1008 — Materialuppgifter
Antal källposter: 16. Standarder, utgåvor och villkor redovisas separat; samma materialbeteckning innebär inte att materialen kan ersätta varandra direkt.
Massfraktion och analystyp följer anmärkningarna för varje källa. Saknade uppgifter räknas inte som 0; tillverkarens typiska värden, garanterade standardvärden och uppmätta värden för smältan eller partiet får inte blandas. Öppna materialvalet för beräkningar och val av villkor.
Öppna villkorsval, jämförelse och verktyget för kolekvivalent för 1008 →Bedömning av materialbehov
Söker du materialet 1008?
Finns materialet inte i vår katalog? Du är välkommen att skicka dina krav. Vi bedömer om vår utrustning, våra produktionslinjer och vår processkapacitet passar kraven på materialbeteckning, produktform, mått, bearbetning och leverans. Därefter diskuterar vi möjliga lösningar för bearbetning, provtillverkning eller leverans.
Genomförbarhet och leveransvillkor bekräftas efter teknisk granskning. Standardinformationen på denna sida utgör inget åtagande om leverans eller prestanda.
Behåll dina inmatade uppgifter och försök igen senare eller kontakta website@chqwire.net. Skicka inte igen om du redan har fått en bekräftelse.
1008 · ASTM A29/A29M-2023
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- ASTM A29/A29M-2023
- Placering i tabellen
- Tabell 1, fotnoter A–G
- Fysisk sida i PDF
- 4
- Enhet
- Massfraktion (wt%)
- Analystyp
- Smältanalys (sammansättningsintervall och gränsvärden i originaltabellen)
Kolekvivalent som referens
Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.
Si ej annars specificerat i ordern; Tabell 1 specificerar inte Si, vilket inte behandlas som noll
Beställningen anger uttryckligen Si ≤0.1% enligt tabell 1, anmärkning B
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.1–0.2% enligt anmärkning B i tabell 1
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.15–0.35% enligt anmärkning B i tabell 1
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.2–0.4% enligt anmärkning B i tabell 1
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.3–0.6% enligt anmärkning B i tabell 1
Si ej annars specificerat i ordern; Tabell 1 specificerar inte Si, vilket inte behandlas som noll; ordern specificerar uttryckligen Cu≥0.20% under fotnot C
Beställningen anger uttryckligen Si ≤0.1% enligt tabell 1, anmärkning B; beställningen anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt anmärkning C
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.1–0.2% enligt anmärkning B i tabell 1; beställningen anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt anmärkning C
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.15–0.35% enligt anmärkning B i tabell 1; beställningen anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt anmärkning C
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.2–0.4% enligt anmärkning B i tabell 1; beställningen anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt anmärkning C
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.3–0.6% enligt anmärkning B i tabell 1; beställningen anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt anmärkning C
Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
ASTM A29/A29M-2023 originaltext Tabell 1: ordinarie tabellvärden är smältanalys massandel wt%; produktanalysavvikelser kontrolleras separat enligt 4.3 och Tabell 5, inte tillagda till smältgränserna. Order enligt tabellens materialbeteckning måste uppfylla dess smältgränser enligt 4.1.1; andra beställda kemiska sammansättningar överenskomms separat enligt 4.1.2 och Tabell 3/4 och får inte blandas in i denna tabell. Allmänna krav för varmbearbetad stång fastställer inte, genom kemi ensam, lämplighet för kallstukning, leverans eller mekaniska egenskaper. Not B: Si-intervallet är ett vanligt alternativ endast när det krävs i ordern; Si är ej angiven som förval, inte ett universellt intervall eller noll. Not C: Cu≥0.20% gäller endast när det uttryckligen krävs i ordern och har inget tillagt övre gränsvärde. Not D: blyhaltigt stål Pb är 0.15–0.35%; L bevaras som en del av materialbeteckningen; Pb läggs inte till vanliga materialbeteckningar. Om bly tillsätts i skänkstrålen kan dess värde för gjut-/smältanalys inte fastställas. Not F: Bi/Ca/Se/Te specificeras genom överenskommelse mellan köpare och leverantör; skriv inte noll när inget värde är givet. Not E: endast för uttryckligen specificerad borbehandling av tätat stål är förväntad B 0.0005–0.003%; där vanlig Ti-tillsats inte är tillåten kan upp till 0.005% förväntas. Dessa är inte obligatoriska B-gränsvärden för alla vanliga materialbeteckningar.
Villkor för kemisk sammansättning
ASTM A29/A29M-2023 originaltext Tabell 1: ordinarie tabellvärden är smältanalys massandel wt%; produktanalysavvikelser kontrolleras separat enligt 4.3 och Tabell 5, inte tillagda till smältgränserna. Order enligt tabellens materialbeteckning måste uppfylla dess smältgränser enligt 4.1.1; andra beställda kemiska sammansättningar överenskomms separat enligt 4.1.2 och Tabell 3/4 och får inte blandas in i denna tabell. Allmänna krav för varmbearbetad stång fastställer inte, genom kemi ensam, lämplighet för kallstukning, leverans eller mekaniska egenskaper. Not B: Si-intervallet är ett vanligt alternativ endast när det krävs i ordern; Si är ej angiven som förval, inte ett universellt intervall eller noll. Not C: Cu≥0.20% gäller endast när det uttryckligen krävs i ordern och har inget tillagt övre gränsvärde. Not D: blyhaltigt stål Pb är 0.15–0.35%; L bevaras som en del av materialbeteckningen; Pb läggs inte till vanliga materialbeteckningar. Om bly tillsätts i skänkstrålen kan dess värde för gjut-/smältanalys inte fastställas. Not F: Bi/Ca/Se/Te specificeras genom överenskommelse mellan köpare och leverantör; skriv inte noll när inget värde är givet. Not E: endast för uttryckligen specificerad borbehandling av tätat stål är förväntad B 0.0005–0.003%; där vanlig Ti-tillsats inte är tillåten kan upp till 0.005% förväntas. Dessa är inte obligatoriska B-gränsvärden för alla vanliga materialbeteckningar.
Originalpost för villkorsgren
Si ej annars specificerat i ordern; Tabell 1 specificerar inte Si, vilket inte behandlas som noll
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
Beställningen anger uttryckligen Si ≤0.1% enligt tabell 1, anmärkning B
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.1–0.2% enligt anmärkning B i tabell 1
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.1 ~ 0.2 |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.15–0.35% enligt anmärkning B i tabell 1
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.2–0.4% enligt anmärkning B i tabell 1
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.2 ~ 0.4 |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.3–0.6% enligt anmärkning B i tabell 1
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.3 ~ 0.6 |
Si ej annars specificerat i ordern; Tabell 1 specificerar inte Si, vilket inte behandlas som noll; ordern specificerar uttryckligen Cu≥0.20% under fotnot C
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≥ 0.2 (övre gräns anges inte) |
Beställningen anger uttryckligen Si ≤0.1% enligt tabell 1, anmärkning B; beställningen anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt anmärkning C
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≥ 0.2 (övre gräns anges inte) |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.1–0.2% enligt anmärkning B i tabell 1; beställningen anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt anmärkning C
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.1 ~ 0.2 |
| Cu | ≥ 0.2 (övre gräns anges inte) |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.15–0.35% enligt anmärkning B i tabell 1; beställningen anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt anmärkning C
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Cu | ≥ 0.2 (övre gräns anges inte) |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.2–0.4% enligt anmärkning B i tabell 1; beställningen anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt anmärkning C
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.2 ~ 0.4 |
| Cu | ≥ 0.2 (övre gräns anges inte) |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.3–0.6% enligt anmärkning B i tabell 1; beställningen anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt anmärkning C
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.3 ~ 0.6 |
| Cu | ≥ 0.2 (övre gräns anges inte) |
En villkorsgren måste väljas
JaVerifieringsanmärkning
Befintlig OCR av den ursprungliga 2023-tabellen på fyra sidor och 190 rader har analyserats cell för cell. Alla värden har screenats för skillnader mot oberoende 2012-data och kontrollerats mot originalbilderna och fotnoterna för 2023; inga värden har fyllts i från den äldre utgåvan.1008 · SAE J403-2014
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- SAE J403-2014
- Placering i tabellen
- Tabell 1
- Fysisk sida i PDF
- 3
- Enhet
- Massfraktion (wt%)
- Analystyp
- Smältanalys (gjutning eller smälta)
Kolekvivalent som referens
Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.
Långprodukter: halvfabrikat för smidning, varmvalsade/kallfärdigbearbetade stänger, valstråd och sömlösa rör; restelement: alternativ B (förvalt om inget annat avtalats)
Långprodukter: halvfabrikat för smidning, varmvalsade/kallfärdigbearbetade stänger, valstråd och sömlösa rör; restelement: alternativ A
Långprodukter: halvfabrikat för smidning, varmvalsade/kallfärdigbearbetade stänger, valstråd och sömlösa rör; restelement: alternativ C
Långprodukter: halvfabrikat för smidning, varmvalsade/kallfärdigbearbetade stänger, valstråd och sömlösa rör; restelement: alternativ D (utan angivna gränser men med rapporteringskrav)
Kategori platta produkter: profiler, plåt, band, tunnplåt och svetsade rör (enligt definition i anmärkning 1); restelement: alternativ B (förvalt om inget annat avtalats)
Kategori platta produkter: profiler, plåt, band, tunnplåt och svetsade rör (enligt definition i fotnot 1); restelement: alternativ A
Kategori platta produkter: profiler, plåt, band, tunnplåt och svetsade rör (enligt definition i fotnot 1); restelement: alternativ C
Kategori platta produkter: profiler, plåt, band, tunnplåt och svetsade rör (enligt definition i anmärkning 1); restelement: alternativ D (utan angivna gränser men med rapporteringskrav)
Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Cr | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
SAE J403 Reviderad JUN2014, tabell 1: originalets gjut- eller smältanalys som massfraktion wt%; Tillåtna avvikelser för produktanalys tillämpas separat enligt SAE J409, och J409 har inte använts för att utvidga denna tabell. UNS G10080 och SAE 1008 är beteckningar som listas direkt på samma rad i denna tabell; andra standarder eller utgåvor sammanblandas inte med denna utgåva. Där restelement inte anges separat är förvalet B; A/B/C väljs utifrån motsvarande form eller överenskommelse; D har inget tabellerat gränsvärde, men mängden Cu/Ni/Cr/Mo måste fortfarande rapporteras och behandlas inte som noll. För att styrka överensstämmelse med tabellen måste Cu/Cr/Ni/Mo/Si rapporteras utöver C/Mn/P/S; Värden under 0.02% får enligt originaltexten rapporteras som <0.02%, vilket varken är ett generellt maxvärde eller noll. P/S-villkor för platta produkter respektive långprodukter ska väljas separat; ett bredare maxvärde får inte användas för att slå samman dessa; 1006/1008 Mn väljs utifrån form enligt Tabell 1, fotnot 6/7. Si anges endast genom överenskommelse vid beställning; vanliga alternativ för valstråd är ≤0.10, 0.07–0.15, 0.10–0.20, 0.15–0.35, 0.20–0.40 och 0.30–0.60%; det vanliga alternativet 0.07–0.15 är inte listat för andra produkter. Kontraktsvärden ska kontrolleras mot produktform; inget fast Si förs in utan överenskommelse. Vanliga materialbeteckningar i denna tabell inkluderar inte automatiskt Pb eller B. Materialbeteckningar med separat bly- eller borbehandling kräver L/B-beteckning och motsvarande UNS; originalvärdena Pb0.15–0.35% och B0.0005–0.003% tillhör dessa behandlingsvillkor och inkluderas inte i vanligt stål. Tabell 1, fotnot 3: när Cu efterfrågas specifikt anges vanligtvis Cu≥0.20%; restalternativen i denna batch används endast för kontroll av resthalter, och villkor för avsiktlig tillsats av Cu kombineras inte villkorslöst med maxvärden för resthalter. Specifikt beställningsintervall kräver separat överenskommelse; detta speciella Cu-villkor bedöms för närvarande inte automatiskt. Tabell 1, fotnot 5: denna materialbeteckning får levereras som ultralågkolhaltigt stål, IF-stabiliserat eller icke-stabiliserat stål. Specifika stabiliserande element och leveransvillkor kontrolleras separat; legeringsgränser som inte anges i tabellen konstrueras inte. 3.1 och Tabell 6 kräver rapportering av C/Mn/P/S/Si/Al/Cu/Ni/Cr/Mo/Nb(Cb)/Ti/V/B/N; As/Sb rapporteras ytterligare på köparens begäran. Si/Cu/Ni/Cr/Mo under 0.02% får rapporteras som <0.02%; Nb/Ti/V under 0.008% får rapporteras som <0.008%. Dessa är rapporteringströsklar, inte generella maxvärden för sammansättning, och ska inte användas för att infoga nollor eller uppfinna gränsvärden.
Villkor för kemisk sammansättning
SAE J403 Reviderad JUN2014, tabell 1: originalets gjut- eller smältanalys som massfraktion wt%; Tillåtna avvikelser för produktanalys tillämpas separat enligt SAE J409, och J409 har inte använts för att utvidga denna tabell. UNS G10080 och SAE 1008 är beteckningar som listas direkt på samma rad i denna tabell; andra standarder eller utgåvor sammanblandas inte med denna utgåva. Där restelement inte anges separat är förvalet B; A/B/C väljs utifrån motsvarande form eller överenskommelse; D har inget tabellerat gränsvärde, men mängden Cu/Ni/Cr/Mo måste fortfarande rapporteras och behandlas inte som noll. För att styrka överensstämmelse med tabellen måste Cu/Cr/Ni/Mo/Si rapporteras utöver C/Mn/P/S; Värden under 0.02% får enligt originaltexten rapporteras som <0.02%, vilket varken är ett generellt maxvärde eller noll. P/S-villkor för platta produkter respektive långprodukter ska väljas separat; ett bredare maxvärde får inte användas för att slå samman dessa; 1006/1008 Mn väljs utifrån form enligt Tabell 1, fotnot 6/7. Si anges endast genom överenskommelse vid beställning; vanliga alternativ för valstråd är ≤0.10, 0.07–0.15, 0.10–0.20, 0.15–0.35, 0.20–0.40 och 0.30–0.60%; det vanliga alternativet 0.07–0.15 är inte listat för andra produkter. Kontraktsvärden ska kontrolleras mot produktform; inget fast Si förs in utan överenskommelse. Vanliga materialbeteckningar i denna tabell inkluderar inte automatiskt Pb eller B. Materialbeteckningar med separat bly- eller borbehandling kräver L/B-beteckning och motsvarande UNS; originalvärdena Pb0.15–0.35% och B0.0005–0.003% tillhör dessa behandlingsvillkor och inkluderas inte i vanligt stål. Tabell 1, fotnot 3: när Cu efterfrågas specifikt anges vanligtvis Cu≥0.20%; restalternativen i denna batch används endast för kontroll av resthalter, och villkor för avsiktlig tillsats av Cu kombineras inte villkorslöst med maxvärden för resthalter. Specifikt beställningsintervall kräver separat överenskommelse; detta speciella Cu-villkor bedöms för närvarande inte automatiskt. Tabell 1, fotnot 5: denna materialbeteckning får levereras som ultralågkolhaltigt stål, IF-stabiliserat eller icke-stabiliserat stål. Specifika stabiliserande element och leveransvillkor kontrolleras separat; legeringsgränser som inte anges i tabellen konstrueras inte. 3.1 och Tabell 6 kräver rapportering av C/Mn/P/S/Si/Al/Cu/Ni/Cr/Mo/Nb(Cb)/Ti/V/B/N; As/Sb rapporteras ytterligare på köparens begäran. Si/Cu/Ni/Cr/Mo under 0.02% får rapporteras som <0.02%; Nb/Ti/V under 0.008% får rapporteras som <0.008%. Dessa är rapporteringströsklar, inte generella maxvärden för sammansättning, och ska inte användas för att infoga nollor eller uppfinna gränsvärden.
Originalpost för villkorsgren
Långprodukter: halvfabrikat för smidning, varmvalsade/kallfärdigbearbetade stänger, valstråd och sömlösa rör; restelement: alternativ B (förvalt om inget annat avtalats)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Cr | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
Långprodukter: halvfabrikat för smidning, varmvalsade/kallfärdigbearbetade stänger, valstråd och sömlösa rör; restelement: alternativ A
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Cr | ≤ 0.15 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
Långprodukter: halvfabrikat för smidning, varmvalsade/kallfärdigbearbetade stänger, valstråd och sömlösa rör; restelement: alternativ C
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
| Cr | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.12 (undre gräns anges inte) |
Långprodukter: halvfabrikat för smidning, varmvalsade/kallfärdigbearbetade stänger, valstråd och sömlösa rör; restelement: alternativ D (utan angivna gränser men med rapporteringskrav)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
Kategori platta produkter: profiler, plåt, band, tunnplåt och svetsade rör (enligt definition i anmärkning 1); restelement: alternativ B (förvalt om inget annat avtalats)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | ≤ 0.5 (undre gräns anges inte) |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Cr | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
Kategori platta produkter: profiler, plåt, band, tunnplåt och svetsade rör (enligt definition i fotnot 1); restelement: alternativ A
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | ≤ 0.5 (undre gräns anges inte) |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Cr | ≤ 0.15 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
Kategori platta produkter: profiler, plåt, band, tunnplåt och svetsade rör (enligt definition i fotnot 1); restelement: alternativ C
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | ≤ 0.5 (undre gräns anges inte) |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
| Cr | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.12 (undre gräns anges inte) |
Kategori platta produkter: profiler, plåt, band, tunnplåt och svetsade rör (enligt definition i anmärkning 1); restelement: alternativ D (utan angivna gränser men med rapporteringskrav)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | ≤ 0.5 (undre gräns anges inte) |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
En villkorsgren måste väljas
JaVerifieringsanmärkning
Originaltexten från 2014 kontrollerades över fyra tabeller och 79 rader, inklusive sammansättningsceller, kolumner för produktform, UNS-beteckningar och tabellnoter; källor och olika ordervillkor behålls separat.1008 · SAE J 403-2001
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- SAE J403 NOV2001
- Placering i tabellen
- Tabell1 och anmärkning 1/2/*
- Fysisk sida i PDF
- 1、3、4
Kolekvivalent som referens
Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.
Tabell 1, allmän användning, inklusive valstråd; Mn .30–.50%
Not *: konstruktionsprofiler, stålplåt, band, tunnplåt och svetsade rör; Mn≤.50%, ingen nedre gräns
Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Originalets tabell 1: UNS G10080 motsvarar SAE1008; namnen kopplas för sökning. Smältanalys i wt%; för konstruktionsprofiler/plåt/band/tunnplåt/svetsade rör saknar Mn undre gräns, utan automatisk tillämpning på valstråd. Si är inget allmänt obligatoriskt val. Vid krav är vanliga alternativ för stång/halvfabrikat ≤.10, .10–.20, .15–.35, .20–.40 och .30–.60%, med ett ytterligare valstrådsalternativ .07–.15%; inget intervall har valts på eget initiativ här. När Cu krävs anges normalt ≥.20%, ingen allmän övre Cu-gräns eller ordinarie skyldighet. Pb .15–.35% kräver L-märkning och ändrat UNS; B .0005–.003% kräver B-märkning och blandas inte in i vanlig 1008. Lägre P/S för vissa kvaliteter/produkter kontrolleras separat enligt J411, utan avtalsvärden från senare år. Rapporteringsplikt för tilläggsämnen innebär inte gemensamma tabellgränser; ej angivna Si/Cr/Ni/Mo med flera fylls inte med noll. Avvikelser vid produktanalys kontrolleras separat enligt J409.
Villkor för kemisk sammansättning
Originalets tabell 1: UNS G10080 motsvarar SAE1008; namnen kopplas för sökning. Smältanalys i wt%; för konstruktionsprofiler/plåt/band/tunnplåt/svetsade rör saknar Mn undre gräns, utan automatisk tillämpning på valstråd. Si är inget allmänt obligatoriskt val. Vid krav är vanliga alternativ för stång/halvfabrikat ≤.10, .10–.20, .15–.35, .20–.40 och .30–.60%, med ett ytterligare valstrådsalternativ .07–.15%; inget intervall har valts på eget initiativ här. När Cu krävs anges normalt ≥.20%, ingen allmän övre Cu-gräns eller ordinarie skyldighet. Pb .15–.35% kräver L-märkning och ändrat UNS; B .0005–.003% kräver B-märkning och blandas inte in i vanlig 1008. Lägre P/S för vissa kvaliteter/produkter kontrolleras separat enligt J411, utan avtalsvärden från senare år. Rapporteringsplikt för tilläggsämnen innebär inte gemensamma tabellgränser; ej angivna Si/Cr/Ni/Mo med flera fylls inte med noll. Avvikelser vid produktanalys kontrolleras separat enligt J409.
Originalpost för villkorsgren
Tabell 1, allmän användning, inklusive valstråd; Mn .30–.50%
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
Not *: konstruktionsprofiler, stålplåt, band, tunnplåt och svetsade rör; Mn≤.50%, ingen nedre gräns
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | ≤ 0.5 (undre gräns anges inte) |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
En villkorsgren måste väljas
JaVerifieringsanmärkning
Visuell kontroll av tabell 1 och fotnoter i det engelska originalet1008 · ASTM A29/A29M-2012
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- ASTM A29/A29M-2012
- Placering i tabellen
- Tabell 1, fotnoter A–G
- Fysisk sida i PDF
- 1、3、4
Kolekvivalent som referens
Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.
Si ej annars specificerat i ordern; Tabell 1 specificerar inte Si, vilket inte behandlas som noll
Ordern anger uttryckligen att Si ≤0.1% enligt fotnot B används
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.1–0.2% enligt anmärkning B
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.15–0.35% enligt anmärkning B
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.2–0.4% enligt anmärkning B
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.3–0.6% enligt anmärkning B
Si ej annars specificerat i ordern; Tabell 1 specificerar inte Si, vilket inte behandlas som noll; ordern specificerar uttryckligen Cu≥0.20% under fotnot C
Ordern anger uttryckligen att Si ≤0.1% enligt fotnot B används; ordern anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt fotnot C
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.1–0.2% enligt anmärkning B; beställningen anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt anmärkning C
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.15–0.35% enligt anmärkning B; beställningen anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt anmärkning C
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.2–0.4% enligt anmärkning B; beställningen anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt anmärkning C
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.3–0.6% enligt anmärkning B; beställningen anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt anmärkning C
Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Originalets tabell 1 från 2012 anger smältanalysens sammansättning i massandelar wt%; produktanalysens tillämplighet och avvikelser måste bekräftas separat enligt 4.3 och tabell 5. Beteckningar och produktformer behålls enligt standardtabellen, utan automatiskt löfte om lämplighet för kallstukning. Si enligt anmärkning B är ett beställningsalternativ; utan specificerat val är det okänt och fylls inte med noll. Anmärkning C: endast på beställningens begäran gäller Cu≥0.20%, utan konstruerad övre gräns. Cu läggs inte automatiskt till vanliga beställningar. Anmärkning D: endast uttryckliga blyhaltiga L-beteckningar har Pb0.15–0.35%; Pb läggs inte automatiskt till vanliga beteckningar utan L. Anmärkning F: tillsats av Bi/Ca/Se/Te avtalas mellan köpare och leverantör; inga angivna värden betyder inte noll. Borbehandling enligt anmärkning E avser förväntat innehåll under specificerade villkor, inte en gemensam B-gräns för alla vanliga stålsorter.
Villkor för kemisk sammansättning
Originalets tabell 1 från 2012 anger smältanalysens sammansättning i massandelar wt%; produktanalysens tillämplighet och avvikelser måste bekräftas separat enligt 4.3 och tabell 5. Beteckningar och produktformer behålls enligt standardtabellen, utan automatiskt löfte om lämplighet för kallstukning. Si enligt anmärkning B är ett beställningsalternativ; utan specificerat val är det okänt och fylls inte med noll. Anmärkning C: endast på beställningens begäran gäller Cu≥0.20%, utan konstruerad övre gräns. Cu läggs inte automatiskt till vanliga beställningar. Anmärkning D: endast uttryckliga blyhaltiga L-beteckningar har Pb0.15–0.35%; Pb läggs inte automatiskt till vanliga beteckningar utan L. Anmärkning F: tillsats av Bi/Ca/Se/Te avtalas mellan köpare och leverantör; inga angivna värden betyder inte noll. Borbehandling enligt anmärkning E avser förväntat innehåll under specificerade villkor, inte en gemensam B-gräns för alla vanliga stålsorter.
Originalpost för villkorsgren
Si ej annars specificerat i ordern; Tabell 1 specificerar inte Si, vilket inte behandlas som noll
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
Ordern anger uttryckligen att Si ≤0.1% enligt fotnot B används
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.1–0.2% enligt anmärkning B
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.1 ~ 0.2 |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.15–0.35% enligt anmärkning B
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.2–0.4% enligt anmärkning B
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.2 ~ 0.4 |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.3–0.6% enligt anmärkning B
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.3 ~ 0.6 |
Si ej annars specificerat i ordern; Tabell 1 specificerar inte Si, vilket inte behandlas som noll; ordern specificerar uttryckligen Cu≥0.20% under fotnot C
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≥ 0.2 (övre gräns anges inte) |
Ordern anger uttryckligen att Si ≤0.1% enligt fotnot B används; ordern anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt fotnot C
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≥ 0.2 (övre gräns anges inte) |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.1–0.2% enligt anmärkning B; beställningen anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt anmärkning C
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.1 ~ 0.2 |
| Cu | ≥ 0.2 (övre gräns anges inte) |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.15–0.35% enligt anmärkning B; beställningen anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt anmärkning C
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Cu | ≥ 0.2 (övre gräns anges inte) |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.2–0.4% enligt anmärkning B; beställningen anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt anmärkning C
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.2 ~ 0.4 |
| Cu | ≥ 0.2 (övre gräns anges inte) |
Beställningen tillämpar uttryckligen Si 0.3–0.6% enligt anmärkning B; beställningen anger uttryckligen Cu≥0.20% enligt anmärkning C
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.3 ~ 0.6 |
| Cu | ≥ 0.2 (övre gräns anges inte) |
En villkorsgren måste väljas
JaVerifieringsanmärkning
Tabell 1 och fotnoter från 2012 har verifierats; valbara beställningssammansättningar och grundtabellens gränser hålls åtskilda.1008 · POSCO valstrådskatalog (lokalt arkiv 1203; originalutgåvan anges inte)
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Valstråd
- Förklaring av originalpostens status
- Tillverkarens originaltext har verifierats
- Dokumentutgåva
- Lokal fil 1203线材.pdf, originalet anger inte utgåvan; PDF-metadata 2014-12-03 är endast tidpunkten för filgenerering
- Dokumenttitel
- Valstråd
- Placering i tabellen
- Tryckt sida 14, sammansättningstabell 3 (lokalt tabellindex)
- Fysisk sida i PDF
- 8
- Enhet
- Procentvärden enligt originaltabellen; se källinformationen för närmare definition.
- Analystyp
- Katalogen anger inte genomgående om uppgifterna avser smältanalys eller produktanalys
- Tillverkare
- POSCO
Kolekvivalent som referens
Uppskattning utifrån intervall i tillverkarens dokumentation, inte garanterade standardvärden eller uppmätta värden för smältan eller partiet; formelns tillämplighet måste kontrolleras utifrån användning och process.
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Lokal valstrådskatalog från POSCO, PDF-sida 8/tryckt sida 14, tabellindex 2, rad 3. Originalutgåvan anges inte; PDF-filens genereringstid 2014-12-03 betraktas inte som standardens utgivningsår. Tillverkarens intervalldata innebär ingen leveransgaranti från vårt företag. Villkor: originaltabellen anger flera alternativa intervall för Si sida vid sida; fotnoterna måste bekräftas utifrån materialbeteckningen och mellan leverantör och köpare. Alternativen slås inte samman till ett brett intervall och inget alternativ väljs som förval.
Villkor för kemisk sammansättning
Originalkatalogens sammansättningstabell %, tråd/valstråd. Utgåvor för jämförda JIS/SAE/DIN-standarder anges inte; katalogdata uppgraderas inte till verifierade officiella utgåvor av dessa standarder. / Streck betyder inte noll. Smält-/produktanalystyp är inte genomgående tydlig; beställning, produktanalysavvikelser och faktisk leverans kontrolleras separat. / Originaltabellen anger flera alternativa Si-intervall sida vid sida. Enligt fotnoten krävs bekräftelse efter beteckning och mellan köpare och leverantör. Alternativen förenas inte till ett brett intervall och inget alternativ används som förval.
Verifieringsanmärkning
Originalets PDF-tabeller och textkoordinater har stämts av i båda riktningarna; saknade beteckningsceller har återställts. Sammanslagna celler samt sidfötter/kolumnen Remark ska kontrolleras separat. Tabeller med tydliga tvister och tomma sammansättningsrader avvaktar vidare kontroll.1008 · Nippon Steels valstrådskatalog EXE203 2008.3 / SAE J403 NOV.2001
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Valstråd
- Förklaring av originalpostens status
- Tillverkarens originaltext har verifierats
- Dokumentutgåva
- Cat. No. EXE203 2008.3 PDF; upphovsrätt på omslag 2008
- Dokumenttitel
- Valstråd från Nippon Steel
- Placering i tabellen
- Tryckt sida 10, tabellindex 0
- Fysisk sida i PDF
- 7
- Enhet
- Massfraktion (%)
- Analystyp
- Analystypen anges inte uttryckligen i denna tabell i originalkatalogen
- Tillverkare
- NIPPON STEEL CORPORATION / Nippon Steel
Kolekvivalent som referens
Uppskattning utifrån intervall i tillverkarens dokumentation, inte garanterade standardvärden eller uppmätta värden för smältan eller partiet; formelns tillämplighet måste kontrolleras utifrån användning och process.
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Nippon Steel valstrådskatalog EXE203 2008.3 historiskt material, PDF s. 7 / tryckt s. 10, SAE J403 NOV.2001. Originalkatalogens tabell anger inte analysart. Uppgifter om tillverkarens intervall, inte ett standardgaranterat värde eller uppmätta värden för smälta/parti, och representerar inte vårt företags leverans. Villkor: Si enligt valbara alternativ i originaltexten, väljs inte som förvalt och slås inte samman till ett brett intervall; om det inte är valt används det inte för fullständig beräkning eller bedömning. Pb 0.15–0.35 och B 0.0005–0.0030 är alternativ med tilläggsbeteckningen L/B, och läggs inte automatiskt till de vanliga materialbeteckningarna i originaltabellen; speciell kvalitet med lågt P/S kräver separat verifiering av avtal.
Villkor för kemisk sammansättning
Originalkatalogen anger massandelar %, historiska tillverkaruppgifter från 2008.3; standardnamn och utgåvor återges enligt originalet, vilket inte innebär att officiella originaltexter till dessa standarder har inhämtats och verifierats. / Streck eller tomma fält betyder inte 0; denna omgång verifierar endast kemisk sammansättning. Mekaniska egenskaper och faktisk leverans kontrolleras separat enligt sina villkor. / Si följer originalets avtalsalternativ, utan förvalt val eller sammanslagning till ett brett intervall. Utan valt alternativ används uppgiften inte för fullständig beräkning eller bedömning. / Pb 0.15–0.35 och B 0.0005–0.0030 är alternativ med ytterligare L/B-märkning och läggs inte automatiskt till vanliga stålsorter i originaltabellen. Särskild kvalitet med låg P/S kräver separat kontroll av överenskommelsen.
Verifieringsanmärkning
Grupperade tabeller har utvecklats i sin helhet och kontrollerats mot originalbilder och anmärkningar. Vanliga element, restelement och villkorade element hålls åtskilda. Tabeller för suffixvarianter utan fullständiga uppgifter om grundstålet är uteslutna.1008 · China Steel Corporations katalog över stång och valstråd 2014-C1 / 7.1.15 SAE kolstål (utgåvan anges inte)
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Stänger och valstråd
- Förklaring av originalpostens status
- Tillverkarens originaltext har verifierats
- Dokumentutgåva
- CAT.NO.3-BD-01-2014-C1 (uttryckligen angivet på bakre omslaget)
- Dokumenttitel
- Produktkatalog för stänger och valstråd (Bars & Wire Rods)
- Placering i tabellen
- 7.1.15 SAE kolstål (utgåva ej angiven)
- Fysisk sida i PDF
- 22
- Enhet
- Massfraktion (%)
- Analystyp
- Analystypen anges inte uttryckligen i denna tabell i originalkatalogen
- Tillverkare
- CHINA STEEL CORPORATION / China Steel Corporation (Taiwan)
Kolekvivalent som referens
Uppskattning utifrån intervall i tillverkarens dokumentation, inte garanterade standardvärden eller uppmätta värden för smältan eller partiet; formelns tillämplighet måste kontrolleras utifrån användning och process.
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
China Steels katalog för stång och valstråd CAT.NO.3-BD-01-2014-C1, PDF-sida 22/tryckt sida 20, avsnitt 7.1.15 SAE-kolstål (utgåva ej angiven). Analysarten anges inte uttryckligen i denna tabell i originalkatalogen. Historiska intervalluppgifter från tillverkaren, inte standardgarantier eller uppmätta värden för en smälta eller ett parti; de innebär inte att vårt företag levererar materialet. Villkor: Si väljs genom överenskommelse; alternativen för stång och valstråd hålls isär. B läggs inte automatiskt till för vanliga stålsorter i originaltabellen. När Cu krävs gäller normalt ≥0.20%; detta är ingen generell undre Cu-gräns för alla stålsorter.
Villkor för kemisk sammansättning
Historisk tillverkarkatalog 2014-C1, stång/tråd. Saknade utgåveår för refererade standarder fylls inte i från andra kataloger, och katalogen uppgraderas inte till officiell originalstandard. / Streck och tomma fält betyder inte noll. Sammansättningsuppgifter innebär inte att en formel är fullständig eller tillämplig; mekaniska egenskaper och leverans kontrolleras separat. / Si väljs genom överenskommelse; stång- och trådalternativ hålls åtskilda. B läggs inte automatiskt till originaltabellens vanliga beteckningar. När Cu krävs anges vanligen ≥0.20%, inte en förvald nedre Cu-gräns för alla stålsorter.
Verifieringsanmärkning
Geometrin för sammanslagna celler i katalogens samtliga 28 tabeller har återställts utan saknade celler. Registrering följer originalbilder, fortsättningssidor och anmärkningar; omtvistade villkor avvaktar klarläggande.1008 · SAE J403 (FHS-katalog; hänvisningens årtal anges inte)
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Valstråd
- Förklaring av originalpostens status
- Tillverkarens originaltext har verifierats
- Dokumentutgåva
- Katalogens utgåva anges inte; arkiverat original
- Dokumenttitel
- FHSProductManual_WireRod_EN (originalets filidentifierare)
- Fysisk sida i PDF
- 6
- Enhet
- wt.%
- Analystyp
- Analystyp är inte specificerad
- Tillverkare
- Formosa Ha Tinh Steel Corporation (FHS)
Kolekvivalent som referens
Uppskattning utifrån intervall i tillverkarens dokumentation, inte garanterade standardvärden eller uppmätta värden för smältan eller partiet; formelns tillämplighet måste kontrolleras utifrån användning och process.
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Arkiverad tillverkarkatalog från FHS, utgåva och årtal för hänvisade standarder anges inte; PDF-sida 6/tryckt sida 5, 3.1.1. Kemisk sammansättning wt.%, analystyp ej angiven; inte garanterade standardvärden eller uppmätta smält-/partivärden. Saknade uppgifter fylls inte med 0.
Villkor för kemisk sammansättning
Referensuppgifter ur tillverkarens katalog Typical Specification, utan angivet publiceringsdatum eller årtal för referensstandarder; materialet är varken en officiell standardtext eller uppmätta värden för en smälta eller ett parti. / Enhet wt.%; analysarten anges inte uttryckligen i originalet. Ej angivna grundämnen och streck fylls inte med 0. / Datumet 2015/3/21 på sidan avser ett fabriksfoto, och 15/04/2015 avser ett exempel på en förfrågan; ingetdera behandlas som katalogutgåva. / Faktiskt tillgängliga materialbeteckningar, dimensioner, förpackningar och senaste standarder måste bekräftas av tillverkaren; katalogen innebär ingen aktuell leveransgaranti.
Verifieringsanmärkning
Originaltabellens celler och tillämpliga fotnoter har verifierats; gränsvärden för residualelement har inte lånats över kapitelgränser.1008 · AGT2282 januari 2013 (Acument inköpsspecifikation)
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Valstråd och stänger
- Förklaring av originalpostens status
- Tillverkarens originaltext har verifierats
- Dokumentutgåva
- January 2013
- Dokumenttitel
- AGT2282 Specifikation för kolstål och legerat stål
- Placering i tabellen
- 6.1
- Fysisk sida i PDF
- 5、6
- Enhet
- Massfraktion (wt%)
- Analystyp
- Smältanalys
- Tillverkare
- Acument Global Technologies (AGT)
Kolekvivalent som referens
Uppskattning utifrån intervall i tillverkarens dokumentation, inte garanterade standardvärden eller uppmätta värden för smältan eller partiet; formelns tillämplighet måste kontrolleras utifrån användning och process.
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.08 ~ 0.1 |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| Si | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Al | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Historisk inköpsspecifikation Acument AGT2282 januari 2013, PDF sida 6, Tabell 6.1; smältanalys wt%, angivet utförande AKFG. Referenser för ytterligare krav utanför tabellen och totalt restinnehåll är ännu inte slutbehandlade; visas endast som referens och är exkluderade från gränsvärdesbaserad omvänd sökning; ej standardgaranterade värden, ej faktiska mätvärden för smälta/parti.
Villkor för kemisk sammansättning
AGT2282 januari 2013, historisk inköpsspecifikation, tabell 6.1/6.2, smältanalys som massfraktion %. Inte originalstandard från SAE eller aktuell kontrollerad leveransgaranti. / 6.3 hänvisar för produktanalysavvikelser till ASTM F2282 och SAE J409; de får inte tillämpas på aktuell smältanalys. Beläggning, uppkolning och avkolning kan påverka provtagning av produkten. / 6.5 anger residualelement enligt ASTM F2282, total residualhalt ≤0.35%. Refererade utgåvor och definition av residualelement har inte kompletterats i denna grupp; medlemmarna i summan konstrueras inte. / Sammansättning utanför tabellen hänvisar till SAE J403/J404 utan tydliga årtal. Hänvisningsvillkoren är inte färdigkontrollerade; tills vidare endast visningsreferens, inte omvänd gränssökning. / Kolumnens angivna utförande AKFG behålls enligt originalet; alternativa utföranden sammanförs inte till ett enda ståltillverkningsvillkor. / Ej angivna element och streck fylls inte i med 0; ensidiga gränser görs inte till fasta värden.
Villkorskrav
- Fotnot
- 6.5
- Villkor i originaltexten
- Total halt av restelement ≤0.35%; vilka element som ingår och de enskilda gränsvärdena anges genom hänvisning till ASTM F2282. Den refererade utgåvan och restelementens omfattning har inte verifierats fullständigt; ingen automatisk matchning görs.
- Fotnot
- Hänvisning utanför tabellen
- Villkor i originaltexten
- Sammansättningar som inte listas i tabellen måste kontrolleras separat enligt SAE J403/J404 och inköpsavtalet; denna tabell representerar inte nödvändigtvis en fullständig lista.
Bearbetnings- och leveransvillkor
AKFG1008 · ASME SA-513
Verifieringen av källans originaltext är inte slutförd; används inte som officiellt standardunderlag
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Referenspost
- Verifieringsstatus
- Referensdata; originaltexten är inte verifierad
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | ≤ 0.5 (undre gräns anges inte) |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
En databasträff innebär inte tillämplighet för kallstukning eller utlovad sluthållfasthet. Bekräftelse krävs utifrån trådtillstånd, deformationsgrad, värmebehandling och fysiska prov.
1008 · ASTM A29/A29M-2020
Verifieringen av källans originaltext är inte slutförd; används inte som officiellt standardunderlag
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Referenspost
- Verifieringsstatus
- Referensdata; originaltexten är inte verifierad
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
En databasträff innebär inte tillämplighet för kallstukning eller utlovad sluthållfasthet. Bekräftelse krävs utifrån trådtillstånd, deformationsgrad, värmebehandling och fysiska prov.
1008 · ASTM A510/A510M-2013
Verifieringen av källans originaltext är inte slutförd; används inte som officiellt standardunderlag
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Referenspost
- Verifieringsstatus
- Referensdata; originaltexten är inte verifierad
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
En databasträff innebär inte tillämplighet för kallstukning eller utlovad sluthållfasthet. Bekräftelse krävs utifrån trådtillstånd, deformationsgrad, värmebehandling och fysiska prov.
1008 · ASTM A513/A513M-2025
Verifieringen av källans originaltext är inte slutförd; används inte som officiellt standardunderlag
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Referenspost
- Verifieringsstatus
- Referensdata; originaltexten är inte verifierad
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | ≤ 0.5 (undre gräns anges inte) |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
En databasträff innebär inte tillämplighet för kallstukning eller utlovad sluthållfasthet. Bekräftelse krävs utifrån trådtillstånd, deformationsgrad, värmebehandling och fysiska prov.
1008 · ASTM A519/A519M-2024
Verifieringen av källans originaltext är inte slutförd; används inte som officiellt standardunderlag
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Referenspost
- Verifieringsstatus
- Referensdata; originaltexten är inte verifierad
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
En databasträff innebär inte tillämplighet för kallstukning eller utlovad sluthållfasthet. Bekräftelse krävs utifrån trådtillstånd, deformationsgrad, värmebehandling och fysiska prov.
1008 · ASTM A787/A787M-2024
Verifieringen av källans originaltext är inte slutförd; används inte som officiellt standardunderlag
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Referenspost
- Verifieringsstatus
- Referensdata; originaltexten är inte verifierad
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | ≤ 0.5 (undre gräns anges inte) |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
En databasträff innebär inte tillämplighet för kallstukning eller utlovad sluthållfasthet. Bekräftelse krävs utifrån trådtillstånd, deformationsgrad, värmebehandling och fysiska prov.
1008 · Amerikansk standard
Verifieringen av källans originaltext är inte slutförd; används inte som officiellt standardunderlag
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Referenspost
- Verifieringsstatus
- Referensdata; originaltexten är inte verifierad
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
En databasträff innebär inte tillämplighet för kallstukning eller utlovad sluthållfasthet. Bekräftelse krävs utifrån trådtillstånd, deformationsgrad, värmebehandling och fysiska prov.