1137 — Materiaalitiedot
Yhteensä 8 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.
Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.
Avaa materiaalilajin 1137 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →Materiaalitarpeen arviointi
Etsitkö materiaalia 1137?
Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.
Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.
Säilytä täyttämäsi tiedot ja yritä myöhemmin uudelleen tai ota yhteyttä osoitteeseen website@chqwire.net. Jos olet jo saanut vahvistuksen, älä lähetä uudelleen.
1137 · SAE J 403-2001
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- SAE J403 NOV2001
- Taulukon sijainti
- Table3A ja alaviitteet
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 1、4、5
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
Soveltamisrajat
Taulukossa 3A SAE1137 vastaa tunnusta UNS G11370; sulatusanalyysi wt%. Runsasrikkinen/runsasfosforinen automaattiteräs; lastuttavuusominaisuudet eivät osoita kylmätyssäysmuovauksen soveltuvuutta eikä kylmätyssäystuotetta lisätä automaattisesti. Alkuaineen Pb lisäys edellyttää merkintää L ja vastaavaa UNS-tunnusta. Tässä tietueessa vain materiaalilajilla 12L14 on nimenomainen taulukon Pb .15–.35%; muihin tavanomaisiin materiaalilajeihin ei yhdistetä alkuainetta Pb. Raportointivelvollisuus ei ole yleinen raja-arvo; määrittämättömiä alkuaineita ei täytetä nolliksi. Tuoteanalyysin poikkeamat J409 tarkistetaan erikseen. Alkuaineen Si vaatimuksessa valssilangan tavalliset vaihtoehdot ovat ≤.10, .10–.20 tai .15–.35%; tangot/puolivalmisteet viittaavat taulukon 1 alaviitteisiin eikä valssilangan vaihteluväliä sovelleta niihin automaattisesti.
Koostumusehdot
Taulukossa 3A SAE1137 vastaa tunnusta UNS G11370; sulatusanalyysi wt%. Runsasrikkinen/runsasfosforinen automaattiteräs; lastuttavuusominaisuudet eivät osoita kylmätyssäysmuovauksen soveltuvuutta eikä kylmätyssäystuotetta lisätä automaattisesti. Alkuaineen Pb lisäys edellyttää merkintää L ja vastaavaa UNS-tunnusta. Tässä tietueessa vain materiaalilajilla 12L14 on nimenomainen taulukon Pb .15–.35%; muihin tavanomaisiin materiaalilajeihin ei yhdistetä alkuainetta Pb. Raportointivelvollisuus ei ole yleinen raja-arvo; määrittämättömiä alkuaineita ei täytetä nolliksi. Tuoteanalyysin poikkeamat J409 tarkistetaan erikseen. Alkuaineen Si vaatimuksessa valssilangan tavalliset vaihtoehdot ovat ≤.10, .10–.20 tai .15–.35%; tangot/puolivalmisteet viittaavat taulukon 1 alaviitteisiin eikä valssilangan vaihteluväliä sovelleta niihin automaattisesti.
Tarkistuksen selitys
Standardin PDF5 taulukon 3A/3B kaikki koostumukset ja alaviitteet tarkistettu visuaalisesti1137 · ASTM A29/A29M-2012
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- ASTM A29/A29M-2012
- Taulukon sijainti
- Taulukon 1 alaviitteet A–G
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 1、3、4
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.
Tilauksessa ei erikseen määritetä alkuainetta Si; taulukossa 1 ei määritetä alkuainetta Si, eikä sitä käsitellä nollana
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si ≤0.1%
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.1–0.2%
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.15–0.35%
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.2–0.4%
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.3–0.6%
Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
Soveltamisrajat
Standardin 2012 alkuperäisen taulukon 1 sulatuskoostumus, massaosuus wt%; tuoteanalyysin soveltuvuus ja poikkeamat on vahvistettava erikseen kohdan 4.3 ja taulukon 5 mukaan. Materiaalilaji ja tuotemuoto säilytetään tämän standardin taulukon mukaan eikä kylmätyssäyssoveltuvuutta luvata automaattisesti. Huomautuksen B luettelema Si on tilauksessa määrättävä vaihtoehto; ilman määräystä arvo on tuntematon eikä nolla. Huomautus D määrittää vain lyijyä sisältävän L-materiaalilajin ehdon Pb0.15–0.35%; tavallisiin materiaalilajeihin ilman L-merkintää ei automaattisesti lisätä alkuainetta Pb. Huomautus F: Bi/Ca/Se/Te-lisäys määrätään tilaajan ja toimittajan sopimuksella; ilman määrättyä lukua nollaa ei täytetä.
Koostumusehdot
Standardin 2012 alkuperäisen taulukon 1 sulatuskoostumus, massaosuus wt%; tuoteanalyysin soveltuvuus ja poikkeamat on vahvistettava erikseen kohdan 4.3 ja taulukon 5 mukaan. Materiaalilaji ja tuotemuoto säilytetään tämän standardin taulukon mukaan eikä kylmätyssäyssoveltuvuutta luvata automaattisesti. Huomautuksen B luettelema Si on tilauksessa määrättävä vaihtoehto; ilman määräystä arvo on tuntematon eikä nolla. Huomautus D määrittää vain lyijyä sisältävän L-materiaalilajin ehdon Pb0.15–0.35%; tavallisiin materiaalilajeihin ilman L-merkintää ei automaattisesti lisätä alkuainetta Pb. Huomautus F: Bi/Ca/Se/Te-lisäys määrätään tilaajan ja toimittajan sopimuksella; ilman määrättyä lukua nollaa ei täytetä.
Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet
Tilauksessa ei erikseen määritetä alkuainetta Si; taulukossa 1 ei määritetä alkuainetta Si, eikä sitä käsitellä nollana
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si ≤0.1%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
| Si | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.1–0.2%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
| Si | 0.1 ~ 0.2 |
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.15–0.35%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.2–0.4%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
| Si | 0.2 ~ 0.4 |
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.3–0.6%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
| Si | 0.3 ~ 0.6 |
Ehdollinen haara on valittava
KylläTarkistuksen selitys
2012, taulukko 1 ja alaviitteet tarkistettu. Tilauksessa valittavat koostumukset ja perustaulukon raja-arvot säilytetään erillisinä.1137 · Kobe Steelin valmistajan eritelmä (kohta 6-21)
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Automaattiteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
- Aineiston versio
- Aineistossa ei ilmoiteta julkaisun painosta
- Aineiston nimi
- Valssilangan ja tankojen eritelmätaulukot
- Taulukon sijainti
- 6-21
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 36
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Valmistaja
- Kobe Steel / Kobe Steel
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
Soveltamisrajat
Kobe Steelin valmistajaluettelon osion 6-21 (PDF-sivu 36) helposti lastuavan teräksen alkuperäisen taulukon koostumus, massaosuus wt%; ei standardin JIS/SAE alkuperäisteksti. Todellinen toimitus ja prosessisoveltuvuus vahvistetaan erikseen.
Koostumusehdot
Osion 6-21 alkuperäistaulukon massaprosentit; viivoja ja luettelemattomia alkuaineita ei täytetä nollilla. / Taulukko 6-21 luettelee vain alkuaineen C/Mn/P/S; muille alkuaineille ei anneta arvoja eikä niitä täytetä nollilla. / Valmistajan luettelo ei ilmoita julkaisupainosta; luetteloaineisto ei vastaa nykyistä toimituseritelmää.
Tarkistuksen selitys
Valmistajan alkuperäistaulukon koostumusluvut tarkistettu soluittain; yhteen poimitut sarakkeet kohdassa 6-17 tarkistettu lisäksi käsin alkuperäiskuvasta.1137 · POSCO-valssilankaluettelo (paikallinen 1203-arkisto; alkuperäistä versionumeroa ei ilmoitettu)
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Automaattiteräs
- Alaluokka
- Automaattiteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Valssilanka
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
- Aineiston versio
- Paikallinen tiedosto 1203线材.pdf; alkuperäistekstissä ei ilmoiteta julkaisun versionumeroa. PDF-metatietojen päivämäärä 2014-12-03 on vain tiedoston luontiaika
- Aineiston nimi
- WIRE ROD, valssilanka
- Taulukon sijainti
- Painettu sivu 19, koostumustaulukko 4 (paikallinen taulukkoindeksi)
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 10
- Yksikkö
- Alkuperäisen taulukon prosenttiesitys; tarkka määrittely lähteen selityksissä
- Analyysityyppi
- Luettelossa ei yhtenäisesti määritetä sulatus- tai tuoteanalyysiä
- Valmistaja
- POSCO / POSCO
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Si | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
Soveltamisrajat
Valmistajan POSCO paikallinen valssilankaluettelo, PDF-sivu 10 / painettu sivu 19, taulukkoindeksi 3, rivi 5. Alkuperäistä versionumeroa ei ilmoitettu; PDF-aineiston luontiaikaa 2014-12-03 ei käsitellä standardin julkaisuvuotena. Valmistajan vaihteluvälitiedot eivät ole yrityksemme toimitustakuu.
Koostumusehdot
Alkuperäisen luettelon kemiallisen koostumuksen taulukko %, lanka; vertailustandardien JIS/SAE/DIN painoksia ei anneta eikä luettelotietoja nosteta näiden standardien tarkistetuiksi virallisiksi painoksiksi. / Viiva ei tarkoita nollaa; sulatus- tai tuoteanalyysin tyyppiä ei ole kauttaaltaan yksilöity. Tilaus, tuoteanalyysin poikkeamat ja todellinen toimitus tarkistetaan erikseen.
Tarkistuksen selitys
Alkuperäisen PDF-aineiston taulukot ja tekstin koordinaatit on täsmäytetty molempiin suuntiin. Materiaalilajien puuttuvat solut on palautettu; yhdistetyt solut sekä alatunnisteet/Remark tarkistetaan erikseen. Selvästi kiistanalaiset taulukot ja tyhjät koostumusrivit jätetään toistaiseksi käsittelemättä.1137 · Nippon Steelin valssilankaluettelo EXE203 2008.3 / SAE J403 NOV.2001
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Automaattiteräs
- Alaluokka
- Automaattiteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Valssilanka
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
- Aineiston versio
- Cat. No. EXE203 2008.3 PDF; kansilehden tekijänoikeus 2008
- Aineiston nimi
- Nippon Steelin valssilangat
- Taulukon sijainti
- Painettu sivu 11, taulukkoindeksi 2
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 7
- Yksikkö
- Massaosuus (%)
- Analyysityyppi
- Alkuperäisen luettelon tässä taulukossa analyysityyppiä ei ole määritetty selvästi
- Valmistaja
- NIPPON STEEL CORPORATION / Nippon Steel
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
Soveltamisrajat
Nippon Steelin valssilankaluettelon EXE203 2008.3 historiallinen aineisto, PDF-sivu 7 / painettu sivu 11, SAE J403 NOV.2001. Alkuperäisen luettelon taulukko ei yksilöi analyysityyppiä. Valmistajan vaihteluvälitietoja, ei standardin takuuarvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia; ne eivät tarkoita yrityksemme toimitusta. Ehto: Si valitaan alkuperäistekstin sopimusvaihtoehdoista, ei oletusarvoista valintaa eikä yhdistämistä yhdeksi laajaksi vaihteluväliksi. Ilman valintaa ehtoa ei käytetä täydelliseen laskentaan tai arviointiin. Pb 0.15–0.35 ja B 0.0005–0.0030 ovat erillisen L/B-merkinnän vaihtoehtoja, joita ei lisätä automaattisesti alkuperäisen taulukon tavallisiin materiaalilajeihin; pienen P/S-pitoisuuden erityislaatu edellyttää erillistä sopimustarkistusta.
Koostumusehdot
Alkuperäisen luettelon massaosuus %, historiallinen valmistajan aineisto 2008.3; viitattujen standardien nimet ja painokset säilytetään alkuperäistekstin mukaan, mikä ei tarkoita niiden virallisten alkuperäistekstien hankintaa ja tarkistusta tehdyiksi. / Viiva tai tyhjä kenttä ei tarkoita arvoa 0; tässä erässä on tarkistettu vain kemiallinen koostumus, ja mekaaniset ominaisuudet ja todellinen toimitus tarkistetaan erikseen ehtojen mukaan. / Si valitaan alkuperäistekstin sopimusvaihtoehdoista, ei oletusarvoista valintaa eikä yhdistämistä yhdeksi laajaksi vaihteluväliksi. Ilman valintaa ehtoa ei käytetä täydelliseen laskentaan tai arviointiin. / Pb 0.15–0.35 ja B 0.0005–0.0030 ovat erillisen L/B-merkinnän vaihtoehtoja, joita ei lisätä automaattisesti alkuperäisen taulukon tavallisiin materiaalilajeihin; pienen P/S-pitoisuuden erityislaatu edellyttää erillistä sopimustarkistusta.
Tarkistuksen selitys
Ryhmiteltyjen taulukoiden täydellinen avaaminen sekä alkuperäiskuvien ja huomautusten tarkistus; tavanomaiset, jäännös- ja ehdolliset alkuaineet erotetaan toisistaan. Epätäydelliset perusterästen jälkitunnustaulukot jätetään pois.1137 · China Steelin tankoteräs- ja valssilankaluettelo 2014-C1 / 7.1.17 SAE, runsasmangaaninen/lastuttava teräs (painosta ei ilmoitettu)
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Automaattiteräs
- Alaluokka
- Automaattiteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Tanko ja valssilanka
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
- Aineiston versio
- CAT.NO.3-BD-01-2014-C1 (ilmoitettu takakannessa)
- Aineiston nimi
- Tankoteräs- ja valssilankatuotteiden käsikirja Bars & Wire Rods
- Taulukon sijainti
- 7.1.17 SAE, runsasmangaaninen/lastuttava teräs (painosta ei ilmoitettu)
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 24
- Yksikkö
- Massaosuus (%)
- Analyysityyppi
- Alkuperäisen luettelon tässä taulukossa analyysityyppiä ei ole määritetty selvästi
- Valmistaja
- CHINA STEEL CORPORATION / China Steel Corporation (Taiwan)
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
Soveltamisrajat
China Steelin tanko- ja valssilankaluettelo CAT.NO.3-BD-01-2014-C1, PDF-sivu 24 / painettu sivu 22, 7.1.17 SAE, runsasmangaaninen tai helposti lastuava teräs (painostunnusta ei ilmoitettu). Alkuperäisen luettelon taulukko ei yksilöi analyysityyppiä. Historiallisia valmistajan vaihteluvälitietoja, ei standardin takuuarvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia; ne eivät tarkoita yrityksemme toimitusta. Ehto: Si on sopimusvalinta, ja tangon sekä valssilangan vaihtoehdot erotellaan. Alkuperäisen taulukon tavallisiin materiaalilajeihin ei automaattisesti lisätä alkuainetta B. Alkuaineen Cu vaatimus on tavallisesti ≥0.20%, kun sitä vaaditaan, ei kaikkien teräslajien Cu-oletusalaraja.
Koostumusehdot
2014-C1, historiallinen valmistajaluettelo tangoille ja langalle; jos viitatun standardin painosta ei ilmoiteta, vuosilukua ei täydennetä muista luetteloista eikä luetteloa nosteta viralliseksi standardin alkuperäistekstiksi. / Viiva ja tyhjä kenttä eivät tarkoita nollaa; koostumuksen olemassaolo ei tarkoita kaavan olevan täydellinen tai soveltuva. Mekaaniset ominaisuudet ja toimitus tarkistetaan erikseen. / Alkuaine Si on sopimusvalinta; tankojen ja langan vaihtoehdot pidetään erillään eikä alkuperäisen taulukon tavallisiin materiaalilajeihin automaattisesti lisätä alkuainetta B. Kun alkuainetta Cu vaaditaan, tavallinen ehto on ≥0.20%, ei kaikkien teräslajien oletusarvoinen alkuaineen Cu alaraja.
Tarkistuksen selitys
Koko luettelon 28 taulukon yhdistettyjen solujen geometria on palautettu ilman puuttuvia soluja; kirjaukset perustuvat alkuperäisiin kuviin, jatkosivuihin ja huomautuksiin. Kiistanalaiset ehdot jätetään toistaiseksi ratkaisematta.1137 · ASTM A29/A29M-2023
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- ASTM A29/A29M-2023
- Taulukon sijainti
- Taulukon 1 alaviitteet A–G
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 4
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Analyysityyppi
- Sulatusanalyysi (alkuperäisen taulukon koostumusvälit ja raja-arvot)
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.
Tilauksessa ei erikseen määritetä alkuainetta Si; taulukossa 1 ei määritetä alkuainetta Si, eikä sitä käsitellä nollana
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si ≤0.1%
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.1–0.2%
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.15–0.35%
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.2–0.4%
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.3–0.6%
Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
Soveltamisrajat
ASTM A29/A29M-2023, alkuperäisen tekstin taulukko 1; perustaulukko esittää sulatusanalyysin massaosuuden wt%. Tuoteanalyysin poikkeamat vahvistetaan erikseen standardin 4.3 ja taulukon 5 mukaan eikä niitä lisätä sulatusrajoihin. Kohta 4.1.1: tämän taulukon materiaalilajina tilattaessa vastaavien sulatusrajojen on täytyttävä; muista tilauskoostumuksista sovitaan erikseen kohdan 4.1.2 ja taulukon 3/4 mukaan eikä niitä yhdistetä tähän taulukkoon omin päin. Kuumamuokattujen tankojen yleiset vaatimukset; koostumus yksin ei ole lupaus kylmätyssäyssoveltuvuudesta, toimituksesta tai mekaanisista ominaisuuksista. Huomautuksen B Si-vaihteluväli on tavallinen vaihtoehto tilauksen sitä vaatiessa; oletuksena alkuainetta Si ei määritetä eikä yhtenäistä Si-vaihteluväliä tai nollaa saa olettaa. Huomautus D: lyijyä sisältävän teräksen Pb on 0.15–0.35%; L on säilytettävä materiaalilajin identiteettinä eikä lisätä tavalliseen materiaalilajiin. Jos lyijyä lisätään senkan valusuihkuun, lyijyn valu- tai sulatusanalyysiarvoa ei voida määrittää. Huomautus F: Bi/Ca/Se/Te määritetään tilaajan ja toimittajan sopimuksella; määrittämätöntä lukua ei täytetä nollaksi. Kohdan 4.3.2 tuoteanalyysin poikkeamarajoitukset eivät koske uudelleen rikitettyjen tai uudelleen fosforoitujen ja rikitettyjen terästen alkuaineita P ja S; tuoteanalyysin poikkeamia ei lisätä sulatusrajoihin.
Koostumusehdot
ASTM A29/A29M-2023, alkuperäisen tekstin taulukko 1; perustaulukko esittää sulatusanalyysin massaosuuden wt%. Tuoteanalyysin poikkeamat vahvistetaan erikseen standardin 4.3 ja taulukon 5 mukaan eikä niitä lisätä sulatusrajoihin. Kohta 4.1.1: tämän taulukon materiaalilajina tilattaessa vastaavien sulatusrajojen on täytyttävä; muista tilauskoostumuksista sovitaan erikseen kohdan 4.1.2 ja taulukon 3/4 mukaan eikä niitä yhdistetä tähän taulukkoon omin päin. Kuumamuokattujen tankojen yleiset vaatimukset; koostumus yksin ei ole lupaus kylmätyssäyssoveltuvuudesta, toimituksesta tai mekaanisista ominaisuuksista. Huomautuksen B Si-vaihteluväli on tavallinen vaihtoehto tilauksen sitä vaatiessa; oletuksena alkuainetta Si ei määritetä eikä yhtenäistä Si-vaihteluväliä tai nollaa saa olettaa. Huomautus D: lyijyä sisältävän teräksen Pb on 0.15–0.35%; L on säilytettävä materiaalilajin identiteettinä eikä lisätä tavalliseen materiaalilajiin. Jos lyijyä lisätään senkan valusuihkuun, lyijyn valu- tai sulatusanalyysiarvoa ei voida määrittää. Huomautus F: Bi/Ca/Se/Te määritetään tilaajan ja toimittajan sopimuksella; määrittämätöntä lukua ei täytetä nollaksi. Kohdan 4.3.2 tuoteanalyysin poikkeamarajoitukset eivät koske uudelleen rikitettyjen tai uudelleen fosforoitujen ja rikitettyjen terästen alkuaineita P ja S; tuoteanalyysin poikkeamia ei lisätä sulatusrajoihin.
Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet
Tilauksessa ei erikseen määritetä alkuainetta Si; taulukossa 1 ei määritetä alkuainetta Si, eikä sitä käsitellä nollana
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si ≤0.1%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
| Si | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.1–0.2%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
| Si | 0.1 ~ 0.2 |
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.15–0.35%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.2–0.4%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
| Si | 0.2 ~ 0.4 |
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.3–0.6%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
| Si | 0.3 ~ 0.6 |
Ehdollinen haara on valittava
KylläTarkistuksen selitys
Alkuperäisen 2023-taulukon neljän sivun 190 riviä on jäsennetty soluittain olemassa olevasta OCR-aineistosta. Kaikki luvut on tarkistettu riippumattoman 2012-aineiston erotarkastelulla sekä vuoden 2023 alkuperäiskuvista ja alaviitteistä; arvoja ei täydennetä vanhasta painoksesta.1137 · SAE J403-2014
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Automaattihiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- SAE J403-2014
- Taulukon sijainti
- Taulukko 3A
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 7
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Analyysityyppi
- Sulatusanalyysi (valukerta tai sulatus)
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.
Taotut puolivalmisteet/tangot/valssilanka/saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä B (oletus, ellei muuta sovita)
Taotut puolivalmisteet/tangot/valssilanka/saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä A
Taotut puolivalmisteet/tangot/valssilanka/saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä C
Taotut puolivalmisteet/tangot/valssilanka/saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä D (ei raja-arvoja, mutta raportoitava)
Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
| Cu | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
SAE J403 Revised JUN2014 Table 3A: alkuperäisen valu- tai sulatusanalyysin massaosuus wt%. Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat käsitellään erikseen standardin SAE J409 mukaan, eikä lähdettä J409 käytetä tämän taulukon lieventämiseen. UNS G11370 ja SAE 1137 ovat suoraan tämän taulukon samalla rivillä ilmoitettuja nimiä; muita standardeja tai painoksia ei sekoiteta tähän painokseen. Ellei jäännösalkuaineita määritetä erikseen, oletus on B. A/B/C valitaan asianomaisen tuotemuodon/sopimuksen mukaan. Ryhmälle D ei ole taulukossa rajoja, mutta määrät Cu/Ni/Cr/Mo on silti raportoitava eikä niitä käsitellä nollina. Taulukon vaatimustenmukaisuuden osoittamiseksi on raportoitava alkuaineiden C/Mn/P/S lisäksi Cu/Cr/Ni/Mo/Si; arvon 0.02% alittava pitoisuus voidaan alkuperäistekstin mukaan raportoida muodossa <0.02%. Tämä ei ole yleinen yläraja tai nolla. Taulukko 3A/3B koskee automaattihiiliteräksen taottuja puolivalmisteita, tankoja, valssilankaa ja saumattomia putkia; sitä ei esitetä litteiden tuotteiden yleisenä koostumuksena. Taulukon P/S ala- ja ylärajat säilytetään tämän rivin mukaan; materiaalilajin 11V41 ehto V0.04–0.08% on tämän rivin nimenomainen vaatimus, eikä tavalliseen ryhmään 11xx lisätä alkuainetta V. Ryhmälle 12xx ei tavallisesti määritetä alkuainetta Si lastuttavuuden heikkenemisen välttämiseksi. Määrittämätön Si on tuntematon ja on raportoitava kohdan 3.1 mukaan, ei nollana. Alkuaine Pb lisätään vain riville 12L14; tavallisiin lajeihin 1212/1213/1215 ei lisätä alkuainetta Pb. Tunnukset L ja UNS G12144 säilytetään. Lastuttavuuskäyttö ei osoita kylmätyssäysmuovauksen soveltuvuutta; toimitus, todellisen hankkeen prosessi ja toimitettavuus vahvistetaan erikseen. Kohta 3.1 ja taulukko 6 edellyttävät alkuaineiden C/Mn/P/S/Si/Al/Cu/Ni/Cr/Mo/Nb(Cb)/Ti/V/B/N raportointia; ostajan vaatimuksesta raportoidaan lisäksi As/Sb. Jos Si/Cu/Ni/Cr/Mo alittaa arvon 0.02%, voidaan raportoida <0.02%; jos Nb/Ti/V alittaa arvon 0.008%, voidaan raportoida <0.008%. Nämä ovat raportointikynnyksiä, eivät yleisiä koostumuksen ylärajoja; niiden perusteella ei täydennetä nollia tai raja-arvoja.
Koostumusehdot
SAE J403 Revised JUN2014 Table 3A: alkuperäisen valu- tai sulatusanalyysin massaosuus wt%. Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat käsitellään erikseen standardin SAE J409 mukaan, eikä lähdettä J409 käytetä tämän taulukon lieventämiseen. UNS G11370 ja SAE 1137 ovat suoraan tämän taulukon samalla rivillä ilmoitettuja nimiä; muita standardeja tai painoksia ei sekoiteta tähän painokseen. Ellei jäännösalkuaineita määritetä erikseen, oletus on B. A/B/C valitaan asianomaisen tuotemuodon/sopimuksen mukaan. Ryhmälle D ei ole taulukossa rajoja, mutta määrät Cu/Ni/Cr/Mo on silti raportoitava eikä niitä käsitellä nollina. Taulukon vaatimustenmukaisuuden osoittamiseksi on raportoitava alkuaineiden C/Mn/P/S lisäksi Cu/Cr/Ni/Mo/Si; arvon 0.02% alittava pitoisuus voidaan alkuperäistekstin mukaan raportoida muodossa <0.02%. Tämä ei ole yleinen yläraja tai nolla. Taulukko 3A/3B koskee automaattihiiliteräksen taottuja puolivalmisteita, tankoja, valssilankaa ja saumattomia putkia; sitä ei esitetä litteiden tuotteiden yleisenä koostumuksena. Taulukon P/S ala- ja ylärajat säilytetään tämän rivin mukaan; materiaalilajin 11V41 ehto V0.04–0.08% on tämän rivin nimenomainen vaatimus, eikä tavalliseen ryhmään 11xx lisätä alkuainetta V. Ryhmälle 12xx ei tavallisesti määritetä alkuainetta Si lastuttavuuden heikkenemisen välttämiseksi. Määrittämätön Si on tuntematon ja on raportoitava kohdan 3.1 mukaan, ei nollana. Alkuaine Pb lisätään vain riville 12L14; tavallisiin lajeihin 1212/1213/1215 ei lisätä alkuainetta Pb. Tunnukset L ja UNS G12144 säilytetään. Lastuttavuuskäyttö ei osoita kylmätyssäysmuovauksen soveltuvuutta; toimitus, todellisen hankkeen prosessi ja toimitettavuus vahvistetaan erikseen. Kohta 3.1 ja taulukko 6 edellyttävät alkuaineiden C/Mn/P/S/Si/Al/Cu/Ni/Cr/Mo/Nb(Cb)/Ti/V/B/N raportointia; ostajan vaatimuksesta raportoidaan lisäksi As/Sb. Jos Si/Cu/Ni/Cr/Mo alittaa arvon 0.02%, voidaan raportoida <0.02%; jos Nb/Ti/V alittaa arvon 0.008%, voidaan raportoida <0.008%. Nämä ovat raportointikynnyksiä, eivät yleisiä koostumuksen ylärajoja; niiden perusteella ei täydennetä nollia tai raja-arvoja.
Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet
Taotut puolivalmisteet/tangot/valssilanka/saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä B (oletus, ellei muuta sovita)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
| Cu | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Taotut puolivalmisteet/tangot/valssilanka/saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä A
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
| Cu | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Taotut puolivalmisteet/tangot/valssilanka/saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä C
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
| Cu | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.12 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Taotut puolivalmisteet/tangot/valssilanka/saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä D (ei raja-arvoja, mutta raportoitava)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |