1108 — Materialuppgifter
Antal källposter: 3. Standarder, utgåvor och villkor redovisas separat; samma materialbeteckning innebär inte att materialen kan ersätta varandra direkt.
Massfraktion och analystyp följer anmärkningarna för varje källa. Saknade uppgifter räknas inte som 0; tillverkarens typiska värden, garanterade standardvärden och uppmätta värden för smältan eller partiet får inte blandas. Öppna materialvalet för beräkningar och val av villkor.
Öppna villkorsval, jämförelse och verktyget för kolekvivalent för 1108 →Bedömning av materialbehov
Söker du materialet 1108?
Finns materialet inte i vår katalog? Du är välkommen att skicka dina krav. Vi bedömer om vår utrustning, våra produktionslinjer och vår processkapacitet passar kraven på materialbeteckning, produktform, mått, bearbetning och leverans. Därefter diskuterar vi möjliga lösningar för bearbetning, provtillverkning eller leverans.
Genomförbarhet och leveransvillkor bekräftas efter teknisk granskning. Standardinformationen på denna sida utgör inget åtagande om leverans eller prestanda.
Behåll dina inmatade uppgifter och försök igen senare eller kontakta website@chqwire.net. Skicka inte igen om du redan har fått en bekräftelse.
1108 · ASTM A29/A29M-2012
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- ASTM A29/A29M-2012
- Placering i tabellen
- Tabell 1, fotnoter A–G
- Fysisk sida i PDF
- 1、3、4
Kolekvivalent som referens
Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.
Si ej annars specificerat i ordern; Tabell 1 specificerar inte Si, vilket inte behandlas som noll
Ordern anger uttryckligen att Si ≤0.1% enligt fotnot B används
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.1–0.2% enligt anmärkning B
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.15–0.35% enligt anmärkning B
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.2–0.4% enligt anmärkning B
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.3–0.6% enligt anmärkning B
Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.08 ~ 0.13 |
| Mn | 0.6 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
Tillämpningsgränser
Originalet från 2012, tabell 1, smältsammansättning som massfraktion wt%. Produktanalysens tillämplighet och avvikelser måste bekräftas separat enligt 4.3 och tabell 5. Beteckningar och produktformer behålls enligt standardtabellen utan automatiskt löfte om tillämplighet för kallstukning. Si i not B är ett beställningsföreskrivet alternativ; utan föreskrift är det okänt och fylls inte i som noll. Not D anger uttryckligen Pb0.15–0.35% endast för blyhaltiga L-beteckningar; Pb läggs inte automatiskt till vanliga beteckningar utan L. Not F: tillsats av Bi/Ca/Se/Te avtalas mellan köpare och leverantör; avsaknad av föreskrivet värde fylls inte i som noll.
Villkor för kemisk sammansättning
Originalet från 2012, tabell 1, smältsammansättning som massfraktion wt%. Produktanalysens tillämplighet och avvikelser måste bekräftas separat enligt 4.3 och tabell 5. Beteckningar och produktformer behålls enligt standardtabellen utan automatiskt löfte om tillämplighet för kallstukning. Si i not B är ett beställningsföreskrivet alternativ; utan föreskrift är det okänt och fylls inte i som noll. Not D anger uttryckligen Pb0.15–0.35% endast för blyhaltiga L-beteckningar; Pb läggs inte automatiskt till vanliga beteckningar utan L. Not F: tillsats av Bi/Ca/Se/Te avtalas mellan köpare och leverantör; avsaknad av föreskrivet värde fylls inte i som noll.
Originalpost för villkorsgren
Si ej annars specificerat i ordern; Tabell 1 specificerar inte Si, vilket inte behandlas som noll
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.08 ~ 0.13 |
| Mn | 0.6 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
Ordern anger uttryckligen att Si ≤0.1% enligt fotnot B används
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.08 ~ 0.13 |
| Mn | 0.6 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
| Si | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.1–0.2% enligt anmärkning B
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.08 ~ 0.13 |
| Mn | 0.6 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
| Si | 0.1 ~ 0.2 |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.15–0.35% enligt anmärkning B
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.08 ~ 0.13 |
| Mn | 0.6 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.2–0.4% enligt anmärkning B
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.08 ~ 0.13 |
| Mn | 0.6 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
| Si | 0.2 ~ 0.4 |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.3–0.6% enligt anmärkning B
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.08 ~ 0.13 |
| Mn | 0.6 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
| Si | 0.3 ~ 0.6 |
En villkorsgren måste väljas
JaVerifieringsanmärkning
Tabell 1 och fotnoter från 2012 har verifierats; valbara beställningssammansättningar och grundtabellens gränser hålls åtskilda.1108 · POSCO valstrådskatalog (lokalt arkiv 1203; originalutgåvan anges inte)
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Automatstål
- Underkategori
- Automatstål
- Produktform
- Valstråd
- Förklaring av originalpostens status
- Tillverkarens originaltext har verifierats
- Dokumentutgåva
- Lokal fil 1203线材.pdf, originalet anger inte utgåvan; PDF-metadata 2014-12-03 är endast tidpunkten för filgenerering
- Dokumenttitel
- Valstråd
- Placering i tabellen
- Tryckt sida 19, sammansättningstabell 4 (lokalt tabellindex)
- Fysisk sida i PDF
- 10
- Enhet
- Procentvärden enligt originaltabellen; se källinformationen för närmare definition.
- Analystyp
- Katalogen anger inte genomgående om uppgifterna avser smältanalys eller produktanalys
- Tillverkare
- POSCO
Kolekvivalent som referens
Uppskattning utifrån intervall i tillverkarens dokumentation, inte garanterade standardvärden eller uppmätta värden för smältan eller partiet; formelns tillämplighet måste kontrolleras utifrån användning och process.
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.08 ~ 0.13 |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
Tillämpningsgränser
Lokal valstrådskatalog från POSCO, PDF-sida 10/tryckt sida 19, tabellindex 3, rad 1. Originalutgåvan anges inte; PDF-filens genereringstid 2014-12-03 betraktas inte som standardens utgivningsår. Tillverkarens intervalldata innebär ingen leveransgaranti från vårt företag.
Villkor för kemisk sammansättning
Originalkatalogens sammansättningstabell %, tråd/valstråd. Utgåvor för jämförda JIS/SAE/DIN-standarder anges inte; katalogdata uppgraderas inte till verifierade officiella utgåvor av dessa standarder. / Streck betyder inte noll. Smält-/produktanalystyp är inte genomgående tydlig; beställning, produktanalysavvikelser och faktisk leverans kontrolleras separat.
Verifieringsanmärkning
Originalets PDF-tabeller och textkoordinater har stämts av i båda riktningarna; saknade beteckningsceller har återställts. Sammanslagna celler samt sidfötter/kolumnen Remark ska kontrolleras separat. Tabeller med tydliga tvister och tomma sammansättningsrader avvaktar vidare kontroll.1108 · ASTM A29/A29M-2023
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- ASTM A29/A29M-2023
- Placering i tabellen
- Tabell 1, fotnoter A–G
- Fysisk sida i PDF
- 4
- Enhet
- Massfraktion (wt%)
- Analystyp
- Smältanalys (sammansättningsintervall och gränsvärden i originaltabellen)
Kolekvivalent som referens
Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.
Si ej annars specificerat i ordern; Tabell 1 specificerar inte Si, vilket inte behandlas som noll
Beställningen anger uttryckligen Si ≤0.1% enligt tabell 1, anmärkning B
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.1–0.2% enligt anmärkning B i tabell 1
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.15–0.35% enligt anmärkning B i tabell 1
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.2–0.4% enligt anmärkning B i tabell 1
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.3–0.6% enligt anmärkning B i tabell 1
Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.08 ~ 0.13 |
| Mn | 0.6 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
Tillämpningsgränser
Originalets tabell 1 i ASTM A29/A29M-2023, ordinarie tabellvärden för smältanalys i massandelar wt%; avvikelser vid produktanalys bekräftas separat enligt 4.3 och tabell 5 och läggs inte till smältanalysgränserna. Avsnitt 4.1.1: beställning efter tabellens beteckningar ska uppfylla respektive smältanalysgränser. Annan beställd sammansättning avtalas separat enligt 4.1.2 och tabellerna 3/4, utan godtycklig inblandning här. Allmänna krav för varmbearbetad stång; sammansättning ensam garanterar inte lämplighet för kallstukning, leverans eller mekaniska egenskaper. Anmärkning B: Si-intervall är vanliga alternativ när beställningen kräver dem. Ordinarie Si är ej specificerat och inget gemensamt intervall eller nollhalt får antas. Anmärkning D: blyhaltigt stål har Pb 0.15–0.35%, med L bevarat i beteckningen. Pb läggs inte till vanliga stålsorter. Om bly tillsätts i skänkstrålen kan inget Pb-värde för gjut-/smältanalys bestämmas. Anmärkning F: Bi/Ca/Se/Te specificeras genom köparens och leverantörens överenskommelse; ej angivna värden fylls inte med noll. Avsnitt 4.3.2: begränsningarna för P/S-avvikelser vid produktanalys gäller inte stål med avsiktligt ökad svavelhalt respektive fosfor- och svavelhalt. Produktanalystoleranser läggs inte till smältanalysgränserna.
Villkor för kemisk sammansättning
Originalets tabell 1 i ASTM A29/A29M-2023, ordinarie tabellvärden för smältanalys i massandelar wt%; avvikelser vid produktanalys bekräftas separat enligt 4.3 och tabell 5 och läggs inte till smältanalysgränserna. Avsnitt 4.1.1: beställning efter tabellens beteckningar ska uppfylla respektive smältanalysgränser. Annan beställd sammansättning avtalas separat enligt 4.1.2 och tabellerna 3/4, utan godtycklig inblandning här. Allmänna krav för varmbearbetad stång; sammansättning ensam garanterar inte lämplighet för kallstukning, leverans eller mekaniska egenskaper. Anmärkning B: Si-intervall är vanliga alternativ när beställningen kräver dem. Ordinarie Si är ej specificerat och inget gemensamt intervall eller nollhalt får antas. Anmärkning D: blyhaltigt stål har Pb 0.15–0.35%, med L bevarat i beteckningen. Pb läggs inte till vanliga stålsorter. Om bly tillsätts i skänkstrålen kan inget Pb-värde för gjut-/smältanalys bestämmas. Anmärkning F: Bi/Ca/Se/Te specificeras genom köparens och leverantörens överenskommelse; ej angivna värden fylls inte med noll. Avsnitt 4.3.2: begränsningarna för P/S-avvikelser vid produktanalys gäller inte stål med avsiktligt ökad svavelhalt respektive fosfor- och svavelhalt. Produktanalystoleranser läggs inte till smältanalysgränserna.
Originalpost för villkorsgren
Si ej annars specificerat i ordern; Tabell 1 specificerar inte Si, vilket inte behandlas som noll
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.08 ~ 0.13 |
| Mn | 0.6 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
Beställningen anger uttryckligen Si ≤0.1% enligt tabell 1, anmärkning B
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.08 ~ 0.13 |
| Mn | 0.6 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
| Si | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.1–0.2% enligt anmärkning B i tabell 1
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.08 ~ 0.13 |
| Mn | 0.6 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
| Si | 0.1 ~ 0.2 |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.15–0.35% enligt anmärkning B i tabell 1
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.08 ~ 0.13 |
| Mn | 0.6 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.2–0.4% enligt anmärkning B i tabell 1
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.08 ~ 0.13 |
| Mn | 0.6 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
| Si | 0.2 ~ 0.4 |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.3–0.6% enligt anmärkning B i tabell 1
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.08 ~ 0.13 |
| Mn | 0.6 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
| Si | 0.3 ~ 0.6 |