← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

A576 1022 — Materiaalitiedot

Yhteensä 2 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin A576 1022 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia A576 1022?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

A576 1022 · ASTM A576-2017

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Hiiliteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
ASTM A576-17
Taulukon sijainti
Taulukko 1; huomautukset C–G; kohdat 1,5,7

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.2967–0.3967 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2150–0.2800 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2500–0.3300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Mn0.7 ~ 1.0
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

ASTM A576-17 koskee kuumamuokattuja hiililaatuterästankoja; taulukko 1 esittää sulatuskoostumuksen eikä ole oletusarvoisesti valssilangan tai kylmätyssätyn lopputuotteen ominaisuustakuu. Taulukon 1 huomautus C: alkuaineesta Si sovitaan tarvittaessa tilauksessa; tavallisia vaihtoehtoja ≤0.10, 0.10–0.20, 0.15–0.35 tai 0.20–0.40%. Ilman sopimusta kiinteää Si-arvoa ei täytetä. Taulukon 1 huomautus D: kun Cu vaaditaan, voidaan määrätä Cu≥0.20%; kyseessä on ehdollinen vaatimus. Huomautus E/F/G: Pb, B ja Bi/Ca/Se/Te soveltuvat kukin vain erikseen määrättäessä; kaikkiin materiaalilajeihin ei saa automaattisesti lisätä alkuaineen Pb/B alarajaa. Kohta 7.1 vaatii pitoisuuksien Cu/Cr/Ni/Mo/V/Nb raportointia, mutta raportointivaatimus ei tarkoita taulukon 1 antavan näiden alkuaineiden rajoja. Kohta 5.1 sallii muista koostumusalueista sopimisen taulukon 2 mukaan; taulukko 2 ei ole kaikkien taulukon 1 materiaalilajien päälle lisättävä pakollinen rajoitus.

Koostumusehdot

Standardi ASTM A576-17 koskee laadukkaan hiiliteräksen kuumamuokattuja tankoja, ja taulukko 1 esittää sulatuskoostumuksen; sitä ei voi oletusarvoisesti käsitellä valssilangan tai kylmätyssätyn valmiin tuotteen ominaisuustakuuna. / Taulukon 1 huomautus C: alkuaine Si määrätään tarvittaessa tilaussopimuksessa; tavallisia vaihtoehtoja ovat ≤0.10, 0.10–0.20, 0.15–0.35 tai 0.20–0.40%. Ilman sopimusta kiinteää alkuaineen Si arvoa ei täytetä. / Taulukon 1 huomautus D: kun alkuainetta Cu tarvitaan, voidaan määrätä Cu≥0.20%; kyse on ehdollisesta vaatimuksesta. / Huomautus E/F/G: Pb, B ja Bi/Ca/Se/Te soveltuvat vain, kun ne on määrätty; kaikille materiaalilajeille ei saa automaattisesti lisätä alkuaineen Pb/B alarajaa. / Kohta 7.1 edellyttää alkuaineiden Cu/Cr/Ni/Mo/V/Nb pitoisuuksien raportointia; raportointivaatimus ei tarkoita taulukon 1 antavan näille alkuaineille rajat. / Kohta 5.1 sallii muista kemiallisista vaihteluväleistä sopimisen taulukon 2 mukaan; taulukko 2 ei ole kaikkien taulukon 1 materiaalilajien päälle lisättävä pakollinen raja.

Tarkistuksen selitys

Standardin alkuperäistekstin taulukko 1 ja alaviitteet tarkistettu

A576 1022 · ASTM A576-2025

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Hiiliteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Historiallisen painoksen viitetiedot
Standardin painos
ASTM A576-17
Taulukon sijainti
Taulukko 1; huomautukset C–G; kohdat 1,5,7

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.2967–0.3967 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2150–0.2800 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2500–0.3300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Mn0.7 ~ 1.0
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Nykyinen koostumusesitys käyttää alkuperäisiä tietoja standardista ASTM A576-2017; alkuperäisen tietueen merkintä on ASTM A576-2025. Tämän painoksen alkuperäisteksti on vielä hankittava, eikä painosten välisiä eroja ole vahvistettu. ASTM A576-17 koskee kuumamuokattuja hiililaatuterästankoja; taulukko 1 esittää sulatuskoostumuksen eikä ole oletusarvoisesti valssilangan tai kylmätyssätyn lopputuotteen ominaisuustakuu. Taulukon 1 huomautus C: alkuaineesta Si sovitaan tarvittaessa tilauksessa; tavallisia vaihtoehtoja ≤0.10, 0.10–0.20, 0.15–0.35 tai 0.20–0.40%. Ilman sopimusta kiinteää Si-arvoa ei täytetä. Taulukon 1 huomautus D: kun Cu vaaditaan, voidaan määrätä Cu≥0.20%; kyseessä on ehdollinen vaatimus. Huomautus E/F/G: Pb, B ja Bi/Ca/Se/Te soveltuvat kukin vain erikseen määrättäessä; kaikkiin materiaalilajeihin ei saa automaattisesti lisätä alkuaineen Pb/B alarajaa. Kohta 7.1 vaatii pitoisuuksien Cu/Cr/Ni/Mo/V/Nb raportointia, mutta raportointivaatimus ei tarkoita taulukon 1 antavan näiden alkuaineiden rajoja. Kohta 5.1 sallii muista koostumusalueista sopimisen taulukon 2 mukaan; taulukko 2 ei ole kaikkien taulukon 1 materiaalilajien päälle lisättävä pakollinen rajoitus.

Koostumusehdot

Standardi ASTM A576-17 koskee laadukkaan hiiliteräksen kuumamuokattuja tankoja, ja taulukko 1 esittää sulatuskoostumuksen; sitä ei voi oletusarvoisesti käsitellä valssilangan tai kylmätyssätyn valmiin tuotteen ominaisuustakuuna. / Taulukon 1 huomautus C: alkuaine Si määrätään tarvittaessa tilaussopimuksessa; tavallisia vaihtoehtoja ovat ≤0.10, 0.10–0.20, 0.15–0.35 tai 0.20–0.40%. Ilman sopimusta kiinteää alkuaineen Si arvoa ei täytetä. / Taulukon 1 huomautus D: kun alkuainetta Cu tarvitaan, voidaan määrätä Cu≥0.20%; kyse on ehdollisesta vaatimuksesta. / Huomautus E/F/G: Pb, B ja Bi/Ca/Se/Te soveltuvat vain, kun ne on määrätty; kaikille materiaalilajeille ei saa automaattisesti lisätä alkuaineen Pb/B alarajaa. / Kohta 7.1 edellyttää alkuaineiden Cu/Cr/Ni/Mo/V/Nb pitoisuuksien raportointia; raportointivaatimus ei tarkoita taulukon 1 antavan näille alkuaineille rajat. / Kohta 5.1 sallii muista kemiallisista vaihteluväleistä sopimisen taulukon 2 mukaan; taulukko 2 ei ole kaikkien taulukon 1 materiaalilajien päälle lisättävä pakollinen raja.

Tarkistuksen selitys

Nykyinen koostumusnäyttö käyttää standardin ASTM A576-2017 alkuperäistietoja. Alkuperäistietueeseen on merkitty ASTM A576-2025; tämän painoksen alkuperäisteksti on vielä hankittava eikä painosten välisiä eroja ole vahvistettu.
WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group