← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

20CRMOA — Materiaalitiedot

Yhteensä 2 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin 20CRMOA ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia 20CRMOA?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

20CrMoA · GB/T 3077-2015

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seostettu rakenneteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
GB/T 3077-2015
Taulukon sijainti
Taulukko 1 ja taulukko 2; taulukon 1 loppuhuomautuksen A/E nimeämissäännöt

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.4267–0.6633 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2457–0.3765 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2650–0.4100 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.17 ~ 0.24
Mn0.4 ~ 0.7
Cr0.8 ~ 1.1
Mo0.15 ~ 0.25
Si0.17 ~ 0.37
P≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Standardin GB/T3077-2015 taulukko 1 on sulatusanalyysi, taulukko 2 esittää alkuaineiden P/S ja jäännösalkuaineiden vaatimukset. Taulukon 1 loppuhuomautus sallii kaikkien materiaalilajien tilaamisen korkeassa tai erityisessä laatuluokassa, jolloin materiaalilajin tunnukseen lisätään vastaavasti A/E; tämän tietueen laatuluokka on korkean laatuluokan teräs. Kuumapainemuokkauksen teräkselle Cu≤0.20%; tavanomaista alkuaineen Cu ylärajaa ei saa soveltaa tähän käyttötarkoitukseen. Taulukon 1 nimenomainen seosvaihteluväli on ensisijainen; määrittämätön Cr/Ni/Mo käyttää taulukon 2 jäännösylärajaa, eikä seosaineelle saa lisäksi asettaa jäännösylärajaa. Sn/Sb/As on analysoitava ja kirjattava ainestodistukseen; tarvittaessa rajoista sovitaan, eikä tässä keksitä yhtenäistä lukuarvorajaa. Tuoteanalyysin poikkeamat käytetään erikseen standardin GB/T222 mukaan eikä sulatusanalyysin vaihteluväliä suoraan laajenneta. Mekaaniset ominaisuudet vaativat koekappaleen mittojen sekä suositellun lämpökäsittelyn ja toimitusehtojen huomioimista; tämä koostumustarkistus ei tarkoita ominaisuuksien tarkistamista.

Koostumusehdot

Standardin GB/T3077-2015 taulukko 1 on sulatusanalyysi, taulukko 2 esittää alkuaineiden P/S ja jäännösalkuaineiden vaatimukset. Taulukon 1 loppuhuomautus sallii kaikkien materiaalilajien tilaamisen korkeassa tai erityisessä laatuluokassa, jolloin materiaalilajin tunnukseen lisätään vastaavasti A/E; tämän tietueen laatuluokka on korkean laatuluokan teräs. Kuumapainemuokkauksen teräkselle Cu≤0.20%; tavanomaista alkuaineen Cu ylärajaa ei saa soveltaa tähän käyttötarkoitukseen. Taulukon 1 nimenomainen seosvaihteluväli on ensisijainen; määrittämätön Cr/Ni/Mo käyttää taulukon 2 jäännösylärajaa, eikä seosaineelle saa lisäksi asettaa jäännösylärajaa. Sn/Sb/As on analysoitava ja kirjattava ainestodistukseen; tarvittaessa rajoista sovitaan, eikä tässä keksitä yhtenäistä lukuarvorajaa. Tuoteanalyysin poikkeamat käytetään erikseen standardin GB/T222 mukaan eikä sulatusanalyysin vaihteluväliä suoraan laajenneta. Mekaaniset ominaisuudet vaativat koekappaleen mittojen sekä suositellun lämpökäsittelyn ja toimitusehtojen huomioimista; tämä koostumustarkistus ei tarkoita ominaisuuksien tarkistamista.

Tarkistuksen selitys

Taulukko 1/2 ja laatuluokkasäännöt tarkistettu

20CrMoA · Q/BQB 517-2023

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Kylmätyssäysteräs
Materiaalin tuotemuoto
Kuumavalssattu kylmätyssäysteräsvalssilanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
Q/BQB 517—2023
Taulukon sijainti
6.1.1 / taulukko 1, rivi 84, huomautus a
PDF-tiedoston fyysinen sivu
11
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi

Lähdeaineisto

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.4900–0.7150 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2700–0.3842 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3000–0.4287 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.6 ~ 0.85
P≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2
Mo0.15 ~ 0.35
Ni≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Q/BQB 517—2023, Baosteelin virallisen verkkosivuston alkuperäistekstin taulukko 1, rivi 84; sulatusanalyysin massaosuus wt%. Taulukon huomautuksen a jäännösalkuaineet Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; jos tällä rivillä määrätään toisin, noudatetaan kyseisen alkuaineen rivikohtaista vaatimusta. Luettelemattomia alkuaineita ja erityissopimuksen vaatimuksia ei saa käsitellä nollina tai oletusarvoisina takuuarvoina; tuoteanalyysin sallitut poikkeamat määräytyvät erikseen standardin GB/T 222 mukaan. Valssilanka toimitetaan kuumavalssattuna; tunnuksen Z1 tiukennetut P/S-vaatimukset sekä pinnan tai sulkeumien erityislaatu on vahvistettava normatiivisen liitteen A ja sopimuksen tilauskoodin perusteella. Kiinteitä mekaanisia ominaisuuksia ei päätellä koostumustaulukosta.

Koostumusehdot

Q/BQB 517—2023, Baosteelin virallisen verkkosivuston alkuperäistekstin taulukko 1, rivi 84; sulatusanalyysin massaosuus wt%. Taulukon huomautuksen a jäännösalkuaineet Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; jos tällä rivillä määrätään toisin, noudatetaan kyseisen alkuaineen rivikohtaista vaatimusta. Luettelemattomia alkuaineita ja erityissopimuksen vaatimuksia ei saa käsitellä nollina tai oletusarvoisina takuuarvoina; tuoteanalyysin sallitut poikkeamat määräytyvät erikseen standardin GB/T 222 mukaan. Valssilanka toimitetaan kuumavalssattuna; tunnuksen Z1 tiukennetut P/S-vaatimukset sekä pinnan tai sulkeumien erityislaatu on vahvistettava normatiivisen liitteen A ja sopimuksen tilauskoodin perusteella. Kiinteitä mekaanisia ominaisuuksia ei päätellä koostumustaulukosta.

Tarkistuksen selitys

Baosteelin virallisen verkkosivuston alkuperäisen Q/BQB517:2023-aineiston taulukon 1 kaikki 104 riviä ja taulukon 2 kaikki 34 riviä tarkistettu riveittäin; ei sekoiteta vanhaan painokseen.Näytä vastaava tuote →
WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group