S31050 — Materiaalitiedot
Yhteensä 4 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.
Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.
Avaa materiaalilajin S31050 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →Materiaalitarpeen arviointi
Etsitkö materiaalia S31050?
Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.
Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.
Säilytä täyttämäsi tiedot ja yritä myöhemmin uudelleen tai ota yhteyttä osoitteeseen website@chqwire.net. Jos olet jo saanut vahvistuksen, älä lähetä uudelleen.
S31050 · SAE J405-1998
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Ruostumaton teräs
- Alaluokka
- Ruostumaton teräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- SAE J405 JUN1998
- Taulukon sijainti
- Taulukko 1, sivu 2 / sivu 5, huomautukset 1–7
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 1、3、5
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | ≤ 2.0 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.01 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | ≤ 0.5 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 24.0 ~ 26.0 |
| Ni | 21.0 ~ 23.0 |
| Mo | 2.0 ~ 3.0 |
| N | 0.1 ~ 0.16 |
Soveltamisrajat
Perusteena standardin SAE J405 JUN1998 alkuperäistekstin taulukko 1; massaosuus wt%. Huomautus 1: arvo on yläraja, ellei vaihteluväliä tai alarajaa ilmoiteta; viiva tarkoittaa määrittämätöntä arvoa eikä sitä täytetä nollaksi. Huomautus 5: Cb ja Nb tarkoittavat samaa alkuainetta; seosalkuaineet on tarkistettava vastaavalta UNS-riviltä ja lisäehdoista. Huomautus 4: tavallinen hiilianalyysi raportoidaan tarkkuudella 0.01% ja vähähiilinen tyyppi tarkkuudella 0.001%. Tämä on raportointitarkkuus eikä lievennä koostumusrajoja. Alkuperäistekstin taulukon 1 tyyppinimessä voi olla yleisnimi tai lähteen ASTM nimeämisalaviite. Haun rinnakkaisnimi luodaan vain saman rivin nimenomaisen vastaavuuden mukaan; standardien välistä korvattavuutta ei arvioida automaattisesti. 1998 on todellinen koostumusperuste; pyydettyä uutta painosta ei ole tarkistettu eikä painosten yhtenevyyttä oleteta.
Koostumusehdot
Perusteena standardin SAE J405 JUN1998 alkuperäistekstin taulukko 1; massaosuus wt%. Huomautus 1: arvo on yläraja, ellei vaihteluväliä tai alarajaa ilmoiteta; viiva tarkoittaa määrittämätöntä arvoa eikä sitä täytetä nollaksi. Huomautus 5: Cb ja Nb tarkoittavat samaa alkuainetta; seosalkuaineet on tarkistettava vastaavalta UNS-riviltä ja lisäehdoista. Huomautus 4: tavallinen hiilianalyysi raportoidaan tarkkuudella 0.01% ja vähähiilinen tyyppi tarkkuudella 0.001%. Tämä on raportointitarkkuus eikä lievennä koostumusrajoja. Alkuperäistekstin taulukon 1 tyyppinimessä voi olla yleisnimi tai lähteen ASTM nimeämisalaviite. Haun rinnakkaisnimi luodaan vain saman rivin nimenomaisen vastaavuuden mukaan; standardien välistä korvattavuutta ei arvioida automaattisesti. 1998 on todellinen koostumusperuste; pyydettyä uutta painosta ei ole tarkistettu eikä painosten yhtenevyyttä oleteta.
Tarkistuksen selitys
Alkuperäisen 1998-tekstin vastaavat UNS riviä ja taulukon huomautukset tarkistettu; tämä ei tarkoita uuden painoksen tarkistamista.S31050 · ASTM A240/A240M-2014
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Ruostumaton teräs
- Alaluokka
- Austeniittinen ruostumaton teräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäistekstin tietue
- Standardin painos
- ASTM A240/A240M-2014
- Taulukon sijainti
- Table1 ja alaviite A–O
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 1、3、6
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | ≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | ≤ 2.0 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.01 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | ≤ 0.5 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 24.0 ~ 26.0 |
| Ni | 20.5 ~ 23.5 |
| Mo | 1.6 ~ 2.6 |
| N | 0.09 ~ 0.15 |
Soveltamisrajat
Taulukon 1 sulatuskoostumus, massaosuus %; yksittäiset arvot ilman vaihteluväliä tai alarajamerkintää ovat ylärajoja, eikä määrittämättömiä alkuaineita täytetä nollilla. Cb ja Nb ovat sama alkuaine; kun sekä kaava että kiinteä raja ovat voimassa, käytetään tiukempaa rajaa. Levy-, ohutlevy- ja nauhastandardi; käyttö kylmätyssäyslankana ja todellinen toimitus on varmennettava erikseen. Kohta 4.1 edellyttää lisäksi standardin ASTM A480/A480M soveltuvien määräysten täyttämistä; tämä tietue esittää taulukon 1 sulatuskoostumuksen eikä tarkoita, että standardi A480 ja kaikki tuotteen hyväksymisvaatimukset olisi tarkistettu kokonaan.
Koostumusehdot
Taulukon 1 sulatuskoostumus, massaosuus %; yksittäiset arvot ilman vaihteluväliä tai alarajamerkintää ovat ylärajoja, eikä määrittämättömiä alkuaineita täytetä nollilla. Cb ja Nb ovat sama alkuaine; kun sekä kaava että kiinteä raja ovat voimassa, käytetään tiukempaa rajaa. Levy-, ohutlevy- ja nauhastandardi; käyttö kylmätyssäyslankana ja todellinen toimitus on varmennettava erikseen. Kohta 4.1 edellyttää lisäksi standardin ASTM A480/A480M soveltuvien määräysten täyttämistä; tämä tietue esittää taulukon 1 sulatuskoostumuksen eikä tarkoita, että standardi A480 ja kaikki tuotteen hyväksymisvaatimukset olisi tarkistettu kokonaan.
Yhdistelmärajoitus
- Alkuaineyhdistelmien rajoitukset
- Alkuaineet, jotka on varmistettava saman sulatuksen ja erän tiedoista
S31050 · ASTM A312/A312M-2017
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Ruostumaton teräs
- Alaluokka
- Austeniittinen ruostumaton teräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäistekstin tietue
- Standardin painos
- ASTM A312/A312M-2017
- Taulukon sijainti
- Table1, alaviite A–M ja kohta 7.1
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 1、2、4、6
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | ≤ 2.0 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.015 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 24.0 ~ 26.0 |
| Ni | 20.5 ~ 23.5 |
| Mo | 1.6 ~ 2.6 |
| N | 0.09 ~ 0.15 |
Soveltamisrajat
Taulukko 1, massaosuus %; yksittäiset arvot ovat ylärajoja ja kolme pistettä tarkoittaa määrittämätöntä arvoa, jota ei täytetä nollalla. Kohta 7.1 edellyttää taulukon 1 täyttämistä; kohdan 5.1 standardin A999/A999M yleiset vaatimukset ovat edelleen voimassa, ja tässä on tarkistettu vain kemiallisen koostumuksen taulukko. Austeniittisen teräsputken standardi; ei suoraan osoita kylmätyssäyslangan soveltuvuutta tai tuotteen kaikkien hyväksymisvaatimusten täyttymistä. Alaviite C: ostaja ja myyjä sopivat typen analyysimenetelmästä.
Koostumusehdot
Taulukko 1, massaosuus %; yksittäiset arvot ovat ylärajoja ja kolme pistettä tarkoittaa määrittämätöntä arvoa, jota ei täytetä nollalla. Kohta 7.1 edellyttää taulukon 1 täyttämistä; kohdan 5.1 standardin A999/A999M yleiset vaatimukset ovat edelleen voimassa, ja tässä on tarkistettu vain kemiallisen koostumuksen taulukko. Austeniittisen teräsputken standardi; ei suoraan osoita kylmätyssäyslangan soveltuvuutta tai tuotteen kaikkien hyväksymisvaatimusten täyttymistä. Alaviite C: ostaja ja myyjä sopivat typen analyysimenetelmästä.
Yhdistelmärajoitus
- Alkuaineyhdistelmien rajoitukset
S31050 · Walsin Lihwan virallisen verkkosivuston luettelo (teräsaihiot ja tangot; tiedostonimessä 2024, alkuperäistä painosta ei ilmoitettu)
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Ruostumaton teräs
- Alaluokka
- Ruostumaton teräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Tangot
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
- Aineiston versio
- Virallisen verkkosivuston tiedosto 2024_Walsin_Catalog_YT-JY-1.pdf; sisäsivuilla ei ilmoiteta julkaisupäivää tai versionumeroa
- Aineiston nimi
- Saatavilla olevat ruostumattomat teräslajit ja kemiallinen koostumus — ruostumattomat teräsaihiot ja tangot
- Taulukon sijainti
- Teräslajien ja kemiallisen koostumuksen vertailutaulukko
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 7
- Yksikkö
- Alkuperäisen taulukon prosenttiesitys; tarkka määrittely lähteen selityksissä
- Analyysityyppi
- Analyysityyppiä ei ilmoitettu
- Valmistaja
- Walsin Lihwa / Walsin Lihwa
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | ≤ 2.0 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.015 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | 21.0 ~ 23.0 |
| Cr | 24.0 ~ 26.0 |
| Mo | 2.0 ~ 2.5 |
| N | 0.1 ~ 0.16 |
Soveltamisrajat
Walsin Lihwan virallisen verkkosivuston luettelo, PDF-sivu 7 / painettu sivu 10, rivi 14; valmistajan koostumustaulukko %, teräsaihiot ja tangot, analyysityyppiä ei ilmoitettu. Virallisen tiedostonimessä esiintyy 2024, mutta sisäsivuilla ei ole versionumeroa; ei vertailtujen standardien tarkistettu painos eikä yrityksemme toimitustakuu.
Koostumusehdot
Alkuperäinen taulukko luettelee Chemical Composition (%); sulatus- tai tuoteanalyysiä ei merkitä eikä tietoja voi olettaa vastaavan standardin takuuarvoiksi. / Vertailusarake on valmistajan aineiston nimivastaavuus; standardivuotta ei anneta eikä sitä nosteta tarkistetuksi standardin ASTM/GB/JIS/EN/RCC-M tietueeksi. / Saman nimisen materiaalilajin eri S-, Ni- ja Ti/Nb-ehdot säilytetään alkuperäisillä riveillään eikä viivoja täytetä nollilla.