Q215A — Materiaalitiedot
Yhteensä 2 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.
Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.
Avaa materiaalilajin Q215A ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →Materiaalitarpeen arviointi
Etsitkö materiaalia Q215A?
Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.
Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.
Säilytä täyttämäsi tiedot ja yritä myöhemmin uudelleen tai ota yhteyttä osoitteeseen website@chqwire.net. Jos olet jo saanut vahvistuksen, älä lähetä uudelleen.
Q215A · GB 700-1988
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Seostamaton rakenneteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- GB 700-1988
- Taulukon sijainti
- Taulukko 1; 5.1.1.1–5.1.1.6; 5.1.2
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.
F, kiehuva teräs; happikonvertteriteräs (N≤0.008%)
F, kiehuva teräs; muut sulatusmenetelmät (tässä kohdassa ei määritetä alkuaineen N ylärajaa)
b, puolitiivistetty teräs; happikonvertteriteräs (N≤0.008%)
b, puolitiivistetty teräs; muut sulatusmenetelmät (tässä kohdassa ei määritetä alkuaineen N ylärajaa)
Z, tiivistetty teräs; happikonvertteriteräs (N≤0.008%)
Z, tiivistetty teräs; muut sulatusmenetelmät (tässä kohdassa ei määritetä alkuaineen N ylärajaa)
Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.09 ~ 0.15 |
| Mn | 0.25 ~ 0.55 |
| Si | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.045 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| As | ≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Sulatusanalyysin massaosuus wt%; perustuu standardin GB700—1988 alkuperäisen skannauksen sivun 2 taulukkoon 1 ja kohtiin 5.1.1.1–5.1.1.6 ja 5.1.2. PDF sisältää kansi mukaan lukien 3 sivua; standardin muuta koko tekstiä ei ole saatu eikä tätä käytetä mekaanisten ominaisuuksien tarkistuksen perusteena. Valitse ensin hapenpoistomenetelmä ja sulatusmenetelmä. F, tiivistämätön teräs: Si≤0.07%; b, puolitiivistetty teräs: Si≤0.17%; Z/TZ, tiivistetty teräs: alkuaineen Si alaraja 0.12% ja yläraja taulukon 1 mukaan. Materiaalilajin Q235A/B tiivistämättömän teräksen alkuaineen Mn yläraja on 0.60%. Luokassa D on oltava riittävästi raetta hienontavia alkuaineita, kuten happoliukoista alumiinia ≥0.015% tai kokonaisalumiinia ≥0.020%; nykyinen automaattinen polku erottaa nämä kaksi alumiinin analyysiperustaa. Muut raetta hienontavat alkuaineet on vahvistettava erikseen, eikä niitä rinnasteta kokonaisalumiiniin tai happoliukoiseen alumiiniin. Jäännösalkuaineet Cr/Ni/Cu kukin ≤0.30%; happikonvertteriteräkselle N≤0.008%. Muille sulatusmenetelmille tämä tietue ei anna alkuaineen N ylärajaa eikä sitä täytetä nollalla. Tilaajan suostumuksella luokan A alkuaine Cu voi olla ≤0.35%; se on analysoitava ja ilmoitettava ainestodistuksessa eikä ehtoa käytetä oletusarvoisesti. Jäännösalkuaine As ≤0.080%; arseenipitoista malmia käytettäessä tilaaja ja toimittaja voivat sopia ehdosta. Jos raaka-aineessa ei ole alkuainetta As, sitä ei tarvitse analysoida. Sopimuksen ylärajaa ei keksitä, jos sitä ei anneta. Kun mekaaniset ominaisuudet taataan, luokan A alkuaineiden C/Mn ja muiden luokkien alkuaineen Mn alarajat voidaan jättää toimitusehtojen ulkopuolelle, mutta sulatusanalyysin arvot on ilmoitettava ainestodistuksessa; tämän työkalun perusvaihteluväli ei automaattisesti poista alarajoja. Teräsharkkoja tai aihioita toimitettaessa luokkien A/B kemiallista koostumusta voidaan tilaajan vaatimuksesta muuttaa sopimuksella; ilman lukuarvoja sitä ei sovelleta automaattisesti. Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat standardin GB222 mukaan; tiivistämättömän teräksen valmiiden terästuotteiden ja kaupallisten aihioiden koostumuspoikkeamia ei taata. Hiilirakenneterässtandardi ei tarkoita kaikkien toimitustilojen soveltuvan kylmätyssäykseen; käyttötarkoitus vahvistetaan toimitustilan, mittojen, prosessin ja koevalmistuksen perusteella.
Koostumusehdot
Sulatusanalyysin massaosuus wt%; perustuu standardin GB700—1988 alkuperäisen skannauksen sivun 2 taulukkoon 1 ja kohtiin 5.1.1.1–5.1.1.6 ja 5.1.2. PDF sisältää kansi mukaan lukien 3 sivua; standardin muuta koko tekstiä ei ole saatu eikä tätä käytetä mekaanisten ominaisuuksien tarkistuksen perusteena. Valitse ensin hapenpoistomenetelmä ja sulatusmenetelmä. F, tiivistämätön teräs: Si≤0.07%; b, puolitiivistetty teräs: Si≤0.17%; Z/TZ, tiivistetty teräs: alkuaineen Si alaraja 0.12% ja yläraja taulukon 1 mukaan. Materiaalilajin Q235A/B tiivistämättömän teräksen alkuaineen Mn yläraja on 0.60%. Luokassa D on oltava riittävästi raetta hienontavia alkuaineita, kuten happoliukoista alumiinia ≥0.015% tai kokonaisalumiinia ≥0.020%; nykyinen automaattinen polku erottaa nämä kaksi alumiinin analyysiperustaa. Muut raetta hienontavat alkuaineet on vahvistettava erikseen, eikä niitä rinnasteta kokonaisalumiiniin tai happoliukoiseen alumiiniin. Jäännösalkuaineet Cr/Ni/Cu kukin ≤0.30%; happikonvertteriteräkselle N≤0.008%. Muille sulatusmenetelmille tämä tietue ei anna alkuaineen N ylärajaa eikä sitä täytetä nollalla. Tilaajan suostumuksella luokan A alkuaine Cu voi olla ≤0.35%; se on analysoitava ja ilmoitettava ainestodistuksessa eikä ehtoa käytetä oletusarvoisesti. Jäännösalkuaine As ≤0.080%; arseenipitoista malmia käytettäessä tilaaja ja toimittaja voivat sopia ehdosta. Jos raaka-aineessa ei ole alkuainetta As, sitä ei tarvitse analysoida. Sopimuksen ylärajaa ei keksitä, jos sitä ei anneta. Kun mekaaniset ominaisuudet taataan, luokan A alkuaineiden C/Mn ja muiden luokkien alkuaineen Mn alarajat voidaan jättää toimitusehtojen ulkopuolelle, mutta sulatusanalyysin arvot on ilmoitettava ainestodistuksessa; tämän työkalun perusvaihteluväli ei automaattisesti poista alarajoja. Teräsharkkoja tai aihioita toimitettaessa luokkien A/B kemiallista koostumusta voidaan tilaajan vaatimuksesta muuttaa sopimuksella; ilman lukuarvoja sitä ei sovelleta automaattisesti. Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat standardin GB222 mukaan; tiivistämättömän teräksen valmiiden terästuotteiden ja kaupallisten aihioiden koostumuspoikkeamia ei taata. Hiilirakenneterässtandardi ei tarkoita kaikkien toimitustilojen soveltuvan kylmätyssäykseen; käyttötarkoitus vahvistetaan toimitustilan, mittojen, prosessin ja koevalmistuksen perusteella.
Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet
F, kiehuva teräs; happikonvertteriteräs (N≤0.008%)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.09 ~ 0.15 |
| Mn | 0.25 ~ 0.55 |
| Si | ≤ 0.07 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.045 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| As | ≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| N | ≤ 0.008 (alarajaa ei ilmoitettu) |
- Yhdistelmärajoitus
F, kiehuva teräs; muut sulatusmenetelmät (tässä kohdassa ei määritetä alkuaineen N ylärajaa)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.09 ~ 0.15 |
| Mn | 0.25 ~ 0.55 |
| Si | ≤ 0.07 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.045 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| As | ≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu) |
- Yhdistelmärajoitus
b, puolitiivistetty teräs; happikonvertteriteräs (N≤0.008%)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.09 ~ 0.15 |
| Mn | 0.25 ~ 0.55 |
| Si | ≤ 0.17 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.045 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| As | ≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| N | ≤ 0.008 (alarajaa ei ilmoitettu) |
- Yhdistelmärajoitus
b, puolitiivistetty teräs; muut sulatusmenetelmät (tässä kohdassa ei määritetä alkuaineen N ylärajaa)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.09 ~ 0.15 |
| Mn | 0.25 ~ 0.55 |
| Si | ≤ 0.17 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.045 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| As | ≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu) |
- Yhdistelmärajoitus
Z, tiivistetty teräs; happikonvertteriteräs (N≤0.008%)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.09 ~ 0.15 |
| Mn | 0.25 ~ 0.55 |
| Si | 0.12 ~ 0.3 |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.045 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| As | ≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| N | ≤ 0.008 (alarajaa ei ilmoitettu) |
- Yhdistelmärajoitus
Z, tiivistetty teräs; muut sulatusmenetelmät (tässä kohdassa ei määritetä alkuaineen N ylärajaa)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.09 ~ 0.15 |
| Mn | 0.25 ~ 0.55 |
| Si | 0.12 ~ 0.3 |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.045 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| As | ≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu) |
- Yhdistelmärajoitus
Ehdollinen haara on valittava
KylläTarkistuksen selitys
Taulukossa 1 on yhteensä 37 yhdistettyä solua / 50 lukuarvoa. 33 solua vastaa riippumatonta OCR-tunnistusta ja 4 solua vahvistettu käsin alkuperäiskuvasta; kemialliset alaviitteet ovat täydelliset. Koko standardin tai mekaanisten ominaisuuksien tarkistusta ei väitetä valmiiksiQ215A · GB/T 700-2006
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Hiilirakenneteräs
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- GB/T 700-2006
- Taulukon sijainti
- Päätekstin taulukko 1, rivi 2 ja kohta 5.1.1
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 4、5
- Yksikkö
- Massaosuus (%)
- Analyysityyppi
- Senkka-analyysi
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | ≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | ≤ 1.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.045 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| N | ≤ 0.008 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| As | ≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
GB/T 700—2006, päätekstin taulukko 1, rivi 2, yhtenäinen numerotunnus U12152; sulatusanalyysin massaosuus %, taulukon 1 oletusrajat. Kohta 5.1.1.2: Cr/Ni/Cu≤0.30%, N≤0.008%; kohta 5.1.1.3: As≤0.080%. Kohdan 5.1.1.2.1 N/P-kytkentää, kohdan 5.1.1.2.2 laatuluokan A alkuaineen Cu sovittua ylärajaa 0.35% tai kohdan 5.1.1.4 toimitusehtojen mukaista alkuaineiden C/Mn/Si tarkastamatta jättämistä ei saa soveltaa oletusarvoihin. Taulukoiden 2 ja 3 mekaaniset arvot riippuvat tuotteen paksuudesta, koesauvasta ja toimitustilasta; nykyisiä viiteominaisuuksia ei muuteta yleiseksi takuuksi tämän koostumustarkistuksen perusteella.