte till smältanalysgränserna. Avsnitt 4.1.1: beställning efter tabellens beteckningar ska uppfylla respektive smältanalysgränser. Annan beställd sammansättning avtalas separat enligt 4.1.2 och tabellerna 3/4, utan godtycklig inblandning här. Allmänna krav för varmbearbetad stång; sammansättning ensam garanterar inte lämplighet för kallstukning, leverans eller mekaniska egenskaper. Anmärkning D: blyhaltigt stål har Pb 0.15–0.35%, med L bevarat i beteckningen. Pb läggs inte till vanliga stålsorter. Om bly tillsätts i skänkstrålen kan inget Pb-värde för gjut-/smältanalys bestämmas. Anmärkning F: Bi/Ca/Se/Te specificeras genom köparens och leverantörens överenskommelse; ej angivna värden fylls inte med noll. Avsnitt 4.3.2: begränsningarna för P/S-avvikelser vid produktanalys gäller inte stål med avsiktligt ökad svavelhalt respektive fosfor- och svavelhalt. Produktanalystoleranser läggs inte till smältanalysgränserna.