← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

20CRMNTI — Materiaalitiedot

Yhteensä 5 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin 20CRMNTI ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia 20CRMNTI?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

20CrMnTi · GB/T 3077-2015

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seostettu rakenneteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
GB/T 3077-2015
Taulukon sijainti
Taulukko 1 ja taulukko 2; taulukon 1 loppuhuomautuksen A/E nimeämissäännöt

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.5033–0.7333 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2657–0.3890 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3000–0.4375 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.17 ~ 0.23
Mn0.8 ~ 1.1
Cr1.0 ~ 1.3
Si0.17 ~ 0.37
Ti0.04 ~ 0.1
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Standardin GB/T3077-2015 taulukko 1 on sulatusanalyysi, taulukko 2 esittää alkuaineiden P/S ja jäännösalkuaineiden vaatimukset. Taulukon 1 loppuhuomautus sallii kaikkien materiaalilajien tilaamisen korkeassa tai erityisessä laatuluokassa, jolloin materiaalilajin tunnukseen lisätään vastaavasti A/E; tämän tietueen laatuluokka on laatuteräs. Kuumapainemuokkauksen teräkselle Cu≤0.20%; tavanomaista alkuaineen Cu ylärajaa ei saa soveltaa tähän käyttötarkoitukseen. Taulukon 1 nimenomainen seosvaihteluväli on ensisijainen; määrittämätön Cr/Ni/Mo käyttää taulukon 2 jäännösylärajaa, eikä seosaineelle saa lisäksi asettaa jäännösylärajaa. Sn/Sb/As on analysoitava ja kirjattava ainestodistukseen; tarvittaessa rajoista sovitaan, eikä tässä keksitä yhtenäistä lukuarvorajaa. Tuoteanalyysin poikkeamat käytetään erikseen standardin GB/T222 mukaan eikä sulatusanalyysin vaihteluväliä suoraan laajenneta. Mekaaniset ominaisuudet vaativat koekappaleen mittojen sekä suositellun lämpökäsittelyn ja toimitusehtojen huomioimista; tämä koostumustarkistus ei tarkoita ominaisuuksien tarkistamista.

Koostumusehdot

Standardin GB/T3077-2015 taulukko 1 on sulatusanalyysi, taulukko 2 esittää alkuaineiden P/S ja jäännösalkuaineiden vaatimukset. Taulukon 1 loppuhuomautus sallii kaikkien materiaalilajien tilaamisen korkeassa tai erityisessä laatuluokassa, jolloin materiaalilajin tunnukseen lisätään vastaavasti A/E; tämän tietueen laatuluokka on laatuteräs. Kuumapainemuokkauksen teräkselle Cu≤0.20%; tavanomaista alkuaineen Cu ylärajaa ei saa soveltaa tähän käyttötarkoitukseen. Taulukon 1 nimenomainen seosvaihteluväli on ensisijainen; määrittämätön Cr/Ni/Mo käyttää taulukon 2 jäännösylärajaa, eikä seosaineelle saa lisäksi asettaa jäännösylärajaa. Sn/Sb/As on analysoitava ja kirjattava ainestodistukseen; tarvittaessa rajoista sovitaan, eikä tässä keksitä yhtenäistä lukuarvorajaa. Tuoteanalyysin poikkeamat käytetään erikseen standardin GB/T222 mukaan eikä sulatusanalyysin vaihteluväliä suoraan laajenneta. Mekaaniset ominaisuudet vaativat koekappaleen mittojen sekä suositellun lämpökäsittelyn ja toimitusehtojen huomioimista; tämä koostumustarkistus ei tarkoita ominaisuuksien tarkistamista.

Tarkistuksen selitys

Taulukko 1/2 ja laatuluokkasäännöt tarkistettu

20CrMnTi · Q/BQB 517-2023

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Kylmätyssäysteräs
Materiaalin tuotemuoto
Kuumavalssattu kylmätyssäysteräsvalssilanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
Q/BQB 517—2023
Taulukon sijainti
6.1.1 / taulukko 1, rivi 99, huomautukset a ja c
PDF-tiedoston fyysinen sivu
12
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi

Lähdeaineisto

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.5033–0.7200 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2657–0.3823 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3000–0.4300 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.17 ~ 0.23
Si0.17 ~ 0.37
Mn0.8 ~ 1.1
P≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr1.0 ~ 1.3
Mo≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ti0.04 ~ 0.1
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Q/BQB 517—2023, Baosteelin virallisen verkkosivun alkuperäisen tekstin taulukon 1 rivi 99; sulatusanalyysi, massaosuus wt%. Taulukon alapuolisen huomautuksen a jäännösalkuaineet Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20 ja Mo≤0.06 wt%; jos tämän rivin alkuaineelle määrätään muuta, rivin vaatimus on ensisijainen. Luettelemattomia alkuaineita ja erityisiä sopimusvaatimuksia ei saa käsitellä nollina tai oletustakuina; tuoteanalyysin sallitut poikkeamat erikseen standardin GB/T 222 mukaan. Valssilanka toimitetaan kuumavalssattuna; Z1, tiukennettu P/S sekä pinnan tai sulkeumien erityislaatu on vahvistettava velvoittavan liitteen A ja sopimuksen tilauskoodin mukaan. Koostumustaulukosta ei päätellä kiinteitä mekaanisia ominaisuuksia. Taulukon 1 huomautus c vaatii laatutodistukseen alkuaineiden W ja V toteutuneet arvot; tämä rivi ei anna alkuaineelle W koostumusvaihteluväliä eikä oletusrajaa täytetä.

Koostumusehdot

Q/BQB 517—2023, Baosteelin virallisen verkkosivun alkuperäisen tekstin taulukon 1 rivi 99; sulatusanalyysi, massaosuus wt%. Taulukon alapuolisen huomautuksen a jäännösalkuaineet Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20 ja Mo≤0.06 wt%; jos tämän rivin alkuaineelle määrätään muuta, rivin vaatimus on ensisijainen. Luettelemattomia alkuaineita ja erityisiä sopimusvaatimuksia ei saa käsitellä nollina tai oletustakuina; tuoteanalyysin sallitut poikkeamat erikseen standardin GB/T 222 mukaan. Valssilanka toimitetaan kuumavalssattuna; Z1, tiukennettu P/S sekä pinnan tai sulkeumien erityislaatu on vahvistettava velvoittavan liitteen A ja sopimuksen tilauskoodin mukaan. Koostumustaulukosta ei päätellä kiinteitä mekaanisia ominaisuuksia. Taulukon 1 huomautus c vaatii laatutodistukseen alkuaineiden W ja V toteutuneet arvot; tämä rivi ei anna alkuaineelle W koostumusvaihteluväliä eikä oletusrajaa täytetä.

Tarkistuksen selitys

Baosteelin virallisen verkkosivuston alkuperäisen Q/BQB517:2023-aineiston taulukon 1 kaikki 104 riviä ja taulukon 2 kaikki 34 riviä tarkistettu riveittäin; ei sekoiteta vanhaan painokseen.Näytä vastaava tuote →

20CrMnTi · GB/T 3078-2019

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seostettu rakenneteräs
Materiaalin tuotemuoto
Kylmävedetty tanko
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
GB/T 3078-2019

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.5033–0.7333 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2657–0.3890 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3000–0.4375 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.17 ~ 0.23
Mn0.8 ~ 1.1
Cr1.0 ~ 1.3
Si0.17 ~ 0.37
Ti0.04 ~ 0.1
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Standardin GB/T3078—2019 kohta 7.1.1: laadukas hiilirakenneteräs noudattaa standardia GB/T699 ja seostettu rakenneteräs standardia GB/T3077; viitattu koostumusstandardi on esitettävä samalla. Taulukon 2 rivi 44 sisältää tämän materiaalilajin. Eri toimitustilojen kovuus esitetään taulukon 2 mukaan erillisinä ehtoina. Todellinen käyttötarkoitus ja toimitustila tarkistetaan erikseen, eikä niiden täyttymistä oleteta. Kylmävedetyt terästangot / kylmävedetyt hiotut pyörötangot; tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen standardin GB/T222 mukaan eikä niitä lisätä sulatusanalyysin vaihteluväleihin. Standardin GB/T3077-2015 taulukko 1 on sulatusanalyysi ja taulukko 2 sisältää vaatimukset P/S ja jäännösalkuaineille. Taulukon 1 loppuhuomautus sallii kaikkien materiaalilajien tilaamisen korkean/erittäin korkean laatuluokan teräksenä, jolloin nimen perään lisätään vastaavasti A/E. Tämän tietueen laatuluokka on laatuteräs. Kuumapainemuokkaukseen tarkoitetulle teräkselle Cu≤0.20%; tavanomaista Cu-ylärajaa ei saa käyttää tähän tarkoitukseen. Taulukon 1 nimenomaiset seospitoisuusvälit ovat ensisijaisia; määrittämättömiin alkuaineisiin Cr/Ni/Mo sovelletaan taulukon 2 jäännöspitoisuuden ylärajoja, mutta seosalkuaineisiin ei lisätä jäännöspitoisuusrajaa. Sn/Sb/As on analysoitava ja kirjattava ainestodistukseen, ja tarvittaessa rajoituksista sovitaan; tässä ei keksitä yleisiä numeerisia rajoja. Tuoteanalyysin poikkeamia käytetään erikseen standardin GB/T222 mukaan eikä niillä suoraan laajenneta sulatusanalyysin vaihteluvälejä. Mekaaniset ominaisuudet riippuvat koesauvan mitoista sekä suositellusta lämpökäsittelystä/toimitusehdoista; tämä koostumustarkistus ei tarkoita ominaisuuksien tarkistamista.

Koostumusehdot

Standardin GB/T3078—2019 kohta 7.1.1: laadukas hiilirakenneteräs noudattaa standardia GB/T699 ja seostettu rakenneteräs standardia GB/T3077; viitattu koostumusstandardi on esitettävä samalla. Taulukon 2 rivi 44 sisältää tämän materiaalilajin. Eri toimitustilojen kovuus esitetään taulukon 2 mukaan erillisinä ehtoina. Todellinen käyttötarkoitus ja toimitustila tarkistetaan erikseen, eikä niiden täyttymistä oleteta. Kylmävedetyt terästangot / kylmävedetyt hiotut pyörötangot; tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen standardin GB/T222 mukaan eikä niitä lisätä sulatusanalyysin vaihteluväleihin. Standardin GB/T3077-2015 taulukko 1 on sulatusanalyysi ja taulukko 2 sisältää vaatimukset P/S ja jäännösalkuaineille. Taulukon 1 loppuhuomautus sallii kaikkien materiaalilajien tilaamisen korkean/erittäin korkean laatuluokan teräksenä, jolloin nimen perään lisätään vastaavasti A/E. Tämän tietueen laatuluokka on laatuteräs. Kuumapainemuokkaukseen tarkoitetulle teräkselle Cu≤0.20%; tavanomaista Cu-ylärajaa ei saa käyttää tähän tarkoitukseen. Taulukon 1 nimenomaiset seospitoisuusvälit ovat ensisijaisia; määrittämättömiin alkuaineisiin Cr/Ni/Mo sovelletaan taulukon 2 jäännöspitoisuuden ylärajoja, mutta seosalkuaineisiin ei lisätä jäännöspitoisuusrajaa. Sn/Sb/As on analysoitava ja kirjattava ainestodistukseen, ja tarvittaessa rajoituksista sovitaan; tässä ei keksitä yleisiä numeerisia rajoja. Tuoteanalyysin poikkeamia käytetään erikseen standardin GB/T222 mukaan eikä niillä suoraan laajenneta sulatusanalyysin vaihteluvälejä. Mekaaniset ominaisuudet riippuvat koesauvan mitoista sekä suositellusta lämpökäsittelystä/toimitusehdoista; tämä koostumustarkistus ei tarkoita ominaisuuksien tarkistamista.

Tarkistuksen selitys

Standardin GB/T3078—2019 taulukon 2 materiaalilajirivit ja kohdan 7.1.1 viittaus tarkistettu. Koostumus tulee standardin GB/T 3077-2015 tarkistetusta alkuperäispainoksesta, ei standardin GB/T3078 erillisestä koostumustaulukosta

Toimitustilan kovuus (ehdot esitetään erikseen)

GB/T 3078-2019 · taulukon 2 toimitustilan kovuus ja huomautus a; 7.3/7.4 · PDF-sivut 6, 7 · HBW · lähteen SHA-256 29469018100b4553c22b1ea5e089516fa955843022f21c18f5a0720f1a74b7a4

Standardin ehtojen mukaisia tietoja, eivät toimitettavan sulatuksen tai erän mittaustuloksia; todellinen toimitustila, käyttötarkoitus ja sopimus on vahvistettava.

Toimitetaan kylmävedettynä tai kylmävedettynä ja hiottuna; taulukon 2 tavanomaisen käyttötarkoituksen ehdot. Kuumapainemuokkauskäyttö on tarkistettava erikseen kohdan 7.4.2 mukaan

HBW: ≤ 255 (alarajaa ei ilmoitettu) HBW

Toimitus hehkutetussa, kirkashehkutetussa, korkeassa lämpötilassa päästetyssä tai normalisoinnin jälkeen päästetyssä tilassa; toimitus normalisoituna on tämän ulkopuolella ja sovitaan osapuolten välillä kohdan 7.4.1 mukaisesti.

HBW: ≤ 207 (alarajaa ei ilmoitettu) HBW

20CrMnTi · BEXG 021-2020

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Kylmätyssäysteräs
Alaluokka
Kylmätyssäysteräs
Materiaalin tuotemuoto
Valssilanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
Aineiston versio
BEXG 021-2020, kannessa kuudestoista tarkistus, julkaistu ja tullut voimaan 2020-12-29; vain tällä koneella nähty uusin alkuperäisteksti
Aineiston nimi
Autoteollisuuden osien kylmätyssäysteräsvalssilangan tekniset toimitusehdot
Taulukon sijainti
Taulukko 1
PDF-tiedoston fyysinen sivu
3
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Valmistaja
Baoshan Iron & Steel Co., Ltd.

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.

IIW / CEV:0.5033–0.7200 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2657–0.3823 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3000–0.4300 Valmistajan aineiston vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei standardin takaamia arvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.17 ~ 0.23
Si0.17 ~ 0.37
Mn0.8 ~ 1.1
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr1.0 ~ 1.3
Ti0.04 ~ 0.1
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Baosteel BEXG 021-2020, taulukko 1, rivi 2, PDF-sivu 3; sulatuskoostumus wt%, kuumavalssattu valssilanka. 2020 on tällä koneella nähty alkuperäistekstin painos, eikä sitä väitetä yrityksen nykyiseksi uusimmaksi painokseksi. Erityisehdot ja todellinen toimitus vahvistetaan erikseen.

Koostumusehdot

Taulukko 1 ja sen jatko esittävät sulatuskoostumuksen yksikössä massaosuus wt%; tuote on autonosien kuumavalssattu valssilanka. / Ellei erikseen mainita, jäännösalkuaineiden ehdot ovat Cr≤0.20%, Ni≤0.20%, Cu≤0.20% ja Mo≤0.06%; taulukon ja lisäselitysten erilliset määräykset ovat ensisijaisia. / Viiva ei tarkoita nollaa; taulukon ulkopuolisia koostumustietoja ei täytetä materiaalilajin nimen tai viitatun standardin perusteella päättelemällä. / Ainestodistukseen kirjataan alkuaineiden W ja V toteutuneet arvot; alkuperäinen taulukko ei anna itsenäisiä rajoja.

Tarkistuksen selitys

Taulukon 1 alkuperäiskuvat fyysisellä sivulla 3–10 tarkistettu sivuittain; sivun yli jatkuvat loppunumerot ja muut sarakkeet erotettu toisistaan. Kaksi kiistanalaista riviä jätetty pois.

Lähteen alaviite

Ti: 0.04-0.10, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.10; ainestodistukseen kirjataan alkuaineiden W ja V toteutuneet arvot.Näytä vastaava tuote →

20CrMnTi · GB/T 3077-1999

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seostettu rakenneteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
GB/T 3077-1999
Taulukon sijainti
Taulukko 1, järjestysnumero 59 ja huomautus 1–4; taulukko 2; 6.1.1–6.1.2
PDF-tiedoston fyysinen sivu
6、7、8
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi, ei tuoteanalyysi

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Laatuteräs; lastuava työstö tai muu kuin kuumapainemuokkaus, taulukon 2 Cu-ylärajan mukaan
IIW / CEV:0.5033–0.7433 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2657–0.3923 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3000–0.4425 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Laatuteräs; kuumapainemuokkaus, 6.1.1.3 Cu≤0.20%
IIW / CEV:0.5033–0.7367 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2657–0.3873 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3000–0.4375 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.17 ~ 0.23
Si0.17 ~ 0.37
Mn0.8 ~ 1.1
Cr1 ~ 1.3
Ti0.04 ~ 0.1
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

GB/T 3077—1999, taulukon 1 sulatusanalyysi, massaosuus wt%; tämä tietue käyttää todellista painosta 1999 eikä sitä korvata painoksella 2015. Taulukon ilman A-merkintää olevat materiaalilajit tilataan laatuteräksenä; taulukko 2, alkuaineet P/S/Cu ja jäännösalkuaine Mo vastaavan laatuluokan mukaan. Jäännösalkuaineen Cr/Ni/Mo rajoitus ei korvaa taulukon 1 seoskoostumusta. Standardin koostumus soveltuu myös valanteisiin, aihioihin ja niiden tuotteisiin; tankojen soveltamisalaa sekä mekaanisia ja pintalaatuvaatimuksia ei saa suoraan laajentaa langan kylmätyssäystakuuksi. Ellei sopimus määritä muokkauskäyttöä, oletus on lastuava työstö; kuumapainemuokkauksessa Cu≤0.20%, valitse vastaava ehto. Kohdan 6.1.1.2 jäännösalkuaineet W/V/Ti on analysoitava ja kirjattava ainestodistukseen; yhtenäisen rajan puuttuessa arvoa 0 ei täytetä. Taulukon 1 seosaineen W/V/Ti vaihteluväli säilytetään. Taulukon 1 huomautus 2: sopimuksella tehtävä korotus laatuluokkaan A/E tai muu koostumus vaatii tilauksen erillisen tarkistuksen; materiaalilajeja ei yhdistetä eikä tämän rivin C-vaihteluväliä muuteta automaattisesti. Taulukon 1 huomautus 4: harvinaisten maametallien 0.05% on laskennallinen lisäysmäärä, ja tuoteanalyysi on vain viitteellinen eikä taattu koostumusalue. Terästuotteen tai aihion tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen viitatusta standardista GB/T222—1984 eikä sulatusrajoja lievennetä automaattisesti.

Koostumusehdot

GB/T 3077—1999, taulukon 1 sulatusanalyysi, massaosuus wt%; tämä tietue käyttää todellista painosta 1999 eikä sitä korvata painoksella 2015. Taulukon ilman A-merkintää olevat materiaalilajit tilataan laatuteräksenä; taulukko 2, alkuaineet P/S/Cu ja jäännösalkuaine Mo vastaavan laatuluokan mukaan. Jäännösalkuaineen Cr/Ni/Mo rajoitus ei korvaa taulukon 1 seoskoostumusta. Standardin koostumus soveltuu myös valanteisiin, aihioihin ja niiden tuotteisiin; tankojen soveltamisalaa sekä mekaanisia ja pintalaatuvaatimuksia ei saa suoraan laajentaa langan kylmätyssäystakuuksi. Ellei sopimus määritä muokkauskäyttöä, oletus on lastuava työstö; kuumapainemuokkauksessa Cu≤0.20%, valitse vastaava ehto. Kohdan 6.1.1.2 jäännösalkuaineet W/V/Ti on analysoitava ja kirjattava ainestodistukseen; yhtenäisen rajan puuttuessa arvoa 0 ei täytetä. Taulukon 1 seosaineen W/V/Ti vaihteluväli säilytetään. Taulukon 1 huomautus 2: sopimuksella tehtävä korotus laatuluokkaan A/E tai muu koostumus vaatii tilauksen erillisen tarkistuksen; materiaalilajeja ei yhdistetä eikä tämän rivin C-vaihteluväliä muuteta automaattisesti. Taulukon 1 huomautus 4: harvinaisten maametallien 0.05% on laskennallinen lisäysmäärä, ja tuoteanalyysi on vain viitteellinen eikä taattu koostumusalue. Terästuotteen tai aihion tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen viitatusta standardista GB/T222—1984 eikä sulatusrajoja lievennetä automaattisesti.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Laatuteräs; lastuava työstö tai muu kuin kuumapainemuokkaus, taulukon 2 Cu-ylärajan mukaan

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.17 ~ 0.23
Si0.17 ~ 0.37
Mn0.8 ~ 1.1
Cr1 ~ 1.3
Ti0.04 ~ 0.1
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu)

Laatuteräs; kuumapainemuokkaus, 6.1.1.3 Cu≤0.20%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.17 ~ 0.23
Si0.17 ~ 0.37
Mn0.8 ~ 1.1
Cr1 ~ 1.3
Ti0.04 ~ 0.1
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu)

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Painoksen 1999 alkuperäiskuvien taulukon 1 koostumus, taulukko 2 ja asiaankuuluvat kohdat tarkistettu; sulatusanalyysi, laatuluokat ja kuumamuokkausehdot säilytetään erillisinä.
WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group