8115 — Materiaalitiedot
Yhteensä 2 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.
Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.
Avaa materiaalilajin 8115 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →Materiaalitarpeen arviointi
Etsitkö materiaalia 8115?
Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.
Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.
Säilytä täyttämäsi tiedot ja yritä myöhemmin uudelleen tai ota yhteyttä osoitteeseen website@chqwire.net. Jos olet jo saanut vahvistuksen, älä lähetä uudelleen.
8115 · ASTM A29/A29M-2012
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seosteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- ASTM A29/A29M-2012
- Taulukon sijainti
- Taulukon 2 huomautukset 1–4 ja alaviitteet A–C
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 1、5、6
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.
Taulukossa 2 ilmoitettu alkuaineen Si vaihteluväli
Ostaja määrää ehdon Si≤0.10%, huomautus A
Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.13 ~ 0.18 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Ni | 0.2 ~ 0.4 |
| Cr | 0.3 ~ 0.5 |
| Mo | 0.08 ~ 0.15 |
| Cu | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Sulatuksen kemiallisen koostumuksen massaosuus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukon 6 mukaan eikä poikkeamia lisätä sulatusanalyysin rajoihin. Taulukon 2 huomautus 1: kun alkuaineille Cu/Ni/Cr/Mo ei ole määrätty seosaineen vaihteluväliä, kullekin sallitaan ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; nimenomaiset seosaineen vaihteluvälit ovat ensisijaisia. Huomautus A: ostaja voi määrätä ehdon Si≤0.10%; sitä ja taulukon alkuaineen Si vaihteluväliä käsitellään erillisinä ehtoina eikä niiden unionia muodosteta. Huomautus 4: vain erikseen määrätyssä lyijyä sisältävässä L-teräksessä alkuaineen Pb pitoisuus on 0.15–0.35%; tavallisiin materiaalilajeihin ei automaattisesti lisätä alkuainetta Pb. Standardi antaa kuumamuokattujen tankojen yleiset vaatimukset; pelkän kemiallisen koostumuksen perusteella ei voi luvata kylmätyssäyssoveltuvuutta tai toimitusta.
Koostumusehdot
Sulatuksen kemiallisen koostumuksen massaosuus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukon 6 mukaan eikä poikkeamia lisätä sulatusanalyysin rajoihin. Taulukon 2 huomautus 1: kun alkuaineille Cu/Ni/Cr/Mo ei ole määrätty seosaineen vaihteluväliä, kullekin sallitaan ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; nimenomaiset seosaineen vaihteluvälit ovat ensisijaisia. Huomautus A: ostaja voi määrätä ehdon Si≤0.10%; sitä ja taulukon alkuaineen Si vaihteluväliä käsitellään erillisinä ehtoina eikä niiden unionia muodosteta. Huomautus 4: vain erikseen määrätyssä lyijyä sisältävässä L-teräksessä alkuaineen Pb pitoisuus on 0.15–0.35%; tavallisiin materiaalilajeihin ei automaattisesti lisätä alkuainetta Pb. Standardi antaa kuumamuokattujen tankojen yleiset vaatimukset; pelkän kemiallisen koostumuksen perusteella ei voi luvata kylmätyssäyssoveltuvuutta tai toimitusta.
Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet
Taulukossa 2 ilmoitettu alkuaineen Si vaihteluväli
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.13 ~ 0.18 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Ni | 0.2 ~ 0.4 |
| Cr | 0.3 ~ 0.5 |
| Mo | 0.08 ~ 0.15 |
| Cu | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Ostaja määrää ehdon Si≤0.10%, huomautus A
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.13 ~ 0.18 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | 0.2 ~ 0.4 |
| Cr | 0.3 ~ 0.5 |
| Mo | 0.08 ~ 0.15 |
| Cu | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Ehdollinen haara on valittava
KylläTarkistuksen selitys
Virallisen 2012-alkuperäistekstin taulukko 2 ja alaviitteet tarkistettu; valittava Si ja sovellettavat hankintaehdot.8115 · ASTM A29/A29M-2023
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seosteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- ASTM A29/A29M-2023
- Taulukon sijainti
- Taulukon 2 huomautukset 1–4, alaviitteet A–C
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 7
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Analyysityyppi
- Sulatusanalyysi (alkuperäisen taulukon koostumusvälit ja raja-arvot)
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.
Taulukossa 2 ilmoitettu alkuaineen Si vaihteluväli
Ostaja määrää ehdon Si≤0.10%, taulukon 2 huomautus A
Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.13 ~ 0.18 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Ni | 0.2 ~ 0.4 |
| Cr | 0.3 ~ 0.5 |
| Mo | 0.08 ~ 0.15 |
| Cu | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
ASTM A29/A29M-2023, alkuperäisen tekstin taulukko 2; perustaulukko esittää sulatusanalyysin massaosuuden wt%. Tuoteanalyysin poikkeamat vahvistetaan erikseen standardin 4.3 ja taulukon 6 mukaan eikä niitä lisätä sulatusrajoihin. Kohta 4.1.1: tämän taulukon materiaalilajina tilattaessa vastaavien sulatusrajojen on täytyttävä; muista tilauskoostumuksista sovitaan erikseen kohdan 4.1.2 ja taulukon 3/4 mukaan eikä niitä yhdistetä tähän taulukkoon omin päin. Kuumamuokattujen tankojen yleiset vaatimukset; koostumus yksin ei ole lupaus kylmätyssäyssoveltuvuudesta, toimituksesta tai mekaanisista ominaisuuksista. Taulukon 2 huomautus 1: alkuaineiden Cu/Ni/Cr/Mo jäännösylärajat ovat vastaavasti 0.35/0.25/0.20/0.06% vain, kun seosvaihteluväliä ei määrätä; tämän rivin määrätty seosvaihteluväli on ensisijainen. Taulukon 2 huomautus A: ostaja voi määrätä ehdon Si≤0.10%, joka valitaan vaihtoehtoisena haarana tämän rivin Si-vaihteluvälille; joukkoja ei yhdistetä. Taulukon 2 huomautus 4: erikseen määrätyn lyijyä sisältävän L-materiaalilajin ehto Pb0.15–0.35%; kun lyijyä lisätään senkan valusuihkuun, lyijyn valu- tai sulatusanalyysiä ei voida määrittää. Lyijyä sisältävää materiaalilajia ei muodosteta automaattisesti eikä lisätä tavalliseen materiaalilajiin.
Koostumusehdot
ASTM A29/A29M-2023, alkuperäisen tekstin taulukko 2; perustaulukko esittää sulatusanalyysin massaosuuden wt%. Tuoteanalyysin poikkeamat vahvistetaan erikseen standardin 4.3 ja taulukon 6 mukaan eikä niitä lisätä sulatusrajoihin. Kohta 4.1.1: tämän taulukon materiaalilajina tilattaessa vastaavien sulatusrajojen on täytyttävä; muista tilauskoostumuksista sovitaan erikseen kohdan 4.1.2 ja taulukon 3/4 mukaan eikä niitä yhdistetä tähän taulukkoon omin päin. Kuumamuokattujen tankojen yleiset vaatimukset; koostumus yksin ei ole lupaus kylmätyssäyssoveltuvuudesta, toimituksesta tai mekaanisista ominaisuuksista. Taulukon 2 huomautus 1: alkuaineiden Cu/Ni/Cr/Mo jäännösylärajat ovat vastaavasti 0.35/0.25/0.20/0.06% vain, kun seosvaihteluväliä ei määrätä; tämän rivin määrätty seosvaihteluväli on ensisijainen. Taulukon 2 huomautus A: ostaja voi määrätä ehdon Si≤0.10%, joka valitaan vaihtoehtoisena haarana tämän rivin Si-vaihteluvälille; joukkoja ei yhdistetä. Taulukon 2 huomautus 4: erikseen määrätyn lyijyä sisältävän L-materiaalilajin ehto Pb0.15–0.35%; kun lyijyä lisätään senkan valusuihkuun, lyijyn valu- tai sulatusanalyysiä ei voida määrittää. Lyijyä sisältävää materiaalilajia ei muodosteta automaattisesti eikä lisätä tavalliseen materiaalilajiin.
Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet
Taulukossa 2 ilmoitettu alkuaineen Si vaihteluväli
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.13 ~ 0.18 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Ni | 0.2 ~ 0.4 |
| Cr | 0.3 ~ 0.5 |
| Mo | 0.08 ~ 0.15 |
| Cu | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Ostaja määrää ehdon Si≤0.10%, taulukon 2 huomautus A
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.13 ~ 0.18 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | 0.2 ~ 0.4 |
| Cr | 0.3 ~ 0.5 |
| Mo | 0.08 ~ 0.15 |
| Cu | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |