SCM440H — Materiaalitiedot
Yhteensä 6 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.
Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.
Avaa materiaalilajin SCM440H ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →Materiaalitarpeen arviointi
Etsitkö materiaalia SCM440H?
Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.
Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.
Säilytä täyttämäsi tiedot ja yritä myöhemmin uudelleen tai ota yhteyttä osoitteeseen website@chqwire.net. Jos olet jo saanut vahvistuksen, älä lähetä uudelleen.
SCM440H · JIS G 4052-2008
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- JIS G 4052-2008
- Taulukon sijainti
- Taulukko 2 ja huomautus a/b, kohta 1/5
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 3、5
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.37 ~ 0.44 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Mn | 0.55 ~ 0.95 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.85 ~ 1.25 |
| Mo | 0.15 ~ 0.35 |
| Cu | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
JIS G4052:2008, virallisen japaninkielisen alkuperäistekstin taulukko 2 ja huomautus a/b, sulatusanalyysi, massaosuus wt%; kunkin materiaalilajin H tarkoittaa taattua karkenevuuskaistaa eikä sitä yhdistetä materiaalilajiin ilman H-merkintää. Taulukon 2 huomautus a: kaikkien materiaalilajien jäännösehto Cu≤.30%; luettelemattomille alkuaineille, kuten Mo, ei lisätä omin päin yhtenäistä ylärajaa eikä niitä lasketa nollina. Huomautus b: osapuolten sopiessa tuoteanalyysistä koe tehdään standardin 8.1 mukaan ja sallitut poikkeamat standardin JIS G0321 taulukon 4 mukaan; niitä ei lisätä sulatusanalyysin oletusvaihteluväliin. Kuumavalssattu, kuumataottu tai muuten kuumamuokattu rakenneteräs tavallisesti myöhempää taontaa, lastuamista ja lämpökäsittelyä varten; koostumus ei yksin osoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai toimitusta. Karkenevuustaulukko 10–33, austeniittinen raekoko ja muut tekniset ehdot tarkistetaan erikseen; tällä kierroksella täydennetään koostumustietoja.
Koostumusehdot
JIS G4052:2008, virallisen japaninkielisen alkuperäistekstin taulukko 2 ja huomautus a/b, sulatusanalyysi, massaosuus wt%; kunkin materiaalilajin H tarkoittaa taattua karkenevuuskaistaa eikä sitä yhdistetä materiaalilajiin ilman H-merkintää. Taulukon 2 huomautus a: kaikkien materiaalilajien jäännösehto Cu≤.30%; luettelemattomille alkuaineille, kuten Mo, ei lisätä omin päin yhtenäistä ylärajaa eikä niitä lasketa nollina. Huomautus b: osapuolten sopiessa tuoteanalyysistä koe tehdään standardin 8.1 mukaan ja sallitut poikkeamat standardin JIS G0321 taulukon 4 mukaan; niitä ei lisätä sulatusanalyysin oletusvaihteluväliin. Kuumavalssattu, kuumataottu tai muuten kuumamuokattu rakenneteräs tavallisesti myöhempää taontaa, lastuamista ja lämpökäsittelyä varten; koostumus ei yksin osoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai toimitusta. Karkenevuustaulukko 10–33, austeniittinen raekoko ja muut tekniset ehdot tarkistetaan erikseen; tällä kierroksella täydennetään koostumustietoja.
Tarkistuksen selitys
Japaninkielisen alkuperäistekstin taulukon 2 kaikki 24 materiaalilajia ja alaviitteet tarkistettu visuaalisestiSCM440H · Q/320582 SGY503-2024 (painos 1)
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Kylmätyssäysteräs
- Alaluokka
- Kylmätyssäysteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Valssilanka
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
- Aineiston versio
- Vuoden 2024 painos 1; julkaistu 2024-04-26, voimaan 2024-05-01
- Aineiston nimi
- Autoteollisuuden kiinnittimiin tarkoitettu kuumavalssattu kylmätyssäysteräsvalssilanka
- Taulukon sijainti
- Taulukko 1
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 6
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Valmistaja
- Jiangsu Shagang Group Co., Ltd.
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.43 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Mn | 0.75 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.015 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.015 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.25 |
| Ni | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Shagang Q/320582 SGY503-2024 (painos 1), taulukko 1, rivi 52 (PDF-sivu 6), sulatusanalyysi wt%; esitetään erikseen tämän painoksen alkuperäisillä materiaalilajeilla ja arvoilla. Tilaus ja todellinen toimitus vahvistetaan erikseen; tämä ei ole Ruixiongin toimituslupaus.
Koostumusehdot
Vuoden 2024 painoksen 1 taulukon 1 sulatusanalyysin massaosuus wt%; viiva ei tarkoita nollaa. / Kohdan 6.1.3 jäännösalkuaineet Cr≤0.20%, Ni≤0.20%, Cu≤0.20% ja Mo≤0.05%; taulukon 1 erilliset määräykset vastaavan materiaalilajin mukaan. / Sarake AlT on kokonaisalumiinin alaraja, B itsenäinen sarake ja alkuaineet Ti, V ja muut huomautussarakkeessa; materiaalilajin päätteet ovat täsmälleen tämän painoksen alkuperäistaulukon mukaan. / Taulukon 2 happi ≤30×10⁻⁶ ja typpi ≤70×10⁻⁶ eivät sisälly massaosuuden wt% seosalkuainekenttiin. / Kohtien 6.10/6.11 mitattu kovuus ja mekaaniset tiedot eivät ole toimitusperuste eikä yleisiä ominaisuuksia ole täytetty.
Tarkistuksen selitys
Valmistajan vuoden 2024 painoksen 1 taulukosta 1 poimittu suoraan musta alkuperäisteksti ja tarkistettu riveittäin; sininen julkinen vesileima on jätetty pois poimintakerroksesta.SCM440H · BEXG 021-2020
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Kylmätyssäysteräs
- Alaluokka
- Kylmätyssäysteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Valssilanka
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
- Aineiston versio
- BEXG 021-2020, kannessa kuudestoista tarkistus, julkaistu ja tullut voimaan 2020-12-29; vain tällä koneella nähty uusin alkuperäisteksti
- Aineiston nimi
- Autoteollisuuden osien kylmätyssäysteräsvalssilangan tekniset toimitusehdot
- Taulukon sijainti
- Taulukko 1
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 5
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Valmistaja
- Baoshan Iron & Steel Co., Ltd.
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Cu | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Pb | ≤ 0.01 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Baosteel BEXG 021-2020, taulukko 1, rivi 32, PDF-sivu 5; sulatuskoostumus wt%, kuumavalssattu valssilanka. 2020 on tällä koneella nähty alkuperäistekstin painos, eikä sitä väitetä yrityksen nykyiseksi uusimmaksi painokseksi. Erityisehdot ja todellinen toimitus vahvistetaan erikseen.
Koostumusehdot
Taulukko 1 ja sen jatko esittävät sulatuskoostumuksen yksikössä massaosuus wt%; tuote on autonosien kuumavalssattu valssilanka. / Ellei erikseen mainita, jäännösalkuaineiden ehdot ovat Cr≤0.20%, Ni≤0.20%, Cu≤0.20% ja Mo≤0.06%; taulukon ja lisäselitysten erilliset määräykset ovat ensisijaisia. / Viiva ei tarkoita nollaa; taulukon ulkopuolisia koostumustietoja ei täytetä materiaalilajin nimen tai viitatun standardin perusteella päättelemällä.
Tarkistuksen selitys
Taulukon 1 alkuperäiskuvat fyysisellä sivulla 3–10 tarkistettu sivuittain; sivun yli jatkuvat loppunumerot ja muut sarakkeet erotettu toisistaan. Kaksi kiistanalaista riviä jätetty pois.Lähteen alaviite
Mo:0.15-0.30,Cu≤0.30,Ni≤0.25,Pb≤0.010Näytä vastaava tuote →SCM440H · Nippon Steelin valssilankaluettelo EXE203 2008.3 / JIS G4052-2003
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seosteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Valssilanka
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
- Aineiston versio
- Cat. No. EXE203 2008.3 PDF; kansilehden tekijänoikeus 2008
- Aineiston nimi
- Nippon Steelin valssilangat
- Taulukon sijainti
- Painettu sivu 18, taulukkoindeksi 0
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 11
- Yksikkö
- Massaosuus (%)
- Analyysityyppi
- Alkuperäisen luettelon tässä taulukossa analyysityyppiä ei ole määritetty selvästi
- Valmistaja
- NIPPON STEEL CORPORATION / Nippon Steel
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.37 ~ 0.44 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Mn | 0.55 ~ 0.95 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.85 ~ 1.25 |
| Mo | 0.15 ~ 0.35 |
| Cu | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Nippon Steelin valssilankaluettelon EXE203 2008.3 historiallinen aineisto, PDF-sivu 11 / painettu sivu 18, JIS G4052-2003. Alkuperäisen luettelon taulukko ei yksilöi analyysityyppiä. Valmistajan vaihteluvälitietoja, ei standardin takuuarvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia; ne eivät tarkoita yrityksemme toimitusta.
Koostumusehdot
Alkuperäisen luettelon massaosuus %, historiallinen valmistajan aineisto 2008.3; viitattujen standardien nimet ja painokset säilytetään alkuperäistekstin mukaan, mikä ei tarkoita niiden virallisten alkuperäistekstien hankintaa ja tarkistusta tehdyiksi. / Viiva tai tyhjä kenttä ei tarkoita arvoa 0; tässä erässä on tarkistettu vain kemiallinen koostumus, ja mekaaniset ominaisuudet ja todellinen toimitus tarkistetaan erikseen ehtojen mukaan.
Tarkistuksen selitys
Ryhmiteltyjen taulukoiden täydellinen avaaminen sekä alkuperäiskuvien ja huomautusten tarkistus; tavanomaiset, jäännös- ja ehdolliset alkuaineet erotetaan toisistaan. Epätäydelliset perusterästen jälkitunnustaulukot jätetään pois.SCM440H · Nippon Steelin valssilankaluettelo EXE203 2008.3 / JASO M106-92
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seosteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Valssilanka
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
- Aineiston versio
- Cat. No. EXE203 2008.3 PDF; kansilehden tekijänoikeus 2008
- Aineiston nimi
- Nippon Steelin valssilangat
- Taulukon sijainti
- Painettu sivu 22, taulukkoindeksi 0
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 13
- Yksikkö
- Massaosuus (%)
- Analyysityyppi
- Alkuperäisen luettelon tässä taulukossa analyysityyppiä ei ole määritetty selvästi
- Valmistaja
- NIPPON STEEL CORPORATION / Nippon Steel
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.37 ~ 0.44 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Mn | 0.55 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.85 ~ 1.25 |
| Mo | 0.15 ~ 0.35 |
| Cu | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Nippon Steelin valssilankaluettelon EXE203 2008.3 historiallinen aineisto, PDF-sivu 13 / painettu sivu 22, JASO M106-92. Alkuperäisen luettelon taulukko ei yksilöi analyysityyppiä. Valmistajan vaihteluvälitietoja, ei standardin takuuarvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia; ne eivät tarkoita yrityksemme toimitusta.
Koostumusehdot
Alkuperäisen luettelon massaosuus %, historiallinen valmistajan aineisto 2008.3; viitattujen standardien nimet ja painokset säilytetään alkuperäistekstin mukaan, mikä ei tarkoita niiden virallisten alkuperäistekstien hankintaa ja tarkistusta tehdyiksi. / Viiva tai tyhjä kenttä ei tarkoita arvoa 0; tässä erässä on tarkistettu vain kemiallinen koostumus, ja mekaaniset ominaisuudet ja todellinen toimitus tarkistetaan erikseen ehtojen mukaan.
Tarkistuksen selitys
Ryhmiteltyjen taulukoiden täydellinen avaaminen sekä alkuperäiskuvien ja huomautusten tarkistus; tavanomaiset, jäännös- ja ehdolliset alkuaineet erotetaan toisistaan. Epätäydelliset perusterästen jälkitunnustaulukot jätetään pois.SCM440H · China Steelin tankoteräs- ja valssilankaluettelo 2014-C1 / 7.1.10 JIS G4052 (painosta ei ilmoitettu)
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seosteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Tanko ja valssilanka
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
- Aineiston versio
- CAT.NO.3-BD-01-2014-C1 (ilmoitettu takakannessa)
- Aineiston nimi
- Tankoteräs- ja valssilankatuotteiden käsikirja Bars & Wire Rods
- Taulukon sijainti
- 7.1.10 JIS G4052 (painosta ei ilmoitettu)
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 19
- Yksikkö
- Massaosuus (%)
- Analyysityyppi
- Alkuperäisen luettelon tässä taulukossa analyysityyppiä ei ole määritetty selvästi
- Valmistaja
- CHINA STEEL CORPORATION / China Steel Corporation (Taiwan)
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.37 ~ 0.44 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Mn | 0.55 ~ 0.95 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.85 ~ 1.25 |
| Mo | 0.15 ~ 0.35 |
| Cu | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
China Steelin tanko- ja valssilankaluettelo CAT.NO.3-BD-01-2014-C1, PDF-sivu 19 / painettu sivu 17, 7.1.10 JIS G4052 (painostunnusta ei ilmoitettu). Alkuperäisen luettelon taulukko ei yksilöi analyysityyppiä. Historiallisia valmistajan vaihteluvälitietoja, ei standardin takuuarvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia; ne eivät tarkoita yrityksemme toimitusta.
Koostumusehdot
2014-C1, historiallinen valmistajaluettelo tangoille ja langalle; jos viitatun standardin painosta ei ilmoiteta, vuosilukua ei täydennetä muista luetteloista eikä luetteloa nosteta viralliseksi standardin alkuperäistekstiksi. / Viiva ja tyhjä kenttä eivät tarkoita nollaa; koostumuksen olemassaolo ei tarkoita kaavan olevan täydellinen tai soveltuva. Mekaaniset ominaisuudet ja toimitus tarkistetaan erikseen.