← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

28B2-D — Materiaalitiedot

Yhteensä 3 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin 28B2-D ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia 28B2-D?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

28B2-D · Q/320582 SGGT503-2025 (painos 0)

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Kylmätyssäysteräs
Alaluokka
Kylmätyssäysteräs
Materiaalin tuotemuoto
Valssilanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
Aineiston versio
Vuoden 2025 painos 0; julkaistu 2025-10-29, voimaan 2025-11-07
Aineiston nimi
Autoteollisuuden kiinnittimiin tarkoitettu kuumavalssattu kylmätyssäysteräsvalssilanka
Taulukon sijainti
Taulukko 1
PDF-tiedoston fyysinen sivu
5
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Valmistaja
Jiangsu Shagang Iron & Steel Co., Ltd.

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.

IIW / CEV:0.4700–0.6100 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):≥ 0.3390 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V; alkuaineelle B ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3800–0.4675 Valmistajan aineiston vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei standardin takaamia arvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.28 ~ 0.32
Si≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.9 ~ 1.1
P≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.015 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.2 ~ 0.35
B≥ 0.0008 (ylärajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Shagang Q/320582 SGGT503-2025 (painos 0), taulukko 1, rivi 36 (PDF-sivu 5), sulatusanalyysi wt%; sovelletaan standardissa määritettyyn kuumavalssattuun valssilankaan. Jos taulukossa 1 määrätään toisin, kyseisen rivin rajat ovat ensisijaisia. Tilaus ja todellinen toimitus vahvistetaan erikseen; tämä ei ole Ruixiongin toimituslupaus.

Koostumusehdot

Taulukon 1 sulatusanalyysin massaosuus wt%; taulukon viiva ei tarkoita nollaa eikä sen perusteella täytetä luettelemattomia alkuaineita nollilla. / Kohdan 6.1.3 jäännösalkuaineet Cr≤0.20%, Ni≤0.20%, Cu≤0.20% ja Mo≤0.05%; taulukon 1 erilliset määräykset vastaavan materiaalilajin mukaan. / Soveltuva tuote on autokiinnittimien kiertämättä ja hallitusti jäähdyttäen kuumavalssattu valssilanka, halkaisija 5.0–38mm; toimitustila on kuumavalssattu. / Taulukon 2 happi ≤30×10⁻⁶ ja typpi ≤70×10⁻⁶ eivät sisälly massaosuuden wt% seosalkuainekenttiin. / Kohtien 6.8/6.9 kovuus ja mekaaniset tiedot ovat vain mittausraporttiin eivätkä toimitusperuste, joten yleisiä mekaanisia lukuarvoja ei ole täytetty.

Tarkistuksen selitys

Valmistajan vuoden 2025 painoksen 0 taulukko 1 ja kohta 6.1.3 tarkistettu riveittäin; vesileiman peittämät tekstisolut tarkistettu erikseen renderöidyltä alkuperäissivulta.

28B2-D · Q/320582 SGY503-2024 (painos 2)

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Kylmätyssäysteräs
Alaluokka
Kylmätyssäysteräs
Materiaalin tuotemuoto
Valssilanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
Aineiston versio
Vuoden 2024 painos 2; julkaistu 2025-02-14, voimaan 2025-02-18
Aineiston nimi
Autoteollisuuden kiinnittimiin tarkoitettu kuumavalssattu kylmätyssäysteräsvalssilanka
Taulukon sijainti
Taulukko 1
PDF-tiedoston fyysinen sivu
6
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Valmistaja
Jiangsu Shagang Group Co., Ltd.

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.

IIW / CEV:0.4700–0.6100 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):≥ 0.3390 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V; alkuaineelle B ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3800–0.4675 Valmistajan aineiston vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei standardin takaamia arvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.28 ~ 0.32
Si≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.9 ~ 1.1
P≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.015 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.2 ~ 0.35
B≥ 0.0008 (ylärajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Shagang Q/320582 SGY503-2024 (painos 2), taulukko 1, rivi 34 (skannatun PDF-aineiston sivu 6), sulatusanalyysi wt%; vanha painos, joka tuli voimaan vuoden 2025 kuussa 2, säilytetään erillisenä vuoden SGGT503—2025 painoksesta 0. Tilaus ja toimitus vahvistetaan erikseen; tämä ei ole Ruixiongin toimituslupaus.

Koostumusehdot

Vuoden 2024 painoksen 2 skannatun alkuperäisasiakirjan taulukon 1 sulatusanalyysin massaosuus wt%; viiva ei tarkoita nollaa. / Kohdan 6.1.3 jäännösalkuaineet Cr≤0.20%, Ni≤0.20%, Cu≤0.20% ja Mo≤0.05%; taulukon 1 erilliset määräykset vastaavan materiaalilajin mukaan. / Taulukon 1 sarake AlT on kokonaisalumiinin alaraja; B on vanhassa painoksessa itsenäinen sarake ja alkuaineet Ti, Ni, V ja muut huomautussarakkeessa. / Taulukon 2 happi ≤30×10⁻⁶ ja typpi ≤70×10⁻⁶ eivät sisälly massaosuuden wt% seosalkuainekenttiin. / Soveltuva tuote on autokiinnittimien kuumavalssattu valssilanka; kohtien 6.8/6.9 mitattu kovuus ja mekaaniset tiedot eivät ole toimitusperuste eikä yleisiä ominaisuuksia ole täytetty.

Tarkistuksen selitys

Vuoden 2024 painoksen 2 skannatun alkuperäistekstin taulukko 1 tarkistettu visuaalisesti riveittäin; samannimisten materiaalilajien koostumus vastaa vuoden 2025 painosta 0. Vanhasta painoksesta puuttuvat ML35-D ja SAE1018-D.

28B2-D · Q/320582 SGY503-2024 (painos 1)

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Kylmätyssäysteräs
Alaluokka
Kylmätyssäysteräs
Materiaalin tuotemuoto
Valssilanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
Aineiston versio
Vuoden 2024 painos 1; julkaistu 2024-04-26, voimaan 2024-05-01
Aineiston nimi
Autoteollisuuden kiinnittimiin tarkoitettu kuumavalssattu kylmätyssäysteräsvalssilanka
Taulukon sijainti
Taulukko 1
PDF-tiedoston fyysinen sivu
6
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Valmistaja
Jiangsu Shagang Group Co., Ltd.

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.

IIW / CEV:0.4700–0.6100 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):≥ 0.3390 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V; alkuaineelle B ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3800–0.4675 Valmistajan aineiston vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei standardin takaamia arvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.28 ~ 0.32
Si≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.9 ~ 1.1
P≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.015 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.2 ~ 0.35
B≥ 0.0008 (ylärajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Shagang Q/320582 SGY503-2024 (painos 1), taulukko 1, rivi 34 (PDF-sivu 6), sulatusanalyysi wt%; esitetään erikseen tämän painoksen alkuperäisillä materiaalilajeilla ja arvoilla. Tilaus ja todellinen toimitus vahvistetaan erikseen; tämä ei ole Ruixiongin toimituslupaus.

Koostumusehdot

Vuoden 2024 painoksen 1 taulukon 1 sulatusanalyysin massaosuus wt%; viiva ei tarkoita nollaa. / Kohdan 6.1.3 jäännösalkuaineet Cr≤0.20%, Ni≤0.20%, Cu≤0.20% ja Mo≤0.05%; taulukon 1 erilliset määräykset vastaavan materiaalilajin mukaan. / Sarake AlT on kokonaisalumiinin alaraja, B itsenäinen sarake ja alkuaineet Ti, V ja muut huomautussarakkeessa; materiaalilajin päätteet ovat täsmälleen tämän painoksen alkuperäistaulukon mukaan. / Taulukon 2 happi ≤30×10⁻⁶ ja typpi ≤70×10⁻⁶ eivät sisälly massaosuuden wt% seosalkuainekenttiin. / Kohtien 6.10/6.11 mitattu kovuus ja mekaaniset tiedot eivät ole toimitusperuste eikä yleisiä ominaisuuksia ole täytetty.

Tarkistuksen selitys

Valmistajan vuoden 2024 painoksen 1 taulukosta 1 poimittu suoraan musta alkuperäisteksti ja tarkistettu riveittäin; sininen julkinen vesileima on jätetty pois poimintakerroksesta.
WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group