← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

1521 — Materiaalitiedot

Yhteensä 1 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin 1521 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia 1521?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

1521 · SAE J403-2014

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Hiiliteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
SAE J403-2014
Taulukon sijainti
Taulukko 2
PDF-tiedoston fyysinen sivu
6
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi (valukerta tai sulatus)

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot ja saumattomat putket (taulukon 2 otsikossa ei mainita valssilankaa); jäännösalkuaineiden ryhmä B (oletus, ellei muuta sovita)
IIW / CEV:0.3633–0.5553 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2350–0.3357 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, V, B; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2900–0.4098 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot ja saumattomat putket (taulukon 2 otsikossa ei mainita valssilankaa); jäännösalkuaineiden ryhmä A
IIW / CEV:0.3633–0.5320 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2350–0.3248 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, V, B; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2900–0.3985 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot ja saumattomat putket (taulukon 2 otsikossa ei mainita valssilankaa); jäännösalkuaineiden ryhmä C
IIW / CEV:0.3633–0.6007 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2350–0.3497 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, V, B; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2900–0.4270 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot ja saumattomat putket (taulukon 2 otsikossa ei mainita valssilankaa); jäännösalkuaineiden ryhmä D (ei raja-arvoja, mutta raportoitava)
IIW / CEV:0.3633–0.4633 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2350–0.3000 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2900–0.3700 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Litteiden tuotteiden ryhmä: levyt, nauhat ja ohuet levyt (taulukon 2 otsikon ja huomautuksen 1 soveltamisalojen leikkaus); jäännösalkuaineiden ryhmä B (oletus, ellei muuta sovita)
IIW / CEV:0.3633–0.5553 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2350–0.3357 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, V, B; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2900–0.4098 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Litteiden tuotteiden ryhmä: levyt, nauhat ja ohuet levyt (taulukon 2 otsikon ja huomautuksen 1 soveltamisalojen leikkaus); jäännösalkuaineiden ryhmä C
IIW / CEV:0.3633–0.6007 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2350–0.3497 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, V, B; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2900–0.4270 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Litteiden tuotteiden ryhmä: levyt, nauhat ja ohuet levyt (taulukon 2 otsikon ja huomautuksen 1 soveltamisalojen leikkaus); jäännösalkuaineiden ryhmä D (ei raja-arvoja, mutta raportoitava)
IIW / CEV:0.3633–0.4633 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2350–0.3000 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2900–0.3700 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Mn1.1 ~ 1.4
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

SAE J403 Revised JUN2014 Table 2: alkuperäisen valu- tai sulatusanalyysin massaosuus wt%. Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat käsitellään erikseen standardin SAE J409 mukaan, eikä lähdettä J409 käytetä tämän taulukon lieventämiseen. UNS G15210 ja SAE 1521 ovat suoraan tämän taulukon samalla rivillä ilmoitettuja nimiä; muita standardeja tai painoksia ei sekoiteta tähän painokseen. Ellei jäännösalkuaineita määritetä erikseen, oletus on B. A/B/C valitaan asianomaisen tuotemuodon/sopimuksen mukaan. Ryhmälle D ei ole taulukossa rajoja, mutta määrät Cu/Ni/Cr/Mo on silti raportoitava eikä niitä käsitellä nollina. Taulukon vaatimustenmukaisuuden osoittamiseksi on raportoitava alkuaineiden C/Mn/P/S lisäksi Cu/Cr/Ni/Mo/Si; arvon 0.02% alittava pitoisuus voidaan alkuperäistekstin mukaan raportoida muodossa <0.02%. Tämä ei ole yleinen yläraja tai nolla. Litteiden ja pitkien tuotteiden P/S valitaan erikseen eikä laajempia ylärajoja yhdistetä. 1006/1008 Mn valitaan tuotemuodon mukaan taulukon 1 huomautuksen 6/7 perusteella. Alkuaine Si määritetään vain tilauksessa sovittaessa; valssilangan tavallisia vaihtoehtoja ovat ≤0.10, 0.07–0.15, 0.10–0.20, 0.15–0.35, 0.20–0.40, 0.30–0.60%. Muille tuotteille tavallista vaihtoehtoa 0.07–0.15 ei luetella. Sopimusarvo on tarkistettava tuotemuotoa vasten; ilman sopimusta ei täytetä kiinteää Si-arvoa. Taulukon tavallisiin materiaalilajeihin ei lisätä automaattisesti alkuaineita Pb tai B. Erillisellä lyijy-/boorikäsittelyllä valmistettu laji edellyttää merkintää L/B ja vastaavaa UNS-tunnusta. Alkuperäistekstin Pb0.15–0.35% ja B0.0005–0.003% kuuluvat tähän käsittelyehtoon eikä niitä yhdistetä tavalliseen teräkseen. Taulukon 2 otsikko ei sisällä valssilankaa/hitsattuja putkia/profiileja; yleisen taulukkohuomautuksen määritelmä tai merkinnän RODS piivaihtoehto ei laajenna taulukon 2 tuotteiden soveltamisalaa. Litteiden tuotteiden jäännösalkuaineiden ehto A edellyttää erillistä sopimusta. Tässä erässä ehdolle ei anneta lukuarvoja eikä sitä sisällytetä valinnaisen laskennan/automaattisen käänteishaun haaroihin. Pitkien tuotteiden A ja muut perustellut haarat säilytetään erillisinä. Kohta 3.1 ja taulukko 6 edellyttävät alkuaineiden C/Mn/P/S/Si/Al/Cu/Ni/Cr/Mo/Nb(Cb)/Ti/V/B/N raportointia; ostajan vaatimuksesta raportoidaan lisäksi As/Sb. Jos Si/Cu/Ni/Cr/Mo alittaa arvon 0.02%, voidaan raportoida <0.02%; jos Nb/Ti/V alittaa arvon 0.008%, voidaan raportoida <0.008%. Nämä ovat raportointikynnyksiä eivätkä yleisiä koostumuksen ylärajoja; niiden perusteella ei täydennetä nollia tai raja-arvoja.

Koostumusehdot

SAE J403 Revised JUN2014 Table 2: alkuperäisen valu- tai sulatusanalyysin massaosuus wt%. Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat käsitellään erikseen standardin SAE J409 mukaan, eikä lähdettä J409 käytetä tämän taulukon lieventämiseen. UNS G15210 ja SAE 1521 ovat suoraan tämän taulukon samalla rivillä ilmoitettuja nimiä; muita standardeja tai painoksia ei sekoiteta tähän painokseen. Ellei jäännösalkuaineita määritetä erikseen, oletus on B. A/B/C valitaan asianomaisen tuotemuodon/sopimuksen mukaan. Ryhmälle D ei ole taulukossa rajoja, mutta määrät Cu/Ni/Cr/Mo on silti raportoitava eikä niitä käsitellä nollina. Taulukon vaatimustenmukaisuuden osoittamiseksi on raportoitava alkuaineiden C/Mn/P/S lisäksi Cu/Cr/Ni/Mo/Si; arvon 0.02% alittava pitoisuus voidaan alkuperäistekstin mukaan raportoida muodossa <0.02%. Tämä ei ole yleinen yläraja tai nolla. Litteiden ja pitkien tuotteiden P/S valitaan erikseen eikä laajempia ylärajoja yhdistetä. 1006/1008 Mn valitaan tuotemuodon mukaan taulukon 1 huomautuksen 6/7 perusteella. Alkuaine Si määritetään vain tilauksessa sovittaessa; valssilangan tavallisia vaihtoehtoja ovat ≤0.10, 0.07–0.15, 0.10–0.20, 0.15–0.35, 0.20–0.40, 0.30–0.60%. Muille tuotteille tavallista vaihtoehtoa 0.07–0.15 ei luetella. Sopimusarvo on tarkistettava tuotemuotoa vasten; ilman sopimusta ei täytetä kiinteää Si-arvoa. Taulukon tavallisiin materiaalilajeihin ei lisätä automaattisesti alkuaineita Pb tai B. Erillisellä lyijy-/boorikäsittelyllä valmistettu laji edellyttää merkintää L/B ja vastaavaa UNS-tunnusta. Alkuperäistekstin Pb0.15–0.35% ja B0.0005–0.003% kuuluvat tähän käsittelyehtoon eikä niitä yhdistetä tavalliseen teräkseen. Taulukon 2 otsikko ei sisällä valssilankaa/hitsattuja putkia/profiileja; yleisen taulukkohuomautuksen määritelmä tai merkinnän RODS piivaihtoehto ei laajenna taulukon 2 tuotteiden soveltamisalaa. Litteiden tuotteiden jäännösalkuaineiden ehto A edellyttää erillistä sopimusta. Tässä erässä ehdolle ei anneta lukuarvoja eikä sitä sisällytetä valinnaisen laskennan/automaattisen käänteishaun haaroihin. Pitkien tuotteiden A ja muut perustellut haarat säilytetään erillisinä. Kohta 3.1 ja taulukko 6 edellyttävät alkuaineiden C/Mn/P/S/Si/Al/Cu/Ni/Cr/Mo/Nb(Cb)/Ti/V/B/N raportointia; ostajan vaatimuksesta raportoidaan lisäksi As/Sb. Jos Si/Cu/Ni/Cr/Mo alittaa arvon 0.02%, voidaan raportoida <0.02%; jos Nb/Ti/V alittaa arvon 0.008%, voidaan raportoida <0.008%. Nämä ovat raportointikynnyksiä eivätkä yleisiä koostumuksen ylärajoja; niiden perusteella ei täydennetä nollia tai raja-arvoja.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot ja saumattomat putket (taulukon 2 otsikossa ei mainita valssilankaa); jäännösalkuaineiden ryhmä B (oletus, ellei muuta sovita)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Mn1.1 ~ 1.4
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)

Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot ja saumattomat putket (taulukon 2 otsikossa ei mainita valssilankaa); jäännösalkuaineiden ryhmä A

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Mn1.1 ~ 1.4
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)

Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot ja saumattomat putket (taulukon 2 otsikossa ei mainita valssilankaa); jäännösalkuaineiden ryhmä C

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Mn1.1 ~ 1.4
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.12 (alarajaa ei ilmoitettu)

Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot ja saumattomat putket (taulukon 2 otsikossa ei mainita valssilankaa); jäännösalkuaineiden ryhmä D (ei raja-arvoja, mutta raportoitava)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Mn1.1 ~ 1.4
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)

Litteiden tuotteiden ryhmä: levyt, nauhat ja ohuet levyt (taulukon 2 otsikon ja huomautuksen 1 soveltamisalojen leikkaus); jäännösalkuaineiden ryhmä B (oletus, ellei muuta sovita)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Mn1.1 ~ 1.4
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)

Litteiden tuotteiden ryhmä: levyt, nauhat ja ohuet levyt (taulukon 2 otsikon ja huomautuksen 1 soveltamisalojen leikkaus); jäännösalkuaineiden ryhmä C

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Mn1.1 ~ 1.4
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.12 (alarajaa ei ilmoitettu)

Litteiden tuotteiden ryhmä: levyt, nauhat ja ohuet levyt (taulukon 2 otsikon ja huomautuksen 1 soveltamisalojen leikkaus); jäännösalkuaineiden ryhmä D (ei raja-arvoja, mutta raportoitava)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.18 ~ 0.23
Mn1.1 ~ 1.4
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Alkuperäisen 2014-tekstin neljän taulukon 79 rivin koostumussolut, tuotemuotosarakkeet, UNS ja taulukon huomautukset tarkistettu; lähteet ja eri tilausehdot säilytetään erillisinä.
WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group