← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

Q390D — Materiaalitiedot

Yhteensä 4 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin Q390D ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia Q390D?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

Q390D · GB /T 1591-1994

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seosteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
GB/T 1591—1994
Taulukon sijainti
5.1.1 / taulukko 1 + kohdat 5.1.1.1—13
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、3、4
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.1667–0.6333 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0500–0.3600 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, B; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.1000–0.4075 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn1.0 ~ 1.6
Si≤ 0.55 (alarajaa ei ilmoitettu)
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
V0.02 ~ 0.2
Nb0.015 ~ 0.06
Ti0.02 ~ 0.2
Al≥ 0.015 (ylärajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.7 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

GB/T 1591—1994, taulukko 1; sulatusanalyysi, massaosuus wt%. Muiden nykyisten painosten arvoja ei saa siirtää tähän painokseen. Taulukon 1 alkuaineet V/Nb/Ti/Al ovat raekokoa hienontavia; kohta 5.1.1.6—8 vaatii vähintään yhden alkuaineista C/D/E, ja A/B on valinnainen. Jos alkuainetta ei lisätä, sitä ei analysoida eikä taata; kaikkien neljän alarajoja ei saa soveltaa samanaikaisina oletusvaatimuksina. 5.1.1.10, kaikkien materiaalilajien jäännösalkuaineet Cr/Ni/Cu kukin ≤0.30%; kohdan Q390/Q420/Q460 taulukko 1 luettelee lisäksi alkuaineen Cr/Ni rajan, joka tulkitaan huomioiden, lisätäänkö se seosaineena. Kohdan 5.1.1.4 ohutlevyn ja kuumavalssatun nauhan alkuaineen Mn alarajalle on paksuuspoikkeus; kohdan 5.1.1.9 profiilin ja terästangon alkuaineen Nb alaraja on 0.005%. Erityismuodot ja sopimusehdot vaativat manuaalisen tarkistuksen. Standardi koskee niukkaseosteista lujaa rakenneterästä eikä osoita kylmätyssäyslangan soveltuvuutta, todellista toimitusta tai oletusarvoista mekaanisten ominaisuuksien takuuta. Kun 5.1.1.5 käyttää menetelmää Nb ja mekaaniset ominaisuudet taataan, alkuaineiden Q345/Q390 Mn alarajat voivat alittaa taulukon 1. Taulukon 1 Al≥0.015% on kokonaisalumiini; 5.1.1.6 vaatii, että vähintään yksi raekokoa hienontavan alkuaineyhdistelmän alkuaine saavuttaa vastaavan alarajan, eivätkä kaikki alkuaineet ole samanaikaisesti pakollisia.

Koostumusehdot

GB/T 1591—1994, taulukko 1; sulatusanalyysi, massaosuus wt%. Muiden nykyisten painosten arvoja ei saa siirtää tähän painokseen. Taulukon 1 alkuaineet V/Nb/Ti/Al ovat raekokoa hienontavia; kohta 5.1.1.6—8 vaatii vähintään yhden alkuaineista C/D/E, ja A/B on valinnainen. Jos alkuainetta ei lisätä, sitä ei analysoida eikä taata; kaikkien neljän alarajoja ei saa soveltaa samanaikaisina oletusvaatimuksina. 5.1.1.10, kaikkien materiaalilajien jäännösalkuaineet Cr/Ni/Cu kukin ≤0.30%; kohdan Q390/Q420/Q460 taulukko 1 luettelee lisäksi alkuaineen Cr/Ni rajan, joka tulkitaan huomioiden, lisätäänkö se seosaineena. Kohdan 5.1.1.4 ohutlevyn ja kuumavalssatun nauhan alkuaineen Mn alarajalle on paksuuspoikkeus; kohdan 5.1.1.9 profiilin ja terästangon alkuaineen Nb alaraja on 0.005%. Erityismuodot ja sopimusehdot vaativat manuaalisen tarkistuksen. Standardi koskee niukkaseosteista lujaa rakenneterästä eikä osoita kylmätyssäyslangan soveltuvuutta, todellista toimitusta tai oletusarvoista mekaanisten ominaisuuksien takuuta. Kun 5.1.1.5 käyttää menetelmää Nb ja mekaaniset ominaisuudet taataan, alkuaineiden Q345/Q390 Mn alarajat voivat alittaa taulukon 1. Taulukon 1 Al≥0.015% on kokonaisalumiini; 5.1.1.6 vaatii, että vähintään yksi raekokoa hienontavan alkuaineyhdistelmän alkuaine saavuttaa vastaavan alarajan, eivätkä kaikki alkuaineet ole samanaikaisesti pakollisia.

Yhdistelmärajoitus

Ehdollinen koostumuksen alaraja
  • V
  • Nb
  • Ti
  • Al

Tarkistuksen selitys

Painoksen 1994 koko 7 sivun skannaus; taulukossa 1 on 20 tietuetta. Raetta hienontavien alkuaineiden ja korvausvaihteluvälien tulkinta edellyttää käsin tehtävää tarkastelua.

Q390D · GB/T 1591-2008

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Niukkaseosteinen luja rakenneteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
GB/T 1591-2008
Taulukon sijainti
Taulukko 1 ja jatkotaulukko, huomautus a/b; 6.1.1–6.1.7

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Cr/Ni/Cu jäännösalkuaineina, kukin ≤0.30%; taulukon Al tarkoittaa happoliukoista alumiinia Al(s)
IIW / CEV:0.0000–0.6433 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0000–0.3633 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu B; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0000–0.4175 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Cr/Ni/Cu jäännösalkuaineina, kukin ≤0.30%; kokonaisalumiinin Al(t)≥0.020% mukaan
IIW / CEV:0.0000–0.6433 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0000–0.3633 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu B; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0000–0.4175 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Cr/Ni/Cu lisätään tarkoituksellisesti, käytetään taulukon 1 ylärajoja; erillinen sopimus on vahvistettava erikseen. Taulukon Al tarkoittaa happoliukoista alumiinia Al(s)
IIW / CEV:0.0000–0.6567 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0000–0.3667 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu B; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0000–0.4225 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Cr/Ni/Cu lisätään tarkoituksellisesti, käytetään taulukon 1 ylärajoja; erillinen sopimus on vahvistettava erikseen. Kokonaisalumiinin Al(t)≥0.020% mukaan
IIW / CEV:0.0000–0.6567 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0000–0.3667 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu B; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0000–0.4225 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si≤ 0.5 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn≤ 1.7 (alarajaa ei ilmoitettu)
Nb≤ 0.07 (alarajaa ei ilmoitettu)
V≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ti≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.5 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
N≤ 0.015 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Al≥ 0.015 (ylärajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Sulatusanalyysi, massaosuus wt%; painoksen 2008 tunniste säilytetään eikä painosta 2018 sovelleta siihen. Kun kohdassa 6.1.2 tarvitaan raetta hienontavia alkuaineita, on oltava vähintään yksi alkuaineista Al/Nb/V/Ti ja se on ilmoitettava ainestodistuksessa; kohta ei anna kaikkien alkuaineiden pakollisia yleisiä alarajoja. Kun kohdan 6.1.4 mukaan lisätään typpeä sitovia seosalkuaineita, kuten Al/Nb/V/Ti, alkuainetta N ei rajoiteta, mutta typpeä sitovat alkuaineet on ilmoitettava. Ellei tätä ehtoa valita, oletus on taulukon alkuaineen N yläraja. Taulukon 1 huomautus a: profiilien ja tankojen alkuaineita P ja S voidaan kumpaakin nostaa 0.005%, ja luokan A yläraja voi olla 0.045%; ei sovelleta muihin tuotteisiin. Taulukon 1 huomautus b: raetta hienontavien alkuaineiden yhdistelmälisäyksissä ehdot ovat Nb+V+Ti≤0.22% ja Mo+Cr≤0.30%; kaikkien yksittäisten alkuaineiden vaihteluvälien ylärajoja ei voi käyttää samanaikaisesti. 6.1.6 RE lasketaan sulan teräksen painoon suhteutettuna lisäysmääränä 0.02–0.20%, ei valmiin tuotteen taattuna koostumuksena.

Koostumusehdot

Sulatusanalyysi, massaosuus wt%; painoksen 2008 tunniste säilytetään eikä painosta 2018 sovelleta siihen. Kun kohdassa 6.1.2 tarvitaan raetta hienontavia alkuaineita, on oltava vähintään yksi alkuaineista Al/Nb/V/Ti ja se on ilmoitettava ainestodistuksessa; kohta ei anna kaikkien alkuaineiden pakollisia yleisiä alarajoja. Kun kohdan 6.1.4 mukaan lisätään typpeä sitovia seosalkuaineita, kuten Al/Nb/V/Ti, alkuainetta N ei rajoiteta, mutta typpeä sitovat alkuaineet on ilmoitettava. Ellei tätä ehtoa valita, oletus on taulukon alkuaineen N yläraja. Taulukon 1 huomautus a: profiilien ja tankojen alkuaineita P ja S voidaan kumpaakin nostaa 0.005%, ja luokan A yläraja voi olla 0.045%; ei sovelleta muihin tuotteisiin. Taulukon 1 huomautus b: raetta hienontavien alkuaineiden yhdistelmälisäyksissä ehdot ovat Nb+V+Ti≤0.22% ja Mo+Cr≤0.30%; kaikkien yksittäisten alkuaineiden vaihteluvälien ylärajoja ei voi käyttää samanaikaisesti. 6.1.6 RE lasketaan sulan teräksen painoon suhteutettuna lisäysmääränä 0.02–0.20%, ei valmiin tuotteen taattuna koostumuksena.

Yhdistelmärajoitus

Tuotemuodon poikkeus
P
0.005
S
0.005
Laatuluokan A tuotemuotokohtainen yläraja
Ei ilmoitettu
Alkuaineiden summan rajoitus
    Ehdollinen summan rajoitus
    • Kyseiset alkuaineet
      • Nb
      • V
      • Ti
      Yläraja
      0.22
    • Kyseiset alkuaineet
      • Mo
      • Cr
      Yläraja
      0.3
    Typensidonnan poikkeusehdot
    Kyllä

    Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

    Cr/Ni/Cu jäännösalkuaineina, kukin ≤0.30%; taulukon Al tarkoittaa happoliukoista alumiinia Al(s)

    AlkuaineKoostumusvaatimus
    C≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Si≤ 0.5 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Mn≤ 1.7 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Nb≤ 0.07 (alarajaa ei ilmoitettu)
    V≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Ti≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Ni≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Cu≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
    N≤ 0.015 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Mo≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)
    P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
    S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Al≥ 0.015 (ylärajaa ei ilmoitettu)

    Cr/Ni/Cu jäännösalkuaineina, kukin ≤0.30%; kokonaisalumiinin Al(t)≥0.020% mukaan

    AlkuaineKoostumusvaatimus
    C≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Si≤ 0.5 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Mn≤ 1.7 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Nb≤ 0.07 (alarajaa ei ilmoitettu)
    V≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Ti≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Ni≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Cu≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
    N≤ 0.015 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Mo≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)
    P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
    S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Al≥ 0.02 (ylärajaa ei ilmoitettu)

    Cr/Ni/Cu lisätään tarkoituksellisesti, käytetään taulukon 1 ylärajoja; erillinen sopimus on vahvistettava erikseen. Taulukon Al tarkoittaa happoliukoista alumiinia Al(s)

    AlkuaineKoostumusvaatimus
    C≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Si≤ 0.5 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Mn≤ 1.7 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Nb≤ 0.07 (alarajaa ei ilmoitettu)
    V≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Ti≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Ni≤ 0.5 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Cu≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
    N≤ 0.015 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Mo≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)
    P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
    S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Al≥ 0.015 (ylärajaa ei ilmoitettu)

    Cr/Ni/Cu lisätään tarkoituksellisesti, käytetään taulukon 1 ylärajoja; erillinen sopimus on vahvistettava erikseen. Kokonaisalumiinin Al(t)≥0.020% mukaan

    AlkuaineKoostumusvaatimus
    C≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Si≤ 0.5 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Mn≤ 1.7 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Nb≤ 0.07 (alarajaa ei ilmoitettu)
    V≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Ti≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Ni≤ 0.5 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Cu≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
    N≤ 0.015 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Mo≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)
    P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
    S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Al≥ 0.02 (ylärajaa ei ilmoitettu)

    Ehdollinen haara on valittava

    Kyllä

    Tarkistuksen selitys

    Taulukon 1 ja huomautusten a/b, 6.1 soveltamisehdot tarkistettu alkuperäistekstistä

    Q390D · GB /T 1591-2018

    Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

    Materiaaliluokka
    Seosteräs
    Alaluokka
    Seosteräs
    Materiaalin tuotemuoto
    Viiteaineiston tietue
    Alkuperäisen tietueen tilan selitys
    Viitetiedot, alkuperäistekstiä ei tarkistettu
    Standardin painos
    GB/T 1591-2018
    Taulukon sijainti
    Taulukko 1 ja huomautus a–g

    Hiiliekvivalentin viitetiedot

    IIW / CEV:0.0000–0.6493 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
    Pcm(Ito–Bessyo):0.0000–0.3663 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
    CET:0.0000–0.4275 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

    Koostumustietue

    AlkuaineKoostumusvaatimus
    C≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Si≤ 0.55 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Mn≤ 1.7 (alarajaa ei ilmoitettu)
    P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
    S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Ni≤ 0.5 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Cu≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Nb≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
    V≤ 0.13 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Ti≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Mo≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)
    N≤ 0.015 (alarajaa ei ilmoitettu)

    Soveltamisrajat

    Profiilien ja tankojen alkuaineiden P ja S ylärajaa voidaan kumpaakin korottaa 0.005%. Materiaalilajien Q390 ja Q420 alkuaineen Nb enimmäispitoisuus voi olla 0.07%, materiaalilajin Q460 alkuaineen Nb enimmäispitoisuus 0.11%; V ja Ti enintään 0.20%. Kun happoliukoinen alumiini Als≥0.015%, kokonaisalumiini Alt≥0.020% tai muita typpeä sitovia seosaineita on läsnä, alkuaineen N pitoisuutta ei rajoiteta; typpeä sitovat alkuaineet on ilmoitettava ainestodistuksessa. Nimellispaksuutta 100mm paksumman profiilin alkuaineesta C sovitaan tilaajan ja toimittajan kesken.

    Koostumusehdot

    Profiilien ja tankojen alkuaineiden P ja S ylärajaa voidaan kumpaakin korottaa 0.005%. Materiaalilajien Q390 ja Q420 alkuaineen Nb enimmäispitoisuus voi olla 0.07%, materiaalilajin Q460 alkuaineen Nb enimmäispitoisuus 0.11%; V ja Ti enintään 0.20%. Kun happoliukoinen alumiini Als≥0.015%, kokonaisalumiini Alt≥0.020% tai muita typpeä sitovia seosaineita on läsnä, alkuaineen N pitoisuutta ei rajoiteta; typpeä sitovat alkuaineet on ilmoitettava ainestodistuksessa. Nimellispaksuutta 100mm paksumman profiilin alkuaineesta C sovitaan tilaajan ja toimittajan kesken.

    Tarkistuksen selitys

    Standardin alkuperäistekstin taulukko 1 tarkistettu; sovellettavia mittoja ja alaviitteitä on käytettävä yhdessä

    Q390D · GB /T 34199-2017

    Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena

    Materiaaliluokka
    Seosteräs
    Alaluokka
    Seosteräs
    Materiaalin tuotemuoto
    Viiteaineiston tietue
    Tarkistustila
    Viitetiedot, alkuperäistekstiä ei tarkistettu

    Hiiliekvivalentin viitetiedot

    IIW / CEV: koostumusperustetta ei ole vielä tarkistettu; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei toistaiseksi lasketa
    Pcm (Ito–Bessyo): koostumusperustetta ei ole vielä tarkistettu; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei toistaiseksi lasketa
    CET: koostumusperustetta ei ole vielä tarkistettu; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei toistaiseksi lasketa

    Koostumustietue

    AlkuaineKoostumusvaatimus
    C≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Mn≤ 1.6 (alarajaa ei ilmoitettu)
    N≤ 0.01 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Nb≤ 0.07 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Ni≤ 0.5 (alarajaa ei ilmoitettu)
    P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
    S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Si≤ 0.5 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Ti≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
    V≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu)

    Soveltamisrajat

    Materiaalitietokannan vastaavuus ei tarkoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai lupausta valmiin tuotteen lujuudesta; vahvistaminen edellyttää langan tilan, muodonmuutosasteen, lämpökäsittelyn ja fyysisten kokeiden huomioon ottamista.

    WhatsApp Tekninen kysely →
    Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group