← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

1119 — Materiaalitiedot

Yhteensä 2 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin 1119 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia 1119?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

1119 · ASTM A29/A29M-2012

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Hiiliteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
ASTM A29/A29M-2012
Taulukon sijainti
Taulukon 1 alaviitteet A–G
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、3、4

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Tilauksessa ei erikseen määritetä alkuainetta Si; taulukossa 1 ei määritetä alkuainetta Si, eikä sitä käsitellä nollana
IIW / CEV:0.3067–0.4167 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.1900–0.2650 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2400–0.3300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si ≤0.1%
IIW / CEV:0.3067–0.4167 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.1900–0.2683 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2400–0.3300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.1–0.2%
IIW / CEV:0.3067–0.4167 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.1933–0.2717 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2400–0.3300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.15–0.35%
IIW / CEV:0.3067–0.4167 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.1950–0.2767 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2400–0.3300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.2–0.4%
IIW / CEV:0.3067–0.4167 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.1967–0.2783 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2400–0.3300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.3–0.6%
IIW / CEV:0.3067–0.4167 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2000–0.2850 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2400–0.3300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.14 ~ 0.2
Mn1.0 ~ 1.3
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.24 ~ 0.33

Soveltamisrajat

Standardin 2012 alkuperäisen taulukon 1 sulatuskoostumus, massaosuus wt%; tuoteanalyysin soveltuvuus ja poikkeamat on vahvistettava erikseen kohdan 4.3 ja taulukon 5 mukaan. Materiaalilaji ja tuotemuoto säilytetään tämän standardin taulukon mukaan eikä kylmätyssäyssoveltuvuutta luvata automaattisesti. Huomautuksen B luettelema Si on tilauksessa määrättävä vaihtoehto; ilman määräystä arvo on tuntematon eikä nolla. Huomautus D määrittää vain lyijyä sisältävän L-materiaalilajin ehdon Pb0.15–0.35%; tavallisiin materiaalilajeihin ilman L-merkintää ei automaattisesti lisätä alkuainetta Pb. Huomautus F: Bi/Ca/Se/Te-lisäys määrätään tilaajan ja toimittajan sopimuksella; ilman määrättyä lukua nollaa ei täytetä.

Koostumusehdot

Standardin 2012 alkuperäisen taulukon 1 sulatuskoostumus, massaosuus wt%; tuoteanalyysin soveltuvuus ja poikkeamat on vahvistettava erikseen kohdan 4.3 ja taulukon 5 mukaan. Materiaalilaji ja tuotemuoto säilytetään tämän standardin taulukon mukaan eikä kylmätyssäyssoveltuvuutta luvata automaattisesti. Huomautuksen B luettelema Si on tilauksessa määrättävä vaihtoehto; ilman määräystä arvo on tuntematon eikä nolla. Huomautus D määrittää vain lyijyä sisältävän L-materiaalilajin ehdon Pb0.15–0.35%; tavallisiin materiaalilajeihin ilman L-merkintää ei automaattisesti lisätä alkuainetta Pb. Huomautus F: Bi/Ca/Se/Te-lisäys määrätään tilaajan ja toimittajan sopimuksella; ilman määrättyä lukua nollaa ei täytetä.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Tilauksessa ei erikseen määritetä alkuainetta Si; taulukossa 1 ei määritetä alkuainetta Si, eikä sitä käsitellä nollana

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.14 ~ 0.2
Mn1.0 ~ 1.3
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.24 ~ 0.33

Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si ≤0.1%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.14 ~ 0.2
Mn1.0 ~ 1.3
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.24 ~ 0.33
Si≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)

Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.1–0.2%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.14 ~ 0.2
Mn1.0 ~ 1.3
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.24 ~ 0.33
Si0.1 ~ 0.2

Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.15–0.35%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.14 ~ 0.2
Mn1.0 ~ 1.3
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.24 ~ 0.33
Si0.15 ~ 0.35

Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.2–0.4%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.14 ~ 0.2
Mn1.0 ~ 1.3
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.24 ~ 0.33
Si0.2 ~ 0.4

Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.3–0.6%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.14 ~ 0.2
Mn1.0 ~ 1.3
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.24 ~ 0.33
Si0.3 ~ 0.6

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

2012, taulukko 1 ja alaviitteet tarkistettu. Tilauksessa valittavat koostumukset ja perustaulukon raja-arvot säilytetään erillisinä.

1119 · ASTM A29/A29M-2023

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Hiiliteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
ASTM A29/A29M-2023
Taulukon sijainti
Taulukon 1 alaviitteet A–G
PDF-tiedoston fyysinen sivu
4
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi (alkuperäisen taulukon koostumusvälit ja raja-arvot)

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Tilauksessa ei erikseen määritetä alkuainetta Si; taulukossa 1 ei määritetä alkuainetta Si, eikä sitä käsitellä nollana
IIW / CEV:0.3067–0.4167 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.1900–0.2650 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2400–0.3300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si ≤0.1%
IIW / CEV:0.3067–0.4167 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.1900–0.2683 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2400–0.3300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.1–0.2%
IIW / CEV:0.3067–0.4167 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.1933–0.2717 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2400–0.3300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.15–0.35%
IIW / CEV:0.3067–0.4167 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.1950–0.2767 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2400–0.3300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.2–0.4%
IIW / CEV:0.3067–0.4167 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.1967–0.2783 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2400–0.3300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.3–0.6%
IIW / CEV:0.3067–0.4167 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2000–0.2850 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2400–0.3300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.14 ~ 0.2
Mn1.0 ~ 1.3
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.24 ~ 0.33

Soveltamisrajat

ASTM A29/A29M-2023, alkuperäisen tekstin taulukko 1; perustaulukko esittää sulatusanalyysin massaosuuden wt%. Tuoteanalyysin poikkeamat vahvistetaan erikseen standardin 4.3 ja taulukon 5 mukaan eikä niitä lisätä sulatusrajoihin. Kohta 4.1.1: tämän taulukon materiaalilajina tilattaessa vastaavien sulatusrajojen on täytyttävä; muista tilauskoostumuksista sovitaan erikseen kohdan 4.1.2 ja taulukon 3/4 mukaan eikä niitä yhdistetä tähän taulukkoon omin päin. Kuumamuokattujen tankojen yleiset vaatimukset; koostumus yksin ei ole lupaus kylmätyssäyssoveltuvuudesta, toimituksesta tai mekaanisista ominaisuuksista. Huomautuksen B Si-vaihteluväli on tavallinen vaihtoehto tilauksen sitä vaatiessa; oletuksena alkuainetta Si ei määritetä eikä yhtenäistä Si-vaihteluväliä tai nollaa saa olettaa. Huomautus D: lyijyä sisältävän teräksen Pb on 0.15–0.35%; L on säilytettävä materiaalilajin identiteettinä eikä lisätä tavalliseen materiaalilajiin. Jos lyijyä lisätään senkan valusuihkuun, lyijyn valu- tai sulatusanalyysiarvoa ei voida määrittää. Huomautus F: Bi/Ca/Se/Te määritetään tilaajan ja toimittajan sopimuksella; määrittämätöntä lukua ei täytetä nollaksi. Kohdan 4.3.2 tuoteanalyysin poikkeamarajoitukset eivät koske uudelleen rikitettyjen tai uudelleen fosforoitujen ja rikitettyjen terästen alkuaineita P ja S; tuoteanalyysin poikkeamia ei lisätä sulatusrajoihin.

Koostumusehdot

ASTM A29/A29M-2023, alkuperäisen tekstin taulukko 1; perustaulukko esittää sulatusanalyysin massaosuuden wt%. Tuoteanalyysin poikkeamat vahvistetaan erikseen standardin 4.3 ja taulukon 5 mukaan eikä niitä lisätä sulatusrajoihin. Kohta 4.1.1: tämän taulukon materiaalilajina tilattaessa vastaavien sulatusrajojen on täytyttävä; muista tilauskoostumuksista sovitaan erikseen kohdan 4.1.2 ja taulukon 3/4 mukaan eikä niitä yhdistetä tähän taulukkoon omin päin. Kuumamuokattujen tankojen yleiset vaatimukset; koostumus yksin ei ole lupaus kylmätyssäyssoveltuvuudesta, toimituksesta tai mekaanisista ominaisuuksista. Huomautuksen B Si-vaihteluväli on tavallinen vaihtoehto tilauksen sitä vaatiessa; oletuksena alkuainetta Si ei määritetä eikä yhtenäistä Si-vaihteluväliä tai nollaa saa olettaa. Huomautus D: lyijyä sisältävän teräksen Pb on 0.15–0.35%; L on säilytettävä materiaalilajin identiteettinä eikä lisätä tavalliseen materiaalilajiin. Jos lyijyä lisätään senkan valusuihkuun, lyijyn valu- tai sulatusanalyysiarvoa ei voida määrittää. Huomautus F: Bi/Ca/Se/Te määritetään tilaajan ja toimittajan sopimuksella; määrittämätöntä lukua ei täytetä nollaksi. Kohdan 4.3.2 tuoteanalyysin poikkeamarajoitukset eivät koske uudelleen rikitettyjen tai uudelleen fosforoitujen ja rikitettyjen terästen alkuaineita P ja S; tuoteanalyysin poikkeamia ei lisätä sulatusrajoihin.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Tilauksessa ei erikseen määritetä alkuainetta Si; taulukossa 1 ei määritetä alkuainetta Si, eikä sitä käsitellä nollana

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.14 ~ 0.2
Mn1.0 ~ 1.3
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.24 ~ 0.33

Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si ≤0.1%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.14 ~ 0.2
Mn1.0 ~ 1.3
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.24 ~ 0.33
Si≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)

Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.1–0.2%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.14 ~ 0.2
Mn1.0 ~ 1.3
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.24 ~ 0.33
Si0.1 ~ 0.2

Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.15–0.35%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.14 ~ 0.2
Mn1.0 ~ 1.3
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.24 ~ 0.33
Si0.15 ~ 0.35

Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.2–0.4%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.14 ~ 0.2
Mn1.0 ~ 1.3
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.24 ~ 0.33
Si0.2 ~ 0.4

Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.3–0.6%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.14 ~ 0.2
Mn1.0 ~ 1.3
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.24 ~ 0.33
Si0.3 ~ 0.6

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Alkuperäisen 2023-taulukon neljän sivun 190 riviä on jäsennetty soluittain olemassa olevasta OCR-aineistosta. Kaikki luvut on tarkistettu riippumattoman 2012-aineiston erotarkastelulla sekä vuoden 2023 alkuperäiskuvista ja alaviitteistä; arvoja ei täydennetä vanhasta painoksesta.
WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group