38CR2 — Materiaalitiedot
Yhteensä 8 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.
Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.
Avaa materiaalilajin 38CR2 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →Materiaalitarpeen arviointi
Etsitkö materiaalia 38CR2?
Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.
Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.
Säilytä täyttämäsi tiedot ja yritä myöhemmin uudelleen tai ota yhteyttä osoitteeseen website@chqwire.net. Jos olet jo saanut vahvistuksen, älä lähetä uudelleen.
38Cr2 · EN 10263
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaalin tuotemuoto
- Vedetty lanka
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin jäljennökseen perustuva viitetietue
- Standardin painos
- BS EN 10263-4:2017
- Taulukon sijainti
- Taulukko 3
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
Kemiallisen koostumuksen lähde ja soveltamisala
Seuraavat ovat ilmoitetun standardipainoksen viitekoostumuksia, eivät sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia. Tilaukseen sovellettava standardi sekä raaka-aine- ja lopputuotevaatimukset vahvistetaan erikseen.
Lähde: BS EN 10263-4:2017 · Taulukko 3 · 38Cr2 · p.9
| Alkuaine | Massaosuus / % |
|---|---|
| C | 0.35–0.42 |
| Si | ≤0.3 |
| Mn | 0.5–0.8 |
| P | ≤0.025 |
| S | ≤0.025 |
| Cr | 0.4–0.6 |
| Cu | ≤0.25 |
Yksittäiset arvot ovat enimmäisarvoja, ellei muuta ilmoiteta; luettelemattomia alkuaineita ja tyhjiä soluja ei oleteta nolliksi. Vaihtoehtoiset rajat, valinnaiset lisäykset ja analyysipoikkeamat edellyttävät asiaankuuluvia taulukkohuomautuksia ja tilaussopimusta. Tämä viitetaulukko ei korvaa koko standardia.
Soveltamisrajat
Sulatusanalyysi; alaviitteet ja sovittavat kohdat ovat alkuperäisellä sivulla, eivätkä määrittämättömät vaihteluvälit tarkoita nollaa. Varhainen 2001-väliaikaispoiminta on korvattu alkuperäispainoksella 2017. Sivusto ei ilmoita painosta; tiedot esitetään tämän tietueen lähdepainoksen mukaan eikä tämä osoita sopimuksen soveltuvuutta.
Tarkistuksen selitys
Standardilähde: BS EN 10263-4:2017 · Table 3Näytä vastaava tuote →38Cr2 · ISO 4954
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaalin tuotemuoto
- Kylmätyssäyslanka
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin jäljennökseen perustuva viitetietue
- Standardin painos
- ISO 4954:2018
- Taulukon sijainti
- Taulukko C.2
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
Kemiallisen koostumuksen lähde ja soveltamisala
Seuraavat ovat ilmoitetun standardipainoksen viitekoostumuksia, eivät sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia. Tilaukseen sovellettava standardi sekä raaka-aine- ja lopputuotevaatimukset vahvistetaan erikseen.
Lähde: ISO 4954:2018 · Taulukko C.2 · 38Cr2 · p.41
| Alkuaine | Massaosuus / % |
|---|---|
| C | 0.35–0.42 |
| Si | ≤0.3 |
| Mn | 0.5–0.8 |
| P | ≤0.025 |
| S | ≤0.025 |
| Cr | 0.4–0.6 |
| Cu | ≤0.25 |
Yksittäiset arvot ovat enimmäisarvoja, ellei muuta ilmoiteta; luettelemattomia alkuaineita ja tyhjiä soluja ei oleteta nolliksi. Vaihtoehtoiset rajat, valinnaiset lisäykset ja analyysipoikkeamat edellyttävät asiaankuuluvia taulukkohuomautuksia ja tilaussopimusta. Tämä viitetaulukko ei korvaa koko standardia.
Soveltamisrajat
ISO 4954:2018; sulatusanalyysi, massaosuus %; ilman vaihteluväliä ilmoitetut arvot ovat ylärajoja; täydelliset taulukon alapuoliset huomautukset alkuperäissivulla. Verkkosivu ei ilmoita painosta; esitys perustuu tämän tietueen lähdepainokseen eikä osoita sopimuksen mukaista soveltuvuutta.
Tarkistuksen selitys
Standardilähde: ISO 4954:2018 · Table C.2Näytä vastaava tuote →38Cr2 · ISO 4954-2018
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Nuorrutusteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- ISO 4954:2018
- Taulukon sijainti
- Taulukko C.2
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.35 ~ 0.42 |
| Si | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
| Cu | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
ISO 4954:2018, taulukko C.2 on sulatusanalyysi; yksittäiset arvot ovat ylärajoja eikä ajatusviiva ole nolla. Tuoteanalyysin poikkeamat esitetään erikseen standardin taulukon 2/3 mukaan eikä sulatuskoostumuksen vaihteluväliä suoraan lievennetä. Valinnainen Al0.020–0.050% kylmätyssäysominaisuuksien parantamiseksi, ei yleinen pakollinen alaraja. Pienemmästä Si-pitoisuudesta voidaan sopia tilauksessa huomioiden karkenevuus; karkenevuutta vaadittaessa standardi sallii rajalliset poikkeamat lukuun ottamatta alkuainetta P/S. Alkuaineen C poikkeama enintään 0.01%, muut taulukossa 2. Alkuaineelle C voidaan sopia vaihteluväli, jonka leveys on 0.04%; se ei oletusarvoisesti korvaa taulukon vaihteluväliä.
Koostumusehdot
Standardin ISO 4954:2018 taulukko C.2 on sulatusanalyysi; yksittäiset arvot ovat ylärajoja eikä viiva tarkoita nollaa. / Tuoteanalyysin poikkeamat luetellaan erikseen standardin taulukoiden 2/3 mukaan eivätkä ne suoraan väljennä sulatuskoostumuksen vaihteluväliä. / Kylmätyssäysominaisuuksien parantamiseksi voidaan valita Al0.020–0.050%, ei yleinen pakollinen alaraja. / Pienestä Si-pitoisuudesta voidaan sopia tilauksessa ottaen huomioon karkenevuus; karkenevuutta vaadittaessa standardi sallii rajalliset poikkeamat alkuaineita P/S lukuun ottamatta. Alkuaineen C poikkeama ei saa ylittää arvoa 0.01%, muut taulukon 2 mukaan. / Alkuaineelle C voidaan sopia leveydeltään 0.04% oleva vaihteluväli, joka ei oletusarvoisesti syrjäytä taulukon vaihteluväliä.
Tarkistuksen selitys
Standardin alkuperäistekstin taulukko C.2 ja alaviitteet tarkistettu38Cr2 · EN 10263-4-2017
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- EN 10263-4-2017
- Taulukon sijainti
- Taulukko 3 ja huomautukset
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.
Taulukon oletusarvoinen sulatuskoostumus; valinnaista alkuaineen Al lisäystä ei ole valittu
Huomautus 3, valinnainen alkuaineen Al lisäys 0.020–0.050% kylmätyssäysominaisuuksien parantamiseksi
Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.35 ~ 0.42 |
| Si | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
Soveltamisrajat
Standardin EN10263-4:2017 taulukon 3 sulatusanalyysi, massaosuus %. Luettelemattomia alkuaineita ei täytetä arvolla 0 eikä niitä saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta muutoin kuin sulatuksen loppuunsaattamiseksi. Huomautus 2 sallii määrätyt pienet poikkeamat karkenevuusvaatimuksen yhteydessä, mutta ei alkuaineelle P/S. Tässä ei laajenneta oletuskoostumuksen vaihteluväliä, vaan tarkat karkenevuuden tilausehdot on huomioitava. Huomautuksen 3 valinnainen Al0.020–0.050% esitetään erikseen eikä oletusarvoisena pakollisena alumiinilisäyksenä. Mekaaniset ominaisuudet ja toimitustila tarkistetaan erikseen; standardin soveltamisala ei ole minkä tahansa osan muovaustakuu. Huomautuksen a mukaan voidaan sopia pienemmästä Si-pitoisuudesta huomioiden vaikutus karkenevuuteen ja muihin ominaisuuksiin; ilman tarkkaa sopimusvaihteluväliä tietoa ei täytetä omin päin. Huomautus b sallii sopimuksella C-vaihteluvälin, jonka leveys on 0.04%; esimerkki .33–.37 ei ole kaikkien materiaalilajien yhtenäinen vaihteluväli.
Koostumusehdot
Standardin EN10263-4:2017 taulukon 3 sulatusanalyysi, massaosuus %. Luettelemattomia alkuaineita ei täytetä arvolla 0 eikä niitä saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta muutoin kuin sulatuksen loppuunsaattamiseksi. Huomautus 2 sallii määrätyt pienet poikkeamat karkenevuusvaatimuksen yhteydessä, mutta ei alkuaineelle P/S. Tässä ei laajenneta oletuskoostumuksen vaihteluväliä, vaan tarkat karkenevuuden tilausehdot on huomioitava. Huomautuksen 3 valinnainen Al0.020–0.050% esitetään erikseen eikä oletusarvoisena pakollisena alumiinilisäyksenä. Mekaaniset ominaisuudet ja toimitustila tarkistetaan erikseen; standardin soveltamisala ei ole minkä tahansa osan muovaustakuu. Huomautuksen a mukaan voidaan sopia pienemmästä Si-pitoisuudesta huomioiden vaikutus karkenevuuteen ja muihin ominaisuuksiin; ilman tarkkaa sopimusvaihteluväliä tietoa ei täytetä omin päin. Huomautus b sallii sopimuksella C-vaihteluvälin, jonka leveys on 0.04%; esimerkki .33–.37 ei ole kaikkien materiaalilajien yhtenäinen vaihteluväli.
Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet
Taulukon oletusarvoinen sulatuskoostumus; valinnaista alkuaineen Al lisäystä ei ole valittu
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.35 ~ 0.42 |
| Si | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
Huomautus 3, valinnainen alkuaineen Al lisäys 0.020–0.050% kylmätyssäysominaisuuksien parantamiseksi
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.35 ~ 0.42 |
| Si | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
| Al | 0.02 ~ 0.05 |
Ehdollinen haara on valittava
KylläTarkistuksen selitys
Englanninkielisen alkuperäistekstin taulukko 3/4 ja alaviitteet tarkistettu visuaalisesti38Cr2 · DIN EN 10263-4-2002
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- DIN EN 10263-4-2002
- Taulukon sijainti
- Taulukko 2
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.35 ~ 0.42 |
| Si | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
Soveltamisrajat
DIN EN10263-4:2002-02 perustuu standardiin EN10263-4:2001; kansi ilmoittaa painosten välisen suhteen nimenomaisesti; sulatusanalyysi, massaosuus %. Vanhan painoksen taulukossa 2/3 ei ole huomautusta valinnaisesta Al-lisäyksestä materiaalilajille 2017; uuden painoksen ehtoja ei sovelleta. Taulukon 2 huomautuksen c mukaan voidaan sopia hiilipitoisuuden vaihteluvälistä, jonka leveys on .04%; ilman yksilöityä sopimusta taulukon oletusarvoja ei muuteta. Taulukon 2 huomautuksen d ja taulukon 3 huomautuksen c mukaan voidaan sopia pienemmästä Si-pitoisuudesta huomioiden vaikutus ominaisuuksiin ja karkenevuuteen; yksilöimätöntä vaihteluväliä ei täytetä omin päin. Luettelemattomia alkuaineita ei merkitä nolliksi; taulukon 2 huomautuksen a mukaan niitä ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta muutoin kuin sulatuksen loppuunsaattamiseksi. Jäännöspitoisuuksia voi esiintyä, mutta ne eivät saa heikentää ominaisuuksia. Taulukon 2 huomautus b sallii määrätyt poikkeamat karkenevuusvaatimuksen yhteydessä lukuun ottamatta alkuaineita P/S; tässä ei laajenneta oletuskoostumuksen vaihteluvälejä. Mekaaniset ominaisuudet, toimitus- ja karkenevuusvaatimukset tarkistetaan erikseen; soveltuvuus tietyn osan muovaukseen vahvistetaan erikseen.
Koostumusehdot
DIN EN10263-4:2002-02 hyväksyy standardin EN10263-4:2001, ja kansi yksilöi painosten suhteen; sulatusanalyysin massaosuus %. / Vanhan painoksen taulukoissa 2/3 ei ole standardin 2017 valinnaisen alkuaineen Al lisäyshuomautusta eikä uuden painoksen ehtoja sovelleta. / Taulukon 2 huomautuksen c mukaan voidaan sopia leveydeltään .04% oleva hiilen vaihteluväli; ilman täsmällistä sopimusta taulukon oletusarvoja ei muuteta. / Taulukon 2 huomautuksen d ja taulukon 3 huomautuksen c mukaan voidaan sopia pienemmästä Si-pitoisuudesta ottaen huomioon vaikutus ominaisuuksiin ja karkenevuuteen; ilman täsmällistä vaihteluväliä sitä ei keksitä. / Luettelemattomia alkuaineita ei täytetä nollilla; taulukon 2 huomautus a kieltää tarkoituksellisen lisäyksen ilman tilaajan suostumusta muutoin kuin sulatuksen toteuttamiseksi. Jäännösalkuaineita voi esiintyä, mutta ne eivät saa vaikuttaa ominaisuuksiin. / Taulukon 2 huomautus b sallii karkenevuusvaatimuksissa määrätyt poikkeamat alkuaineita P/S lukuun ottamatta; tässä oletuskoostumuksen vaihteluväliä ei ole laajennettu. / Mekaaniset ominaisuudet, toimitus ja karkenevuusvaatimukset tarkistetaan erikseen, samoin tietyn osan muovaussoveltuvuus.
Tarkistuksen selitys
Vanhan painoksen taulukko 2/3 ja alaviitteet tarkistettu visuaalisesti; uuden painoksen vastaavuutta ei oleteta38Cr2 · DIN EN 10083-3-2007
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- DIN EN 10083-3-2007
- Taulukon sijainti
- Table3 ja huomautus a–c
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 1、18
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.35 ~ 0.42 |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Koostumus perustuu virallisen englanninkielisen tekstin DIN EN10083-3:2007-01 taulukkoon 3 kohdassa EN10083-3:2006, sulatusanalyysi wt%. Huomautus a: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi ja boorin karkenevuusvaikutuksen saavuttamiseksi; määrittämättömiä ei käsitellä nollina. Huomautus b: karkenevuus- tai nuorrutuksen mekaanisten ominaisuuksien vaatimusten yhteydessä sallitaan pienet poikkeamat, mutta ei alkuaineelle C/P/S; muut eivät saa ylittää taulukkoa 4. Sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä ei laajenneta. Standardin boorittomille teräksille huomautus c sallii pyynnöstä paremmin lastuavan teräksen, rikkipitoisuus noin 0.10% ja alkuaineen Mn ylärajaa voidaan korottaa 0.15%. Likiarvo ei ole oletusarvoinen ehdoton yläraja, vaan se on määritettävä tarkassa tarjouspyynnössä ja tilauksessa eikä yhdistetä automaattisesti tavalliseen materiaalilajiin. Standardi koskee nuorrutettuja seosteräksiä; kylmätyssäyssoveltuvuus, valssilangan toimitus, hehkutus, pinta ja mitat vahvistetaan erikseen eikä uutta tuotetta lisätä automaattisesti.
Koostumusehdot
Koostumuksen peruste on standardin DIN EN10083-3:2007-01 virallisen englanninkielisen tekstin standardin EN10083-3:2006 taulukko 3, sulatusanalyysi wt%. / Huomautus a: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen toteuttamiseksi tai boorin karkenevuusvaikutuksen mahdollistamiseksi; määrittämättömiä arvoja ei käsitellä nollina. / Huomautus b sallii pienet poikkeamat karkenevuus- tai nuorrutettujen koekappaleiden mekaanisten vaatimusten yhteydessä, mutta ei alkuaineille C/P/S; muut eivät saa ylittää taulukon 4 arvoja. Sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä ei laajenneta. / Standardin boorittomien terästen huomautus c sallii vaadittaessa paremman lastuttavuuden teräksen: rikki noin 0.10% ja alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15%. Likiarvo ei ole oletusarvoinen ehdoton yläraja; se on määrättävä tietyn tiedustelun ja tilauksen mukaan eikä sitä automaattisesti sekoiteta tavalliseen materiaalilajiin. / Standardi koskee nuorrutettavia seosteräksiä; kylmätyssäyssoveltuvuus, valssilangan toimitus, hehkutus, pinta ja mitat on vahvistettava erikseen eikä tuotteita lisätä automaattisesti.
Tarkistuksen selitys
Virallisen englanninkielisen alkuperäistekstin kansi, taulukon 3 kaikki 28 materiaalilajia ja huomautus a–c tarkistettu visuaalisestiTuoteanalyysin sallitut poikkeamat (eivät saa laajentaa sulatusanalyysin rajoja)
DIN EN10083-3:2007-01 (ottaa käyttöön standardin EN10083-3:2006) · Taulukko 4 ja huomautukset a/b, 7.1.2.2; tilauksessa määrätty tuoteanalyysi kohdan A.5 mukaan · PDF-sivut 11, 19, 55 · Massaosuus wt%; poikkeamat ovat massaprosentin prosenttiyksiköitä
Standardin koko poikkeamataulukko, vain tämän materiaalilajin alkuperäistaulukossa määritetyille alkuaineille ja vastaaville pitoisuus-/rikkiväliehdoille; ei laajenna sulatuskoostumuksen, hiiliekvivalentin tai käänteishaun rajoja.
| Alkuaine | Määritetty sulatusanalyysin enimmäispitoisuus wt% | Negatiivinen poikkeama prosenttiyksikköinä | Positiivinen poikkeama prosenttiyksikköinä | Soveltamisehdot |
|---|---|---|---|---|
| C | ≤0.55 | -0.02 | +0.02 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| Si | ≤0.40 | Alkuperäisessä taulukossa ei ilmoiteta negatiivista poikkeamaa | +0.03 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| Mn | ≤1.00 | -0.04 | +0.04 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| Mn | >1.00≤1.70 | -0.05 | +0.05 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| P | ≤0.025 | Alkuperäisessä taulukossa ei ilmoiteta negatiivista poikkeamaa | +0.005 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| S | ≤0.040 | Alkuperäisessä taulukossa ei ilmoiteta negatiivista poikkeamaa | +0.005 | Vain rikin yläraja määritetty; huomautuksen b koko vaihteluväliä 0.020–0.040% ei ole otettu käyttöön |
| Cr | ≤2.00 | -0.05 | +0.05 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| Cr | >2.00≤2.20 | -0.1 | +0.1 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| Mo | ≤0.30 | -0.03 | +0.03 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| Mo | >0.30≤0.60 | -0.04 | +0.04 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| Ni | ≤2.00 | -0.05 | +0.05 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| Ni | >2.00≤4.3 | -0.07 | +0.07 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| V | ≤0.25 | -0.02 | +0.02 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| B | ≤0.0050 | -0.0003 | +0.0003 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| S | ≤0.040 | -0.005 | +0.005 | Vain, jos taulukon 3 sulatusanalyysi määrittää nimenomaisesti koko vaihteluvälin S=0.020–0.040% (taulukon 4 huomautus b) |
- Taulukon 4 huomautus a: saman sulatuksen ±-poikkeamille sallitaan vain yksi suunta, ylärajan ylitys tai alarajan alitus; molempia suuntia ei käytetä samanaikaisesti.
- Alkuaineelle S tavallisesti vain +0.005. Huomautus b sallii ±0.005 vain teräksille, joiden sulatusanalyysissä määritetään nimenomaisesti koko vaihteluväli 0.020–0.040%. Pelkkä alkuaineen S enimmäispitoisuus ei oikeuta huomautuksen b soveltamiseen.
- Kohta 7.1.2.2 edellyttää tuoteanalyysin määräämistä tilauksessa, erikseen kohdan A.5 mukaan; ilman sulatus- ja eräkohtaista mittausraporttia taulukko ei osoita todellisen tuotteen vaatimustenmukaisuutta.
- A.5, yksi tuoteanalyysi sulatusta kohti; analysoidaan vain kyseiselle teräslajille määritetyt alkuaineet. Näytteenotto EN ISO14284; erimielisyystapauksen vertailumenetelmä lähteessä CR10261 lueteltujen eurooppalaisten standardien mukaan.
Tässä esitetään standardin koko poikkeamataulukko; se ei tarkoita, että tälle materiaalilajille olisi määritetty jokainen alkuaine. Luettelemattomia alkuaineita ei lisätä tämän taulukon perusteella. Saman sulatuksen symmetrisille poikkeamille sallitaan vain yksi suunta, ylös tai alas. Alkuaineen Pb epäsymmetrinen poikkeama esiintyy vain standardin EN10087 Pb-rivillä eikä sitä sovelleta muihin standardeihin, joissa alkuainetta Pb ei luetella. Sulatuskoostumuksen, hiiliekvivalentin tai käänteishaun rajoja ei laajenneta automaattisesti.
38Cr2 · DIN 17200-1987
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seosteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- DIN 17200-1987-03
- Taulukon sijainti
- Taulukko 2 ja alaviitteet 1–5; 7.3.1–7.3.2
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 1、2、15、16、17
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.35 ~ 0.42 |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| S | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Taulukon 2 sulatusanalyysi, massaosuus wt%; Si on yläraja, määrittämättömiä alkuaineita ei täytetä nolliksi. Sarjojen C, Ck ja Cm vaatimukset P/S säilytetään erillisinä; alkuainetta S sisältävien materiaalilajien S0.020–0.035% on ala- ja ylärajoin määritetty vaihteluväli. Huomautus 1: luettelemattomia alkuaineita ei saa lisätä tarkoituksellisesti ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi; tästä ei johdeta kiinteitä jäännösalkuainepitoisuuksia. Taulukon 3 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä sulatusrajoihin; sovellettavat mitat sekä positiivisen ja negatiivisen poikkeaman suunnat tarkistetaan erikseen. Lämpökäsittelytila, karkenevuus ja mitoista riippuvat ominaisuudet tarkistetaan erikseen. Standardi sisältää kuumavalssatun valssilangan, mutta koostumus ei yksin ole kylmätyssäysmateriaalin toimituslupaus. Huomautus 2: rajoitettua karkenevuusaluetta tai nuorrutetun/normalisoidun tilan ominaisuuksia tilattaessa voidaan sopia pienistä koostumuspoikkeamista (P/S pois lukien), jotka eivät saa ylittää taulukon 3 rajoja. Tiedoissa säilytetään taulukon 2 perustaso eikä rajoja lievennetä automaattisesti. Huomautuksen 4 ohuella kirjasimella merkityt materiaalilajit ovat vain erityissovelluksiin; huomautuksen 5 mukaan vain merkityille sarjan C materiaalilajeille voidaan tilata erikseen Pb0.15–0.30%, jota ei lisätä tavallisen materiaalilajin peruskoostumukseen. Alkuperäisen taulukon materiaalinumero 1.7003; huomautuksen 4 erityissovellusta ei ole merkitty.
Koostumusehdot
Taulukon 2 sulatusanalyysi, massaosuus wt%; Si on yläraja, määrittämättömiä alkuaineita ei täytetä nolliksi. Sarjojen C, Ck ja Cm vaatimukset P/S säilytetään erillisinä; alkuainetta S sisältävien materiaalilajien S0.020–0.035% on ala- ja ylärajoin määritetty vaihteluväli. Huomautus 1: luettelemattomia alkuaineita ei saa lisätä tarkoituksellisesti ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi; tästä ei johdeta kiinteitä jäännösalkuainepitoisuuksia. Taulukon 3 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä sulatusrajoihin; sovellettavat mitat sekä positiivisen ja negatiivisen poikkeaman suunnat tarkistetaan erikseen. Lämpökäsittelytila, karkenevuus ja mitoista riippuvat ominaisuudet tarkistetaan erikseen. Standardi sisältää kuumavalssatun valssilangan, mutta koostumus ei yksin ole kylmätyssäysmateriaalin toimituslupaus. Huomautus 2: rajoitettua karkenevuusaluetta tai nuorrutetun/normalisoidun tilan ominaisuuksia tilattaessa voidaan sopia pienistä koostumuspoikkeamista (P/S pois lukien), jotka eivät saa ylittää taulukon 3 rajoja. Tiedoissa säilytetään taulukon 2 perustaso eikä rajoja lievennetä automaattisesti. Huomautuksen 4 ohuella kirjasimella merkityt materiaalilajit ovat vain erityissovelluksiin; huomautuksen 5 mukaan vain merkityille sarjan C materiaalilajeille voidaan tilata erikseen Pb0.15–0.30%, jota ei lisätä tavallisen materiaalilajin peruskoostumukseen. Alkuperäisen taulukon materiaalinumero 1.7003; huomautuksen 4 erityissovellusta ei ole merkitty.
Tarkistuksen selitys
1987-03, taulukko 2 ja alaviitteet jäljennetty kokonaan; ominaisuudet tarkistetaan erikseen38Cr2 · EN 10250-3-1999
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seosteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- EN 10250-3-1999
- Taulukon sijainti
- Table1 ja huomautus 1/2; kohdat 1, 3.1, 3.2
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 6、8、9
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.35 ~ 0.42 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
Soveltamisrajat
Perustuu lähteen BS EN10250-3:2000 sisältämän alkuperäistekstin EN10250-3:1999 taulukkoon 1 ja alaviitteisiin, sulatusanalyysi, massaosuus wt%. Standardi koskee nuorrutettuna toimitettuja seostetun erikoisteräksen vapaataontatakeita, taottuja tankoja ja esitaonnan jälkeen rengasvalssattuja tuotteita; se ei automaattisesti ole kylmätyssäyslangan toimitusstandardi. Taulukon 1 huomautus 1 sallii valmistajan lisätä alkuaineita Al, Ti, V ja Nb yksittäin tai yhdistelminä raekoon hallintaan; uusille lisäyksille ei anneta numeerisia vaihteluvälejä eikä nollia tai omavalintaisia ylärajoja täytetä. Taulukossa 1/2 luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta (paitsi sulatuksen viimeistelyyn). Kohta 3.1 määrää sulatuskoostumuksen taulukon 1 mukaan ja viittaa standardin EN10250-1 kohtaan A.7/A.8; alkuaineen 3.2 tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukon 2 ja standardin EN10250-1 kohdan 9.2 mukaan eikä sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä laajenneta suoraan. Tällä hetkellä vahvistetaan vain koostumus, materiaalilajin ja teräsnumeron vastaavuus sekä asiaankuuluvat soveltamisalahuomautukset; kaikkien mekaanisten ominaisuuksien tai viitatun osan 1 tarkistusta ei väitetä valmiiksi.
Koostumusehdot
Perustuu lähteen BS EN10250-3:2000 sisältämän alkuperäistekstin EN10250-3:1999 taulukkoon 1 ja alaviitteisiin, sulatusanalyysi, massaosuus wt%. Standardi koskee nuorrutettuna toimitettuja seostetun erikoisteräksen vapaataontatakeita, taottuja tankoja ja esitaonnan jälkeen rengasvalssattuja tuotteita; se ei automaattisesti ole kylmätyssäyslangan toimitusstandardi. Taulukon 1 huomautus 1 sallii valmistajan lisätä alkuaineita Al, Ti, V ja Nb yksittäin tai yhdistelminä raekoon hallintaan; uusille lisäyksille ei anneta numeerisia vaihteluvälejä eikä nollia tai omavalintaisia ylärajoja täytetä. Taulukossa 1/2 luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta (paitsi sulatuksen viimeistelyyn). Kohta 3.1 määrää sulatuskoostumuksen taulukon 1 mukaan ja viittaa standardin EN10250-1 kohtaan A.7/A.8; alkuaineen 3.2 tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukon 2 ja standardin EN10250-1 kohdan 9.2 mukaan eikä sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä laajenneta suoraan. Tällä hetkellä vahvistetaan vain koostumus, materiaalilajin ja teräsnumeron vastaavuus sekä asiaankuuluvat soveltamisalahuomautukset; kaikkien mekaanisten ominaisuuksien tai viitatun osan 1 tarkistusta ei väitetä valmiiksi.