30CRMO — Materiaalitiedot
Yhteensä 3 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.
Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.
Avaa materiaalilajin 30CRMO ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →Materiaalitarpeen arviointi
Etsitkö materiaalia 30CRMO?
Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.
Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.
Säilytä täyttämäsi tiedot ja yritä myöhemmin uudelleen tai ota yhteyttä osoitteeseen website@chqwire.net. Jos olet jo saanut vahvistuksen, älä lähetä uudelleen.
30CrMo · GB/T 3077-2015
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seostettu rakenneteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- GB/T 3077-2015
- Taulukon sijainti
- Taulukko 1 ja taulukko 2; taulukon 1 loppuhuomautuksen A/E nimeämissäännöt
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.26 ~ 0.33 |
| Mn | 0.4 ~ 0.7 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Mo | 0.15 ~ 0.25 |
| Si | 0.17 ~ 0.37 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Standardin GB/T3077-2015 taulukko 1 on sulatusanalyysi, taulukko 2 esittää alkuaineiden P/S ja jäännösalkuaineiden vaatimukset. Taulukon 1 loppuhuomautus sallii kaikkien materiaalilajien tilaamisen korkeassa tai erityisessä laatuluokassa, jolloin materiaalilajin tunnukseen lisätään vastaavasti A/E; tämän tietueen laatuluokka on laatuteräs. Kuumapainemuokkauksen teräkselle Cu≤0.20%; tavanomaista alkuaineen Cu ylärajaa ei saa soveltaa tähän käyttötarkoitukseen. Taulukon 1 nimenomainen seosvaihteluväli on ensisijainen; määrittämätön Cr/Ni/Mo käyttää taulukon 2 jäännösylärajaa, eikä seosaineelle saa lisäksi asettaa jäännösylärajaa. Sn/Sb/As on analysoitava ja kirjattava ainestodistukseen; tarvittaessa rajoista sovitaan, eikä tässä keksitä yhtenäistä lukuarvorajaa. Tuoteanalyysin poikkeamat käytetään erikseen standardin GB/T222 mukaan eikä sulatusanalyysin vaihteluväliä suoraan laajenneta. Mekaaniset ominaisuudet vaativat koekappaleen mittojen sekä suositellun lämpökäsittelyn ja toimitusehtojen huomioimista; tämä koostumustarkistus ei tarkoita ominaisuuksien tarkistamista.
Koostumusehdot
Standardin GB/T3077-2015 taulukko 1 on sulatusanalyysi, taulukko 2 esittää alkuaineiden P/S ja jäännösalkuaineiden vaatimukset. Taulukon 1 loppuhuomautus sallii kaikkien materiaalilajien tilaamisen korkeassa tai erityisessä laatuluokassa, jolloin materiaalilajin tunnukseen lisätään vastaavasti A/E; tämän tietueen laatuluokka on laatuteräs. Kuumapainemuokkauksen teräkselle Cu≤0.20%; tavanomaista alkuaineen Cu ylärajaa ei saa soveltaa tähän käyttötarkoitukseen. Taulukon 1 nimenomainen seosvaihteluväli on ensisijainen; määrittämätön Cr/Ni/Mo käyttää taulukon 2 jäännösylärajaa, eikä seosaineelle saa lisäksi asettaa jäännösylärajaa. Sn/Sb/As on analysoitava ja kirjattava ainestodistukseen; tarvittaessa rajoista sovitaan, eikä tässä keksitä yhtenäistä lukuarvorajaa. Tuoteanalyysin poikkeamat käytetään erikseen standardin GB/T222 mukaan eikä sulatusanalyysin vaihteluväliä suoraan laajenneta. Mekaaniset ominaisuudet vaativat koekappaleen mittojen sekä suositellun lämpökäsittelyn ja toimitusehtojen huomioimista; tämä koostumustarkistus ei tarkoita ominaisuuksien tarkistamista.
Tarkistuksen selitys
Taulukko 1/2 ja laatuluokkasäännöt tarkistettu30CrMo · GB/T 3078-2019
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seostettu rakenneteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Kylmävedetty tanko
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- GB/T 3078-2019
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.26 ~ 0.33 |
| Mn | 0.4 ~ 0.7 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Mo | 0.15 ~ 0.25 |
| Si | 0.17 ~ 0.37 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Standardin GB/T3078—2019 kohta 7.1.1: laadukas hiilirakenneteräs noudattaa standardia GB/T699 ja seostettu rakenneteräs standardia GB/T3077; viitattu koostumusstandardi on esitettävä samalla. Taulukon 2 rivi 47 sisältää tämän materiaalilajin. Eri toimitustilojen kovuus esitetään taulukon 2 mukaan erillisinä ehtoina. Todellinen käyttötarkoitus ja toimitustila tarkistetaan erikseen, eikä niiden täyttymistä oleteta. Kylmävedetyt terästangot / kylmävedetyt hiotut pyörötangot; tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen standardin GB/T222 mukaan eikä niitä lisätä sulatusanalyysin vaihteluväleihin. Standardin GB/T3077-2015 taulukko 1 on sulatusanalyysi ja taulukko 2 sisältää vaatimukset P/S ja jäännösalkuaineille. Taulukon 1 loppuhuomautus sallii kaikkien materiaalilajien tilaamisen korkean/erittäin korkean laatuluokan teräksenä, jolloin nimen perään lisätään vastaavasti A/E. Tämän tietueen laatuluokka on laatuteräs. Kuumapainemuokkaukseen tarkoitetulle teräkselle Cu≤0.20%; tavanomaista Cu-ylärajaa ei saa käyttää tähän tarkoitukseen. Taulukon 1 nimenomaiset seospitoisuusvälit ovat ensisijaisia; määrittämättömiin alkuaineisiin Cr/Ni/Mo sovelletaan taulukon 2 jäännöspitoisuuden ylärajoja, mutta seosalkuaineisiin ei lisätä jäännöspitoisuusrajaa. Sn/Sb/As on analysoitava ja kirjattava ainestodistukseen, ja tarvittaessa rajoituksista sovitaan; tässä ei keksitä yleisiä numeerisia rajoja. Tuoteanalyysin poikkeamia käytetään erikseen standardin GB/T222 mukaan eikä niillä suoraan laajenneta sulatusanalyysin vaihteluvälejä. Mekaaniset ominaisuudet riippuvat koesauvan mitoista sekä suositellusta lämpökäsittelystä/toimitusehdoista; tämä koostumustarkistus ei tarkoita ominaisuuksien tarkistamista.
Koostumusehdot
Standardin GB/T3078—2019 kohta 7.1.1: laadukas hiilirakenneteräs noudattaa standardia GB/T699 ja seostettu rakenneteräs standardia GB/T3077; viitattu koostumusstandardi on esitettävä samalla. Taulukon 2 rivi 47 sisältää tämän materiaalilajin. Eri toimitustilojen kovuus esitetään taulukon 2 mukaan erillisinä ehtoina. Todellinen käyttötarkoitus ja toimitustila tarkistetaan erikseen, eikä niiden täyttymistä oleteta. Kylmävedetyt terästangot / kylmävedetyt hiotut pyörötangot; tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen standardin GB/T222 mukaan eikä niitä lisätä sulatusanalyysin vaihteluväleihin. Standardin GB/T3077-2015 taulukko 1 on sulatusanalyysi ja taulukko 2 sisältää vaatimukset P/S ja jäännösalkuaineille. Taulukon 1 loppuhuomautus sallii kaikkien materiaalilajien tilaamisen korkean/erittäin korkean laatuluokan teräksenä, jolloin nimen perään lisätään vastaavasti A/E. Tämän tietueen laatuluokka on laatuteräs. Kuumapainemuokkaukseen tarkoitetulle teräkselle Cu≤0.20%; tavanomaista Cu-ylärajaa ei saa käyttää tähän tarkoitukseen. Taulukon 1 nimenomaiset seospitoisuusvälit ovat ensisijaisia; määrittämättömiin alkuaineisiin Cr/Ni/Mo sovelletaan taulukon 2 jäännöspitoisuuden ylärajoja, mutta seosalkuaineisiin ei lisätä jäännöspitoisuusrajaa. Sn/Sb/As on analysoitava ja kirjattava ainestodistukseen, ja tarvittaessa rajoituksista sovitaan; tässä ei keksitä yleisiä numeerisia rajoja. Tuoteanalyysin poikkeamia käytetään erikseen standardin GB/T222 mukaan eikä niillä suoraan laajenneta sulatusanalyysin vaihteluvälejä. Mekaaniset ominaisuudet riippuvat koesauvan mitoista sekä suositellusta lämpökäsittelystä/toimitusehdoista; tämä koostumustarkistus ei tarkoita ominaisuuksien tarkistamista.
Tarkistuksen selitys
Standardin GB/T3078—2019 taulukon 2 materiaalilajirivit ja kohdan 7.1.1 viittaus tarkistettu. Koostumus tulee standardin GB/T 3077-2015 tarkistetusta alkuperäispainoksesta, ei standardin GB/T3078 erillisestä koostumustaulukostaToimitustilan kovuus (ehdot esitetään erikseen)
GB/T 3078-2019 · taulukon 2 toimitustilan kovuus ja huomautus a; 7.3/7.4 · PDF-sivut 6, 7 · HBW · lähteen SHA-256 29469018100b4553c22b1ea5e089516fa955843022f21c18f5a0720f1a74b7a4
Standardin ehtojen mukaisia tietoja, eivät toimitettavan sulatuksen tai erän mittaustuloksia; todellinen toimitustila, käyttötarkoitus ja sopimus on vahvistettava.
- 7.3.1 ei määrää toimitusta kylmävedettynä; toimitustila on merkittävä sopimukseen.
- 7.4.1: normalisoituna toimitettavan tuotteen kovuudesta sovitaan osapuolten kesken. Taulukon 2 kaksi tavanomaista saraketta eivät koske normalisoitua tilaa.
- Suluissa olevat arvot ovat viitearvoja eivätkä arvioinnin perusteita.
- 7.4.2 sisältää erillisiä rajoituksia kuumapainemuokkauskäytölle; taulukon 2 tavanomaista tilaa ei sovelleta automaattisesti.
- 7.4.2, kuumapainemuokkaukseen tarkoitettu ja kylmävedettynä toimitettava tuote: 50Mn2, 35CrMnSi, 42CrMo, 35CrMoV taulukon 2 mukaan; 38CrSi, 38CrMoAl≤285 HBW; muut materiaalilajit ≤269 HBW. Todellinen käyttötarkoitus on vahvistettava; taulukon 2 tavanomaista tilaa ei saa käyttää suoraan tämän ehdon sijasta.
- 7.4.3: jos poikkileikkauksen nimellismitta (halkaisija, paksuus tai lävistäjän pituus) on pienempi kuin 5mm, kovuuskoetta ei tehdä. Ostajan vaatimuksesta ja sopimukseen kirjattuna kovuus voidaan korvata vetolujuudella; tarkat vaatimukset sovitaan osapuolten kesken. Kohta ei anna automaattista muunnossuhdetta.
Toimitetaan kylmävedettynä tai kylmävedettynä ja hiottuna; taulukon 2 tavanomaisen käyttötarkoituksen ehdot. Kuumapainemuokkauskäyttö on tarkistettava erikseen kohdan 7.4.2 mukaan
HBW: ≤ 269 (alarajaa ei ilmoitettu) HBW
Toimitus hehkutetussa, kirkashehkutetussa, korkeassa lämpötilassa päästetyssä tai normalisoinnin jälkeen päästetyssä tilassa; toimitus normalisoituna on tämän ulkopuolella ja sovitaan osapuolten välillä kohdan 7.4.1 mukaisesti.
HBW: ≤ 229 (alarajaa ei ilmoitettu) HBW
30CrMo · GB/T 3077-1999
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seostettu rakenneteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- GB/T 3077-1999
- Taulukon sijainti
- Taulukko 1, järjestysnumero 37 ja huomautus 1–4; taulukko 2; 6.1.1–6.1.2
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 5、7、8
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Analyysityyppi
- Sulatusanalyysi, ei tuoteanalyysi
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.
Laatuteräs; lastuava työstö tai muu kuin kuumapainemuokkaus, taulukon 2 Cu-ylärajan mukaan
Laatuteräs; kuumapainemuokkaus, 6.1.1.3 Cu≤0.20%
Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.26 ~ 0.34 |
| Si | 0.17 ~ 0.37 |
| Mn | 0.4 ~ 0.7 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Mo | 0.15 ~ 0.25 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
GB/T 3077—1999, taulukon 1 sulatusanalyysi, massaosuus wt%; tämä tietue käyttää todellista painosta 1999 eikä sitä korvata painoksella 2015. Taulukon ilman A-merkintää olevat materiaalilajit tilataan laatuteräksenä; taulukko 2, alkuaineet P/S/Cu ja jäännösalkuaine Mo vastaavan laatuluokan mukaan. Jäännösalkuaineen Cr/Ni/Mo rajoitus ei korvaa taulukon 1 seoskoostumusta. Standardin koostumus soveltuu myös valanteisiin, aihioihin ja niiden tuotteisiin; tankojen soveltamisalaa sekä mekaanisia ja pintalaatuvaatimuksia ei saa suoraan laajentaa langan kylmätyssäystakuuksi. Ellei sopimus määritä muokkauskäyttöä, oletus on lastuava työstö; kuumapainemuokkauksessa Cu≤0.20%, valitse vastaava ehto. Kohdan 6.1.1.2 jäännösalkuaineet W/V/Ti on analysoitava ja kirjattava ainestodistukseen; yhtenäisen rajan puuttuessa arvoa 0 ei täytetä. Taulukon 1 seosaineen W/V/Ti vaihteluväli säilytetään. Taulukon 1 huomautus 2: sopimuksella tehtävä korotus laatuluokkaan A/E tai muu koostumus vaatii tilauksen erillisen tarkistuksen; materiaalilajeja ei yhdistetä eikä tämän rivin C-vaihteluväliä muuteta automaattisesti. Taulukon 1 huomautus 4: harvinaisten maametallien 0.05% on laskennallinen lisäysmäärä, ja tuoteanalyysi on vain viitteellinen eikä taattu koostumusalue. Terästuotteen tai aihion tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen viitatusta standardista GB/T222—1984 eikä sulatusrajoja lievennetä automaattisesti.
Koostumusehdot
GB/T 3077—1999, taulukon 1 sulatusanalyysi, massaosuus wt%; tämä tietue käyttää todellista painosta 1999 eikä sitä korvata painoksella 2015. Taulukon ilman A-merkintää olevat materiaalilajit tilataan laatuteräksenä; taulukko 2, alkuaineet P/S/Cu ja jäännösalkuaine Mo vastaavan laatuluokan mukaan. Jäännösalkuaineen Cr/Ni/Mo rajoitus ei korvaa taulukon 1 seoskoostumusta. Standardin koostumus soveltuu myös valanteisiin, aihioihin ja niiden tuotteisiin; tankojen soveltamisalaa sekä mekaanisia ja pintalaatuvaatimuksia ei saa suoraan laajentaa langan kylmätyssäystakuuksi. Ellei sopimus määritä muokkauskäyttöä, oletus on lastuava työstö; kuumapainemuokkauksessa Cu≤0.20%, valitse vastaava ehto. Kohdan 6.1.1.2 jäännösalkuaineet W/V/Ti on analysoitava ja kirjattava ainestodistukseen; yhtenäisen rajan puuttuessa arvoa 0 ei täytetä. Taulukon 1 seosaineen W/V/Ti vaihteluväli säilytetään. Taulukon 1 huomautus 2: sopimuksella tehtävä korotus laatuluokkaan A/E tai muu koostumus vaatii tilauksen erillisen tarkistuksen; materiaalilajeja ei yhdistetä eikä tämän rivin C-vaihteluväliä muuteta automaattisesti. Taulukon 1 huomautus 4: harvinaisten maametallien 0.05% on laskennallinen lisäysmäärä, ja tuoteanalyysi on vain viitteellinen eikä taattu koostumusalue. Terästuotteen tai aihion tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen viitatusta standardista GB/T222—1984 eikä sulatusrajoja lievennetä automaattisesti.
Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet
Laatuteräs; lastuava työstö tai muu kuin kuumapainemuokkaus, taulukon 2 Cu-ylärajan mukaan
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.26 ~ 0.34 |
| Si | 0.17 ~ 0.37 |
| Mn | 0.4 ~ 0.7 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Mo | 0.15 ~ 0.25 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Laatuteräs; kuumapainemuokkaus, 6.1.1.3 Cu≤0.20%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.26 ~ 0.34 |
| Si | 0.17 ~ 0.37 |
| Mn | 0.4 ~ 0.7 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Mo | 0.15 ~ 0.25 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |