← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

M 1020 — Materiaalitiedot

Yhteensä 2 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin M 1020 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia M 1020?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

M 1020 · ASTM A29/A29M-2012

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Hiiliteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
ASTM A29/A29M-2012
Taulukon sijainti
Taulukon 1 alaviitteet A–G
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、3、4

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Taulukon Mn≤0.60% ehto
IIW / CEV:0.2117–0.3400 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.1825–0.2700 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.1950–0.3000 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Ostaja ei ole kieltänyt huomautuksen G alkuaineen Mn lisäystä; Mn0.60–0.75%. Mitatun Mn-pitoisuuden mukaan lasketaan samanaikaisesti alkuaineen C ala- ja ylärajaa
IIW / CEV:0.2400–0.3650 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.1700–0.2775 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2000–0.3150 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.17 ~ 0.24
Mn0.25 ~ 0.6
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Standardin 2012 alkuperäisen taulukon 1 sulatuskoostumus, massaosuus wt%; tuoteanalyysin soveltuvuus ja poikkeamat on vahvistettava erikseen kohdan 4.3 ja taulukon 5 mukaan. Materiaalilaji ja tuotemuoto säilytetään tämän standardin taulukon mukaan eikä kylmätyssäyssoveltuvuutta luvata automaattisesti. Huomautus G: ellei ostaja kiellä, alkuaineen Mn pitoisuus voi ylittää arvon 0.60% arvoon 0.75% asti; jokaista 0.05%Mn lisäystä kohti alkuaineen C ylä- ja alarajaa kumpaakin alennetaan 0.01%. Tämä vaihtoehto tarkistetaan yhdistetyllä ehdolla C+0.2Mn, eikä pelkkää Mn-rajaa saa lieventää. Materiaalilajia M ei yhdistetä ilman M-merkintää olevaan materiaalilajiin.

Koostumusehdot

Standardin 2012 alkuperäisen taulukon 1 sulatuskoostumus, massaosuus wt%; tuoteanalyysin soveltuvuus ja poikkeamat on vahvistettava erikseen kohdan 4.3 ja taulukon 5 mukaan. Materiaalilaji ja tuotemuoto säilytetään tämän standardin taulukon mukaan eikä kylmätyssäyssoveltuvuutta luvata automaattisesti. Huomautus G: ellei ostaja kiellä, alkuaineen Mn pitoisuus voi ylittää arvon 0.60% arvoon 0.75% asti; jokaista 0.05%Mn lisäystä kohti alkuaineen C ylä- ja alarajaa kumpaakin alennetaan 0.01%. Tämä vaihtoehto tarkistetaan yhdistetyllä ehdolla C+0.2Mn, eikä pelkkää Mn-rajaa saa lieventää. Materiaalilajia M ei yhdistetä ilman M-merkintää olevaan materiaalilajiin.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Taulukon Mn≤0.60% ehto

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.17 ~ 0.24
Mn0.25 ~ 0.6
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)

Ostaja ei ole kieltänyt huomautuksen G alkuaineen Mn lisäystä; Mn0.60–0.75%. Mitatun Mn-pitoisuuden mukaan lasketaan samanaikaisesti alkuaineen C ala- ja ylärajaa

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.14 ~ 0.24
Mn0.6 ~ 0.75
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Yhdistelmärajoitus
Alkuaineyhdistelmien rajoitukset
  • Vaatimus
    Huomautus G: alkuaineen Mn ylittäessä arvon 0.60% jokainen 0.05% lisäys laskee alkuaineen C ala- ja ylärajaa kumpaakin määrällä 0.01%
    Alkuainekertoimet
    C
    1
    Mn
    0.2
    Yläraja
    0.36
    Alaraja
    0.29

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

2012, taulukko 1 ja alaviitteet tarkistettu. Tilauksessa valittavat koostumukset ja perustaulukon raja-arvot säilytetään erillisinä.

M 1020 · ASTM A29/A29M-2023

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Hiiliteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
ASTM A29/A29M-2023
Taulukon sijainti
Taulukon 1 alaviitteet A–G
PDF-tiedoston fyysinen sivu
5
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi (alkuperäisen taulukon koostumusvälit ja raja-arvot)

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Taulukon Mn0.25–0.60% ehto
IIW / CEV:0.2117–0.3400 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.1825–0.2700 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.1950–0.3000 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Ostaja ei ole kieltänyt huomautusta G; Mn0.60–0.75%, alkuaineen C ala- ja ylärajaa lasketaan samanaikaisesti alkuaineen Mn pitoisuuden mukaan
IIW / CEV:0.2400–0.3650 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.1700–0.2775 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2000–0.3150 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.17 ~ 0.24
Mn0.25 ~ 0.6
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

ASTM A29/A29M-2023, taulukon 1 sulatusanalyysi, massaosuus wt%; kohdan 4.3.1 kaupallisen laadun M-sarjaa ei tavallisesti hylätä tuoteanalyysin perusteella, ellei kyseessä ole selvästi väärä sulatus. Taulukkoa 5 ei oletusarvoisesti sovelleta M-sarjan hyväksymispoikkeamina. Kohdan 4.1.1 mukaan tämän taulukon materiaalilajina tilattaessa vastaavien sulatusrajojen on täytyttävä; muista tilauskoostumuksista sovitaan erikseen kohdan 4.1.2 ja taulukon 3/4 mukaan eikä niitä yhdistetä tähän taulukkoon omin päin. Kuumamuokattujen tankojen yleiset vaatimukset; koostumus yksin ei ole lupaus kylmätyssäyssoveltuvuudesta, toimituksesta tai mekaanisista ominaisuuksista. Taulukon 1 huomautus G: ellei ostaja kiellä, Mn voidaan korottaa arvoon 0.75%; arvon 0.60% ylittävästä pitoisuudesta jokaista 0.05% lisäystä Mn kohti alkuaineen C ylä- ja alarajaa kumpaakin alennetaan 0.01%. Yhdistetty tarkistus tehdään ehdon C+0.2Mn mukaan; identiteettiä M ei yhdistetä tavalliseen materiaalilajiin.

Koostumusehdot

ASTM A29/A29M-2023, taulukon 1 sulatusanalyysi, massaosuus wt%; kohdan 4.3.1 kaupallisen laadun M-sarjaa ei tavallisesti hylätä tuoteanalyysin perusteella, ellei kyseessä ole selvästi väärä sulatus. Taulukkoa 5 ei oletusarvoisesti sovelleta M-sarjan hyväksymispoikkeamina. Kohdan 4.1.1 mukaan tämän taulukon materiaalilajina tilattaessa vastaavien sulatusrajojen on täytyttävä; muista tilauskoostumuksista sovitaan erikseen kohdan 4.1.2 ja taulukon 3/4 mukaan eikä niitä yhdistetä tähän taulukkoon omin päin. Kuumamuokattujen tankojen yleiset vaatimukset; koostumus yksin ei ole lupaus kylmätyssäyssoveltuvuudesta, toimituksesta tai mekaanisista ominaisuuksista. Taulukon 1 huomautus G: ellei ostaja kiellä, Mn voidaan korottaa arvoon 0.75%; arvon 0.60% ylittävästä pitoisuudesta jokaista 0.05% lisäystä Mn kohti alkuaineen C ylä- ja alarajaa kumpaakin alennetaan 0.01%. Yhdistetty tarkistus tehdään ehdon C+0.2Mn mukaan; identiteettiä M ei yhdistetä tavalliseen materiaalilajiin.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Taulukon Mn0.25–0.60% ehto

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.17 ~ 0.24
Mn0.25 ~ 0.6
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)

Ostaja ei ole kieltänyt huomautusta G; Mn0.60–0.75%, alkuaineen C ala- ja ylärajaa lasketaan samanaikaisesti alkuaineen Mn pitoisuuden mukaan

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.14 ~ 0.24
Mn0.6 ~ 0.75
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Yhdistelmärajoitus
Alkuaineyhdistelmien rajoitukset
  • Vaatimus
    Huomautus G: alkuaineen Mn ylittäessä arvon 0.60% jokainen 0.05% lisäys laskee alkuaineen C ala- ja ylärajaa kumpaakin määrällä 0.01%
    Alkuainekertoimet
    C
    1
    Mn
    0.2
    Yläraja
    0.36
    Alaraja
    0.29

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Alkuperäisen 2023-taulukon neljän sivun 190 riviä on jäsennetty soluittain olemassa olevasta OCR-aineistosta. Kaikki luvut on tarkistettu riippumattoman 2012-aineiston erotarkastelulla sekä vuoden 2023 alkuperäiskuvista ja alaviitteistä; arvoja ei täydennetä vanhasta painoksesta.
WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group