← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

B-SWRCH25K — Materiaalitiedot

Yhteensä 2 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin B-SWRCH25K ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia B-SWRCH25K?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

B-SWRCH25K · Q/BQB 517-2023

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Kylmätyssäysteräs
Materiaalin tuotemuoto
Kuumavalssattu kylmätyssäysteräsvalssilanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
Q/BQB 517—2023
Taulukon sijainti
6.1.1 / taulukko 2, rivi 9, huomautus a
PDF-tiedoston fyysinen sivu
13
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi

Lähdeaineisto

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.2700–0.4653 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2383–0.3540 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2500–0.3760 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.22 ~ 0.28
Si0.1 ~ 0.35
Mn0.3 ~ 0.6
P≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Q/BQB 517—2023, Baosteelin virallisen verkkosivuston alkuperäistekstin taulukko 2, rivi 9; sulatusanalyysin massaosuus wt%. Taulukon huomautuksen a jäännösalkuaineet Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; jos tällä rivillä määrätään toisin, noudatetaan kyseisen alkuaineen rivikohtaista vaatimusta. Luettelemattomia alkuaineita ja erityissopimuksen vaatimuksia ei saa käsitellä nollina tai oletusarvoisina takuuarvoina; tuoteanalyysin sallitut poikkeamat määräytyvät erikseen standardin GB/T 222 mukaan. Valssilanka toimitetaan kuumavalssattuna; tunnuksen Z1 tiukennetut P/S-vaatimukset sekä pinnan tai sulkeumien erityislaatu on vahvistettava normatiivisen liitteen A ja sopimuksen tilauskoodin perusteella. Kiinteitä mekaanisia ominaisuuksia ei päätellä koostumustaulukosta.

Koostumusehdot

Q/BQB 517—2023, Baosteelin virallisen verkkosivuston alkuperäistekstin taulukko 2, rivi 9; sulatusanalyysin massaosuus wt%. Taulukon huomautuksen a jäännösalkuaineet Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; jos tällä rivillä määrätään toisin, noudatetaan kyseisen alkuaineen rivikohtaista vaatimusta. Luettelemattomia alkuaineita ja erityissopimuksen vaatimuksia ei saa käsitellä nollina tai oletusarvoisina takuuarvoina; tuoteanalyysin sallitut poikkeamat määräytyvät erikseen standardin GB/T 222 mukaan. Valssilanka toimitetaan kuumavalssattuna; tunnuksen Z1 tiukennetut P/S-vaatimukset sekä pinnan tai sulkeumien erityislaatu on vahvistettava normatiivisen liitteen A ja sopimuksen tilauskoodin perusteella. Kiinteitä mekaanisia ominaisuuksia ei päätellä koostumustaulukosta.

Tarkistuksen selitys

Baosteelin virallisen verkkosivuston alkuperäisen Q/BQB517:2023-aineiston taulukon 1 kaikki 104 riviä ja taulukon 2 kaikki 34 riviä tarkistettu riveittäin; ei sekoiteta vanhaan painokseen.

B-SWRCH25K · BEXG 021-2020

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Kylmätyssäysteräs
Alaluokka
Kylmätyssäysteräs
Materiaalin tuotemuoto
Valssilanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
Aineiston versio
BEXG 021-2020, kannessa kuudestoista tarkistus, julkaistu ja tullut voimaan 2020-12-29; vain tällä koneella nähty uusin alkuperäisteksti
Aineiston nimi
Autoteollisuuden osien kylmätyssäysteräsvalssilangan tekniset toimitusehdot
Taulukon sijainti
Taulukko 1
PDF-tiedoston fyysinen sivu
5
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Valmistaja
Baoshan Iron & Steel Co., Ltd.

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.

IIW / CEV:0.2700–0.4653 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2400–0.3540 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2500–0.3760 Valmistajan aineiston vaihteluvälit ovat itsenäisten alkuaineiden vaihteluvälien verhokäyrä, eivät standardin takuuarvoja tai sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia; alkuaineiden yhdistetyt rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä verhokäyrä takaa kaikkien yhdistelmien toteutettavuutta. CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.22 ~ 0.28
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.3 ~ 0.6
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.01 ~ 0.035
Cr≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
O≤ 0.002 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Baosteel BEXG 021-2020, taulukko 1, rivi 21, PDF-sivu 5; sulatuskoostumus wt%, kuumavalssattu valssilanka. 2020 on tällä koneella nähty alkuperäistekstin painos, eikä sitä väitetä yrityksen nykyiseksi uusimmaksi painokseksi. Erityisehdot ja todellinen toimitus vahvistetaan erikseen.

Koostumusehdot

Taulukko 1 ja sen jatko esittävät sulatuskoostumuksen yksikössä massaosuus wt%; tuote on autonosien kuumavalssattu valssilanka. / Ellei erikseen mainita, jäännösalkuaineiden ehdot ovat Cr≤0.20%, Ni≤0.20%, Cu≤0.20% ja Mo≤0.06%; taulukon ja lisäselitysten erilliset määräykset ovat ensisijaisia. / Viiva ei tarkoita nollaa; taulukon ulkopuolisia koostumustietoja ei täytetä materiaalilajin nimen tai viitatun standardin perusteella päättelemällä.

Yhdistelmärajoitus

Alkuaineiden summan rajoitus
  • Kyseiset alkuaineet
    • Ni
    • Cr
    Yläraja
    0.35

Tarkistuksen selitys

Taulukon 1 alkuperäiskuvat fyysisellä sivulla 3–10 tarkistettu sivuittain; sivun yli jatkuvat loppunumerot ja muut sarakkeet erotettu toisistaan. Kaksi kiistanalaista riviä jätetty pois.

Lähteen alaviite

Cu≤0.30,Ni≤0.20,Ni+Cr≤0.35,O≤0.0020
WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group