4120 — Materiaalitiedot
Yhteensä 8 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.
Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.
Avaa materiaalilajin 4120 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →Materiaalitarpeen arviointi
Etsitkö materiaalia 4120?
Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.
Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.
Säilytä täyttämäsi tiedot ja yritä myöhemmin uudelleen tai ota yhteyttä osoitteeseen website@chqwire.net. Jos olet jo saanut vahvistuksen, älä lähetä uudelleen.
4120 · SAE J404-2000
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seosteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- SAE J404-2000
- Taulukon sijainti
- Taulukko 1 ja huomautukset 1–3; soveltamisala
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 1、2
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.9 ~ 1.2 |
| Ni | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
| Mo | 0.13 ~ 0.2 |
| Cu | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
Soveltamisrajat
Vuoden 2000 kuukauden 6 standardin taulukon 1 senkka-analyysi, massaosuus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen standardin SAE J409 mukaan eikä taulukkoarvoja suoraan laajenneta. Huomautus 1: alkuaineille, joita alkuperäinen taulukko ei määritä eikä vaadi, jäännösylärajat Cu/Ni/Cr/Mo kukin ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; nimenomaiset seosvaihteluvälit ovat ensisijaisia. Alkuainetta Pb0.15–0.35% sisältävä materiaali vaatii erikseen määrätyn L-materiaalilajin eikä sitä lisätä tavalliseen materiaalilajiin automaattisesti. Alkuaineet Al, Ti, Nb ja V on raportoitava riippumatta siitä, onko ne määrätty; arvoa 0.008% pienempi pitoisuus voidaan raportoida muodossa <0.008%. Tämä on raportointikynnys, ei yhtenäinen koostumuksen yläraja. Etuliitteellä E varustettu materiaalilaji on sähköuuniteräs; alkuaineiden P/S ylärajat ovat vastaavasti 0.025%, erillään tavallisesta materiaalilajista. Soveltuu muun muassa teräsaihioihin, levyaihioihin, levyihin, valssilankaan sekä kuumavalssattuihin ja kylmämuokattuihin tankoihin; koostumus yksin ei takaa kylmätyssäyssoveltuvuutta.
Koostumusehdot
Vuoden 2000 kuukauden 6 standardin taulukon 1 senkka-analyysi, massaosuus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen standardin SAE J409 mukaan eikä taulukkoarvoja suoraan laajenneta. Huomautus 1: alkuaineille, joita alkuperäinen taulukko ei määritä eikä vaadi, jäännösylärajat Cu/Ni/Cr/Mo kukin ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; nimenomaiset seosvaihteluvälit ovat ensisijaisia. Alkuainetta Pb0.15–0.35% sisältävä materiaali vaatii erikseen määrätyn L-materiaalilajin eikä sitä lisätä tavalliseen materiaalilajiin automaattisesti. Alkuaineet Al, Ti, Nb ja V on raportoitava riippumatta siitä, onko ne määrätty; arvoa 0.008% pienempi pitoisuus voidaan raportoida muodossa <0.008%. Tämä on raportointikynnys, ei yhtenäinen koostumuksen yläraja. Etuliitteellä E varustettu materiaalilaji on sähköuuniteräs; alkuaineiden P/S ylärajat ovat vastaavasti 0.025%, erillään tavallisesta materiaalilajista. Soveltuu muun muassa teräsaihioihin, levyaihioihin, levyihin, valssilankaan sekä kuumavalssattuihin ja kylmämuokattuihin tankoihin; koostumus yksin ei takaa kylmätyssäyssoveltuvuutta.
Tarkistuksen selitys
Alkuperäisen 2000-taulukon rivit ja alaviitteet tarkistettu; materiaalilajin 50B46 epäselvyydet kirjataan erikseen. Kaikkia lukuja ei ole vahvistettu4120 · SAE J404-2009
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- SAE J404-2009
- Taulukon sijainti
- Table1 ja huomautus 1–7
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 1、3、4
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.
Taulukon 1 oletusarvoinen koostumus
Osapuolten sopimuksen mukaan: litteiden tuotteiden tyypilliset P/S-rajat
Osapuolten sopimuksen mukaan: standardin ASTM pitkien tuotteiden tyypilliset P/S-rajat
Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.9 ~ 1.2 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
| Mo | 0.13 ~ 0.2 |
| Ni | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Alkuperäistekstin SAE 4120 vastaa tunnusta UNS G41200; UNS on vain haun rinnakkaisnimi. Sulatusanalyysi wt%; erikseen määrittämättömien jäännösalkuaineiden rajat Cu≤.35%, Ni≤.25%, Cr≤.20%, Mo≤.06%, mutta määritetyt seospitoisuusvälit ovat ensisijaisia. Oletusarvoiset ja sovitut P/S-ehdot pidetään erillisinä; tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen lähteestä J409. Muut alkuaineen Si vaihteluvälit edellyttävät sopimusta; alkuaineen Pb lisäys vaatii merkinnän L, eikä tavalliseen materiaalilajiin yhdistetä alkuainetta Pb. Raportoitavat alkuaineet ja raportointikynnykset eivät ole yleisiä pitoisuusvaatimuksia tai nollapitoisuuksia. Koostumus ei yksin osoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai toimitettavuutta.
Koostumusehdot
Alkuperäistekstin SAE 4120 vastaa tunnusta UNS G41200; UNS on vain haun rinnakkaisnimi. Sulatusanalyysi wt%; erikseen määrittämättömien jäännösalkuaineiden rajat Cu≤.35%, Ni≤.25%, Cr≤.20%, Mo≤.06%, mutta määritetyt seospitoisuusvälit ovat ensisijaisia. Oletusarvoiset ja sovitut P/S-ehdot pidetään erillisinä; tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen lähteestä J409. Muut alkuaineen Si vaihteluvälit edellyttävät sopimusta; alkuaineen Pb lisäys vaatii merkinnän L, eikä tavalliseen materiaalilajiin yhdistetä alkuainetta Pb. Raportoitavat alkuaineet ja raportointikynnykset eivät ole yleisiä pitoisuusvaatimuksia tai nollapitoisuuksia. Koostumus ei yksin osoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai toimitettavuutta.
Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet
Taulukon 1 oletusarvoinen koostumus
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.9 ~ 1.2 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
| Mo | 0.13 ~ 0.2 |
| Ni | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Osapuolten sopimuksen mukaan: litteiden tuotteiden tyypilliset P/S-rajat
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.9 ~ 1.2 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
| Mo | 0.13 ~ 0.2 |
| Ni | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Osapuolten sopimuksen mukaan: standardin ASTM pitkien tuotteiden tyypilliset P/S-rajat
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.9 ~ 1.2 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
| Mo | 0.13 ~ 0.2 |
| Ni | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Ehdollinen haara on valittava
KylläTarkistuksen selitys
Aineiston PDF3 taulukon 1 kaikki sarakkeet ja aineiston PDF4 alaviitteet tarkistettu visuaalisesti4120 · ASTM A29/A29M-2012
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seosteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- ASTM A29/A29M-2012
- Taulukon sijainti
- Taulukon 2 huomautukset 1–4 ja alaviitteet A–C
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 1、5、6
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.
Taulukossa 2 ilmoitettu alkuaineen Si vaihteluväli
Ostaja määrää ehdon Si≤0.10%, huomautus A
Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.9 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
| Mo | 0.13 ~ 0.2 |
| Cu | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Sulatuksen kemiallisen koostumuksen massaosuus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukon 6 mukaan eikä poikkeamia lisätä sulatusanalyysin rajoihin. Taulukon 2 huomautus 1: kun alkuaineille Cu/Ni/Cr/Mo ei ole määrätty seosaineen vaihteluväliä, kullekin sallitaan ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; nimenomaiset seosaineen vaihteluvälit ovat ensisijaisia. Huomautus A: ostaja voi määrätä ehdon Si≤0.10%; sitä ja taulukon alkuaineen Si vaihteluväliä käsitellään erillisinä ehtoina eikä niiden unionia muodosteta. Huomautus 4: vain erikseen määrätyssä lyijyä sisältävässä L-teräksessä alkuaineen Pb pitoisuus on 0.15–0.35%; tavallisiin materiaalilajeihin ei automaattisesti lisätä alkuainetta Pb. Standardi antaa kuumamuokattujen tankojen yleiset vaatimukset; pelkän kemiallisen koostumuksen perusteella ei voi luvata kylmätyssäyssoveltuvuutta tai toimitusta.
Koostumusehdot
Sulatuksen kemiallisen koostumuksen massaosuus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukon 6 mukaan eikä poikkeamia lisätä sulatusanalyysin rajoihin. Taulukon 2 huomautus 1: kun alkuaineille Cu/Ni/Cr/Mo ei ole määrätty seosaineen vaihteluväliä, kullekin sallitaan ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; nimenomaiset seosaineen vaihteluvälit ovat ensisijaisia. Huomautus A: ostaja voi määrätä ehdon Si≤0.10%; sitä ja taulukon alkuaineen Si vaihteluväliä käsitellään erillisinä ehtoina eikä niiden unionia muodosteta. Huomautus 4: vain erikseen määrätyssä lyijyä sisältävässä L-teräksessä alkuaineen Pb pitoisuus on 0.15–0.35%; tavallisiin materiaalilajeihin ei automaattisesti lisätä alkuainetta Pb. Standardi antaa kuumamuokattujen tankojen yleiset vaatimukset; pelkän kemiallisen koostumuksen perusteella ei voi luvata kylmätyssäyssoveltuvuutta tai toimitusta.
Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet
Taulukossa 2 ilmoitettu alkuaineen Si vaihteluväli
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.9 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
| Mo | 0.13 ~ 0.2 |
| Cu | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Ostaja määrää ehdon Si≤0.10%, huomautus A
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.9 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
| Mo | 0.13 ~ 0.2 |
| Cu | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Ehdollinen haara on valittava
KylläTarkistuksen selitys
Virallisen 2012-alkuperäistekstin taulukko 2 ja alaviitteet tarkistettu; valittava Si ja sovellettavat hankintaehdot.4120 · SAE J404-2000
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- SAE J404-2000
- Taulukon sijainti
- Taulukko 1 ja huomautukset 1–3; soveltamisala
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 1、2
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.9 ~ 1.2 |
| Ni | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
| Mo | 0.13 ~ 0.2 |
| Cu | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
Soveltamisrajat
Vuoden 2000 kuukauden 6 standardin taulukon 1 senkka-analyysi, massaosuus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen standardin SAE J409 mukaan eikä taulukkoarvoja suoraan laajenneta. Huomautus 1: alkuaineille, joita alkuperäinen taulukko ei määritä eikä vaadi, jäännösylärajat Cu/Ni/Cr/Mo kukin ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; nimenomaiset seosvaihteluvälit ovat ensisijaisia. Alkuainetta Pb0.15–0.35% sisältävä materiaali vaatii erikseen määrätyn L-materiaalilajin eikä sitä lisätä tavalliseen materiaalilajiin automaattisesti. Alkuaineet Al, Ti, Nb ja V on raportoitava riippumatta siitä, onko ne määrätty; arvoa 0.008% pienempi pitoisuus voidaan raportoida muodossa <0.008%. Tämä on raportointikynnys, ei yhtenäinen koostumuksen yläraja. Etuliitteellä E varustettu materiaalilaji on sähköuuniteräs; alkuaineiden P/S ylärajat ovat vastaavasti 0.025%, erillään tavallisesta materiaalilajista. Soveltuu muun muassa teräsaihioihin, levyaihioihin, levyihin, valssilankaan sekä kuumavalssattuihin ja kylmämuokattuihin tankoihin; koostumus yksin ei takaa kylmätyssäyssoveltuvuutta.
Koostumusehdot
Vuoden 2000 kuukauden 6 standardin taulukon 1 senkka-analyysi, massaosuus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen standardin SAE J409 mukaan eikä taulukkoarvoja suoraan laajenneta. Huomautus 1: alkuaineille, joita alkuperäinen taulukko ei määritä eikä vaadi, jäännösylärajat Cu/Ni/Cr/Mo kukin ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; nimenomaiset seosvaihteluvälit ovat ensisijaisia. Alkuainetta Pb0.15–0.35% sisältävä materiaali vaatii erikseen määrätyn L-materiaalilajin eikä sitä lisätä tavalliseen materiaalilajiin automaattisesti. Alkuaineet Al, Ti, Nb ja V on raportoitava riippumatta siitä, onko ne määrätty; arvoa 0.008% pienempi pitoisuus voidaan raportoida muodossa <0.008%. Tämä on raportointikynnys, ei yhtenäinen koostumuksen yläraja. Etuliitteellä E varustettu materiaalilaji on sähköuuniteräs; alkuaineiden P/S ylärajat ovat vastaavasti 0.025%, erillään tavallisesta materiaalilajista. Soveltuu muun muassa teräsaihioihin, levyaihioihin, levyihin, valssilankaan sekä kuumavalssattuihin ja kylmämuokattuihin tankoihin; koostumus yksin ei takaa kylmätyssäyssoveltuvuutta.
Tarkistuksen selitys
Alkuperäisen 2000-taulukon rivit ja alaviitteet tarkistettu; materiaalilajin 50B46 epäselvyydet kirjataan erikseen. Kaikkia lukuja ei ole vahvistettu4120 · China Steelin tankoteräs- ja valssilankaluettelo 2014-C1 / 7.1.16 SAE, seosteräs (painosta ei ilmoitettu)
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seosteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Tanko ja valssilanka
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
- Aineiston versio
- CAT.NO.3-BD-01-2014-C1 (ilmoitettu takakannessa)
- Aineiston nimi
- Tankoteräs- ja valssilankatuotteiden käsikirja Bars & Wire Rods
- Taulukon sijainti
- 7.1.16 SAE, seosteräs (painosta ei ilmoitettu)
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 23
- Yksikkö
- Massaosuus (%)
- Analyysityyppi
- Alkuperäisen luettelon tässä taulukossa analyysityyppiä ei ole määritetty selvästi
- Valmistaja
- CHINA STEEL CORPORATION / China Steel Corporation (Taiwan)
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.9 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
| Mo | 0.13 ~ 0.2 |
| Cu | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
China Steelin tanko- ja valssilankaluettelo CAT.NO.3-BD-01-2014-C1, PDF-sivu 23 / painettu sivu 21, 7.1.16 SAE, seosteräs (painostunnusta ei ilmoitettu). Alkuperäisen luettelon taulukko ei yksilöi analyysityyppiä. Historiallisia valmistajan vaihteluvälitietoja, ei standardin takuuarvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia; ne eivät tarkoita yrityksemme toimitusta. Ehto: jäännösalkuaineen Cu/Ni/Cr/Mo yläraja lisätään vain päätaulukossa määrittämättömälle alkuaineelle eikä korvaa pääseosaineen vaihteluväliä.
Koostumusehdot
2014-C1, historiallinen valmistajaluettelo tangoille ja langalle; jos viitatun standardin painosta ei ilmoiteta, vuosilukua ei täydennetä muista luetteloista eikä luetteloa nosteta viralliseksi standardin alkuperäistekstiksi. / Viiva ja tyhjä kenttä eivät tarkoita nollaa; koostumuksen olemassaolo ei tarkoita kaavan olevan täydellinen tai soveltuva. Mekaaniset ominaisuudet ja toimitus tarkistetaan erikseen. / Jäännösalkuaineen Cu/Ni/Cr/Mo yläraja täydennetään vain päätaulukossa määrittämättömille alkuaineille eikä se syrjäytä pääseosaineiden vaihteluväliä.
Tarkistuksen selitys
Koko luettelon 28 taulukon yhdistettyjen solujen geometria on palautettu ilman puuttuvia soluja; kirjaukset perustuvat alkuperäisiin kuviin, jatkosivuihin ja huomautuksiin. Kiistanalaiset ehdot jätetään toistaiseksi ratkaisematta.4120 · ASTM A29/A29M-2023
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seosteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- ASTM A29/A29M-2023
- Taulukon sijainti
- Taulukon 2 huomautukset 1–4, alaviitteet A–C
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 6
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Analyysityyppi
- Sulatusanalyysi (alkuperäisen taulukon koostumusvälit ja raja-arvot)
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.
Taulukossa 2 ilmoitettu alkuaineen Si vaihteluväli
Ostaja määrää ehdon Si≤0.10%, taulukon 2 huomautus A
Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.9 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
| Mo | 0.13 ~ 0.2 |
| Cu | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
ASTM A29/A29M-2023, alkuperäisen tekstin taulukko 2; perustaulukko esittää sulatusanalyysin massaosuuden wt%. Tuoteanalyysin poikkeamat vahvistetaan erikseen standardin 4.3 ja taulukon 6 mukaan eikä niitä lisätä sulatusrajoihin. Kohta 4.1.1: tämän taulukon materiaalilajina tilattaessa vastaavien sulatusrajojen on täytyttävä; muista tilauskoostumuksista sovitaan erikseen kohdan 4.1.2 ja taulukon 3/4 mukaan eikä niitä yhdistetä tähän taulukkoon omin päin. Kuumamuokattujen tankojen yleiset vaatimukset; koostumus yksin ei ole lupaus kylmätyssäyssoveltuvuudesta, toimituksesta tai mekaanisista ominaisuuksista. Taulukon 2 huomautus 1: alkuaineiden Cu/Ni/Cr/Mo jäännösylärajat ovat vastaavasti 0.35/0.25/0.20/0.06% vain, kun seosvaihteluväliä ei määrätä; tämän rivin määrätty seosvaihteluväli on ensisijainen. Taulukon 2 huomautus A: ostaja voi määrätä ehdon Si≤0.10%, joka valitaan vaihtoehtoisena haarana tämän rivin Si-vaihteluvälille; joukkoja ei yhdistetä. Taulukon 2 huomautus 4: erikseen määrätyn lyijyä sisältävän L-materiaalilajin ehto Pb0.15–0.35%; kun lyijyä lisätään senkan valusuihkuun, lyijyn valu- tai sulatusanalyysiä ei voida määrittää. Lyijyä sisältävää materiaalilajia ei muodosteta automaattisesti eikä lisätä tavalliseen materiaalilajiin.
Koostumusehdot
ASTM A29/A29M-2023, alkuperäisen tekstin taulukko 2; perustaulukko esittää sulatusanalyysin massaosuuden wt%. Tuoteanalyysin poikkeamat vahvistetaan erikseen standardin 4.3 ja taulukon 6 mukaan eikä niitä lisätä sulatusrajoihin. Kohta 4.1.1: tämän taulukon materiaalilajina tilattaessa vastaavien sulatusrajojen on täytyttävä; muista tilauskoostumuksista sovitaan erikseen kohdan 4.1.2 ja taulukon 3/4 mukaan eikä niitä yhdistetä tähän taulukkoon omin päin. Kuumamuokattujen tankojen yleiset vaatimukset; koostumus yksin ei ole lupaus kylmätyssäyssoveltuvuudesta, toimituksesta tai mekaanisista ominaisuuksista. Taulukon 2 huomautus 1: alkuaineiden Cu/Ni/Cr/Mo jäännösylärajat ovat vastaavasti 0.35/0.25/0.20/0.06% vain, kun seosvaihteluväliä ei määrätä; tämän rivin määrätty seosvaihteluväli on ensisijainen. Taulukon 2 huomautus A: ostaja voi määrätä ehdon Si≤0.10%, joka valitaan vaihtoehtoisena haarana tämän rivin Si-vaihteluvälille; joukkoja ei yhdistetä. Taulukon 2 huomautus 4: erikseen määrätyn lyijyä sisältävän L-materiaalilajin ehto Pb0.15–0.35%; kun lyijyä lisätään senkan valusuihkuun, lyijyn valu- tai sulatusanalyysiä ei voida määrittää. Lyijyä sisältävää materiaalilajia ei muodosteta automaattisesti eikä lisätä tavalliseen materiaalilajiin.
Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet
Taulukossa 2 ilmoitettu alkuaineen Si vaihteluväli
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.9 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
| Mo | 0.13 ~ 0.2 |
| Cu | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Ostaja määrää ehdon Si≤0.10%, taulukon 2 huomautus A
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Mn | 0.9 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
| Mo | 0.13 ~ 0.2 |
| Cu | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Ehdollinen haara on valittava
KylläTarkistuksen selitys
Alkuperäisen 2023-taulukon neljän sivun 190 riviä on jäsennetty soluittain olemassa olevasta OCR-aineistosta. Kaikki luvut on tarkistettu riippumattoman 2012-aineiston erotarkastelulla sekä vuoden 2023 alkuperäiskuvista ja alaviitteistä; arvoja ei täydennetä vanhasta painoksesta.4120 · ASME SA-29
Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seosteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Tarkistustila
- Viitetiedot, alkuperäistekstiä ei tarkistettu
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
| Mn | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.13 ~ 0.2 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Materiaalitietokannan vastaavuus ei tarkoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai lupausta valmiin tuotteen lujuudesta; vahvistaminen edellyttää langan tilan, muodonmuutosasteen, lämpökäsittelyn ja fyysisten kokeiden huomioon ottamista.
4120 · ASTM A29/A29M-2005
Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seosteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Tarkistustila
- Viitetiedot, alkuperäistekstiä ei tarkistettu
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| Al | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
| Cu | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.13 ~ 0.2 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
Soveltamisrajat
Materiaalitietokannan vastaavuus ei tarkoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai lupausta valmiin tuotteen lujuudesta; vahvistaminen edellyttää langan tilan, muodonmuutosasteen, lämpökäsittelyn ja fyysisten kokeiden huomioon ottamista.