40CRMOV4-6 — Materiaalitiedot
Yhteensä 3 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.
Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.
Avaa materiaalilajin 40CRMOV4-6 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →Materiaalitarpeen arviointi
Etsitkö materiaalia 40CRMOV4-6?
Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.
Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.
Säilytä täyttämäsi tiedot ja yritä myöhemmin uudelleen tai ota yhteyttä osoitteeseen website@chqwire.net. Jos olet jo saanut vahvistuksen, älä lähetä uudelleen.
40CrMoV4-6 · EN 10269-2013
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- EN 10269-2013
- Taulukon sijainti
- Table1, nuorrutusteräkset ja huomautus a/b/c
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 17、19
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.36 ~ 0.44 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.45 ~ 0.85 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Al | ≤ 0.015 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.5 ~ 0.65 |
| V | 0.25 ~ 0.35 |
Soveltamisrajat
Standardin EN10269:2013 taulukon 1 nuorrutusteräsosa, virallisen BS-omaksumisversion englanninkielinen alkuperäisteksti PDF17 ja alaviite PDF19, sulatusanalyysi wt%. Al luetellaan kokonaisalumiinina; ilman ylärajaa määrätty ≥.020 säilytetään vain alarajana eikä ylärajaa keksitä. Huomautuksen b rikkisopimus koskee vain huomautuksella b merkittyjä materiaalilajeja; materiaalilajin 27NiCrMoV15-6 magneettisten ominaisuuksien huomautuksen c hiilen yläraja .28 valitaan erikseen. Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi; tyhjä kenttä ei tarkoita nollaa. Tuoteanalyysin poikkeamat, mekaaniset ominaisuudet, lämpökäsittely ja kylmätyssäysmateriaalin toimitussoveltuvuus tarkistetaan erikseen eikä tuotetta lisätä automaattisesti tuotekeskukseen.
Koostumusehdot
Standardin EN10269:2013 taulukon 1 nuorrutusteräsosa, virallisen BS-omaksumisversion englanninkielinen alkuperäisteksti PDF17 ja alaviite PDF19, sulatusanalyysi wt%. Al luetellaan kokonaisalumiinina; ilman ylärajaa määrätty ≥.020 säilytetään vain alarajana eikä ylärajaa keksitä. Huomautuksen b rikkisopimus koskee vain huomautuksella b merkittyjä materiaalilajeja; materiaalilajin 27NiCrMoV15-6 magneettisten ominaisuuksien huomautuksen c hiilen yläraja .28 valitaan erikseen. Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi; tyhjä kenttä ei tarkoita nollaa. Tuoteanalyysin poikkeamat, mekaaniset ominaisuudet, lämpökäsittely ja kylmätyssäysmateriaalin toimitussoveltuvuus tarkistetaan erikseen eikä tuotetta lisätä automaattisesti tuotekeskukseen.
Tarkistuksen selitys
Virallisen englanninkielisen taulukon 1 nuorrutusteräkset ja sovellettavat alaviitteet tarkistettu visuaalisesti40CrMoV4-6 · NF EN 10269:1999
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seosteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäistekstin tietue
- Standardin painos
- NF EN 10269:1999
- Taulukon sijainti
- EN 10269:1999 Table1 ja alaviitteet 1, 2
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 2、21、23
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.36 ~ 0.44 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.45 ~ 0.85 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Al | ≤ 0.015 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.5 ~ 0.65 |
| V | 0.25 ~ 0.35 |
Soveltamisrajat
Standardin NF EN 10269:1999 kansi ilmoittaa nimenomaisesti sen omaksuvan standardin EN 10269:1999; Ranskan omaksumisversion ja eurooppalaisen painoksen vastaavuus säilytetään eikä merkitä toiseksi maaksi tai uudeksi painokseksi. Taulukko 1 esittää sulatusanalyysin massaosuuden %; sarakkeiden P ja S yksittäiset arvot ovat ylärajoja, muut yksittäisarvot tulkitaan alkuperäisen taulukon epäyhtälömerkkien mukaan. Määrittämättömiä alkuaineita ei täytetä nolliksi. Soveltuu teräs- ja nikkeliseosaihioihin, tankoihin ja valssilankaan kiinnikkeisiin, joilla on määrätyt korkean tai matalan lämpötilan ominaisuudet; kylmätyssäys ja todellinen toimitus vaativat toimitustilan, mittojen ja prosessin varmennuksen. Taulukon 1 alaviite 1: taulukossa luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (paitsi sulatuksen viimeistelyssä); on estettävä romun ja muiden lähteiden tuomien alkuaineiden haitallinen vaikutus ominaisuuksiin. Tietue tarkistaa vain taulukon 1 sulatuskoostumuksen eikä lisää taulukon 2 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia automaattisesti sulatusrajoihin.
Koostumusehdot
Standardin NF EN 10269:1999 kansi ilmoittaa nimenomaisesti sen omaksuvan standardin EN 10269:1999; Ranskan omaksumisversion ja eurooppalaisen painoksen vastaavuus säilytetään eikä merkitä toiseksi maaksi tai uudeksi painokseksi. Taulukko 1 esittää sulatusanalyysin massaosuuden %; sarakkeiden P ja S yksittäiset arvot ovat ylärajoja, muut yksittäisarvot tulkitaan alkuperäisen taulukon epäyhtälömerkkien mukaan. Määrittämättömiä alkuaineita ei täytetä nolliksi. Soveltuu teräs- ja nikkeliseosaihioihin, tankoihin ja valssilankaan kiinnikkeisiin, joilla on määrätyt korkean tai matalan lämpötilan ominaisuudet; kylmätyssäys ja todellinen toimitus vaativat toimitustilan, mittojen ja prosessin varmennuksen. Taulukon 1 alaviite 1: taulukossa luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (paitsi sulatuksen viimeistelyssä); on estettävä romun ja muiden lähteiden tuomien alkuaineiden haitallinen vaikutus ominaisuuksiin. Tietue tarkistaa vain taulukon 1 sulatuskoostumuksen eikä lisää taulukon 2 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia automaattisesti sulatusrajoihin.
Yhdistelmärajoitus
- Alkuaineyhdistelmien rajoitukset
40CrMoV4-6 · BEXG 021-2020
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Kylmätyssäysteräs
- Alaluokka
- Kylmätyssäysteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Valssilanka
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
- Aineiston versio
- BEXG 021-2020, kannessa kuudestoista tarkistus, julkaistu ja tullut voimaan 2020-12-29; vain tällä koneella nähty uusin alkuperäisteksti
- Aineiston nimi
- Autoteollisuuden osien kylmätyssäysteräsvalssilangan tekniset toimitusehdot
- Taulukon sijainti
- Taulukko 1
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 8
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Valmistaja
- Baoshan Iron & Steel Co., Ltd.
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.36 ~ 0.44 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.45 ~ 0.85 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Al | ≤ 0.015 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | 0.5 ~ 0.65 |
| V | 0.25 ~ 0.35 |
| Ni | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Baosteel BEXG 021-2020, taulukko 1, rivi 72, PDF-sivu 8; sulatuskoostumus wt%, kuumavalssattu valssilanka. 2020 on tällä koneella nähty alkuperäistekstin painos, eikä sitä väitetä yrityksen nykyiseksi uusimmaksi painokseksi. Erityisehdot ja todellinen toimitus vahvistetaan erikseen.
Koostumusehdot
Taulukko 1 ja sen jatko esittävät sulatuskoostumuksen yksikössä massaosuus wt%; tuote on autonosien kuumavalssattu valssilanka. / Ellei erikseen mainita, jäännösalkuaineiden ehdot ovat Cr≤0.20%, Ni≤0.20%, Cu≤0.20% ja Mo≤0.06%; taulukon ja lisäselitysten erilliset määräykset ovat ensisijaisia. / Viiva ei tarkoita nollaa; taulukon ulkopuolisia koostumustietoja ei täytetä materiaalilajin nimen tai viitatun standardin perusteella päättelemällä.