← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

S20CK — Materiaalitiedot

Yhteensä 8 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin S20CK ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia S20CK?

Liittyviä luettelotietoja on saatavilla. Myös uudet materiaali- ja valmistusvaatimukset ovat tervetulleita. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

S20CK · JIS G4051

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Kylmämuovaukseen tarkoitetut terästuotteet
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Lähteen painos tunnistettu, koostumuksen tarkistus on vielä kesken
Standardin painos
JIS G 4051-2023
Taulukon sijainti
Taulukko 2 ja huomautus a/b; kohta 6

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Taulukossa ilmoitettu raja-arvo; Ni+Cr≤0.3%
IIW / CEV:0.2300–0.4000 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2000–0.2975 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2100–0.3175 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Osapuolten sopimuksen mukaan: vain rajaa Cr≤0.30% lievennetään; Ni+Cr≤0.3%
IIW / CEV:0.2300–0.4200 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2000–0.3025 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2100–0.3225 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Osapuolten sopimuksen mukaan: vain alkuaineyhdistelmän Ni+Cr yhteispitoisuuden rajaa lievennetään; Ni+Cr≤0.4%
IIW / CEV:0.2300–0.4000 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2000–0.2975 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2100–0.3175 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Osapuolten sopimuksen mukaan: alkuaineen Cr rajaa ja alkuaineyhdistelmän Ni+Cr yhteispitoisuuden rajaa lievennetään; Ni+Cr≤0.4%
IIW / CEV:0.2300–0.4200 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2000–0.3025 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2100–0.3225 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.3 ~ 0.6
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Koostumusperuste JIS G 4051-2023; tuotteelle ei ilmoiteta painosta, joten sopimukseen sovellettava painos on vahvistettava.

Koostumusehdot

Sulatusanalyysin massaosuus wt%; tuoteanalyysin sallitut poikkeamat erikseen standardin JIS G0321 taulukon 3 mukaan. Ehtojen Cr≤0.30% ja alkuaineiden Ni+Cr summan ylärajan väljentäminen edellyttää osapuolten sopimusta, ja ehdot valitaan erikseen; alkuaineen Ni yksittäinen ehto ≤0.20% ei tämän vuoksi väljene. Taulukossa luettelemattomia seosalkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä muutoin kuin sulatuksen toteuttamiseksi; määrittämättömiä arvoja ei voi käyttää laskennassa nollina.

Yhdistelmärajoitus

Alkuaineiden summan rajoitus
  • Kyseiset alkuaineet
    • Ni
    • Cr
    Yläraja
    0.3

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Taulukossa ilmoitettu raja-arvo; Ni+Cr≤0.3%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.3 ~ 0.6
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Yhdistelmärajoitus
Alkuaineiden summan rajoitus
  • Kyseiset alkuaineet
    • Ni
    • Cr
    Yläraja
    0.3

Osapuolten sopimuksen mukaan: vain rajaa Cr≤0.30% lievennetään; Ni+Cr≤0.3%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.3 ~ 0.6
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Yhdistelmärajoitus
Alkuaineiden summan rajoitus
  • Kyseiset alkuaineet
    • Ni
    • Cr
    Yläraja
    0.3

Osapuolten sopimuksen mukaan: vain alkuaineyhdistelmän Ni+Cr yhteispitoisuuden rajaa lievennetään; Ni+Cr≤0.4%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.3 ~ 0.6
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Yhdistelmärajoitus
Alkuaineiden summan rajoitus
  • Kyseiset alkuaineet
    • Ni
    • Cr
    Yläraja
    0.4

Osapuolten sopimuksen mukaan: alkuaineen Cr rajaa ja alkuaineyhdistelmän Ni+Cr yhteispitoisuuden rajaa lievennetään; Ni+Cr≤0.4%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.3 ~ 0.6
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Yhdistelmärajoitus
Alkuaineiden summan rajoitus
  • Kyseiset alkuaineet
    • Ni
    • Cr
    Yläraja
    0.4

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Koostumusperuste JIS G 4051-2023; tuotteelle ei ilmoiteta painosta, joten sopimukseen sovellettava painos on vahvistettava.Näytä vastaava tuote →

S20CK · JIS G 4051-2023

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
JIS G 4051-2023
Taulukon sijainti
Taulukko 2 ja huomautus a/b; kohta 6

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Taulukossa ilmoitettu raja-arvo; Ni+Cr≤0.3%
IIW / CEV:0.2300–0.4000 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2000–0.2975 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2100–0.3175 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Osapuolten sopimuksen mukaan: vain rajaa Cr≤0.30% lievennetään; Ni+Cr≤0.3%
IIW / CEV:0.2300–0.4200 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2000–0.3025 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2100–0.3225 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Osapuolten sopimuksen mukaan: vain alkuaineyhdistelmän Ni+Cr yhteispitoisuuden rajaa lievennetään; Ni+Cr≤0.4%
IIW / CEV:0.2300–0.4000 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2000–0.2975 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2100–0.3175 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Osapuolten sopimuksen mukaan: alkuaineen Cr rajaa ja alkuaineyhdistelmän Ni+Cr yhteispitoisuuden rajaa lievennetään; Ni+Cr≤0.4%
IIW / CEV:0.2300–0.4200 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2000–0.3025 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2100–0.3225 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.3 ~ 0.6
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Sulatusanalyysin massaosuus wt%; tuoteanalyysin sallitut poikkeamat erikseen standardin JIS G0321 taulukon 3 mukaan. Alkuaineiden Cr≤0.30% ja Ni+Cr summan ylärajojen väljentäminen edellyttää osapuolten sopimusta, ja ehdot valitaan erikseen; alkuaineen Ni yksittäinen raja ≤0.20% ei tämän vuoksi väljene. Taulukossa luettelemattomia seosalkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä muutoin kuin sulatuksen toteuttamiseksi; määrittämättömiä arvoja ei voi käyttää laskennassa nollina.

Koostumusehdot

Sulatusanalyysin massaosuus wt%; tuoteanalyysin sallitut poikkeamat erikseen standardin JIS G0321 taulukon 3 mukaan. Ehtojen Cr≤0.30% ja alkuaineiden Ni+Cr summan ylärajan väljentäminen edellyttää osapuolten sopimusta, ja ehdot valitaan erikseen; alkuaineen Ni yksittäinen ehto ≤0.20% ei tämän vuoksi väljene. Taulukossa luettelemattomia seosalkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä muutoin kuin sulatuksen toteuttamiseksi; määrittämättömiä arvoja ei voi käyttää laskennassa nollina.

Yhdistelmärajoitus

Alkuaineiden summan rajoitus
  • Kyseiset alkuaineet
    • Ni
    • Cr
    Yläraja
    0.3

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Taulukossa ilmoitettu raja-arvo; Ni+Cr≤0.3%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.3 ~ 0.6
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Yhdistelmärajoitus
Alkuaineiden summan rajoitus
  • Kyseiset alkuaineet
    • Ni
    • Cr
    Yläraja
    0.3

Osapuolten sopimuksen mukaan: vain rajaa Cr≤0.30% lievennetään; Ni+Cr≤0.3%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.3 ~ 0.6
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Yhdistelmärajoitus
Alkuaineiden summan rajoitus
  • Kyseiset alkuaineet
    • Ni
    • Cr
    Yläraja
    0.3

Osapuolten sopimuksen mukaan: vain alkuaineyhdistelmän Ni+Cr yhteispitoisuuden rajaa lievennetään; Ni+Cr≤0.4%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.3 ~ 0.6
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Yhdistelmärajoitus
Alkuaineiden summan rajoitus
  • Kyseiset alkuaineet
    • Ni
    • Cr
    Yläraja
    0.4

Osapuolten sopimuksen mukaan: alkuaineen Cr rajaa ja alkuaineyhdistelmän Ni+Cr yhteispitoisuuden rajaa lievennetään; Ni+Cr≤0.4%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.3 ~ 0.6
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Yhdistelmärajoitus
Alkuaineiden summan rajoitus
  • Kyseiset alkuaineet
    • Ni
    • Cr
    Yläraja
    0.4

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Japaninkielisen 2023-alkuperäistekstin taulukko 2 ja normatiivinen liite JB tarkistettu

S20CK · JIS G 4051-2005

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
JIS G 4051-2005
Taulukon sijainti
Taulukko 1 ja huomautus 1–3; kohta 5

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Taulukossa ilmoitettu raja-arvo; Ni+Cr≤0.3%
IIW / CEV:0.2300–0.4000 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2000–0.2975 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2100–0.3175 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Osapuolten sopimuksen mukaan: vain rajaa Cr<0.30% lievennetään; Ni+Cr≤0.3%
IIW / CEV:0.2300–0.4200 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2000–0.3025 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2100–0.3225 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Osapuolten sopimuksen mukaan: vain alkuaineyhdistelmän Ni+Cr yhteispitoisuuden rajaa lievennetään; Ni+Cr<0.4%
IIW / CEV:0.2300–0.4000 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2000–0.2975 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2100–0.3175 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Osapuolten sopimuksen mukaan: alkuaineen Cr rajaa ja alkuaineyhdistelmän Ni+Cr yhteispitoisuuden rajaa lievennetään; Ni+Cr<0.4%
IIW / CEV:0.2300–0.4200 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2000–0.3025 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2100–0.3225 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.3 ~ 0.6
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Sulatusanalyysin massaosuus wt%; tuoteanalyysin sallitut poikkeamat erikseen standardin JIS G0321 taulukon 3 mukaan. Sopimus Cr<0.30%, alkuaineiden Ni+Cr summa CK<0.40% / tavallinen ehto <0.45%; aidosti pienempi, yläraja-arvo ei sisälly, ja ehdot valitaan erikseen. Alkuaineen Ni yksittäinen raja ≤0.20% ei tämän vuoksi väljene. Määrittämättömiä alkuaineita ei voi käyttää laskennassa nollina; tämän tietueen perusteena on vain painos 2005 eikä uuden painoksen automaattisesti katsota olevan sama.

Koostumusehdot

Sulatusanalyysin massaosuus wt%; tuoteanalyysin sallitut poikkeamat erikseen standardin JIS G0321 taulukon 3 mukaan. Sopimus Cr<0.30%, alkuaineiden Ni+Cr summa CK<0.40% / tavallinen ehto <0.45%; aidosti pienempi, yläraja-arvo ei sisälly, ja ehdot valitaan erikseen. Alkuaineen Ni yksittäinen raja ≤0.20% ei tämän vuoksi väljene. Määrittämättömiä alkuaineita ei voi käyttää laskennassa nollina; tämän tietueen perusteena on vain painos 2005 eikä uuden painoksen automaattisesti katsota olevan sama.

Yhdistelmärajoitus

Alkuaineiden summan rajoitus
  • Kyseiset alkuaineet
    • Ni
    • Cr
    Yläraja
    0.3

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Taulukossa ilmoitettu raja-arvo; Ni+Cr≤0.3%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.3 ~ 0.6
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Yhdistelmärajoitus
Alkuaineiden summan rajoitus
  • Kyseiset alkuaineet
    • Ni
    • Cr
    Yläraja
    0.3
    Yläraja ei sisällä raja-arvoa
    Ei

Osapuolten sopimuksen mukaan: vain rajaa Cr<0.30% lievennetään; Ni+Cr≤0.3%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.3 ~ 0.6
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr< 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Yhdistelmärajoitus
Alkuaineiden summan rajoitus
  • Kyseiset alkuaineet
    • Ni
    • Cr
    Yläraja
    0.3
    Yläraja ei sisällä raja-arvoa
    Ei

Osapuolten sopimuksen mukaan: vain alkuaineyhdistelmän Ni+Cr yhteispitoisuuden rajaa lievennetään; Ni+Cr<0.4%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.3 ~ 0.6
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Yhdistelmärajoitus
Alkuaineiden summan rajoitus
  • Kyseiset alkuaineet
    • Ni
    • Cr
    Yläraja
    0.4
    Yläraja ei sisällä raja-arvoa
    Kyllä

Osapuolten sopimuksen mukaan: alkuaineen Cr rajaa ja alkuaineyhdistelmän Ni+Cr yhteispitoisuuden rajaa lievennetään; Ni+Cr<0.4%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.3 ~ 0.6
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr< 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Yhdistelmärajoitus
Alkuaineiden summan rajoitus
  • Kyseiset alkuaineet
    • Ni
    • Cr
    Yläraja
    0.4
    Yläraja ei sisällä raja-arvoa
    Kyllä

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Japaninkielisen 2005-alkuperäistekstin taulukko 1 ja huomautus 1–3 tarkistettu

S20CK · JIS G 4051-2016

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
JIS G 4051-2016
Taulukon sijainti
Taulukko 2 ja huomautus a/b, kohta 5
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、6、7、8

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Cr≤0.20%;Ni+Cr≤0.3%
IIW / CEV:0.2300–0.4000 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2000–0.2975 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2100–0.3175 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Osapuolten sopimuksen mukaan Cr<0.30%; Ni+Cr≤0.3%
IIW / CEV:0.2300–0.4200 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2000–0.3025 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2100–0.3225 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Cr≤0.20%;Ni+Cr<0.4%
IIW / CEV:0.2300–0.4000 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2000–0.2975 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2100–0.3175 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Osapuolten sopimuksen mukaan Cr<0.30%; Ni+Cr<0.4%
IIW / CEV:0.2300–0.4200 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2000–0.3025 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2100–0.3225 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.3 ~ 0.6
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

JSA, virallinen englanninkielinen painos JIS G4051:2016; kansi ja alkuperäisen koostumustaulukon rivit on tarkistettu silmämääräisesti; massaosuus wt%, sulatusanalyysi. Huomautuksen a sopimusehto Cr on aidosti pienempi kuin 0.30%; huomautuksen b sopimusehto Ni+Cr on aidosti pienempi kuin 0.40%, ei pienempi tai yhtä suuri. Sopimusehdot valitaan itsenäisesti. Jos tuoteanalyysistä sovitaan, poikkeamat käsitellään erikseen standardin JIS G0321 taulukon 3 mukaan eikä niitä lisätä automaattisesti sulatusanalyysin oletusvaihteluväliin. Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä muutoin kuin sulatuksen loppuunsaattamiseksi; määrittämätön raja ei tarkoita nollaa. Tämä tietue perustuu vain painokseen 2016 eikä väitä muiden painosten koostumusta samaksi tai tarkistetuksi.

Koostumusehdot

JSA, virallinen englanninkielinen painos JIS G4051:2016; kansi ja alkuperäisen koostumustaulukon rivit on tarkistettu silmämääräisesti; massaosuus wt%, sulatusanalyysi. Huomautuksen a sopimusehto Cr on aidosti pienempi kuin 0.30%; huomautuksen b sopimusehto Ni+Cr on aidosti pienempi kuin 0.40%, ei pienempi tai yhtä suuri. Sopimusehdot valitaan itsenäisesti. Jos tuoteanalyysistä sovitaan, poikkeamat käsitellään erikseen standardin JIS G0321 taulukon 3 mukaan eikä niitä lisätä automaattisesti sulatusanalyysin oletusvaihteluväliin. Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä muutoin kuin sulatuksen loppuunsaattamiseksi; määrittämätön raja ei tarkoita nollaa. Tämä tietue perustuu vain painokseen 2016 eikä väitä muiden painosten koostumusta samaksi tai tarkistetuksi.

Yhdistelmärajoitus

Alkuaineiden summan rajoitus
  • Kyseiset alkuaineet
    • Ni
    • Cr
    Yläraja
    0.3

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Cr≤0.20%;Ni+Cr≤0.3%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.3 ~ 0.6
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Yhdistelmärajoitus
Alkuaineiden summan rajoitus
  • Kyseiset alkuaineet
    • Ni
    • Cr
    Yläraja
    0.3

Osapuolten sopimuksen mukaan Cr<0.30%; Ni+Cr≤0.3%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.3 ~ 0.6
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr< 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Yhdistelmärajoitus
Alkuaineiden summan rajoitus
  • Kyseiset alkuaineet
    • Ni
    • Cr
    Yläraja
    0.3

Cr≤0.20%;Ni+Cr<0.4%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.3 ~ 0.6
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Yhdistelmärajoitus
Alkuaineiden summan rajoitus
  • Kyseiset alkuaineet
    • Ni
    • Cr
    Yläraja
    0.4
    Yläraja ei sisällä raja-arvoa
    Kyllä

Osapuolten sopimuksen mukaan Cr<0.30%; Ni+Cr<0.4%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.3 ~ 0.6
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr< 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Yhdistelmärajoitus
Alkuaineiden summan rajoitus
  • Kyseiset alkuaineet
    • Ni
    • Cr
    Yläraja
    0.4
    Yläraja ei sisällä raja-arvoa
    Kyllä

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Vuoden 2016 virallisen englanninkielisen alkuperäistekstin taulukko 2 ja normatiivisen liitteen JB kaikki 27 materiaalilajia ja alaviitteet tarkistettu visuaalisesti

S20CK · JIS G 4051-2016

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
JIS G 4051-2016
Taulukon sijainti
Taulukko 2 ja huomautus a/b, kohta 5
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、6、7、8

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Cr≤0.20%;Ni+Cr≤0.3%
IIW / CEV:0.2300–0.4000 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2000–0.2975 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2100–0.3175 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Osapuolten sopimuksen mukaan Cr<0.30%; Ni+Cr≤0.3%
IIW / CEV:0.2300–0.4200 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2000–0.3025 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2100–0.3225 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Cr≤0.20%;Ni+Cr<0.4%
IIW / CEV:0.2300–0.4000 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2000–0.2975 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2100–0.3175 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Osapuolten sopimuksen mukaan Cr<0.30%; Ni+Cr<0.4%
IIW / CEV:0.2300–0.4200 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2000–0.3025 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2100–0.3225 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.3 ~ 0.6
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

JSA, virallinen englanninkielinen painos JIS G4051:2016; kansi ja alkuperäisen koostumustaulukon rivit on tarkistettu silmämääräisesti; massaosuus wt%, sulatusanalyysi. Huomautuksen a sopimusehto Cr on aidosti pienempi kuin 0.30%; huomautuksen b sopimusehto Ni+Cr on aidosti pienempi kuin 0.40%, ei pienempi tai yhtä suuri. Sopimusehdot valitaan itsenäisesti. Jos tuoteanalyysistä sovitaan, poikkeamat käsitellään erikseen standardin JIS G0321 taulukon 3 mukaan eikä niitä lisätä automaattisesti sulatusanalyysin oletusvaihteluväliin. Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä muutoin kuin sulatuksen loppuunsaattamiseksi; määrittämätön raja ei tarkoita nollaa. Tämä tietue perustuu vain painokseen 2016 eikä väitä muiden painosten koostumusta samaksi tai tarkistetuksi.

Koostumusehdot

JSA, virallinen englanninkielinen painos JIS G4051:2016; kansi ja alkuperäisen koostumustaulukon rivit on tarkistettu silmämääräisesti; massaosuus wt%, sulatusanalyysi. Huomautuksen a sopimusehto Cr on aidosti pienempi kuin 0.30%; huomautuksen b sopimusehto Ni+Cr on aidosti pienempi kuin 0.40%, ei pienempi tai yhtä suuri. Sopimusehdot valitaan itsenäisesti. Jos tuoteanalyysistä sovitaan, poikkeamat käsitellään erikseen standardin JIS G0321 taulukon 3 mukaan eikä niitä lisätä automaattisesti sulatusanalyysin oletusvaihteluväliin. Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä muutoin kuin sulatuksen loppuunsaattamiseksi; määrittämätön raja ei tarkoita nollaa. Tämä tietue perustuu vain painokseen 2016 eikä väitä muiden painosten koostumusta samaksi tai tarkistetuksi.

Yhdistelmärajoitus

Alkuaineiden summan rajoitus
  • Kyseiset alkuaineet
    • Ni
    • Cr
    Yläraja
    0.3

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Cr≤0.20%;Ni+Cr≤0.3%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.3 ~ 0.6
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Yhdistelmärajoitus
Alkuaineiden summan rajoitus
  • Kyseiset alkuaineet
    • Ni
    • Cr
    Yläraja
    0.3

Osapuolten sopimuksen mukaan Cr<0.30%; Ni+Cr≤0.3%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.3 ~ 0.6
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr< 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Yhdistelmärajoitus
Alkuaineiden summan rajoitus
  • Kyseiset alkuaineet
    • Ni
    • Cr
    Yläraja
    0.3

Cr≤0.20%;Ni+Cr<0.4%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.3 ~ 0.6
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Yhdistelmärajoitus
Alkuaineiden summan rajoitus
  • Kyseiset alkuaineet
    • Ni
    • Cr
    Yläraja
    0.4
    Yläraja ei sisällä raja-arvoa
    Kyllä

Osapuolten sopimuksen mukaan Cr<0.30%; Ni+Cr<0.4%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.3 ~ 0.6
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr< 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Yhdistelmärajoitus
Alkuaineiden summan rajoitus
  • Kyseiset alkuaineet
    • Ni
    • Cr
    Yläraja
    0.4
    Yläraja ei sisällä raja-arvoa
    Kyllä

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Vuoden 2016 virallisen englanninkielisen alkuperäistekstin taulukko 2 ja normatiivisen liitteen JB kaikki 27 materiaalilajia ja alaviitteet tarkistettu visuaalisesti

S20CK · POSCO-valssilankaluettelo (paikallinen 1203-arkisto; alkuperäistä versionumeroa ei ilmoitettu)

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Hiiliteräs
Materiaalin tuotemuoto
Valssilanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
Aineiston versio
Paikallinen tiedosto 1203线材.pdf; alkuperäistekstissä ei ilmoiteta julkaisun versionumeroa. PDF-metatietojen päivämäärä 2014-12-03 on vain tiedoston luontiaika
Aineiston nimi
WIRE ROD, valssilanka
Taulukon sijainti
Painettu sivu 23, koostumustaulukko 2 (paikallinen taulukkoindeksi)
PDF-tiedoston fyysinen sivu
12
Yksikkö
Alkuperäisen taulukon prosenttiesitys; tarkka määrittely lähteen selityksissä
Analyysityyppi
Luettelossa ei yhtenäisesti määritetä sulatus- tai tuoteanalyysiä
Valmistaja
POSCO / POSCO

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.

IIW / CEV:0.2300–0.4000 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2000–0.2975 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2100–0.3175 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.3 ~ 0.6
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Valmistajan POSCO paikallinen valssilankaluettelo, PDF-sivu 12 / painettu sivu 23, taulukkoindeksi 1, rivi 23. Alkuperäistä versionumeroa ei ilmoitettu; PDF-aineiston luontiaikaa 2014-12-03 ei käsitellä standardin julkaisuvuotena. Valmistajan vaihteluvälitiedot eivät ole yrityksemme toimitustakuu. Ehto, painetun sivun 23 alaviite: ryhmän CK kolmen materiaalilajin alkuaineiden Cu/Ni/Cr/Ni+Cr ylärajat ovat 0.25/0.20/0.20/0.30% ja muiden materiaalilajien 0.30/0.20/0.20/0.35%. Tuoteanalyysin toleranssit tarkistetaan erikseen viitatun standardin JIS G0321 taulukosta 2; viitepainosta ei väitetä tarkistetuksi.

Koostumusehdot

Alkuperäisen luettelon kemiallisen koostumuksen taulukko %, lanka; vertailustandardien JIS/SAE/DIN painoksia ei anneta eikä luettelotietoja nosteta näiden standardien tarkistetuiksi virallisiksi painoksiksi. / Viiva ei tarkoita nollaa; sulatus- tai tuoteanalyysin tyyppiä ei ole kauttaaltaan yksilöity. Tilaus, tuoteanalyysin poikkeamat ja todellinen toimitus tarkistetaan erikseen. / Painetun sivun 23 alaviite: kolmen materiaalilajin CK alkuaineiden Cu/Ni/Cr/Ni+Cr ylärajat 0.25/0.20/0.20/0.30%, muille materiaalilajeille 0.30/0.20/0.20/0.35%. Tuoteanalyysin toleranssit tarkistetaan erikseen viitatun standardin JIS G0321 taulukosta 2 eikä viitepainosta väitetä tarkistetuksi.

Yhdistelmärajoitus

Alkuaineiden summan rajoitus
  • Kyseiset alkuaineet
    • Ni
    • Cr
    Yläraja
    0.3

Tarkistuksen selitys

Alkuperäisen PDF-aineiston taulukot ja tekstin koordinaatit on täsmäytetty molempiin suuntiin. Materiaalilajien puuttuvat solut on palautettu; yhdistetyt solut sekä alatunnisteet/Remark tarkistetaan erikseen. Selvästi kiistanalaiset taulukot ja tyhjät koostumusrivit jätetään toistaiseksi käsittelemättä.

S20CK · Nippon Steelin valssilankaluettelo EXE203 2008.3 / JIS G4051-2005

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Hiiliteräs
Materiaalin tuotemuoto
Valssilanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
Aineiston versio
Cat. No. EXE203 2008.3 PDF; kansilehden tekijänoikeus 2008
Aineiston nimi
Nippon Steelin valssilangat
Taulukon sijainti
Painettu sivu 16, taulukkoindeksi 0
PDF-tiedoston fyysinen sivu
10
Yksikkö
Massaosuus (%)
Analyysityyppi
Alkuperäisen luettelon tässä taulukossa analyysityyppiä ei ole määritetty selvästi
Valmistaja
NIPPON STEEL CORPORATION / Nippon Steel

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.

IIW / CEV:0.2300–0.4000 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2000–0.2975 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2100–0.3175 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.3 ~ 0.6
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Nippon Steelin valssilankaluettelon EXE203 2008.3 historiallinen aineisto, PDF-sivu 10 / painettu sivu 16, JIS G4051-2005. Alkuperäisen luettelon taulukko ei yksilöi analyysityyppiä. Valmistajan vaihteluvälitietoja, ei standardin takuuarvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia; ne eivät tarkoita yrityksemme toimitusta. Ehto: materiaalilajien CK kolmen lajin jäännösalkuaineille Cu≤0.25 ja Ni+Cr≤0.30; muille ≤0.30/0.35; kullekin Ni≤0.20 ja Cr≤0.20.

Koostumusehdot

Alkuperäisen luettelon massaosuus %, historiallinen valmistajan aineisto 2008.3; viitattujen standardien nimet ja painokset säilytetään alkuperäistekstin mukaan, mikä ei tarkoita niiden virallisten alkuperäistekstien hankintaa ja tarkistusta tehdyiksi. / Viiva tai tyhjä kenttä ei tarkoita arvoa 0; tässä erässä on tarkistettu vain kemiallinen koostumus, ja mekaaniset ominaisuudet ja todellinen toimitus tarkistetaan erikseen ehtojen mukaan. / Kolmen materiaalilajin CK jäännösalkuaineet Cu≤0.25 ja Ni+Cr≤0.30; muille ≤0.30/0.35; kullekin Ni≤0.20 ja Cr≤0.20.

Yhdistelmärajoitus

Alkuaineiden summan rajoitus
  • Kyseiset alkuaineet
    • Ni
    • Cr
    Yläraja
    0.3

Tarkistuksen selitys

Ryhmiteltyjen taulukoiden täydellinen avaaminen sekä alkuperäiskuvien ja huomautusten tarkistus; tavanomaiset, jäännös- ja ehdolliset alkuaineet erotetaan toisistaan. Epätäydelliset perusterästen jälkitunnustaulukot jätetään pois.

S20CK · China Steelin tankoteräs- ja valssilankaluettelo 2014-C1 / 7.1.9 JIS G4051 (painosta ei ilmoitettu)

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Hiiliteräs
Materiaalin tuotemuoto
Tanko ja valssilanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
Aineiston versio
CAT.NO.3-BD-01-2014-C1 (ilmoitettu takakannessa)
Aineiston nimi
Tankoteräs- ja valssilankatuotteiden käsikirja Bars & Wire Rods
Taulukon sijainti
7.1.9 JIS G4051 (painosta ei ilmoitettu)
PDF-tiedoston fyysinen sivu
18
Yksikkö
Massaosuus (%)
Analyysityyppi
Alkuperäisen luettelon tässä taulukossa analyysityyppiä ei ole määritetty selvästi
Valmistaja
CHINA STEEL CORPORATION / China Steel Corporation (Taiwan)

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.

IIW / CEV:0.2300–0.4000 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2000–0.2975 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2100–0.3175 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.3 ~ 0.6
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

China Steelin tanko- ja valssilankaluettelo CAT.NO.3-BD-01-2014-C1, PDF-sivu 18 / painettu sivu 16, 7.1.9 JIS G4051 (painostunnusta ei ilmoitettu). Alkuperäisen luettelon taulukko ei yksilöi analyysityyppiä. Historiallisia valmistajan vaihteluvälitietoja, ei standardin takuuarvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia; ne eivät tarkoita yrityksemme toimitusta.

Koostumusehdot

2014-C1, historiallinen valmistajaluettelo tangoille ja langalle; jos viitatun standardin painosta ei ilmoiteta, vuosilukua ei täydennetä muista luetteloista eikä luetteloa nosteta viralliseksi standardin alkuperäistekstiksi. / Viiva ja tyhjä kenttä eivät tarkoita nollaa; koostumuksen olemassaolo ei tarkoita kaavan olevan täydellinen tai soveltuva. Mekaaniset ominaisuudet ja toimitus tarkistetaan erikseen.

Yhdistelmärajoitus

Alkuaineiden summan rajoitus
  • Kyseiset alkuaineet
    • Ni
    • Cr
    Yläraja
    0.3

Tarkistuksen selitys

Koko luettelon 28 taulukon yhdistettyjen solujen geometria on palautettu ilman puuttuvia soluja; kirjaukset perustuvat alkuperäisiin kuviin, jatkosivuihin ja huomautuksiin. Kiistanalaiset ehdot jätetään toistaiseksi ratkaisematta.
WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group