← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

30MN — Materiaalitiedot

Yhteensä 3 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin 30MN ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia 30MN?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

30Mn · GB/T 699-2015

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Laadukas hiilirakenneteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
GB/T 699-2015
Taulukon sijainti
Taulukko 1 ja huomautukset a, b; 6.1.2, 6.1.3

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.3867–0.5933 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3107–0.4323 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3400–0.4725 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.27 ~ 0.34
Si0.17 ~ 0.37
Mn0.7 ~ 1.0
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Standardin GB/T699-2015 taulukossa 1 esitetään sulatusanalyysi, massaosuus wt%; lopputuotteen sallitut poikkeamat esitetään erikseen standardin GB/T222 mukaan. Taulukon 1 huomautus a: kuumapainemuokkaukseen tarkoitetulle teräkselle Cu≤0.20%, muille taulukossa ≤0.25%. 6.1.2: happikonvertterisulatuksessa N≤0.008%, ja analyysi voidaan jättää tekemättä toimittajan taatessa ehdon; soveltaminen riippuu sulatusmenetelmästä. 6.1.3: lyijypatentoitavan teräslangan materiaalilajille 35–85 ehto Mn0.30–0.60%, materiaalilajille 65Mn/70Mn ehto Mn0.70–1.00%, Cr≤0.10/Ni≤0.15/Cu≤0.20%; P/S vastaavan teräslankastandardin mukaan mutta enintään taulukon 1 arvo. Nämä ovat ehdollisia poikkeuksia, eivät yleisiä vaihteluvälejä. Taulukossa määrittämättömiä alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman asiakkaan suostumusta.

Koostumusehdot

Standardin GB/T699-2015 taulukossa 1 esitetään sulatusanalyysi, massaosuus wt%; lopputuotteen sallitut poikkeamat esitetään erikseen standardin GB/T222 mukaan. Taulukon 1 huomautus a: kuumapainemuokkaukseen tarkoitetulle teräkselle Cu≤0.20%, muille taulukossa ≤0.25%. 6.1.2: happikonvertterisulatuksessa N≤0.008%, ja analyysi voidaan jättää tekemättä toimittajan taatessa ehdon; soveltaminen riippuu sulatusmenetelmästä. 6.1.3: lyijypatentoitavan teräslangan materiaalilajille 35–85 ehto Mn0.30–0.60%, materiaalilajille 65Mn/70Mn ehto Mn0.70–1.00%, Cr≤0.10/Ni≤0.15/Cu≤0.20%; P/S vastaavan teräslankastandardin mukaan mutta enintään taulukon 1 arvo. Nämä ovat ehdollisia poikkeuksia, eivät yleisiä vaihteluvälejä. Taulukossa määrittämättömiä alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman asiakkaan suostumusta.

Tarkistuksen selitys

Taulukko 1 ja sovellettavat kohdat tarkistettu

30Mn · GB/T 699-1999

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Materiaalin tuotemuoto
Laadukas hiilirakenneteräs
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
GB/T 699-1999
Taulukon sijainti
Päätekstin taulukko 1, rivi 24, taulukko 2 ja kohdat 6.1.1
PDF-tiedoston fyysinen sivu
5、6
Yksikkö
Massaosuus (%)
Analyysityyppi
Senkka-analyysi

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.3867–0.5933 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3107–0.4323 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3400–0.4725 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.27 ~ 0.34
Si0.17 ~ 0.37
Mn0.7 ~ 1.0
Cr≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Painoksen 1999 päätekstin taulukko 1, rivi 24, yhtenäinen numerotunnus U21302; tietueen oletusarvoinen laatuluokka on laatuteräs, sulatusanalyysin massaosuus %. Taulukko 2: laatuteräksen P ja S kumpikin ≤0.035%; korkean laatuluokan A kummankin raja ≤0.030%, erittäin korkean laatuluokan E rajat P≤0.025% ja S≤0.020%. Tunnusten A/E rajoja ei saa soveltaa oletusluokkaan. Kohta 6.1.1.2—3: romusulatuksessa voidaan sallia Cu≤0.30%, kuumapainemuokkaukseen tarkoitetulle teräkselle Cu≤0.20%. Tässä tietueessa taulukon 1 oletus on Cu≤0.25%; tarkat ehdot vahvistetaan erikseen. Kohta 6.1.1.4: lyijykylpykäsitellyn teräslangan 35—85 alkuaineille Mn/Cr/Ni/Cu on erilliset rajat, joita ei sovelleta tähän oletusarvoiseen rakenneterästietueeseen. Taulukon 3 ja kohdan 6.4 mekaaniset ominaisuudet arvioidaan koesauvan, mittojen, lämpökäsittelyn ja tilausvaatimusten mukaan. Nykyisiä viiteominaisuuksia ei muuteta yleiseksi takuuksi tämän koostumustarkistuksen perusteella.

Tarkistuksen selitys

Alkuperäisen 1999-painoksen taulukko 1/2 ja kohdat 6.1.1 tarkistettu riveittäin

30Mn · GB/T 3078-2019

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Laadukas hiilirakenneteräs
Materiaalin tuotemuoto
Kylmävedetty tanko
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
GB/T 3078-2019

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.3867–0.5933 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3107–0.4323 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3400–0.4725 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.27 ~ 0.34
Si0.17 ~ 0.37
Mn0.7 ~ 1.0
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Standardin GB/T3078—2019 kohta 7.1.1: hiililaatuteräs täyttää standardin GB/T699 ja seostettu rakenneteräs standardin GB/T3077 vaatimukset; viitattu koostumusstandardi on esitettävä samalla. Taulukon 2 rivillä 16 luetellaan tämä materiaalilaji; toimitustilakohtainen kovuus esitetään taulukon 2 erillisillä ehdoilla. Todellinen käyttö ja toimitustila on tarkistettava erikseen, eikä niiden täyttymistä oleteta. Kylmävedetty terästanko / kylmävedetty kiillotettu pyörötanko; tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen standardista GB/T222 eikä niitä lisätä sulatusanalyysin vaihteluväliin. Standardin GB/T699-2015 taulukossa 1 esitetään sulatusanalyysi, massaosuus wt%; lopputuotteen sallitut poikkeamat esitetään erikseen standardin GB/T222 mukaan. Taulukon 1 huomautus a: kuumapainemuokkaukseen tarkoitetulle teräkselle Cu≤0.20%, muille taulukossa ≤0.25%. 6.1.2: happikonvertterisulatuksessa N≤0.008%, ja analyysi voidaan jättää tekemättä toimittajan taatessa ehdon; soveltaminen riippuu sulatusmenetelmästä. 6.1.3: lyijypatentoitavan teräslangan materiaalilajille 35–85 ehto Mn0.30–0.60%, materiaalilajille 65Mn/70Mn ehto Mn0.70–1.00%, Cr≤0.10/Ni≤0.15/Cu≤0.20%; P/S vastaavan teräslankastandardin mukaan mutta enintään taulukon 1 arvo. Nämä ovat ehdollisia poikkeuksia, eivät yleisiä vaihteluvälejä. Taulukossa määrittämättömiä alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman asiakkaan suostumusta.

Koostumusehdot

Standardin GB/T3078—2019 kohta 7.1.1: hiililaatuteräs täyttää standardin GB/T699 ja seostettu rakenneteräs standardin GB/T3077 vaatimukset; viitattu koostumusstandardi on esitettävä samalla. Taulukon 2 rivillä 16 luetellaan tämä materiaalilaji; toimitustilakohtainen kovuus esitetään taulukon 2 erillisillä ehdoilla. Todellinen käyttö ja toimitustila on tarkistettava erikseen, eikä niiden täyttymistä oleteta. Kylmävedetty terästanko / kylmävedetty kiillotettu pyörötanko; tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen standardista GB/T222 eikä niitä lisätä sulatusanalyysin vaihteluväliin. Standardin GB/T699-2015 taulukossa 1 esitetään sulatusanalyysi, massaosuus wt%; lopputuotteen sallitut poikkeamat esitetään erikseen standardin GB/T222 mukaan. Taulukon 1 huomautus a: kuumapainemuokkaukseen tarkoitetulle teräkselle Cu≤0.20%, muille taulukossa ≤0.25%. 6.1.2: happikonvertterisulatuksessa N≤0.008%, ja analyysi voidaan jättää tekemättä toimittajan taatessa ehdon; soveltaminen riippuu sulatusmenetelmästä. 6.1.3: lyijypatentoitavan teräslangan materiaalilajille 35–85 ehto Mn0.30–0.60%, materiaalilajille 65Mn/70Mn ehto Mn0.70–1.00%, Cr≤0.10/Ni≤0.15/Cu≤0.20%; P/S vastaavan teräslankastandardin mukaan mutta enintään taulukon 1 arvo. Nämä ovat ehdollisia poikkeuksia, eivät yleisiä vaihteluvälejä. Taulukossa määrittämättömiä alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman asiakkaan suostumusta.

Tarkistuksen selitys

Standardin GB/T3078—2019 taulukon 2 materiaalilajirivit ja kohdan 7.1.1 viittaus tarkistettu. Koostumus tulee standardin GB/T 699-2015 tarkistetusta alkuperäispainoksesta, ei standardin GB/T3078 erillisestä koostumustaulukosta

Toimitustilan kovuus (ehdot esitetään erikseen)

GB/T 3078-2019 · taulukon 2 toimitustilan kovuus ja huomautus a; 7.3/7.4 · PDF-sivut 6, 7 · HBW · lähteen SHA-256 29469018100b4553c22b1ea5e089516fa955843022f21c18f5a0720f1a74b7a4

Standardin ehtojen mukaisia tietoja, eivät toimitettavan sulatuksen tai erän mittaustuloksia; todellinen toimitustila, käyttötarkoitus ja sopimus on vahvistettava.

Toimitetaan kylmävedettynä tai kylmävedettynä ja hiottuna; taulukon 2 tavanomaisen käyttötarkoituksen ehdot. Kuumapainemuokkauskäyttö on tarkistettava erikseen kohdan 7.4.2 mukaan

HBW: ≤ 241 (alarajaa ei ilmoitettu) HBW

Toimitus hehkutetussa, kirkashehkutetussa, korkeassa lämpötilassa päästetyssä tai normalisoinnin jälkeen päästetyssä tilassa; toimitus normalisoituna on tämän ulkopuolella ja sovitaan osapuolten välillä kohdan 7.4.1 mukaisesti.

HBW: ≤ 197 (alarajaa ei ilmoitettu) HBW

WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group