1022 — Materialuppgifter
Antal källposter: 15. Standarder, utgåvor och villkor redovisas separat; samma materialbeteckning innebär inte att materialen kan ersätta varandra direkt.
Massfraktion och analystyp följer anmärkningarna för varje källa. Saknade uppgifter räknas inte som 0; tillverkarens typiska värden, garanterade standardvärden och uppmätta värden för smältan eller partiet får inte blandas. Öppna materialvalet för beräkningar och val av villkor.
Öppna villkorsval, jämförelse och verktyget för kolekvivalent för 1022 →Bedömning av materialbehov
Söker du materialet 1022?
Finns materialet inte i vår katalog? Du är välkommen att skicka dina krav. Vi bedömer om vår utrustning, våra produktionslinjer och vår processkapacitet passar kraven på materialbeteckning, produktform, mått, bearbetning och leverans. Därefter diskuterar vi möjliga lösningar för bearbetning, provtillverkning eller leverans.
Genomförbarhet och leveransvillkor bekräftas efter teknisk granskning. Standardinformationen på denna sida utgör inget åtagande om leverans eller prestanda.
Behåll dina inmatade uppgifter och försök igen senare eller kontakta website@chqwire.net. Skicka inte igen om du redan har fått en bekräftelse.
1022 · SAE J 403-2001
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- SAE J403 NOV2001
- Placering i tabellen
- Tabell1 och anmärkning 1/2/*
- Fysisk sida i PDF
- 1、3、4
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Tabell 1: UNS G10220 motsvarar SAE 1022, smältanalys wt%. Si är inte generellt obligatoriskt; när det krävs används för stång/halvfabrikat vanligen ≤.10, .10–.20, .15–.35, .20–.40, .30–.60%, och för valstråd finns även .07–.15%. Denna post väljer inte godtyckligt ett intervall. När Cu krävs anges vanligen ≥.20%; detta är inte en generell övre gräns för Cu eller ett förvalt krav. Tillsats av Pb .15–.35% kräver beteckningen L och ändring av UNS; tillsats av B .0005–.003% kräver beteckningen B och ingår inte i vanliga materialbeteckningar. Lägre P/S för vissa kvaliteter/produkter måste kontrolleras separat enligt J411; överenskommelser från senare år tillämpas inte. Rapporteringskrav för tillsatta grundämnen innebär inte generella gränsvärden i denna tabell; ospecificerade Si/Cr/Ni/Mo och andra grundämnen fylls inte i som noll. Produktavvikelser enligt J409 kontrolleras separat.
Villkor för kemisk sammansättning
Tabell 1: UNS G10220 motsvarar SAE 1022, smältanalys wt%. Si är inte generellt obligatoriskt; när det krävs används för stång/halvfabrikat vanligen ≤.10, .10–.20, .15–.35, .20–.40, .30–.60%, och för valstråd finns även .07–.15%. Denna post väljer inte godtyckligt ett intervall. När Cu krävs anges vanligen ≥.20%; detta är inte en generell övre gräns för Cu eller ett förvalt krav. Tillsats av Pb .15–.35% kräver beteckningen L och ändring av UNS; tillsats av B .0005–.003% kräver beteckningen B och ingår inte i vanliga materialbeteckningar. Lägre P/S för vissa kvaliteter/produkter måste kontrolleras separat enligt J411; överenskommelser från senare år tillämpas inte. Rapporteringskrav för tillsatta grundämnen innebär inte generella gränsvärden i denna tabell; ospecificerade Si/Cr/Ni/Mo och andra grundämnen fylls inte i som noll. Produktavvikelser enligt J409 kontrolleras separat.
Verifieringsanmärkning
Visuell kontroll av tabell 1 och fotnoter i det engelska originalet1022 · SAE J 403-2001
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- SAE J403 NOV2001
- Placering i tabellen
- Tabell1 och anmärkning 1/2/*
- Fysisk sida i PDF
- 1、3、4
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Tabell 1: UNS G10220 motsvarar SAE 1022, smältanalys wt%. Si är inte generellt obligatoriskt; när det krävs används för stång/halvfabrikat vanligen ≤.10, .10–.20, .15–.35, .20–.40, .30–.60%, och för valstråd finns även .07–.15%. Denna post väljer inte godtyckligt ett intervall. När Cu krävs anges vanligen ≥.20%; detta är inte en generell övre gräns för Cu eller ett förvalt krav. Tillsats av Pb .15–.35% kräver beteckningen L och ändring av UNS; tillsats av B .0005–.003% kräver beteckningen B och ingår inte i vanliga materialbeteckningar. Lägre P/S för vissa kvaliteter/produkter måste kontrolleras separat enligt J411; överenskommelser från senare år tillämpas inte. Rapporteringskrav för tillsatta grundämnen innebär inte generella gränsvärden i denna tabell; ospecificerade Si/Cr/Ni/Mo och andra grundämnen fylls inte i som noll. Produktavvikelser enligt J409 kontrolleras separat.
Villkor för kemisk sammansättning
Tabell 1: UNS G10220 motsvarar SAE 1022, smältanalys wt%. Si är inte generellt obligatoriskt; när det krävs används för stång/halvfabrikat vanligen ≤.10, .10–.20, .15–.35, .20–.40, .30–.60%, och för valstråd finns även .07–.15%. Denna post väljer inte godtyckligt ett intervall. När Cu krävs anges vanligen ≥.20%; detta är inte en generell övre gräns för Cu eller ett förvalt krav. Tillsats av Pb .15–.35% kräver beteckningen L och ändring av UNS; tillsats av B .0005–.003% kräver beteckningen B och ingår inte i vanliga materialbeteckningar. Lägre P/S för vissa kvaliteter/produkter måste kontrolleras separat enligt J411; överenskommelser från senare år tillämpas inte. Rapporteringskrav för tillsatta grundämnen innebär inte generella gränsvärden i denna tabell; ospecificerade Si/Cr/Ni/Mo och andra grundämnen fylls inte i som noll. Produktavvikelser enligt J409 kontrolleras separat.
Verifieringsanmärkning
Visuell kontroll av tabell 1 och fotnoter i det engelska originalet1022 · ASTM A29/A29M-2012
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- ASTM A29/A29M-2012
- Placering i tabellen
- Tabell 1, fotnoter A–G
- Fysisk sida i PDF
- 1、3、4
Kolekvivalent som referens
Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.
Si ej annars specificerat i ordern; Tabell 1 specificerar inte Si, vilket inte behandlas som noll
Ordern anger uttryckligen att Si ≤0.1% enligt fotnot B används
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.1–0.2% enligt anmärkning B
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.15–0.35% enligt anmärkning B
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.2–0.4% enligt anmärkning B
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.3–0.6% enligt anmärkning B
Si ej annars specificerat i ordern; Tabell 1 specificerar inte Si, vilket inte behandlas som noll; ordern specificerar uttryckligen Cu≥0.20% under fotnot C
Ordern anger uttryckligen att Si ≤0.1% enligt fotnot B används; ordern anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt fotnot C
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.1–0.2% enligt anmärkning B; beställningen anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt anmärkning C
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.15–0.35% enligt anmärkning B; beställningen anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt anmärkning C
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.2–0.4% enligt anmärkning B; beställningen anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt anmärkning C
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.3–0.6% enligt anmärkning B; beställningen anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt anmärkning C
Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Originalets tabell 1 från 2012 anger smältanalysens sammansättning i massandelar wt%; produktanalysens tillämplighet och avvikelser måste bekräftas separat enligt 4.3 och tabell 5. Beteckningar och produktformer behålls enligt standardtabellen, utan automatiskt löfte om lämplighet för kallstukning. Si enligt anmärkning B är ett beställningsalternativ; utan specificerat val är det okänt och fylls inte med noll. Anmärkning C: endast på beställningens begäran gäller Cu≥0.20%, utan konstruerad övre gräns. Cu läggs inte automatiskt till vanliga beställningar. Anmärkning D: endast uttryckliga blyhaltiga L-beteckningar har Pb0.15–0.35%; Pb läggs inte automatiskt till vanliga beteckningar utan L. Anmärkning F: tillsats av Bi/Ca/Se/Te avtalas mellan köpare och leverantör; inga angivna värden betyder inte noll. Borbehandling enligt anmärkning E avser förväntat innehåll under specificerade villkor, inte en gemensam B-gräns för alla vanliga stålsorter.
Villkor för kemisk sammansättning
Originalets tabell 1 från 2012 anger smältanalysens sammansättning i massandelar wt%; produktanalysens tillämplighet och avvikelser måste bekräftas separat enligt 4.3 och tabell 5. Beteckningar och produktformer behålls enligt standardtabellen, utan automatiskt löfte om lämplighet för kallstukning. Si enligt anmärkning B är ett beställningsalternativ; utan specificerat val är det okänt och fylls inte med noll. Anmärkning C: endast på beställningens begäran gäller Cu≥0.20%, utan konstruerad övre gräns. Cu läggs inte automatiskt till vanliga beställningar. Anmärkning D: endast uttryckliga blyhaltiga L-beteckningar har Pb0.15–0.35%; Pb läggs inte automatiskt till vanliga beteckningar utan L. Anmärkning F: tillsats av Bi/Ca/Se/Te avtalas mellan köpare och leverantör; inga angivna värden betyder inte noll. Borbehandling enligt anmärkning E avser förväntat innehåll under specificerade villkor, inte en gemensam B-gräns för alla vanliga stålsorter.
Originalpost för villkorsgren
Si ej annars specificerat i ordern; Tabell 1 specificerar inte Si, vilket inte behandlas som noll
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
Ordern anger uttryckligen att Si ≤0.1% enligt fotnot B används
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.1–0.2% enligt anmärkning B
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.1 ~ 0.2 |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.15–0.35% enligt anmärkning B
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.2–0.4% enligt anmärkning B
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.2 ~ 0.4 |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.3–0.6% enligt anmärkning B
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.3 ~ 0.6 |
Si ej annars specificerat i ordern; Tabell 1 specificerar inte Si, vilket inte behandlas som noll; ordern specificerar uttryckligen Cu≥0.20% under fotnot C
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≥ 0.2 (övre gräns anges inte) |
Ordern anger uttryckligen att Si ≤0.1% enligt fotnot B används; ordern anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt fotnot C
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≥ 0.2 (övre gräns anges inte) |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.1–0.2% enligt anmärkning B; beställningen anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt anmärkning C
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.1 ~ 0.2 |
| Cu | ≥ 0.2 (övre gräns anges inte) |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.15–0.35% enligt anmärkning B; beställningen anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt anmärkning C
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Cu | ≥ 0.2 (övre gräns anges inte) |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.2–0.4% enligt anmärkning B; beställningen anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt anmärkning C
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.2 ~ 0.4 |
| Cu | ≥ 0.2 (övre gräns anges inte) |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.3–0.6% enligt anmärkning B; beställningen anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt anmärkning C
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.3 ~ 0.6 |
| Cu | ≥ 0.2 (övre gräns anges inte) |
En villkorsgren måste väljas
JaVerifieringsanmärkning
Tabell 1 och fotnoter från 2012 har verifierats; valbara beställningssammansättningar och grundtabellens gränser hålls åtskilda.1022 · POSCO valstrådskatalog (lokalt arkiv 1203; originalutgåvan anges inte)
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Valstråd
- Förklaring av originalpostens status
- Tillverkarens originaltext har verifierats
- Dokumentutgåva
- Lokal fil 1203线材.pdf, originalet anger inte utgåvan; PDF-metadata 2014-12-03 är endast tidpunkten för filgenerering
- Dokumenttitel
- Valstråd
- Placering i tabellen
- Tryckt sida 14, sammansättningstabell 3 (lokalt tabellindex)
- Fysisk sida i PDF
- 8
- Enhet
- Procentvärden enligt originaltabellen; se källinformationen för närmare definition.
- Analystyp
- Katalogen anger inte genomgående om uppgifterna avser smältanalys eller produktanalys
- Tillverkare
- POSCO
Kolekvivalent som referens
Uppskattning utifrån intervall i tillverkarens dokumentation, inte garanterade standardvärden eller uppmätta värden för smältan eller partiet; formelns tillämplighet måste kontrolleras utifrån användning och process.
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Lokal valstrådskatalog från POSCO, PDF-sida 8/tryckt sida 14, tabellindex 2, rad 14. Originalutgåvan anges inte; PDF-filens genereringstid 2014-12-03 betraktas inte som standardens utgivningsår. Tillverkarens intervalldata innebär ingen leveransgaranti från vårt företag. Villkor: originaltabellen anger flera alternativa intervall för Si sida vid sida; fotnoterna måste bekräftas utifrån materialbeteckningen och mellan leverantör och köpare. Alternativen slås inte samman till ett brett intervall och inget alternativ väljs som förval.
Villkor för kemisk sammansättning
Originalkatalogens sammansättningstabell %, tråd/valstråd. Utgåvor för jämförda JIS/SAE/DIN-standarder anges inte; katalogdata uppgraderas inte till verifierade officiella utgåvor av dessa standarder. / Streck betyder inte noll. Smält-/produktanalystyp är inte genomgående tydlig; beställning, produktanalysavvikelser och faktisk leverans kontrolleras separat. / Originaltabellen anger flera alternativa Si-intervall sida vid sida. Enligt fotnoten krävs bekräftelse efter beteckning och mellan köpare och leverantör. Alternativen förenas inte till ett brett intervall och inget alternativ används som förval.
Verifieringsanmärkning
Originalets PDF-tabeller och textkoordinater har stämts av i båda riktningarna; saknade beteckningsceller har återställts. Sammanslagna celler samt sidfötter/kolumnen Remark ska kontrolleras separat. Tabeller med tydliga tvister och tomma sammansättningsrader avvaktar vidare kontroll.1022 · Nippon Steels valstrådskatalog EXE203 2008.3 / SAE J403 NOV.2001
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Valstråd
- Förklaring av originalpostens status
- Tillverkarens originaltext har verifierats
- Dokumentutgåva
- Cat. No. EXE203 2008.3 PDF; upphovsrätt på omslag 2008
- Dokumenttitel
- Valstråd från Nippon Steel
- Placering i tabellen
- Tryckt sida 10, tabellindex 0
- Fysisk sida i PDF
- 7
- Enhet
- Massfraktion (%)
- Analystyp
- Analystypen anges inte uttryckligen i denna tabell i originalkatalogen
- Tillverkare
- NIPPON STEEL CORPORATION / Nippon Steel
Kolekvivalent som referens
Uppskattning utifrån intervall i tillverkarens dokumentation, inte garanterade standardvärden eller uppmätta värden för smältan eller partiet; formelns tillämplighet måste kontrolleras utifrån användning och process.
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Nippon Steel valstrådskatalog EXE203 2008.3 historiskt material, PDF s. 7 / tryckt s. 10, SAE J403 NOV.2001. Originalkatalogens tabell anger inte analysart. Uppgifter om tillverkarens intervall, inte ett standardgaranterat värde eller uppmätta värden för smälta/parti, och representerar inte vårt företags leverans. Villkor: Si enligt valbara alternativ i originaltexten, väljs inte som förvalt och slås inte samman till ett brett intervall; om det inte är valt används det inte för fullständig beräkning eller bedömning. Pb 0.15–0.35 och B 0.0005–0.0030 är alternativ med tilläggsbeteckningen L/B, och läggs inte automatiskt till de vanliga materialbeteckningarna i originaltabellen; speciell kvalitet med lågt P/S kräver separat verifiering av avtal.
Villkor för kemisk sammansättning
Originalkatalogen anger massandelar %, historiska tillverkaruppgifter från 2008.3; standardnamn och utgåvor återges enligt originalet, vilket inte innebär att officiella originaltexter till dessa standarder har inhämtats och verifierats. / Streck eller tomma fält betyder inte 0; denna omgång verifierar endast kemisk sammansättning. Mekaniska egenskaper och faktisk leverans kontrolleras separat enligt sina villkor. / Si följer originalets avtalsalternativ, utan förvalt val eller sammanslagning till ett brett intervall. Utan valt alternativ används uppgiften inte för fullständig beräkning eller bedömning. / Pb 0.15–0.35 och B 0.0005–0.0030 är alternativ med ytterligare L/B-märkning och läggs inte automatiskt till vanliga stålsorter i originaltabellen. Särskild kvalitet med låg P/S kräver separat kontroll av överenskommelsen.
Verifieringsanmärkning
Grupperade tabeller har utvecklats i sin helhet och kontrollerats mot originalbilder och anmärkningar. Vanliga element, restelement och villkorade element hålls åtskilda. Tabeller för suffixvarianter utan fullständiga uppgifter om grundstålet är uteslutna.1022 · China Steel Corporations katalog över stång och valstråd 2014-C1 / 7.1.15 SAE kolstål (utgåvan anges inte)
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Stänger och valstråd
- Förklaring av originalpostens status
- Tillverkarens originaltext har verifierats
- Dokumentutgåva
- CAT.NO.3-BD-01-2014-C1 (uttryckligen angivet på bakre omslaget)
- Dokumenttitel
- Produktkatalog för stänger och valstråd (Bars & Wire Rods)
- Placering i tabellen
- 7.1.15 SAE kolstål (utgåva ej angiven)
- Fysisk sida i PDF
- 22
- Enhet
- Massfraktion (%)
- Analystyp
- Analystypen anges inte uttryckligen i denna tabell i originalkatalogen
- Tillverkare
- CHINA STEEL CORPORATION / China Steel Corporation (Taiwan)
Kolekvivalent som referens
Uppskattning utifrån intervall i tillverkarens dokumentation, inte garanterade standardvärden eller uppmätta värden för smältan eller partiet; formelns tillämplighet måste kontrolleras utifrån användning och process.
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
China Steels katalog för stång och valstråd CAT.NO.3-BD-01-2014-C1, PDF-sida 22/tryckt sida 20, avsnitt 7.1.15 SAE-kolstål (utgåva ej angiven). Analysarten anges inte uttryckligen i denna tabell i originalkatalogen. Historiska intervalluppgifter från tillverkaren, inte standardgarantier eller uppmätta värden för en smälta eller ett parti; de innebär inte att vårt företag levererar materialet. Villkor: Si väljs genom överenskommelse; alternativen för stång och valstråd hålls isär. B läggs inte automatiskt till för vanliga stålsorter i originaltabellen. När Cu krävs gäller normalt ≥0.20%; detta är ingen generell undre Cu-gräns för alla stålsorter.
Villkor för kemisk sammansättning
Historisk tillverkarkatalog 2014-C1, stång/tråd. Saknade utgåveår för refererade standarder fylls inte i från andra kataloger, och katalogen uppgraderas inte till officiell originalstandard. / Streck och tomma fält betyder inte noll. Sammansättningsuppgifter innebär inte att en formel är fullständig eller tillämplig; mekaniska egenskaper och leverans kontrolleras separat. / Si väljs genom överenskommelse; stång- och trådalternativ hålls åtskilda. B läggs inte automatiskt till originaltabellens vanliga beteckningar. När Cu krävs anges vanligen ≥0.20%, inte en förvald nedre Cu-gräns för alla stålsorter.
Verifieringsanmärkning
Geometrin för sammanslagna celler i katalogens samtliga 28 tabeller har återställts utan saknade celler. Registrering följer originalbilder, fortsättningssidor och anmärkningar; omtvistade villkor avvaktar klarläggande.1022 · SAE J403 (FHS-katalog; hänvisningens årtal anges inte)
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Valstråd
- Förklaring av originalpostens status
- Tillverkarens originaltext har verifierats
- Dokumentutgåva
- Katalogens utgåva anges inte; arkiverat original
- Dokumenttitel
- FHSProductManual_WireRod_EN (originalets filidentifierare)
- Fysisk sida i PDF
- 6
- Enhet
- wt.%
- Analystyp
- Analystyp är inte specificerad
- Tillverkare
- Formosa Ha Tinh Steel Corporation (FHS)
Kolekvivalent som referens
Uppskattning utifrån intervall i tillverkarens dokumentation, inte garanterade standardvärden eller uppmätta värden för smältan eller partiet; formelns tillämplighet måste kontrolleras utifrån användning och process.
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Arkiverad tillverkarkatalog från FHS, utgåva och årtal för hänvisade standarder anges inte; PDF-sida 6/tryckt sida 5, 3.1.1. Kemisk sammansättning wt.%, analystyp ej angiven; inte garanterade standardvärden eller uppmätta smält-/partivärden. Saknade uppgifter fylls inte med 0.
Villkor för kemisk sammansättning
Referensuppgifter ur tillverkarens katalog Typical Specification, utan angivet publiceringsdatum eller årtal för referensstandarder; materialet är varken en officiell standardtext eller uppmätta värden för en smälta eller ett parti. / Enhet wt.%; analysarten anges inte uttryckligen i originalet. Ej angivna grundämnen och streck fylls inte med 0. / Datumet 2015/3/21 på sidan avser ett fabriksfoto, och 15/04/2015 avser ett exempel på en förfrågan; ingetdera behandlas som katalogutgåva. / Faktiskt tillgängliga materialbeteckningar, dimensioner, förpackningar och senaste standarder måste bekräftas av tillverkaren; katalogen innebär ingen aktuell leveransgaranti.
Verifieringsanmärkning
Originaltabellens celler och tillämpliga fotnoter har verifierats; gränsvärden för residualelement har inte lånats över kapitelgränser.1022 · AGT2282 januari 2013 (Acument inköpsspecifikation)
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Valstråd och stänger
- Förklaring av originalpostens status
- Tillverkarens originaltext har verifierats
- Dokumentutgåva
- January 2013
- Dokumenttitel
- AGT2282 Specifikation för kolstål och legerat stål
- Placering i tabellen
- 6.1
- Fysisk sida i PDF
- 5、6
- Enhet
- Massfraktion (wt%)
- Analystyp
- Smältanalys
- Tillverkare
- Acument Global Technologies (AGT)
Kolekvivalent som referens
Uppskattning utifrån intervall i tillverkarens dokumentation, inte garanterade standardvärden eller uppmätta värden för smältan eller partiet; formelns tillämplighet måste kontrolleras utifrån användning och process.
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.2 ~ 0.23 |
| Mn | 0.85 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.15 ~ 0.3 |
| Al | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Historisk inköpsspecifikation Acument AGT2282 januari 2013, PDF sida 6, Tabell 6.1; smältanalys wt%, angivet utförande SKFG eller SKCG. Referenser för ytterligare krav utanför tabellen och totalt restinnehåll är ännu inte slutbehandlade; visas endast som referens och är exkluderade från gränsvärdesbaserad omvänd sökning; ej standardgaranterade värden, ej faktiska mätvärden för smälta/parti.
Villkor för kemisk sammansättning
AGT2282 januari 2013, historisk inköpsspecifikation, tabell 6.1/6.2, smältanalys som massfraktion %. Inte originalstandard från SAE eller aktuell kontrollerad leveransgaranti. / 6.3 hänvisar för produktanalysavvikelser till ASTM F2282 och SAE J409; de får inte tillämpas på aktuell smältanalys. Beläggning, uppkolning och avkolning kan påverka provtagning av produkten. / 6.5 anger residualelement enligt ASTM F2282, total residualhalt ≤0.35%. Refererade utgåvor och definition av residualelement har inte kompletterats i denna grupp; medlemmarna i summan konstrueras inte. / Sammansättning utanför tabellen hänvisar till SAE J403/J404 utan tydliga årtal. Hänvisningsvillkoren är inte färdigkontrollerade; tills vidare endast visningsreferens, inte omvänd gränssökning. / Kolumnens angivna utförande SKFG eller SKCG behålls enligt originalet; alternativa utföranden sammanförs inte till ett enda ståltillverkningsvillkor. / Ej angivna element och streck fylls inte i med 0; ensidiga gränser görs inte till fasta värden.
Villkorskrav
- Fotnot
- 6.5
- Villkor i originaltexten
- Total halt av restelement ≤0.35%; vilka element som ingår och de enskilda gränsvärdena anges genom hänvisning till ASTM F2282. Den refererade utgåvan och restelementens omfattning har inte verifierats fullständigt; ingen automatisk matchning görs.
- Fotnot
- Hänvisning utanför tabellen
- Villkor i originaltexten
- Sammansättningar som inte listas i tabellen måste kontrolleras separat enligt SAE J403/J404 och inköpsavtalet; denna tabell representerar inte nödvändigtvis en fullständig lista.
Bearbetnings- och leveransvillkor
SKFG eller SKCG1022 · ASTM A29/A29M-2023
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- ASTM A29/A29M-2023
- Placering i tabellen
- Tabell 1, fotnoter A–G
- Fysisk sida i PDF
- 4
- Enhet
- Massfraktion (wt%)
- Analystyp
- Smältanalys (sammansättningsintervall och gränsvärden i originaltabellen)
Kolekvivalent som referens
Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.
Si ej annars specificerat i ordern; Tabell 1 specificerar inte Si, vilket inte behandlas som noll
Beställningen anger uttryckligen Si ≤0.1% enligt tabell 1, anmärkning B
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.1–0.2% enligt anmärkning B i tabell 1
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.15–0.35% enligt anmärkning B i tabell 1
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.2–0.4% enligt anmärkning B i tabell 1
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.3–0.6% enligt anmärkning B i tabell 1
Si ej annars specificerat i ordern; Tabell 1 specificerar inte Si, vilket inte behandlas som noll; ordern specificerar uttryckligen Cu≥0.20% under fotnot C
Beställningen anger uttryckligen Si ≤0.1% enligt tabell 1, anmärkning B; beställningen anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt anmärkning C
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.1–0.2% enligt anmärkning B i tabell 1; beställningen anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt anmärkning C
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.15–0.35% enligt anmärkning B i tabell 1; beställningen anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt anmärkning C
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.2–0.4% enligt anmärkning B i tabell 1; beställningen anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt anmärkning C
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.3–0.6% enligt anmärkning B i tabell 1; beställningen anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt anmärkning C
Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
ASTM A29/A29M-2023 originaltext Tabell 1: ordinarie tabellvärden är smältanalys massandel wt%; produktanalysavvikelser kontrolleras separat enligt 4.3 och Tabell 5, inte tillagda till smältgränserna. Order enligt tabellens materialbeteckning måste uppfylla dess smältgränser enligt 4.1.1; andra beställda kemiska sammansättningar överenskomms separat enligt 4.1.2 och Tabell 3/4 och får inte blandas in i denna tabell. Allmänna krav för varmbearbetad stång fastställer inte, genom kemi ensam, lämplighet för kallstukning, leverans eller mekaniska egenskaper. Not B: Si-intervallet är ett vanligt alternativ endast när det krävs i ordern; Si är ej angiven som förval, inte ett universellt intervall eller noll. Not C: Cu≥0.20% gäller endast när det uttryckligen krävs i ordern och har inget tillagt övre gränsvärde. Not D: blyhaltigt stål Pb är 0.15–0.35%; L bevaras som en del av materialbeteckningen; Pb läggs inte till vanliga materialbeteckningar. Om bly tillsätts i skänkstrålen kan dess värde för gjut-/smältanalys inte fastställas. Not F: Bi/Ca/Se/Te specificeras genom överenskommelse mellan köpare och leverantör; skriv inte noll när inget värde är givet. Not E: endast för uttryckligen specificerad borbehandling av tätat stål är förväntad B 0.0005–0.003%; där vanlig Ti-tillsats inte är tillåten kan upp till 0.005% förväntas. Dessa är inte obligatoriska B-gränsvärden för alla vanliga materialbeteckningar.
Villkor för kemisk sammansättning
ASTM A29/A29M-2023 originaltext Tabell 1: ordinarie tabellvärden är smältanalys massandel wt%; produktanalysavvikelser kontrolleras separat enligt 4.3 och Tabell 5, inte tillagda till smältgränserna. Order enligt tabellens materialbeteckning måste uppfylla dess smältgränser enligt 4.1.1; andra beställda kemiska sammansättningar överenskomms separat enligt 4.1.2 och Tabell 3/4 och får inte blandas in i denna tabell. Allmänna krav för varmbearbetad stång fastställer inte, genom kemi ensam, lämplighet för kallstukning, leverans eller mekaniska egenskaper. Not B: Si-intervallet är ett vanligt alternativ endast när det krävs i ordern; Si är ej angiven som förval, inte ett universellt intervall eller noll. Not C: Cu≥0.20% gäller endast när det uttryckligen krävs i ordern och har inget tillagt övre gränsvärde. Not D: blyhaltigt stål Pb är 0.15–0.35%; L bevaras som en del av materialbeteckningen; Pb läggs inte till vanliga materialbeteckningar. Om bly tillsätts i skänkstrålen kan dess värde för gjut-/smältanalys inte fastställas. Not F: Bi/Ca/Se/Te specificeras genom överenskommelse mellan köpare och leverantör; skriv inte noll när inget värde är givet. Not E: endast för uttryckligen specificerad borbehandling av tätat stål är förväntad B 0.0005–0.003%; där vanlig Ti-tillsats inte är tillåten kan upp till 0.005% förväntas. Dessa är inte obligatoriska B-gränsvärden för alla vanliga materialbeteckningar.
Originalpost för villkorsgren
Si ej annars specificerat i ordern; Tabell 1 specificerar inte Si, vilket inte behandlas som noll
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
Beställningen anger uttryckligen Si ≤0.1% enligt tabell 1, anmärkning B
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.1–0.2% enligt anmärkning B i tabell 1
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.1 ~ 0.2 |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.15–0.35% enligt anmärkning B i tabell 1
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.2–0.4% enligt anmärkning B i tabell 1
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.2 ~ 0.4 |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.3–0.6% enligt anmärkning B i tabell 1
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.3 ~ 0.6 |
Si ej annars specificerat i ordern; Tabell 1 specificerar inte Si, vilket inte behandlas som noll; ordern specificerar uttryckligen Cu≥0.20% under fotnot C
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≥ 0.2 (övre gräns anges inte) |
Beställningen anger uttryckligen Si ≤0.1% enligt tabell 1, anmärkning B; beställningen anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt anmärkning C
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≥ 0.2 (övre gräns anges inte) |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.1–0.2% enligt anmärkning B i tabell 1; beställningen anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt anmärkning C
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.1 ~ 0.2 |
| Cu | ≥ 0.2 (övre gräns anges inte) |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.15–0.35% enligt anmärkning B i tabell 1; beställningen anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt anmärkning C
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Cu | ≥ 0.2 (övre gräns anges inte) |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.2–0.4% enligt anmärkning B i tabell 1; beställningen anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt anmärkning C
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.2 ~ 0.4 |
| Cu | ≥ 0.2 (övre gräns anges inte) |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.3–0.6% enligt anmärkning B i tabell 1; beställningen anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt anmärkning C
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.3 ~ 0.6 |
| Cu | ≥ 0.2 (övre gräns anges inte) |
En villkorsgren måste väljas
JaVerifieringsanmärkning
Befintlig OCR av den ursprungliga 2023-tabellen på fyra sidor och 190 rader har analyserats cell för cell. Alla värden har screenats för skillnader mot oberoende 2012-data och kontrollerats mot originalbilderna och fotnoterna för 2023; inga värden har fyllts i från den äldre utgåvan.1022 · ASME SA-513
Verifieringen av källans originaltext är inte slutförd; används inte som officiellt standardunderlag
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Referenspost
- Verifieringsstatus
- Referensdata; originaltexten är inte verifierad
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.17 ~ 0.23 |
| Mn | 0.7 ~ 1 |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
En databasträff innebär inte tillämplighet för kallstukning eller utlovad sluthållfasthet. Bekräftelse krävs utifrån trådtillstånd, deformationsgrad, värmebehandling och fysiska prov.
1022 · ASTM A1040-2010
Verifieringen av källans originaltext är inte slutförd; används inte som officiellt standardunderlag
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Referenspost
- Verifieringsstatus
- Referensdata; originaltexten är inte verifierad
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.7 ~ 1 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
En databasträff innebär inte tillämplighet för kallstukning eller utlovad sluthållfasthet. Bekräftelse krävs utifrån trådtillstånd, deformationsgrad, värmebehandling och fysiska prov.
1022 · ASTM A510/A510M-2013
Verifieringen av källans originaltext är inte slutförd; används inte som officiellt standardunderlag
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Referenspost
- Verifieringsstatus
- Referensdata; originaltexten är inte verifierad
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.7 ~ 1 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
En databasträff innebär inte tillämplighet för kallstukning eller utlovad sluthållfasthet. Bekräftelse krävs utifrån trådtillstånd, deformationsgrad, värmebehandling och fysiska prov.
1022 · ASTM A513/A513M-2025
Verifieringen av källans originaltext är inte slutförd; används inte som officiellt standardunderlag
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Referenspost
- Verifieringsstatus
- Referensdata; originaltexten är inte verifierad
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.7 ~ 1 |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
En databasträff innebär inte tillämplighet för kallstukning eller utlovad sluthållfasthet. Bekräftelse krävs utifrån trådtillstånd, deformationsgrad, värmebehandling och fysiska prov.
1022 · ASTM A519/A519M-2024
Verifieringen av källans originaltext är inte slutförd; används inte som officiellt standardunderlag
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Referenspost
- Verifieringsstatus
- Referensdata; originaltexten är inte verifierad
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.7 ~ 1 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
En databasträff innebär inte tillämplighet för kallstukning eller utlovad sluthållfasthet. Bekräftelse krävs utifrån trådtillstånd, deformationsgrad, värmebehandling och fysiska prov.
1022 · Amerikansk standard
Verifieringen av källans originaltext är inte slutförd; används inte som officiellt standardunderlag
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Referenspost
- Verifieringsstatus
- Referensdata; originaltexten är inte verifierad
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.7 ~ 1 |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
En databasträff innebär inte tillämplighet för kallstukning eller utlovad sluthållfasthet. Bekräftelse krävs utifrån trådtillstånd, deformationsgrad, värmebehandling och fysiska prov.