← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

12CR1MOV — Materiaalitiedot

Yhteensä 2 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin 12CR1MOV ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia 12CR1MOV?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

12Cr1MoV · GB/T 3077-2015

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seostettu rakenneteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
GB/T 3077-2015
Taulukon sijainti
Taulukko 1 ja taulukko 2; taulukon 1 loppuhuomautuksen A/E nimeämissäännöt

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.4067–0.6767 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.1823–0.3307 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.1900–0.3375 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.08 ~ 0.15
Mn0.4 ~ 0.7
Cr0.9 ~ 1.2
Mo0.25 ~ 0.35
Si0.17 ~ 0.37
V0.15 ~ 0.3
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Standardin GB/T3077-2015 taulukko 1 on sulatusanalyysi, taulukko 2 esittää alkuaineiden P/S ja jäännösalkuaineiden vaatimukset. Taulukon 1 loppuhuomautus sallii kaikkien materiaalilajien tilaamisen korkeassa tai erityisessä laatuluokassa, jolloin materiaalilajin tunnukseen lisätään vastaavasti A/E; tämän tietueen laatuluokka on laatuteräs. Kuumapainemuokkauksen teräkselle Cu≤0.20%; tavanomaista alkuaineen Cu ylärajaa ei saa soveltaa tähän käyttötarkoitukseen. Taulukon 1 nimenomainen seosvaihteluväli on ensisijainen; määrittämätön Cr/Ni/Mo käyttää taulukon 2 jäännösylärajaa, eikä seosaineelle saa lisäksi asettaa jäännösylärajaa. Sn/Sb/As on analysoitava ja kirjattava ainestodistukseen; tarvittaessa rajoista sovitaan, eikä tässä keksitä yhtenäistä lukuarvorajaa. Tuoteanalyysin poikkeamat käytetään erikseen standardin GB/T222 mukaan eikä sulatusanalyysin vaihteluväliä suoraan laajenneta. Mekaaniset ominaisuudet vaativat koekappaleen mittojen sekä suositellun lämpökäsittelyn ja toimitusehtojen huomioimista; tämä koostumustarkistus ei tarkoita ominaisuuksien tarkistamista.

Koostumusehdot

Standardin GB/T3077-2015 taulukko 1 on sulatusanalyysi, taulukko 2 esittää alkuaineiden P/S ja jäännösalkuaineiden vaatimukset. Taulukon 1 loppuhuomautus sallii kaikkien materiaalilajien tilaamisen korkeassa tai erityisessä laatuluokassa, jolloin materiaalilajin tunnukseen lisätään vastaavasti A/E; tämän tietueen laatuluokka on laatuteräs. Kuumapainemuokkauksen teräkselle Cu≤0.20%; tavanomaista alkuaineen Cu ylärajaa ei saa soveltaa tähän käyttötarkoitukseen. Taulukon 1 nimenomainen seosvaihteluväli on ensisijainen; määrittämätön Cr/Ni/Mo käyttää taulukon 2 jäännösylärajaa, eikä seosaineelle saa lisäksi asettaa jäännösylärajaa. Sn/Sb/As on analysoitava ja kirjattava ainestodistukseen; tarvittaessa rajoista sovitaan, eikä tässä keksitä yhtenäistä lukuarvorajaa. Tuoteanalyysin poikkeamat käytetään erikseen standardin GB/T222 mukaan eikä sulatusanalyysin vaihteluväliä suoraan laajenneta. Mekaaniset ominaisuudet vaativat koekappaleen mittojen sekä suositellun lämpökäsittelyn ja toimitusehtojen huomioimista; tämä koostumustarkistus ei tarkoita ominaisuuksien tarkistamista.

Tarkistuksen selitys

Taulukko 1/2 ja laatuluokkasäännöt tarkistettu

12Cr1MoV · GB/T 3077-1999

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seostettu rakenneteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
GB/T 3077-1999
Taulukon sijainti
Taulukko 1, järjestysnumero 43 ja huomautus 1–4; taulukko 2; 6.1.1–6.1.2
PDF-tiedoston fyysinen sivu
5、7、8
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi, ei tuoteanalyysi

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Laatuteräs; lastuava työstö tai muu kuin kuumapainemuokkaus, taulukon 2 Cu-ylärajan mukaan
IIW / CEV:0.4067–0.6767 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.1823–0.3307 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.1900–0.3375 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Laatuteräs; kuumapainemuokkaus, 6.1.1.3 Cu≤0.20%
IIW / CEV:0.4067–0.6700 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.1823–0.3257 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.1900–0.3325 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.08 ~ 0.15
Si0.17 ~ 0.37
Mn0.4 ~ 0.7
Cr0.9 ~ 1.2
Mo0.25 ~ 0.35
V0.15 ~ 0.3
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

GB/T 3077—1999, taulukon 1 sulatusanalyysi, massaosuus wt%; tämä tietue käyttää todellista painosta 1999 eikä sitä korvata painoksella 2015. Taulukon ilman A-merkintää olevat materiaalilajit tilataan laatuteräksenä; taulukko 2, alkuaineet P/S/Cu ja jäännösalkuaine Mo vastaavan laatuluokan mukaan. Jäännösalkuaineen Cr/Ni/Mo rajoitus ei korvaa taulukon 1 seoskoostumusta. Standardin koostumus soveltuu myös valanteisiin, aihioihin ja niiden tuotteisiin; tankojen soveltamisalaa sekä mekaanisia ja pintalaatuvaatimuksia ei saa suoraan laajentaa langan kylmätyssäystakuuksi. Ellei sopimus määritä muokkauskäyttöä, oletus on lastuava työstö; kuumapainemuokkauksessa Cu≤0.20%, valitse vastaava ehto. Kohdan 6.1.1.2 jäännösalkuaineet W/V/Ti on analysoitava ja kirjattava ainestodistukseen; yhtenäisen rajan puuttuessa arvoa 0 ei täytetä. Taulukon 1 seosaineen W/V/Ti vaihteluväli säilytetään. Taulukon 1 huomautus 2: sopimuksella tehtävä korotus laatuluokkaan A/E tai muu koostumus vaatii tilauksen erillisen tarkistuksen; materiaalilajeja ei yhdistetä eikä tämän rivin C-vaihteluväliä muuteta automaattisesti. Taulukon 1 huomautus 4: harvinaisten maametallien 0.05% on laskennallinen lisäysmäärä, ja tuoteanalyysi on vain viitteellinen eikä taattu koostumusalue. Terästuotteen tai aihion tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen viitatusta standardista GB/T222—1984 eikä sulatusrajoja lievennetä automaattisesti.

Koostumusehdot

GB/T 3077—1999, taulukon 1 sulatusanalyysi, massaosuus wt%; tämä tietue käyttää todellista painosta 1999 eikä sitä korvata painoksella 2015. Taulukon ilman A-merkintää olevat materiaalilajit tilataan laatuteräksenä; taulukko 2, alkuaineet P/S/Cu ja jäännösalkuaine Mo vastaavan laatuluokan mukaan. Jäännösalkuaineen Cr/Ni/Mo rajoitus ei korvaa taulukon 1 seoskoostumusta. Standardin koostumus soveltuu myös valanteisiin, aihioihin ja niiden tuotteisiin; tankojen soveltamisalaa sekä mekaanisia ja pintalaatuvaatimuksia ei saa suoraan laajentaa langan kylmätyssäystakuuksi. Ellei sopimus määritä muokkauskäyttöä, oletus on lastuava työstö; kuumapainemuokkauksessa Cu≤0.20%, valitse vastaava ehto. Kohdan 6.1.1.2 jäännösalkuaineet W/V/Ti on analysoitava ja kirjattava ainestodistukseen; yhtenäisen rajan puuttuessa arvoa 0 ei täytetä. Taulukon 1 seosaineen W/V/Ti vaihteluväli säilytetään. Taulukon 1 huomautus 2: sopimuksella tehtävä korotus laatuluokkaan A/E tai muu koostumus vaatii tilauksen erillisen tarkistuksen; materiaalilajeja ei yhdistetä eikä tämän rivin C-vaihteluväliä muuteta automaattisesti. Taulukon 1 huomautus 4: harvinaisten maametallien 0.05% on laskennallinen lisäysmäärä, ja tuoteanalyysi on vain viitteellinen eikä taattu koostumusalue. Terästuotteen tai aihion tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen viitatusta standardista GB/T222—1984 eikä sulatusrajoja lievennetä automaattisesti.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Laatuteräs; lastuava työstö tai muu kuin kuumapainemuokkaus, taulukon 2 Cu-ylärajan mukaan

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.08 ~ 0.15
Si0.17 ~ 0.37
Mn0.4 ~ 0.7
Cr0.9 ~ 1.2
Mo0.25 ~ 0.35
V0.15 ~ 0.3
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)

Laatuteräs; kuumapainemuokkaus, 6.1.1.3 Cu≤0.20%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.08 ~ 0.15
Si0.17 ~ 0.37
Mn0.4 ~ 0.7
Cr0.9 ~ 1.2
Mo0.25 ~ 0.35
V0.15 ~ 0.3
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Painoksen 1999 alkuperäiskuvien taulukon 1 koostumus, taulukko 2 ja asiaankuuluvat kohdat tarkistettu; sulatusanalyysi, laatuluokat ja kuumamuokkausehdot säilytetään erillisinä.
WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group