← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

SNC815H — Materiaalitiedot

Yhteensä 3 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin SNC815H ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia SNC815H?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

SNC815H · JIS G 4052-2008

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
JIS G 4052-2008
Taulukon sijainti
Taulukko 2 ja huomautus a/b, kohta 1/5
PDF-tiedoston fyysinen sivu
3、5

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.4667–0.7600 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2067–0.3525 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2413–0.4050 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.11 ~ 0.18
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.3 ~ 0.7
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni2.95 ~ 3.5
Cr0.55 ~ 1.05
Cu≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

JIS G4052:2008, virallisen japaninkielisen alkuperäistekstin taulukko 2 ja huomautus a/b, sulatusanalyysi, massaosuus wt%; kunkin materiaalilajin H tarkoittaa taattua karkenevuuskaistaa eikä sitä yhdistetä materiaalilajiin ilman H-merkintää. Taulukon 2 huomautus a: kaikkien materiaalilajien jäännösehto Cu≤.30%; luettelemattomille alkuaineille, kuten Mo, ei lisätä omin päin yhtenäistä ylärajaa eikä niitä lasketa nollina. Huomautus b: osapuolten sopiessa tuoteanalyysistä koe tehdään standardin 8.1 mukaan ja sallitut poikkeamat standardin JIS G0321 taulukon 4 mukaan; niitä ei lisätä sulatusanalyysin oletusvaihteluväliin. Kuumavalssattu, kuumataottu tai muuten kuumamuokattu rakenneteräs tavallisesti myöhempää taontaa, lastuamista ja lämpökäsittelyä varten; koostumus ei yksin osoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai toimitusta. Karkenevuustaulukko 10–33, austeniittinen raekoko ja muut tekniset ehdot tarkistetaan erikseen; tällä kierroksella täydennetään koostumustietoja.

Koostumusehdot

JIS G4052:2008, virallisen japaninkielisen alkuperäistekstin taulukko 2 ja huomautus a/b, sulatusanalyysi, massaosuus wt%; kunkin materiaalilajin H tarkoittaa taattua karkenevuuskaistaa eikä sitä yhdistetä materiaalilajiin ilman H-merkintää. Taulukon 2 huomautus a: kaikkien materiaalilajien jäännösehto Cu≤.30%; luettelemattomille alkuaineille, kuten Mo, ei lisätä omin päin yhtenäistä ylärajaa eikä niitä lasketa nollina. Huomautus b: osapuolten sopiessa tuoteanalyysistä koe tehdään standardin 8.1 mukaan ja sallitut poikkeamat standardin JIS G0321 taulukon 4 mukaan; niitä ei lisätä sulatusanalyysin oletusvaihteluväliin. Kuumavalssattu, kuumataottu tai muuten kuumamuokattu rakenneteräs tavallisesti myöhempää taontaa, lastuamista ja lämpökäsittelyä varten; koostumus ei yksin osoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai toimitusta. Karkenevuustaulukko 10–33, austeniittinen raekoko ja muut tekniset ehdot tarkistetaan erikseen; tällä kierroksella täydennetään koostumustietoja.

Tarkistuksen selitys

Japaninkielisen alkuperäistekstin taulukon 2 kaikki 24 materiaalilajia ja alaviitteet tarkistettu visuaalisesti

SNC815H · Nippon Steelin valssilankaluettelo EXE203 2008.3 / JIS G4052-2003

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seosteräs
Materiaalin tuotemuoto
Valssilanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
Aineiston versio
Cat. No. EXE203 2008.3 PDF; kansilehden tekijänoikeus 2008
Aineiston nimi
Nippon Steelin valssilangat
Taulukon sijainti
Painettu sivu 18, taulukkoindeksi 0
PDF-tiedoston fyysinen sivu
11
Yksikkö
Massaosuus (%)
Analyysityyppi
Alkuperäisen luettelon tässä taulukossa analyysityyppiä ei ole määritetty selvästi
Valmistaja
NIPPON STEEL CORPORATION / Nippon Steel

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.

IIW / CEV:0.4867–0.7600 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2117–0.3525 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2463–0.4050 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.11 ~ 0.18
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.3 ~ 0.7
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni2.95 ~ 3.5
Cr0.65 ~ 1.05
Cu≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Nippon Steelin valssilankaluettelon EXE203 2008.3 historiallinen aineisto, PDF-sivu 11 / painettu sivu 18, JIS G4052-2003. Alkuperäisen luettelon taulukko ei yksilöi analyysityyppiä. Valmistajan vaihteluvälitietoja, ei standardin takuuarvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia; ne eivät tarkoita yrityksemme toimitusta.

Koostumusehdot

Alkuperäisen luettelon massaosuus %, historiallinen valmistajan aineisto 2008.3; viitattujen standardien nimet ja painokset säilytetään alkuperäistekstin mukaan, mikä ei tarkoita niiden virallisten alkuperäistekstien hankintaa ja tarkistusta tehdyiksi. / Viiva tai tyhjä kenttä ei tarkoita arvoa 0; tässä erässä on tarkistettu vain kemiallinen koostumus, ja mekaaniset ominaisuudet ja todellinen toimitus tarkistetaan erikseen ehtojen mukaan.

Tarkistuksen selitys

Ryhmiteltyjen taulukoiden täydellinen avaaminen sekä alkuperäiskuvien ja huomautusten tarkistus; tavanomaiset, jäännös- ja ehdolliset alkuaineet erotetaan toisistaan. Epätäydelliset perusterästen jälkitunnustaulukot jätetään pois.

SNC815H · China Steelin tankoteräs- ja valssilankaluettelo 2014-C1 / 7.1.10 JIS G4052 (painosta ei ilmoitettu)

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seosteräs
Materiaalin tuotemuoto
Tanko ja valssilanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
Aineiston versio
CAT.NO.3-BD-01-2014-C1 (ilmoitettu takakannessa)
Aineiston nimi
Tankoteräs- ja valssilankatuotteiden käsikirja Bars & Wire Rods
Taulukon sijainti
7.1.10 JIS G4052 (painosta ei ilmoitettu)
PDF-tiedoston fyysinen sivu
19
Yksikkö
Massaosuus (%)
Analyysityyppi
Alkuperäisen luettelon tässä taulukossa analyysityyppiä ei ole määritetty selvästi
Valmistaja
CHINA STEEL CORPORATION / China Steel Corporation (Taiwan)

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.

IIW / CEV:0.4667–0.7600 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2067–0.3525 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2413–0.4050 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.11 ~ 0.18
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.3 ~ 0.7
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni2.95 ~ 3.5
Cr0.55 ~ 1.05
Cu≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

China Steelin tanko- ja valssilankaluettelo CAT.NO.3-BD-01-2014-C1, PDF-sivu 19 / painettu sivu 17, 7.1.10 JIS G4052 (painostunnusta ei ilmoitettu). Alkuperäisen luettelon taulukko ei yksilöi analyysityyppiä. Historiallisia valmistajan vaihteluvälitietoja, ei standardin takuuarvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia; ne eivät tarkoita yrityksemme toimitusta.

Koostumusehdot

2014-C1, historiallinen valmistajaluettelo tangoille ja langalle; jos viitatun standardin painosta ei ilmoiteta, vuosilukua ei täydennetä muista luetteloista eikä luetteloa nosteta viralliseksi standardin alkuperäistekstiksi. / Viiva ja tyhjä kenttä eivät tarkoita nollaa; koostumuksen olemassaolo ei tarkoita kaavan olevan täydellinen tai soveltuva. Mekaaniset ominaisuudet ja toimitus tarkistetaan erikseen.

Tarkistuksen selitys

Koko luettelon 28 taulukon yhdistettyjen solujen geometria on palautettu ilman puuttuvia soluja; kirjaukset perustuvat alkuperäisiin kuviin, jatkosivuihin ja huomautuksiin. Kiistanalaiset ehdot jätetään toistaiseksi ratkaisematta.
WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group