← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

8720 — Materiaalitiedot

Yhteensä 6 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin 8720 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia 8720?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

8720 · SAE J404-2009

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
SAE J404-2009
Taulukon sijainti
Table1, jatkotaulukko ja huomautukset 1/4/5/6/7
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、4

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Taulukon 1 oletusarvoiset P≤.030%, S≤.040%
IIW / CEV:0.4433–0.6300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2600–0.3658 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3000–0.4150 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Sopimuksen mukaiset litteiden tuotteiden tyypilliset P≤.030%, S≤.035%
IIW / CEV:0.4433–0.6300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2600–0.3658 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3000–0.4150 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Sopimuksen mukaiset standardin ASTM pitkien tuotteiden tyypilliset P≤.040%, S≤.050%
IIW / CEV:0.4433–0.6300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2600–0.3658 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3000–0.4150 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Mn0.7 ~ 0.9
Si0.15 ~ 0.35
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni0.4 ~ 0.7
Cr0.4 ~ 0.6
Mo0.2 ~ 0.3

Soveltamisrajat

Alkuperäistekstin taulukon 1 jatkotaulukossa SAE 8720 vastaa tunnusta UNS G87200; UNS on haun rinnakkaisnimi. Koostumus on sulatusanalyysin massaosuus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen standardin SAE J409 mukaan. Huomautuksen 1 erikseen määrittämättömien jäännösalkuaineiden rajat Cu≤.35%, Ni≤.25%, Cr≤.20%, Mo≤.06%; seospitoisuusväliltään määritetyille alkuaineille käytetään taulukon vaihteluväliä. Huomautuksen 6 oletusarvoinen P/S .030/.040; litteiden tuotteiden .030/.035 ja standardin ASTM pitkien tuotteiden .040/.050 valitaan vain osapuolten sopimuksella. Huomautuksen 4 muut alkuaineen Si vaihteluvälit edellyttävät sopimusta; yleistä lukuarvoa ei anneta. Huomautuksen 5 lisäys Pb .15–.35 edellyttää merkinnän L lisäämistä eikä sitä yhdistetä tavanomaiseen materiaalilajiin. Huomautuksen 7 raportoitaville alkuaineille ei kaikille ole yleistä raja-arvoa eikä raportointikynnystä käsitellä nollana. Koostumus ei yksin osoita kylmätyssäysmateriaalin toimitettavuutta tai muovauksen soveltuvuutta.

Koostumusehdot

Alkuperäistekstin taulukon 1 jatkotaulukossa SAE 8720 vastaa tunnusta UNS G87200; UNS on haun rinnakkaisnimi. Koostumus on sulatusanalyysin massaosuus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen standardin SAE J409 mukaan. Huomautuksen 1 erikseen määrittämättömien jäännösalkuaineiden rajat Cu≤.35%, Ni≤.25%, Cr≤.20%, Mo≤.06%; seospitoisuusväliltään määritetyille alkuaineille käytetään taulukon vaihteluväliä. Huomautuksen 6 oletusarvoinen P/S .030/.040; litteiden tuotteiden .030/.035 ja standardin ASTM pitkien tuotteiden .040/.050 valitaan vain osapuolten sopimuksella. Huomautuksen 4 muut alkuaineen Si vaihteluvälit edellyttävät sopimusta; yleistä lukuarvoa ei anneta. Huomautuksen 5 lisäys Pb .15–.35 edellyttää merkinnän L lisäämistä eikä sitä yhdistetä tavanomaiseen materiaalilajiin. Huomautuksen 7 raportoitaville alkuaineille ei kaikille ole yleistä raja-arvoa eikä raportointikynnystä käsitellä nollana. Koostumus ei yksin osoita kylmätyssäysmateriaalin toimitettavuutta tai muovauksen soveltuvuutta.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Taulukon 1 oletusarvoiset P≤.030%, S≤.040%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Mn0.7 ~ 0.9
Si0.15 ~ 0.35
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni0.4 ~ 0.7
Cr0.4 ~ 0.6
Mo0.2 ~ 0.3

Sopimuksen mukaiset litteiden tuotteiden tyypilliset P≤.030%, S≤.035%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Mn0.7 ~ 0.9
Si0.15 ~ 0.35
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni0.4 ~ 0.7
Cr0.4 ~ 0.6
Mo0.2 ~ 0.3

Sopimuksen mukaiset standardin ASTM pitkien tuotteiden tyypilliset P≤.040%, S≤.050%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Mn0.7 ~ 0.9
Si0.15 ~ 0.35
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni0.4 ~ 0.7
Cr0.4 ~ 0.6
Mo0.2 ~ 0.3

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Englanninkielisen alkuperäistekstin taulukon 1 jatkotaulukko tarkistettu visuaalisesti yksittäin

8720 · ASTM A29/A29M-2012

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seosteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
ASTM A29/A29M-2012
Taulukon sijainti
Taulukon 2 huomautukset 1–4 ja alaviitteet A–C
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、5、6

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Taulukossa 2 ilmoitettu alkuaineen Si vaihteluväli
IIW / CEV:0.4433–0.6300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2600–0.3658 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3000–0.4150 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Ostaja määrää ehdon Si≤0.10%, huomautus A
IIW / CEV:0.4433–0.6300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2550–0.3575 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3000–0.4150 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Mn0.7 ~ 0.9
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si0.15 ~ 0.35
Ni0.4 ~ 0.7
Cr0.4 ~ 0.6
Mo0.2 ~ 0.3
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Sulatuksen kemiallisen koostumuksen massaosuus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukon 6 mukaan eikä poikkeamia lisätä sulatusanalyysin rajoihin. Taulukon 2 huomautus 1: kun alkuaineille Cu/Ni/Cr/Mo ei ole määrätty seosaineen vaihteluväliä, kullekin sallitaan ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; nimenomaiset seosaineen vaihteluvälit ovat ensisijaisia. Huomautus A: ostaja voi määrätä ehdon Si≤0.10%; sitä ja taulukon alkuaineen Si vaihteluväliä käsitellään erillisinä ehtoina eikä niiden unionia muodosteta. Huomautus 4: vain erikseen määrätyssä lyijyä sisältävässä L-teräksessä alkuaineen Pb pitoisuus on 0.15–0.35%; tavallisiin materiaalilajeihin ei automaattisesti lisätä alkuainetta Pb. Standardi antaa kuumamuokattujen tankojen yleiset vaatimukset; pelkän kemiallisen koostumuksen perusteella ei voi luvata kylmätyssäyssoveltuvuutta tai toimitusta.

Koostumusehdot

Sulatuksen kemiallisen koostumuksen massaosuus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukon 6 mukaan eikä poikkeamia lisätä sulatusanalyysin rajoihin. Taulukon 2 huomautus 1: kun alkuaineille Cu/Ni/Cr/Mo ei ole määrätty seosaineen vaihteluväliä, kullekin sallitaan ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; nimenomaiset seosaineen vaihteluvälit ovat ensisijaisia. Huomautus A: ostaja voi määrätä ehdon Si≤0.10%; sitä ja taulukon alkuaineen Si vaihteluväliä käsitellään erillisinä ehtoina eikä niiden unionia muodosteta. Huomautus 4: vain erikseen määrätyssä lyijyä sisältävässä L-teräksessä alkuaineen Pb pitoisuus on 0.15–0.35%; tavallisiin materiaalilajeihin ei automaattisesti lisätä alkuainetta Pb. Standardi antaa kuumamuokattujen tankojen yleiset vaatimukset; pelkän kemiallisen koostumuksen perusteella ei voi luvata kylmätyssäyssoveltuvuutta tai toimitusta.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Taulukossa 2 ilmoitettu alkuaineen Si vaihteluväli

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Mn0.7 ~ 0.9
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si0.15 ~ 0.35
Ni0.4 ~ 0.7
Cr0.4 ~ 0.6
Mo0.2 ~ 0.3
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)

Ostaja määrää ehdon Si≤0.10%, huomautus A

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Mn0.7 ~ 0.9
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni0.4 ~ 0.7
Cr0.4 ~ 0.6
Mo0.2 ~ 0.3
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Virallisen 2012-alkuperäistekstin taulukko 2 ja alaviitteet tarkistettu; valittava Si ja sovellettavat hankintaehdot.

8720 · SAE J404-2000

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
SAE J404-2000
Taulukon sijainti
Taulukko 1 ja huomautukset 1–3; soveltamisala
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、2

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.4433–0.6300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2600–0.3658 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3000–0.4150 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Mn0.7 ~ 0.9
Ni0.4 ~ 0.7
Cr0.4 ~ 0.6
Mo0.2 ~ 0.3
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si0.15 ~ 0.35

Soveltamisrajat

Vuoden 2000 kuukauden 6 standardin taulukon 1 senkka-analyysi, massaosuus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen standardin SAE J409 mukaan eikä taulukkoarvoja suoraan laajenneta. Huomautus 1: alkuaineille, joita alkuperäinen taulukko ei määritä eikä vaadi, jäännösylärajat Cu/Ni/Cr/Mo kukin ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; nimenomaiset seosvaihteluvälit ovat ensisijaisia. Alkuainetta Pb0.15–0.35% sisältävä materiaali vaatii erikseen määrätyn L-materiaalilajin eikä sitä lisätä tavalliseen materiaalilajiin automaattisesti. Alkuaineet Al, Ti, Nb ja V on raportoitava riippumatta siitä, onko ne määrätty; arvoa 0.008% pienempi pitoisuus voidaan raportoida muodossa <0.008%. Tämä on raportointikynnys, ei yhtenäinen koostumuksen yläraja. Etuliitteellä E varustettu materiaalilaji on sähköuuniteräs; alkuaineiden P/S ylärajat ovat vastaavasti 0.025%, erillään tavallisesta materiaalilajista. Soveltuu muun muassa teräsaihioihin, levyaihioihin, levyihin, valssilankaan sekä kuumavalssattuihin ja kylmämuokattuihin tankoihin; koostumus yksin ei takaa kylmätyssäyssoveltuvuutta.

Koostumusehdot

Vuoden 2000 kuukauden 6 standardin taulukon 1 senkka-analyysi, massaosuus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen standardin SAE J409 mukaan eikä taulukkoarvoja suoraan laajenneta. Huomautus 1: alkuaineille, joita alkuperäinen taulukko ei määritä eikä vaadi, jäännösylärajat Cu/Ni/Cr/Mo kukin ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; nimenomaiset seosvaihteluvälit ovat ensisijaisia. Alkuainetta Pb0.15–0.35% sisältävä materiaali vaatii erikseen määrätyn L-materiaalilajin eikä sitä lisätä tavalliseen materiaalilajiin automaattisesti. Alkuaineet Al, Ti, Nb ja V on raportoitava riippumatta siitä, onko ne määrätty; arvoa 0.008% pienempi pitoisuus voidaan raportoida muodossa <0.008%. Tämä on raportointikynnys, ei yhtenäinen koostumuksen yläraja. Etuliitteellä E varustettu materiaalilaji on sähköuuniteräs; alkuaineiden P/S ylärajat ovat vastaavasti 0.025%, erillään tavallisesta materiaalilajista. Soveltuu muun muassa teräsaihioihin, levyaihioihin, levyihin, valssilankaan sekä kuumavalssattuihin ja kylmämuokattuihin tankoihin; koostumus yksin ei takaa kylmätyssäyssoveltuvuutta.

Tarkistuksen selitys

Alkuperäisen 2000-taulukon rivit ja alaviitteet tarkistettu; materiaalilajin 50B46 epäselvyydet kirjataan erikseen. Kaikkia lukuja ei ole vahvistettu

8720 · Nippon Steelin valssilankaluettelo EXE203 2008.3 / SAE J404 JUN.2000

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seosteräs
Materiaalin tuotemuoto
Valssilanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
Aineiston versio
Cat. No. EXE203 2008.3 PDF; kansilehden tekijänoikeus 2008
Aineiston nimi
Nippon Steelin valssilangat
Taulukon sijainti
Painettu sivu 12, taulukkoindeksi 0
PDF-tiedoston fyysinen sivu
8
Yksikkö
Massaosuus (%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi (alkuperäistaulukossa senkka-analyysi)
Valmistaja
NIPPON STEEL CORPORATION / Nippon Steel

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.

IIW / CEV:0.4433–0.6300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2600–0.3658 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3000–0.4150 Valmistajan aineiston vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei standardin takaamia arvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Mn0.7 ~ 0.9
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si0.15 ~ 0.35
Ni0.4 ~ 0.7
Cr0.4 ~ 0.6
Mo0.2 ~ 0.3
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Nippon Steelin valssilankaluettelon EXE203 2008.3 historiallinen aineisto, PDF-sivu 8 / painettu sivu 12, SAE J404 JUN.2000. Sulatusanalyysi (alkuperäisessä taulukossa Ladle). Valmistajan vaihteluvälitietoja, ei standardin takuuarvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia; ne eivät tarkoita yrityksemme toimitusta. Ehto: taulukon huomautuksen jäännösalkuaineet Cu≤0.35, Ni≤0.25, Cr≤0.20 ja Mo≤0.06 koskevat vain sarakkeita, joissa kyseistä alkuainetta ei ole määrätty pääkomponentiksi; tähdellä merkittyjen materiaalilajien 50B46/51B60 alkuaineen B pitoisuus on 0.0005–0.0030%.

Koostumusehdot

Alkuperäisen luettelon massaosuus %, historiallinen valmistajan aineisto 2008.3; viitattujen standardien nimet ja painokset säilytetään alkuperäistekstin mukaan, mikä ei tarkoita niiden virallisten alkuperäistekstien hankintaa ja tarkistusta tehdyiksi. / Viiva tai tyhjä kenttä ei tarkoita arvoa 0; tässä erässä on tarkistettu vain kemiallinen koostumus, ja mekaaniset ominaisuudet ja todellinen toimitus tarkistetaan erikseen ehtojen mukaan. / Taulukon huomautuksen jäännösalkuaineet Cu≤0.35, Ni≤0.25, Cr≤0.20 ja Mo≤0.06 koskevat vain sarakkeita, joissa kyseistä alkuainetta ei ole määrätty pääkomponentiksi; tähdellä merkittyjen materiaalilajien 50B46/51B60 alkuaineen B pitoisuus on 0.0005–0.0030%.

Tarkistuksen selitys

Ryhmiteltyjen taulukoiden täydellinen avaaminen sekä alkuperäiskuvien ja huomautusten tarkistus; tavanomaiset, jäännös- ja ehdolliset alkuaineet erotetaan toisistaan. Epätäydelliset perusterästen jälkitunnustaulukot jätetään pois.

8720 · China Steelin tankoteräs- ja valssilankaluettelo 2014-C1 / 7.1.16 SAE, seosteräs (painosta ei ilmoitettu)

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seosteräs
Materiaalin tuotemuoto
Tanko ja valssilanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
Aineiston versio
CAT.NO.3-BD-01-2014-C1 (ilmoitettu takakannessa)
Aineiston nimi
Tankoteräs- ja valssilankatuotteiden käsikirja Bars & Wire Rods
Taulukon sijainti
7.1.16 SAE, seosteräs (painosta ei ilmoitettu)
PDF-tiedoston fyysinen sivu
23
Yksikkö
Massaosuus (%)
Analyysityyppi
Alkuperäisen luettelon tässä taulukossa analyysityyppiä ei ole määritetty selvästi
Valmistaja
CHINA STEEL CORPORATION / China Steel Corporation (Taiwan)

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.

IIW / CEV:0.4433–0.6300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2600–0.3658 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3000–0.4150 Valmistajan aineiston vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei standardin takaamia arvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Mn0.7 ~ 0.9
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si0.15 ~ 0.35
Ni0.4 ~ 0.7
Cr0.4 ~ 0.6
Mo0.2 ~ 0.3
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

China Steelin tanko- ja valssilankaluettelo CAT.NO.3-BD-01-2014-C1, PDF-sivu 23 / painettu sivu 21, 7.1.16 SAE, seosteräs (painostunnusta ei ilmoitettu). Alkuperäisen luettelon taulukko ei yksilöi analyysityyppiä. Historiallisia valmistajan vaihteluvälitietoja, ei standardin takuuarvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia; ne eivät tarkoita yrityksemme toimitusta. Ehto: jäännösalkuaineen Cu/Ni/Cr/Mo yläraja lisätään vain päätaulukossa määrittämättömälle alkuaineelle eikä korvaa pääseosaineen vaihteluväliä.

Koostumusehdot

2014-C1, historiallinen valmistajaluettelo tangoille ja langalle; jos viitatun standardin painosta ei ilmoiteta, vuosilukua ei täydennetä muista luetteloista eikä luetteloa nosteta viralliseksi standardin alkuperäistekstiksi. / Viiva ja tyhjä kenttä eivät tarkoita nollaa; koostumuksen olemassaolo ei tarkoita kaavan olevan täydellinen tai soveltuva. Mekaaniset ominaisuudet ja toimitus tarkistetaan erikseen. / Jäännösalkuaineen Cu/Ni/Cr/Mo yläraja täydennetään vain päätaulukossa määrittämättömille alkuaineille eikä se syrjäytä pääseosaineiden vaihteluväliä.

Tarkistuksen selitys

Koko luettelon 28 taulukon yhdistettyjen solujen geometria on palautettu ilman puuttuvia soluja; kirjaukset perustuvat alkuperäisiin kuviin, jatkosivuihin ja huomautuksiin. Kiistanalaiset ehdot jätetään toistaiseksi ratkaisematta.

8720 · ASTM A29/A29M-2023

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seosteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
ASTM A29/A29M-2023
Taulukon sijainti
Taulukon 2 huomautukset 1–4, alaviitteet A–C
PDF-tiedoston fyysinen sivu
7
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi (alkuperäisen taulukon koostumusvälit ja raja-arvot)

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Taulukossa 2 ilmoitettu alkuaineen Si vaihteluväli
IIW / CEV:0.4433–0.6300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2600–0.3658 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3000–0.4150 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Ostaja määrää ehdon Si≤0.10%, taulukon 2 huomautus A
IIW / CEV:0.4433–0.6300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2550–0.3575 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3000–0.4150 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Mn0.7 ~ 0.9
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si0.15 ~ 0.35
Ni0.4 ~ 0.7
Cr0.4 ~ 0.6
Mo0.2 ~ 0.3
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

ASTM A29/A29M-2023, alkuperäisen tekstin taulukko 2; perustaulukko esittää sulatusanalyysin massaosuuden wt%. Tuoteanalyysin poikkeamat vahvistetaan erikseen standardin 4.3 ja taulukon 6 mukaan eikä niitä lisätä sulatusrajoihin. Kohta 4.1.1: tämän taulukon materiaalilajina tilattaessa vastaavien sulatusrajojen on täytyttävä; muista tilauskoostumuksista sovitaan erikseen kohdan 4.1.2 ja taulukon 3/4 mukaan eikä niitä yhdistetä tähän taulukkoon omin päin. Kuumamuokattujen tankojen yleiset vaatimukset; koostumus yksin ei ole lupaus kylmätyssäyssoveltuvuudesta, toimituksesta tai mekaanisista ominaisuuksista. Taulukon 2 huomautus 1: alkuaineiden Cu/Ni/Cr/Mo jäännösylärajat ovat vastaavasti 0.35/0.25/0.20/0.06% vain, kun seosvaihteluväliä ei määrätä; tämän rivin määrätty seosvaihteluväli on ensisijainen. Taulukon 2 huomautus A: ostaja voi määrätä ehdon Si≤0.10%, joka valitaan vaihtoehtoisena haarana tämän rivin Si-vaihteluvälille; joukkoja ei yhdistetä. Taulukon 2 huomautus 4: erikseen määrätyn lyijyä sisältävän L-materiaalilajin ehto Pb0.15–0.35%; kun lyijyä lisätään senkan valusuihkuun, lyijyn valu- tai sulatusanalyysiä ei voida määrittää. Lyijyä sisältävää materiaalilajia ei muodosteta automaattisesti eikä lisätä tavalliseen materiaalilajiin.

Koostumusehdot

ASTM A29/A29M-2023, alkuperäisen tekstin taulukko 2; perustaulukko esittää sulatusanalyysin massaosuuden wt%. Tuoteanalyysin poikkeamat vahvistetaan erikseen standardin 4.3 ja taulukon 6 mukaan eikä niitä lisätä sulatusrajoihin. Kohta 4.1.1: tämän taulukon materiaalilajina tilattaessa vastaavien sulatusrajojen on täytyttävä; muista tilauskoostumuksista sovitaan erikseen kohdan 4.1.2 ja taulukon 3/4 mukaan eikä niitä yhdistetä tähän taulukkoon omin päin. Kuumamuokattujen tankojen yleiset vaatimukset; koostumus yksin ei ole lupaus kylmätyssäyssoveltuvuudesta, toimituksesta tai mekaanisista ominaisuuksista. Taulukon 2 huomautus 1: alkuaineiden Cu/Ni/Cr/Mo jäännösylärajat ovat vastaavasti 0.35/0.25/0.20/0.06% vain, kun seosvaihteluväliä ei määrätä; tämän rivin määrätty seosvaihteluväli on ensisijainen. Taulukon 2 huomautus A: ostaja voi määrätä ehdon Si≤0.10%, joka valitaan vaihtoehtoisena haarana tämän rivin Si-vaihteluvälille; joukkoja ei yhdistetä. Taulukon 2 huomautus 4: erikseen määrätyn lyijyä sisältävän L-materiaalilajin ehto Pb0.15–0.35%; kun lyijyä lisätään senkan valusuihkuun, lyijyn valu- tai sulatusanalyysiä ei voida määrittää. Lyijyä sisältävää materiaalilajia ei muodosteta automaattisesti eikä lisätä tavalliseen materiaalilajiin.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Taulukossa 2 ilmoitettu alkuaineen Si vaihteluväli

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Mn0.7 ~ 0.9
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si0.15 ~ 0.35
Ni0.4 ~ 0.7
Cr0.4 ~ 0.6
Mo0.2 ~ 0.3
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)

Ostaja määrää ehdon Si≤0.10%, taulukon 2 huomautus A

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Mn0.7 ~ 0.9
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni0.4 ~ 0.7
Cr0.4 ~ 0.6
Mo0.2 ~ 0.3
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Alkuperäisen 2023-taulukon neljän sivun 190 riviä on jäsennetty soluittain olemassa olevasta OCR-aineistosta. Kaikki luvut on tarkistettu riippumattoman 2012-aineiston erotarkastelulla sekä vuoden 2023 alkuperäiskuvista ja alaviitteistä; arvoja ei täydennetä vanhasta painoksesta.
WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group