C56DA — Materiaalitiedot
Yhteensä 1 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.
Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.
Avaa materiaalilajin C56DA ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →Materiaalitarpeen arviointi
Etsitkö materiaalia C56DA?
Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.
Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.
Säilytä täyttämäsi tiedot ja yritä myöhemmin uudelleen tai ota yhteyttä osoitteeseen website@chqwire.net. Jos olet jo saanut vahvistuksen, älä lähetä uudelleen.
C56DA · GB/T 24242.2-2020
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; ominaisuudet ja tila esitetään tämän tietueen lähteiden ja ehtojen mukaan, mikä ei tarkoita todellisen toimituksen tai sulatus- tai eräkohtaisten mittaustulosten olevan tarkistettuja.
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Valssilanka
- Standardin painos
- GB/T 24242.2-2020
- Taulukon sijainti
- Taulukko 1 sekä 3.2 ja 4.2.7
- Lähdetiedosto
- GB_T 24242.2-2020.pdf
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 4
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Analyysityyppi
- Sulatusanalyysi
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.53 ~ 0.58 |
| Si | 0.1 ~ 0.3 |
| Mn | 0.3 ~ 0.6 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Al | ≤ 0.01 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Sulatusanalyysi, koostumuksen massaosuus %. Määrittämätöntä alarajaa ei täytetä nollalla. Luokan A alkuaine Mn 0.30%~0.60%; luokan B alkuaine Mn 0.60%~0.90% koskee vain materiaalilajeja C26D~C92D, ja luokasta sovitaan tilauksessa. Kohta 4.2.4: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta; tilausneuvottelussa voidaan sopia alkuaineiden Cr ja V lisäyksestä, ehdoin Cr≤0.30% ja V≤0.10%. Kohta 4.2.5: materiaalilajeille C26D~C92D voidaan sopimuksella nostaa alkuaineen C ylärajaa 0.01% tai laskea alarajaa 0.01%; taulukon oletusarvoja ei tämän perusteella laajenneta. Kohta 4.2.6: sinkityskäyttöä varten alkuaineen Si alarajasta tai materiaalilajien C4D~C20D alkuaineen Si ylärajasta voidaan sopia tilauksessa erikseen. Kohdat 4.2.8~4.2.10: sopimuksella Cu≤0.20%; materiaalilajeille C48D~C92D voidaan sopia Cu+Sn≤0.25%. Alkuaineen Al vaihteluväliksi voidaan sopia 0.01%~0.06% ja lisäksi Si≤0.10%. Kohta 4.3: peruskoostumuksen materiaalilajien mekaanisista ominaisuuksista sovitaan tilaajan ja toimittajan kesken; taulukko 2 esittää saman erän vetolujuuden vaihtelun suositusalueen, ei vetolujuuden takuuarvoa. Toimitustila, mitat, pinta, pakkaus ja hyväksyminen vahvistetaan standardin GB/T 24242.1—2020 ja tilauksen mukaan.
Koostumus ja tilausehdot
Sulatusanalyysi, koostumuksen massaosuus %. Määrittämätöntä alarajaa ei täytetä nollalla. Luokan A alkuaine Mn 0.30%~0.60%; luokan B alkuaine Mn 0.60%~0.90% koskee vain materiaalilajeja C26D~C92D, ja luokasta sovitaan tilauksessa. Kohta 4.2.4: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta; tilausneuvottelussa voidaan sopia alkuaineiden Cr ja V lisäyksestä, ehdoin Cr≤0.30% ja V≤0.10%. Kohta 4.2.5: materiaalilajeille C26D~C92D voidaan sopimuksella nostaa alkuaineen C ylärajaa 0.01% tai laskea alarajaa 0.01%; taulukon oletusarvoja ei tämän perusteella laajenneta. Kohta 4.2.6: sinkityskäyttöä varten alkuaineen Si alarajasta tai materiaalilajien C4D~C20D alkuaineen Si ylärajasta voidaan sopia tilauksessa erikseen. Kohdat 4.2.8~4.2.10: sopimuksella Cu≤0.20%; materiaalilajeille C48D~C92D voidaan sopia Cu+Sn≤0.25%. Alkuaineen Al vaihteluväliksi voidaan sopia 0.01%~0.06% ja lisäksi Si≤0.10%. Kohta 4.3: peruskoostumuksen materiaalilajien mekaanisista ominaisuuksista sovitaan tilaajan ja toimittajan kesken; taulukko 2 esittää saman erän vetolujuuden vaihtelun suositusalueen, ei vetolujuuden takuuarvoa. Toimitustila, mitat, pinta, pakkaus ja hyväksyminen vahvistetaan standardin GB/T 24242.1—2020 ja tilauksen mukaan.
Mekaaniset ominaisuudet ja toimitustila
Tämän materiaalilajin mekaanisista ominaisuuksista sovitaan tilaajan ja toimittajan kesken ja ne mainitaan sopimuksessa; standardin taulukon 2 suositeltu vaihtelun alue ei ole vetolujuuden takuuarvo.
Tarkistuksen selitys
Tarkistettu käyttäjän toimittamasta standarditekstistä ja taulukon alahuomautuksista; soveltuvuus tiettyyn tilaukseen vahvistetaan erikseen.
Liittyvät luettelo- ja standardiviitteet
Näytä standardin viitetiedot →
Viitelinkki ei vahvista toimitusta tai korvattavuutta. Yksittäiset vaatimukset edellyttävät teknistä vahvistusta.
Aineistoyhteys ei tarkoita todellista toimitusta tai suoraa korvattavuutta; tarkat ehdot on vahvistettava.