← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

C40E — Materiaalitiedot

Yhteensä 2 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin C40E ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia C40E?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

C40E · EN 10132-3-2000

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Hiiliteräs
Materiaalin tuotemuoto
Kylmävalssattu kapea teräsnauha; mitat ja toimitustila soveltamisehdoissa
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
EN 10132-3:2000
Taulukon sijainti
Taulukko 1; taulukko 2; kohdat 1,4,7.3–7.5
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、4、5、8
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.4533–0.7000 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3950–0.5267 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4200–0.5600 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Cu CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.37 ~ 0.44
Si≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.5 ~ 0.8
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Todellinen lähdeperusta on standardin EN 10132-3:2000 virallinen englanninkielinen alkuperäisteksti; standardi koskee lämpökäsittelyyn tarkoitettua kylmävalssattua kapeaa teräsnauhaa eikä ole kylmätyssäyslangan toimitustakuu. Taulukko 1 on sulatusanalyysi; taulukon 2 tuoteanalyysin sallitut poikkeamat kirjataan erikseen eikä niillä lievennetä sulatusanalyysiä. Taulukon 1 alaviite: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi. Romun tai muiden raaka-aineiden tuomien alkuaineiden haitallinen vaikutus ominaisuuksiin ja käyttötarkoitukseen on estettävä, eivätkä luettelemattomat kohdat ole nollia. Mekaanisen taulukon 3 arvot koskevat vain ehtoa 0.30 mm≤t<3.00 mm; paksumman nauhan mekaanisista ominaisuuksista sovitaan tarjouspyynnössä ja tilauksessa eikä arvoja ekstrapoloida suoraan. Taulukon 3 alaviite a vaatii valitsemaan vetokoesuureet tai kovuuden; ilman määräystä käytetään vetokoesuureita. Tämä sivu esittää ne erillisinä ehtoina eikä molempia samanaikaisina takuuvaatimuksina. Kylmävalssatun +CR-tilan vetokokeelle on sovittava 150 MPa leveä vaihteluväli ja kovuudelle 50 HV leveä vaihteluväli; taulukon ulkorajoista ei automaattisesti muodosteta todellista tilausikkunaa. Näytteenotto, koemenetelmät, mikrorakenne, mitat, tarkastus ja muut yleiset toimitusvaatimukset on edelleen tarkistettava standardin EN10132-1 ja soveltuvien sopimusten mukaan; koostumuksen käänteishaku ei korvaa kaikkien vaatimusten hyväksyntää. Tämä osa koskee karkaisuun ja päästöön tarkoitettua kylmävalssattua kapeaa teräsnauhaa, lämpökäsiteltävän nauhan paksuus enintään 6mm; +QT-tilan soveltamisala on 0.30–3.00mm, mutta taulukon 3 arvot rajoittuvat tiukasti ehtoon 0.30≤t<3.00mm. +QT käytetään vain taulukossa 3 nimenomaisesti arvoin luetelluille materiaalilajeille; vetolujuuden tai kovuuden todellinen tilausalue sovitaan vastaavasti leveyden 150MPa tai 50HV mukaan, eikä taulukon koko valinnaista aluetta käsitellä yhtenä toimitustakuuna. Palloutushehkutettu +AC-tila voidaan ottaa käyttöön sopimuksella, mutta palloutumisesta ja mekaanisista rajoista on sovittava erikseen eikä +A/+LC-arvoja sovelleta. Materiaalilajien 25Mn4 ja CrMo +CR-tilan mekaanisista ominaisuuksista on sovittava tilauksessa.

Koostumusehdot

Todellinen lähdeperusta on standardin EN 10132-3:2000 virallinen englanninkielinen alkuperäisteksti; standardi koskee lämpökäsittelyyn tarkoitettua kylmävalssattua kapeaa teräsnauhaa eikä ole kylmätyssäyslangan toimitustakuu. Taulukko 1 on sulatusanalyysi; taulukon 2 tuoteanalyysin sallitut poikkeamat kirjataan erikseen eikä niillä lievennetä sulatusanalyysiä. Taulukon 1 alaviite: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi. Romun tai muiden raaka-aineiden tuomien alkuaineiden haitallinen vaikutus ominaisuuksiin ja käyttötarkoitukseen on estettävä, eivätkä luettelemattomat kohdat ole nollia. Mekaanisen taulukon 3 arvot koskevat vain ehtoa 0.30 mm≤t<3.00 mm; paksumman nauhan mekaanisista ominaisuuksista sovitaan tarjouspyynnössä ja tilauksessa eikä arvoja ekstrapoloida suoraan. Taulukon 3 alaviite a vaatii valitsemaan vetokoesuureet tai kovuuden; ilman määräystä käytetään vetokoesuureita. Tämä sivu esittää ne erillisinä ehtoina eikä molempia samanaikaisina takuuvaatimuksina. Kylmävalssatun +CR-tilan vetokokeelle on sovittava 150 MPa leveä vaihteluväli ja kovuudelle 50 HV leveä vaihteluväli; taulukon ulkorajoista ei automaattisesti muodosteta todellista tilausikkunaa. Näytteenotto, koemenetelmät, mikrorakenne, mitat, tarkastus ja muut yleiset toimitusvaatimukset on edelleen tarkistettava standardin EN10132-1 ja soveltuvien sopimusten mukaan; koostumuksen käänteishaku ei korvaa kaikkien vaatimusten hyväksyntää. Tämä osa koskee karkaisuun ja päästöön tarkoitettua kylmävalssattua kapeaa teräsnauhaa, lämpökäsiteltävän nauhan paksuus enintään 6mm; +QT-tilan soveltamisala on 0.30–3.00mm, mutta taulukon 3 arvot rajoittuvat tiukasti ehtoon 0.30≤t<3.00mm. +QT käytetään vain taulukossa 3 nimenomaisesti arvoin luetelluille materiaalilajeille; vetolujuuden tai kovuuden todellinen tilausalue sovitaan vastaavasti leveyden 150MPa tai 50HV mukaan, eikä taulukon koko valinnaista aluetta käsitellä yhtenä toimitustakuuna. Palloutushehkutettu +AC-tila voidaan ottaa käyttöön sopimuksella, mutta palloutumisesta ja mekaanisista rajoista on sovittava erikseen eikä +A/+LC-arvoja sovelleta. Materiaalilajien 25Mn4 ja CrMo +CR-tilan mekaanisista ominaisuuksista on sovittava tilauksessa.

Tarkistuksen selitys

Virallisen englanninkielisen alkuperäistekstin taulukko 1 jäljennetty kokonaan; taulukon 2 tuoteanalyysin poikkeamat ja taulukon 3 tila-/paksuus-/vetolujuus- tai kovuusvaatimukset tarkistettu

Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat

C
Sallittu poikkeama
0.02
Poikkeaman suunta
Positiivinen tai negatiivinen poikkeama; samalle sulatukselle sallitaan vain yksi suunta
Soveltamisehdot
Tuoteanalyysi: saman sulatuksen osalta sallitaan joko ylärajan ylitys tai alarajan alitus, ei molempia samanaikaisesti; sulatusanalyysin raja-arvot säilyvät.
Si
Sallittu poikkeama
0.03
Poikkeaman suunta
Vain positiivinen poikkeama sallittu
Soveltamisehdot
Tuoteanalyysi: saman sulatuksen osalta sallitaan joko ylärajan ylitys tai alarajan alitus, ei molempia samanaikaisesti; sulatusanalyysin raja-arvot säilyvät.
Mn
Sallittu poikkeama
0.04
Poikkeaman suunta
Positiivinen tai negatiivinen poikkeama; samalle sulatukselle sallitaan vain yksi suunta
Soveltamisehdot
Tuoteanalyysi: saman sulatuksen osalta sallitaan joko ylärajan ylitys tai alarajan alitus, ei molempia samanaikaisesti; sulatusanalyysin raja-arvot säilyvät.
P
Sallittu poikkeama
0.005
Poikkeaman suunta
Vain positiivinen poikkeama sallittu
Soveltamisehdot
Tuoteanalyysi: saman sulatuksen osalta sallitaan joko ylärajan ylitys tai alarajan alitus, ei molempia samanaikaisesti; sulatusanalyysin raja-arvot säilyvät.
S
Sallittu poikkeama
0.005
Poikkeaman suunta
Vain positiivinen poikkeama sallittu
Soveltamisehdot
Tuoteanalyysi: saman sulatuksen osalta sallitaan joko ylärajan ylitys tai alarajan alitus, ei molempia samanaikaisesti; sulatusanalyysin raja-arvot säilyvät.
Cr
Sallittu poikkeama
0.03
Poikkeaman suunta
Positiivinen tai negatiivinen poikkeama; samalle sulatukselle sallitaan vain yksi suunta
Soveltamisehdot
Tuoteanalyysi: saman sulatuksen osalta sallitaan joko ylärajan ylitys tai alarajan alitus, ei molempia samanaikaisesti; sulatusanalyysin raja-arvot säilyvät.
Mo
Sallittu poikkeama
0.02
Poikkeaman suunta
Positiivinen tai negatiivinen poikkeama; samalle sulatukselle sallitaan vain yksi suunta
Soveltamisehdot
Tuoteanalyysi: saman sulatuksen osalta sallitaan joko ylärajan ylitys tai alarajan alitus, ei molempia samanaikaisesti; sulatusanalyysin raja-arvot säilyvät.
Ni
Sallittu poikkeama
0.04
Poikkeaman suunta
Positiivinen tai negatiivinen poikkeama; samalle sulatukselle sallitaan vain yksi suunta
Soveltamisehdot
Tuoteanalyysi: saman sulatuksen osalta sallitaan joko ylärajan ylitys tai alarajan alitus, ei molempia samanaikaisesti; sulatusanalyysin raja-arvot säilyvät.

C40E · DIN EN 10277:2018-09

Opastavan liitteen alkuperäinen taulukko tarkistettu; virallinen normatiivinen koostumus ja painos ovat vielä tarkistamatta, vain viitteeksi

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Hiiliteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Koostumustietojen luonne
Opastavan liitteen sulatusanalyysi, vain viitteeksi
Tarkistustila
Opastavan liitteen alkuperäinen taulukko tarkistettu; virallinen normatiivinen koostumus ja painos ovat vielä tarkistamatta
Standardin painos
DIN EN 10277:2018-09
Taulukon sijainti
Opastava liite A.4
PDF-tiedoston fyysinen sivu
46
Yksikkö
Massaosuus wt%
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi (opastava viitetieto)

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Standardin opastavan liitteen koostumustiedot ovat vain viitteeksi; virallinen normatiivinen koostumus ja painos ovat vielä tarkistamatta. Standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei lasketa eikä tietoja käytetä koostumuksen käänteishaussa.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.37 ~ 0.44
Si0.1 ~ 0.4
Mn0.5 ~ 0.8
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Opastavan liitteen alkuperäinen taulukko on tarkistettu, vain viitteeksi. Päätekstin kohta 7.1.2 edellyttää kemiallisen koostumuksen määrittämistä viitatun standardin mukaan; virallinen normatiivinen koostumus ja sovellettava painos ovat vielä tarkistamatta. Ei käytettäväksi toimitustakuuna, koostumuksen käänteishaun ratkaisuperusteena tai standardin vaihteluvälien hiiliekvivalentin perusteena.

Koostumusehdot

Viitteellisen liitteen alkuperäistaulukko on tarkistettu, mutta vain viitteeksi; päätekstin kohta 7.1.2 edellyttää kemiallisen koostumuksen määrittämistä viitatun standardin mukaan, ja virallinen velvoittava koostumus ja soveltuva painos odottavat edelleen tarkistusta. Tätä ei saa käyttää toimitustakuuna, koostumushaun arviointiperusteena tai standardin vaihteluvälin hiiliekvivalentin perusteena. / Alaviite b: alkuaineen S pitoisuuden nostaminen noin arvoon 0.10% tai alkuaineen Pb lisäys edellyttää tiedustelua; kun S-pitoisuutta nostetaan, alkuaineen Mn ylärajaan voidaan lisätä 0.15% eikä sitä väljennetä automaattisesti. / Alaviite c: pienempi Si-pitoisuus edellyttää muita hapenpoistotoimia. / Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta.

Yhdistelmärajoitus

Alkuaineiden summan rajoitus
  • Kyseiset alkuaineet
    • Cr
    • Mo
    • Ni
    Yläraja
    0.63
    Lähteen lisäselitys
    Cr+Mo+Ni: 0,63

Ehtovaatimukset

Tarkistuksen selitys

Opastavan liitteen alkuperäinen taulukko on tarkistettu, vain viitteeksi. Päätekstin kohta 7.1.2 edellyttää kemiallisen koostumuksen määrittämistä viitatun standardin mukaan; virallinen normatiivinen koostumus ja sovellettava painos ovat vielä tarkistamatta. Ei käytettäväksi toimitustakuuna, koostumuksen käänteishaun ratkaisuperusteena tai standardin vaihteluvälien hiiliekvivalentin perusteena.
WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group